Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Ubezpieczenie upraw

 • Ubezpieczenie upraw z dotacjami
 • NOWOŚĆ! ubezpieczenia upraw od wszystkich ryzyk pogodowych
 • Nawet do 65% dotacji do składki z budżetu państwa

Dla kogo?

Rolników – tzw.
osób fizycznych,

Osób prawnych
(np. spółek z o.o.),

Jednostek, nie posiadających
osobowości prawnej (np. stowarzyszeń).

Co Ubezpieczamy?

Uprawy polowe

 • zboża
 • kukurydza
 • rzepak
 • rzepik
 • buraki cukrowe
 • rośliny strączkowe
 • ziemniaki
 • chmiel
 • tytoń

Uprawy warzyw i owoców

 • owoce drzew i krzewów owocowych
 • drzewa i krzewy owocowe
 • truskawki – nasadzenia i owoce
 • warzywa gruntowe

Dlaczego warto ubezpieczyć uprawy?

 • 1
  Przy ubezpieczeniu z dotacjami płacisz część składki, ponieważ nawet do 65% składki za polisę dotowanych jest z budżetu państwa
 • 2
  Spełniasz obowiązek ustawowy
 • 3
  Dostosowujesz ofertę do swoich potrzeb – możesz rozszerzyć ochronę o wszystkie ryzyka pogodowe

Nasi klienci kupują

Jesteśmy specjalistami w wielu dziedzinach ubezpieczeń. Sprawdź produkty, które szczególnie chętnie kupują nasi Klienci.

Ubezpieczenie
na życie

Bądź spokojny – na wszelki wypadek

Ubezpieczenie
rowerowe

Pokonuj kolejne kilometry i jedź bezpiecznie!

Ubezpieczenia
firmowe

Prowadź swój biznes – bez strachu o przyszłość

Bądźmy w kontakcie

#kupujtakjaklubisz

W CUK Ubezpieczenia zależy nam na Twojej wygodzie. W naszej multiagencji ubezpieczysz się na wiele sposobów i błyskawicznie obliczysz składkę za polisę. Możesz kupić online, porozmawiać z nami lub spotkać się osobiście w jednej z naszych placówek.

Czy istnieją obowiązkowe ubezpieczenia rolnicze?

Prowadzenie gospodarstwa rolnego wiąże się z licznymi zagrożeniami, które mogą wpłynąć na opłacalność działalności rolniczej. Ustawodawca nałożył więc na rolników obowiązkowe ubezpieczenia rolnicze.

Jakie mamy obowiązkowe ubezpieczenia w rolnictwie?

Rolnik prowadzący działalność rolniczą ma obowiązek wykupienia następujących ubezpieczeń:

 • Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli tak zwane OC rolnika z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego.
 • Ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych, takich jak powódź, podtopienia, śnieg czy huragan.
 • Ubezpieczenie upraw - dotyczy 50% powierzchni upraw rolnych z dopłatami państwa w przypadku uzyskania płatności bezpośrednio z Unii Europejskiej.

Ubezpieczenia upraw mogą być rozszerzone na całość plonów.

Jakie są inne możliwości ubezpieczeń w rolnictwie?

Oprócz ubezpieczeń obowiązkowych rolnicy mogą skorzystać z ubezpieczenia mienia ruchomego w gospodarstwach rolnych i ubezpieczenia zwierząt hodowlanych. Spośród dostępnych ubezpieczeń dla rolników warto również zastanowić się nad NNW dla rolników i ich współmałżonków. Poza tym rolnicy mogą zdecydować się na dobrowolne ubezpieczenie upraw rolnych, które jest dofinansowane z budżetu państwa. Rolnicy sami mogą wybrać, przed jakim ryzykiem chcą ubezpieczyć swoje uprawy. Mają do wyboru oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Warto porównać ich warunki i zastanowić się nad odpowiednią polisą przystosowaną do potrzeb konkretnej produkcji rolnej i konkretnego regionu. Warto wiedzieć, że rolnicy, którzy korzystają z dopłat, mają obowiązek ubezpieczenia swoich upraw.

Przed czym chroni ubezpieczenie upraw rolnych?

Ubezpieczenie upraw rolnych chroni uprawy przed szkodami wywołanymi czynnikami atmosferycznymi i losowymi, takimi jak m.in. powódź, deszcz nawalny, grad, huragan, uderzenie pioruna, osunięcie się ziemi, susza czy wiosenne przymrozki. To rolnik musi zdecydować od jakich ryzyk chce się ubezpieczyć. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują takie ubezpieczenia według konkretnych przedziałów czasowych. Na samym początku sezonu ubezpieczeń zawierają ubezpieczenia rzepaku i innych zbóż ozimych od ryzyk wiosennych, natomiast w kolejnym etapie oferują ubezpieczenia od przymrozków wiosennych dla drzew i krzewów owocowych oraz warzyw, a także dla zbóż jarych.

Co wchodzi w zakres ubezpieczenia upraw rolnych?

Dobrowolne ubezpieczenie upraw to najczęściej wszechstronna i wyjątkowa oferta, przygotowana z myślą o producentach rolnych. Co może wchodzić w zakres takiej polisy? Ubezpieczenie upraw rolnych zapewnia:

 • odszkodowanie w przypadku poniesienia strat ilościowych i jakościowych na skutek zniszczenia ubezpieczonego plonu lub roślin,
 • odszkodowanie w przypadku ujemnych skutków przezimowania, czyli zwrot poniesionych nakładów finansowych na uprawę roślin ozimych,
 • płynność finansową gospodarstwa, nawet w przypadku zniszczenia całej produkcji roślinnej. Oczywiście pod warunkiem, że została ona objęta odpowiednią ochroną ubezpieczeniową.

Dlaczego warto zdecydować się na dobrowolne ubezpieczenie upraw?

Ubezpieczenia upraw rolnych są bardzo ważne w przypadku produkcji rolnej, ponieważ zdarzenia losowe, takie jak grad czy huragan, mogą zniszczyć uprawę, pozbawiając właściciela gospodarstwa wpływów z danych plonów, ale również materiału siewnego na kolejny sezon. Produkcja rolnicza i sadownicza jest niezwykle wrażliwa na anomalie pogodowe. Późne przymrozki czy grad może okaleczyć owoce, pozbawiając ich właściciela oczekiwanego zysku, mimo wcześniejszych inwestycji. Warto się zabezpieczyć na taką ewentualność, prowadząc działalność rolniczą czy ogrodniczą. Ubezpieczenie upraw rolniczych i ogrodniczych dotyczy roślin uprawianych w gruncie jak i pod osłonami, czyli w szklarniach i namiotach foliowych. Planując ubezpieczenie upraw od zdarzeń losowych, warto sprawdzić również kompleksowe rozwiązania dostępne w różnych pakietach.

FAQ

Ostateczna ilość towarzystw, których oferty poznasz zależy od parametrów polisy, której potrzebujesz? O najlepszą ofertę dla Ciebie zapytamy ponad 30 towarzystw ubezpieczeniowych.

Polisę za pośrednictwem CUK Ubezpieczenia, możesz kupić na kilka sposobów:

- korzystając z kalkualtora online

- dzwoniąć na naszą infolinię

- odwiedzając najbliższą placówkę

Ubezpieczenia rolnicze to przede wszystkim ochrona w razie nieprzewidzianych okoliczności, które nieproszone mogą przekroczyć progi Twojego gospodarstwa. Grad, susza czy inne klęski żywiołowe to nie wyrok, ale ryzyka, od których możesz się ubezpieczyć na wybraną kwotę, czyli sumę ubezpieczenia. W razie niepomyślnej sytuacji otrzymasz wsparcie finansowe, które zapewni Ci środki na naprawę szkody.

Do obowiązkowych polis zaliczamy ubezpieczenie budynków rolniczych oraz OC rolnika. Pierwsze z nich to ochrona zabudowań, które wchodzą w skład Twojego gospodarstwa np. stodoła i kurnik. Z kolei OC rolnika polega na pomocy poszkodowanym przez Twoją działalność zawodową, kiedy np. Twoje stado zniszczy zboże sąsiada nie będziesz musiał wypłacać odszkodowania z własnej kieszeni.

Dla pełnej ochrony pomyśl także o zakupie ubezpieczenia hodowli, upraw i maszyn rolniczych. Dzięki polisie nie musisz martwić się o zwierzęta, rośliny i sprzęt, który decyduje o powodzeniu Twojej aktywności rolniczej. Szanuj owoce własnej pracy – wybierz kompleksowe ubezpieczenie dla Twojego gospodarstwa.

Masz pytanie?

Jeśli chcesz się z nami skontaktować, wypełnij poniższy formularz.