Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

ładowanie

Bezpieczny rower, czyli… ? Czy warto ubezpieczyć nasz jednoślad i ile to kosztuje

Czy opłaca nam się ubezpieczać rower? Czy warto kupować polisy casco, OC, NNW? Czy sensowne jest ubezpieczanie tylko drogich rowerów? Czy opłaca się ubezpieczać także zwykłe jednoślady ze średniej i niższej półki cenowej? Towarzystwa ubezpieczeniowe coraz częściej oferują różnorodne pakiety ubezpieczeń użytkownikom nie tylko czterech, ale również i dwóch kółek. Niezależnie od tego, jakim rowerem dysponujemy, czy jest to jednoślad elektryczny, szosowy, górski czy miejski, zawsze warto rozważyć zakup ubezpieczenia.

Co znajdziemy w ofercie towarzystw ubezpieczeniowych?

W pełni bezpieczny rower to pojazd objęty ochroną w pełnym zakresie. Nie musimy jednak dokonywać zakupu ubezpieczenia ze wszystkimi dostępnymi opcjami – możemy skonfigurować polisę w zależności od naszych potrzeb i wymagań. Propozycje towarzystw ubezpieczeniowych obejmują:  
1/ Ubezpieczenie casco roweru. Chroni ono na wypadek kradzieży, uszkodzenia czy zniszczenia roweru, pozwalając uzyskać wypłatę w razie wszelkiego rodzaju wypadków losowych.   
2/ Ubezpieczenie NNW – chroni rowerzystę, zapewniając odpowiednią kwotę odszkodowania, gdy dojdzie do wypadku. Należy pamiętać, że jest to ubezpieczenie, które jednocześnie jest bazą do rozszerzeń. Przykładowo, gdy chcemy dokupić casco lub OC rowerzysty, musimy najpierw kupić NNW.
3/ Ubezpieczenie OC roweru – stanowi gwarancję wypłaty odpowiedniego odszkodowania w przypadku wyrządzenia szkody osobie trzeciej.

Zabezpieczenie zazwyczaj kosztuje stosunkowo niewiele, jednak daje poczucie bezpieczeństwa i pewności, że gdy coś się wydarzy, polisa pozwoli zminimalizować skutki niezależnych od nas sytuacji.

Ubezpieczenie OC rowerzysty – cena, zakres, korzyści

Ubezpieczenie OC rowerzysty pozwoli pokryć koszty leczenia lub rehabilitacji osoby poszkodowanej, a polisa NNW obejmuje ochronę rowerzystę i zapewni mu odpowiednią kwotę odszkodowania, gdy obrażenia odniesie sam kierujący pojazdem.

OC na rower – czy to się opłaca?

Każdy, kto jeździ na rowerze wie, że im z większą częstotliwością i bardziej intensywnie poruszamy się naszym pojazdem po ulicach i drogach, tym większe jest ryzyko wypadku czy kolizji. Czy warto zdecydować się na wykupienie OC na rower? Czy ubezpieczenie OC roweru to dobra inwestycja? Nawet najlepszym rowerzystom może zdarzyć się chwila nieuwagi, a ścieżki rowerowe, drogi i miejsca do parkowania samochodów nierzadko pozostawiają wiele do życzenia. OC na rower będzie nas chronić, gdy spowodujemy uszkodzenie np. samochodu stojącego na parkingu, czy wszelkiego rodzaju mienia, a także wtedy, gdy potrącimy pieszego. Szczególnie w tym ostatnim wypadku docenić możemy posiadanie OC na rower. Cena tego rodzaju polisy jest stosunkowo niewielka, daje nam jednak pewność, że ubezpieczyciel wypłaci osobie poszkodowanej odpowiedniej wysokości odszkodowanie.

Ubezpieczenie w razie kradzieży

Kupując ubezpieczenie roweru od kradzieży warto starannie przeanalizować zakres ochrony oferowany przez ubezpieczyciela. W zależności od firmy może on obejmować wyłącznie kradzież roweru stojącego w mieszkaniu, garażu czy w piwnicy, ale spotkamy się także i z możliwością ubezpieczenia od kradzieży roweru pozostawionego na ulicy, a więc pojazdu, który na przykład stoi przed sklepem, gdy my sami robimy zakupy. W kalkulatorze rowerowym CUK można wyliczyć wysokość składki ubezpieczenia od kradzieży na ulicy - możemy liczyć na wsparcie, jeśli pozostawiony w miejscu publicznym rower był odpowiednio zabezpieczony.

Im większy ma zakres nasze ubezpieczenie od kradzieży roweru, tym lepiej. Złodzieje nie wahają się zakradać do naszych piwnic, chętnie korzystają także z okazji, gdy zapomnimy o odpowiednim zabezpieczeniu roweru pozostawionego na ulicy. 

Ubezpieczenie roweru od kradzieży na pewno się opłaci, jeśli nasz pojazd jest kosztowny i wyposażony w wysokiej jakości dodatki. Jego strata będzie z pewnością mniej dotkliwa, jeśli zrekompensuje ją wypłata stosownego odszkodowania. Ale ubezpieczenie naszych dwóch kółek z pewnością warto wziąć pod uwagę nawet, gdy wartość roweru nie jest wielka. Utrata czy uszkodzenie środka lokomocji zawsze wiąże się z kosztami i komplikacjami. Warto zaoszczędzić sobie stresu, a przy okazji zadbać o swoje finanse.

Ile kosztuje ubezpieczenie roweru? W zależności od tego, jakim rowerem dysponujemy i od zakresu ochrony oferowanej w polisie, koszty ubezpieczenia mogą się znacznie od siebie różnić u poszczególnych ubezpieczycieli.

Czy warto ubezpieczać rower?

Każdy rowerzysta musi odpowiedzieć sobie na szereg pytań… Jak dbać o nasze ukochane dwa kółka? Z jakich dróg najlepiej korzystać, by nasz jednoślad jak najdłużej nam służył? Jakich smarów używać do hamulców i przerzutek i jak konserwować części?  Jak wysoka może być składka? Co obejmie ubezpieczenie? Szukając odpowiedzi dobrze jest skorzystać z naszego kalkulatora ubezpieczeń rowerowych i porównać składki.

Polisę rowerową możesz kupić online. Masz wątpliwość jaki zakres ochrony roweru i rowerzysty wybrać? Na wszystkie pytania związane z polisą rowerową odpowiedzi udzielą Ci pracownicy naszej infolinii lub doradcy ubezpieczeniowi w placówkach CUK. Zapraszamy!

Więcej Mniej