ładowanie

Ubezpieczenie roweru – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Ubezpieczenie roweru cieszy się coraz większą popularnością wśród właścicieli jednośladów. Padają one łupem złodziei bez względu na to, jaka jest ich wartość. Wykupienie polisy to doskonały sposób na to, abyś mógł uniknąć problemów związanych z utratą jednośladu. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje polisy, które dedykowane są również właścicielom rowerów z niższej oraz średniej półki. Dzięki temu bez względu na to, jakim rowerem dysponujesz, przy pomocy naszego kalkulatora wybierzesz ofertę, która pomoże skutecznie zabezpieczyć Twój rower.

Ile kosztuje ubezpieczenie roweru?

Stawki ubezpieczenia roweru są różnorodne i ustalane przez konkretne towarzystwa. Wysokość polisy zależy od kilku ważnych czynników, takich jak:

  • konkretny zakres ubezpieczenia,
  • obszar użytkowania,
  • wartość roweru,
  • data zakupu roweru.

Na podstawie tych informacji wyliczana jest składka obowiązująca przez 7 lub 12 miesięcy. Korzystając z naszego kalkulatora, możesz sprawdzić, ile będzie Cię ono kosztowało. 

Ubezpieczenia rowerowe – co może wchodzić w ich zakres?

Dostępne na rynku ubezpieczenia rowerowe są bardzo zróżnicowane pod kątem zakresu ochrony. Możesz zdecydować się na wybór kompleksowej polisy, która w pełni zabezpieczy Twój rower. Jeśli jednak nie chcesz kupować pełnego pakietu, możesz zdecydować się na NNW i zgodnie ze swoimi potrzebami wybrać dodatkową ochronę w postaci:

  • casco,
  • OC,
  • ubezpieczenia bagażu.

Każda z nich ma nieco inny zakres, a przed wyborem konkretnej z nich sprawdź, czym dokładnie się one charakteryzują, a pomoże Ci to wybrać odpowiedni zakres ochrony.

Czym jest ubezpieczenie NNW roweru?

Jest to ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, jakim możesz ulec podczas jazdy na rowerze. Dzięki niemu możesz liczyć na wypłatę odszkodowania w określonej w polisie wysokości. Ubezpieczenie rowerzysty NNW musisz wykupić również wtedy, gdy chcesz skorzystać z innych rodzajów ubezpieczeń rowerowych. Jeśli chcesz czuć się bezpiecznie i mieć pewność, że w razie różnych nieprzewidzianych sytuacji nie zostaniesz bez środków do życia, to wybierz również ubezpieczenie życia i zdrowia. 

Ubezpieczenie OC rowerzysty – czy warto je wykupić?

Innym rodzajem polisy jest ubezpieczenie OC rowerzysty. Jeśli często poruszasz się jednośladem, to powinieneś pomyśleć o jego wykupieniu. Jest ono odpowiednikiem ubezpieczenia OC, które muszą wykupić właściciele samochodów. W przypadku rowerzystów nie jest ono jednak obowiązkowe. Polisa ta jest gwarancją wypłaty odszkodowania w przypadku wyrządzenia szkody osobom trzecim. Jeśli jadąc rowerem, uszkodzisz czyjeś auto lub potrącisz pieszego, nie będziesz musiał pokrywać odszkodowania z własnych środków. Może także przydać się wtedy, gdy zdarzy Ci się kolizja z rowerzystą na drodze rowerowej

Ubezpieczenie roweru od kradzieży – polisa casco

Kradzieże to jeden z największych problemów, z jakimi borykają się właściciele rowerów. Bez względu na to, ile wart jest jednoślad, warto zadbać o odpowiednie jego zabezpieczenie. Ubezpieczenie roweru od kradzieży to doskonałe rozwiązanie również dla właścicieli jednośladów elektrycznych. Polisa casco obowiązuje też w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia roweru. Wybierz taką, która w razie wystąpienia wypadków losowych będzie w stanie pokryć nawet całą wartość jednośladu.

Decydując się na ubezpieczenie od kradzieży roweru, koniecznie zapoznaj się dokładnie z zakresem ochrony, jaki gwarantuje. Może być on bowiem różny w zależności od towarzystwa, które je oferuje. Część ubezpieczycieli stosuje różne wyłączenia, które sprawiają, że odszkodowanie może zostać wypłacone tylko wtedy, gdy rower przechowywany jest np. w piwnicy lub w garażu. Najczęściej jednak można dodatkowo rozszerzyć zakres takiej polisy.

Ubezpieczenie bagażu rowerowego 

Możesz także zdecydować się na wykupienie ubezpieczenia bagażu przewożonego na rowerze. Jeśli ulegniesz wypadkowi, w wyniku którego zostanie on uszkodzony lub całkowicie uszkodzony, to możesz liczyć na wypłatę odszkodowania. Polisa wypłacana jest również wtedy, dojdzie do jego kradzieży. Decydując się na takie ubezpieczenie, możesz mieć pewność, że problem z bagażem przewożonym na rowerze nie będzie Cię słono kosztował.

Jak kupić ubezpieczenie roweru?

Jeśli chcesz kupić ubezpieczenie rowerowe, możesz to zrobić bez wychodzenia z domu na stronie CUK Ubezpieczenia. Skorzystaj z naszego kalkulatora i wybierz interesującą Cię ofertę. Po opłaceniu polisy otrzymasz ją na swoją skrzynkę mailową. Wystarczy, że wybierzesz konkretny zakres ochrony i uzupełnisz niezbędna dane. Jeśli otrzymana kalkulacja będzie dla Ciebie atrakcyjna, to możesz szybko i bezproblemowo opłacić polisę i bezpiecznie korzystać z roweru.

Ubezpieczenie od kradzieży a zabezpieczenie roweru

Do tego, aby towarzystwo ubezpieczeniowe mogło wypłacić odszkodowanie za kradzież roweru, koniecznie jest odpowiednie jego zabezpieczanie. W przypadku jednośladu, którego wartość nie przekracza 3000 zł, musi to być zapięcie w postaci stalowej, spiralnej lub pancernej linki, łańcucha z zamkiem, zapięcia kabłąkowego lub zabezpieczenia składanego. Jeśli Twój rower wart jest więcej niż 3000 zł, to musisz stosować łańcuch ze stali o grubości 8 mm, kabłąkowe zapięcie z podwójnym zamkiem lub zabezpieczenie składane o grubości minimum 5 mm.

Co więcej, jeśli rower przechowujesz w pomieszczeniu gospodarczym, przydomowym garażu lub domu czy mieszkaniu, to drzwi zewnętrzne muszą być wyposażone w co najmniej jeden zamek wielozastawkowy. Tylko w przypadku stosowania takich zabezpieczeń ubezpieczyciel będzie mógł wypłacić odszkodowanie.

Dlaczego warto wybrać ubezpieczenie dla rowerzysty z CUK?

Ubezpieczenie dla rowerzysty chroni nie tylko Twój jednoślad, ale również Ciebie. Decydując się na wykupienie polisy NNW lub OC działa ona również wtedy, gdy poruszasz się rowerem, którego właścicielem nie jesteś. Bez problemu możesz wybrać pełen zakres ochrony lub zdecydować się jedynie na określone polisy. Wszystko zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Możesz także rozszerzyć ją o ubezpieczenie wyposażenia roweru.

OC rowerzysty – co warto o nim wiedzieć?

Polisa OC to dobrowolne ubezpieczenie roweru elektrycznego oraz tradycyjnego, które zabezpieczą Cię przed kosztami związanymi ze szkodami, jakie wyrządzisz, jadąc rowerem. Bez względu na to, czy zarysujesz samochód, czy potrącisz pieszego, to odszkodowanie pokryje koszty związane z tą sytuacją. Ubezpieczenie to zabezpieczy Cię przed koniecznością ponoszenia ogromnych wydatków z tego tytułu. Przed opłaceniem polisy OC zapoznaj się wcześniej dokładnie z OWU, aby dowiedzieć się, w jakich sytuacjach nie obowiązuje. Wiele towarzystw zabezpiecza się bowiem w ten sposób przed koniecznością wypłaty odszkodowania, gdy do zdarzenia doszło np. pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC rowerzysty?

Dokładna wysokość składki zależy w dużej mierze od tego, na jakim terytorium ma ono obowiązywać, a także od sumy ubezpieczenia. Wpływ na koszt takiego ubezpieczenia ma również to, czy będzie ono obowiązywało przez 7 czy 12 miesięcy. Zazwyczaj nie są to jednak wygórowane kwoty. Aby zakupić OC, niezbędne jest posiadanie polisy NNW. 

FAQ

Jaki zakres ochrony obejmuje ubezpieczenie NNW rowerzysty?

Ubezpieczenie NNW zapewnia Ci ochronę w sytuacji, gdy ulegniesz wypadkowi, spadając z jednośladu lub zderzysz się z samochodem bądź pieszym i w wyniku tego doznasz uszczerbku na zdrowiu. Otrzymasz wtedy odszkodowanie, które możesz wykorzystać np. na zakup leków lub wizyty u lekarza. Polisa ta obejmuje również usługi assistance, takie jak transport medyczny, rehabilitację itd.

Na jakie odszkodowanie mogę liczyć w razie wypadku?

Wysokość odszkodowania po wypadku na rowerze zależy głównie od tego, jak wysoka była maksymalna suma polisy, a także od tego, jak bardzo ucierpiałeś w jego wyniku Ty oraz Twój rower. Im większy uszczerbek na zdrowiu, tym suma ta będzie większa. Przy wypłacie takiego odszkodowania towarzystwa biorą pod uwagę również to, jak wysokie są koszty naprawy roweru.

Ubezpieczenie casco – czy warto je wykupić? 

Polisa ta działa podobnie jak w przypadku ubezpieczenia samochodowego. Odszkodowanie z jej tytułu wypłacone zostanie, gdy Twój jednoślad zostanie uszkodzony np. w wyniku wypadku i będzie wymagał naprawy. Na jego wypłatę możesz liczyć również w sytuacji, gdy rower zostanie skradziony, także ze stojaka w miejscu publicznym lub gdy ulegnie zniszczeniu w wyniku sytuacji losowej, takiej jak np. klęska żywiołowa.

Jakie ubezpieczenie roweru wybrać?

Decydując się na zakup ubezpieczenia swojego jednośladu w CUK, możesz wybrać, jaki zakres ochrony jest dla Ciebie najodpowiedniejszy. Aby zapoznać się z aktualnymi ofertami, z których możesz skorzystać, wystarczy, że uzupełnisz dostępny na stronie formularz. Musisz wybrać konkretny zakres ochrony, jaki Cię interesuje. Może to być tylko ubezpieczenie NNW na wybraną kwotę, jak i rozszerzone o OC, casco, a także ochronę bagażu.

W jaki sposób kupić ubezpieczenie roweru?

Zakup polisy na CUK Ubezpieczenia jest bardzo łatwy. Możesz to zrobić przez internet, bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy, że w formularzu uzupełnisz niezbędne pola, a otrzymasz propozycję takiego ubezpieczenia od towarzystw, z którymi współpracujemy. Po wybraniu interesującej Cię oferty możesz od razu opłacić składkę i bezpiecznie korzystać ze swojego roweru. Jeśli jednak wolisz zrobić to w oddziale, to placówki CUK możesz znaleźć w całej Polsce. Możesz również skorzystać z pomocy konsultantów, dzwoniąc na infolinię lub korzystając z formularza kontaktowego. 

Czy ubezpieczenie roweru to dobry pomysł?

Ubezpieczenie roweru daje gwarancję, że w razie nieprzewidzianej sytuacji otrzymasz odszkodowania, które pokryje koszty naprawy, a także uszczerbku na zdrowiu, jeśli uległeś wypadkowi, podróżując jednośladem. Pokryje również straty wynikające z utraty roweru np. w wyniku kradzieży. Polisą możesz objąć nie tylko tradycyjny jednoślad, ale również bardzo popularne w ostatnim czasie rowery elektryczne. 

Więcej Mniej