2022-12-09

Ubezpieczenie casco roweru — czym jest i czy warto je wykupić?

Każdy posiadacz roweru powinien rozważyć zakup ubezpieczenia casco. Polisa daje wiele korzyści przy niewielkim nakładzie.

Ubezpieczenie casco roweru — czym jest i czy warto je wykupić?

Jazda jednośladem to zdrowy sposób na aktywne spędzanie czasu wolnego. Każdy posiadacz roweru powinien rozważyć zakup ubezpieczenia casco, które zapewni najwyższy poziom ochrony wartościowego sprzętu. Polisa zapewnia wiele korzyści przy niewielkim nakładzie finansowym. Przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa określonych przez ubezpieczyciela w OWU, możemy liczyć na wypłatę świadczenia w przypadku zdarzeń objętych ochroną. Jakie są warunki zawarcia umowy AC na rower? Jakich wyłączeń można się spodziewać? Co zrobić w przypadku wystąpienia szkody? Przeczytaj ten artykuł!

Co to jest ubezpieczenie casco roweru?

Ubezpieczenie casco na rower to popularna obecnie usługa, która umożliwia przeniesienie ryzyka uszkodzenia czy utraty jednośladu na towarzystwo ubezpieczeniowe. Nie zwalnia to oczywiście ubezpieczonego z obowiązku odpowiedniego zabezpieczenia roweru podczas przechowywania, a także użytkowania zgodnie z przeznaczeniem.

Ubezpieczenie casco na rower (nazywane także rowerowym AC) może zagwarantować wypłatę odszkodowania za uszkodzony lub skradziony sprzęt zarówno w przypadku kradzieży roweru z zamkniętego pomieszczenia, jak i „z ulicy”. Rowerowa polisa casco zadziała także wtedy, gdy jednoślad ulegnie uszkodzeniu podczas wypadku lub w wyniku zdarzenia losowego, takiego jak huragan, pożar czy powódź. Wszystkie szczegóły i wyłączenia dotyczące ochrony w ramach casco roweru są jednak określane w umowie (OWU) przez konkretnego ubezpieczyciela.

Casco roweru – co jest przedmiotem ubezpieczenia?

Przedmiotem ubezpieczenia casco roweru jest rower oraz jego osprzęt. Tą polisą może być objęte wyposażenie, które jest zamontowane w sposób trwały. Ubezpieczenie casco działa w trakcie użytkowania roweru oraz podczas jego przechowywania (o ile jednoślad został prawidłowo zabezpieczony). Więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu: „Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu roweru od kradzieży”.

Oprócz roweru ubezpieczyć można też przewożony bagaż i przyczepkę rowerową – przydaje się to zwłaszcza wtedy, gdy np. podczas jazdy rowerem do pracy przewozimy drogi sprzęt elektroniczny lub inne wartościowe narzędzia. Jeśli w czasie wypadku transportowany przez nas rowerem laptop, telefon lub słuchawki ulegną uszkodzeniu, to ubezpieczenie AC roweru pozwoli nam uzyskać odszkodowanie na pokrycie kosztów związanych z ich naprawą lub zakupem nowego sprzętu.

AC na rower – co obejmuj polisa i co wchodzi w jej skład?

Casco rowerowe zapewnia ochronę zarówno w czasie pozostawienia jednośladu (na terenie posesji lub na ulicy), jak i podczas jego aktywnego użytkowania. Rower to bowiem łatwy łup dla złodzieja, a przy upadku zwykle ulega uszkodzeniu. AC rowerowe zapewnia więc pomoc głównie w takich sytuacjach, kiedy doznamy szkody po zakupie drogiego sprzętu lub go utracimy. Warto jednak przy tej okazji pamiętać, że podczas jazdy to my możemy równie szybko wyrządzić szkodę na osobie trzeciej lub jej mieniu, dlatego poza AC nie wolno zapominać o dodatkowym zakupie OC rowerzysty.

W skład polisy AC na rower wchodzi głównie ochrona w razie takich sytuacji jak kradzieże lub mechaniczne uszkodzenia roweru. Jednak ubezpieczenie może obejmować także pomoc medyczną lub akcję ratowniczą. Jakie zdarzenia są objęte ochroną w ramach polisy casco roweru? Ich zakres może się nieco różnić w zależności od towarzystwa, jednak najczęściej są to:

  • wypadki;
  • kradzieże z włamaniem;
  • rabunek;
  • zdarzenia losowe, np. ogień, huragan, deszcz nawalny, powódź, lawina, grad, zapadanie się ziemi, uderzenie pioruna, eksplozja oraz upadek statku powietrznego.

Przykład 1:

Karolina to zapalona rowerzystka, która uwielbia jeździć na swoim drogim i nowoczesnym rowerze górskim. Świadoma ryzyka kradzieży i możliwości uszkodzenia sprzętu, postanowiła wykupić polisę AC na rower, aby mieć pewność, że jej rower jest odpowiednio chroniony.

Pewnego dnia Karolina wybrała się na wycieczkę rowerową w góry. Podczas jazdy po trudnym terenie, nagle jej rower uległ poważnemu uszkodzeniu. Była zrozpaczona, ponieważ naprawa wymagała kosztownych części i specjalistycznej pomocy.

Jednak Karolina miała szczęście, że wcześniej wykupiła polisę AC na swój rower. Skontaktowała się z towarzystwem ubezpieczeniowym i zgłosiła szkodę. Dzięki temu otrzymała wsparcie finansowe na pokrycie kosztów naprawy, co bardzo jej pomogło.

Jakie są warunki zawarcia ubezpieczenia casco roweru?

Pozostawanie prawnym posiadaczem roweru jest podstawowym warunkiem zawarcia ubezpieczenia casco roweru. Konieczne jest też posiadanie ubezpieczenia NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków). Dodatkowo niektóre towarzystwa wymagają też posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC rowerzysty).

Nabywając rowerowe AC, możemy zostać poproszeni również o podanie danych pojazdu, które są niezbędne do zawarcia polisy. Do zakupu ubezpieczenia należy więc przygotować następujące informacje: rodzaj roweru, datę jego zakupu wraz z paragonem/fakturą, jego koszt, markę oraz model, często również wskazać przeznaczenie oraz przewidywany sposób przechowywania sprzętu. Jeśli chcesz ograniczyć czynności związane z zakupem polisy do minimum, AC na rower online kupisz, wchodząc w ten link.

Czy warto kupić AC na rower i kto najbardziej na nim skorzysta?

Casco roweru jest korzystną opcją dla osób, które chcą chronić swój jednoślad nie tylko przed utratą, ale też przed uszkodzeniem i zniszczeniem. Pamiętajmy, że wartość nowoczesnego sprzętu z górnej półki może oscylować nawet w granicach kilkunastu tysięcy złotych! W przypadku pasjonatów cyclingu dochodzi do tego także wartość sentymentalna, a dla osób traktujących swój rower jako codzienny środek transportu utrata posiadanego sprzętu będzie niewyobrażalną stratą!

Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, opłacenie rocznej składki polisy rowerowej w wysokości około kilkudziesięciu złotych wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem. Dlatego nie czekaj – już dziś wykonaj kalkulację i wykup AC roweru online!

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Czy casco roweru chroni w każdej sytuacji?

O czym należy pamiętać, aby po wystąpieniu szkody móc otrzymać świadczenie w ramach ubezpieczenia casco? Konieczne jest użytkowanie roweru zgodnie z jego przeznaczeniem oraz stosowanie odpowiednich zabezpieczeń podczas przechowywania. Każde towarzystwo oferujące ubezpieczenie casco roweru zastrzega sobie w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) wyłączenia. Są to sytuacje, które powodują, że nie możemy liczyć na wypłatę świadczenia, jeśli wystąpi szkoda. Każdy ubezpieczyciel ustala własny zakres wyłączeń, wśród nich najpopularniejsze są szkody, które:

  • zostały wyrządzone umyślnie;
  • powstały w rezultacie normalnego użytkowania roweru, korozji, zawilgocenia, pleśni długotrwałego postoju czy wpływu warunków atmosferycznych;
  • powstały w rezultacie użytkowania niezgodnego z przeznaczeniem sprzętu;
  • są skutkiem wykorzystywania sprzętu do sportów wyczynowych lub ekstremalnych;
  • powstały podczas nieprawidłowej naprawy;
  • dotyczą ogumienia;
  • dotyczą uszkodzenia części lub zespołów roweru bez wyraźnej przyczyny zewnętrznej, np. na skutek wad fabrycznych;
  • dotyczą przywłaszczenia;
  • są skutkiem nieprawidłowego podłączania przyczepki rowerowej do roweru;
  • są skutkiem eksploatacji roweru bez oświetlenia po zmroku.

Powyższe punkty to tylko przykłady możliwych wyłączeń. Każde towarzystwo ma nieco inny ich zakres. Dlatego, zanim zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia casco roweru, musisz zapoznać się z OWU wybranego ubezpieczyciela – znajdziesz tam wszystkie potrzebne informacje.

Przykład 2:

Janusz jest pasjonatem rowerów górskich i często wybiera się w ekstremalne trasy. Ma wykupione ubezpieczenie casco na swój rower, aby mieć pewność, że jest odpowiednio zabezpieczony. Pewnego razu, podczas jazdy na wymagającym zjeździe, Janusz niefortunnie przewrócił się i uszkodził ramę swojego roweru. Zdezorientowany, zgłosił szkodę do swojego ubezpieczyciela, ale został poinformowany, że naprawa nie jest objęta ochroną, ponieważ uszkodzenie wynikało z intensywnego użytkowania roweru podczas sportów ekstremalnych. Janusz nauczył się w ten sposób, że nie wszystkie sytuacje są objęte ubezpieczeniem casco. Od teraz, przed zawarciem polisy, czyta wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej.

Wypłata odszkodowania po kradzieży roweru – jakie wymagania musisz spełnić?

Dla rzetelnej i obiektywnej oceny zaistniałej szkody, która będzie dokonywana przez ubezpieczyciela, nie należy w rowerze dokonywać żadnych zmian i napraw. Niezbędne jest także zawiadomienie policji i zgłoszenie zdarzenia do towarzystwa na piśmie. Wypłaty odszkodowania dokonuje się na podstawie rachunków za naprawę lub za pomocą kalkulacji towarzystwa, do wysokości sumy ubezpieczenia. Warto wiedzieć też, że wartość roweru maleje wraz z jego wiekiem.

Pamiętaj, że wykupienie ubezpieczenia casco roweru to dobra opcja dla osób dbających o swój sprzęt i użytkujących go we właściwy, zgodny z przeznaczeniem sposób. Jeśli złamiesz zasady wyszczególnione w OWU – zwłaszcza te dotyczące posiadania zabezpieczeń antykradzieżowych i użytkowania swojego roweru, musisz liczyć się z możliwością odmowy wypłaty odszkodowania.

Wysokość składki za polisę AC na rower jest ustalana na podstawie rynkowej wartości przedmiotu ubezpieczenia. Pamiętaj, że do wypłaty odszkodowania konieczne może być przedstawienie ubezpieczycielowi dowodu zakupu roweru. Zachowaj więc koniecznie paragon lub fakturę.

Ile kosztuje ubezpieczenie casco roweru?

Najtańsze polisy rowerowe kosztują kilkadziesiąt złotych, lecz upewnij się, czy w ich skład wchodzi także interesujące Cię casco roweru. Często bowiem tańsze ubezpieczenia dedykowane rowerzystom mają ograniczony zakres ochrony i stosunkowo krótki czas obowiązywania.

Jeśli posiadasz wartościowy sprzęt, dbasz o jego odpowiednie użytkowanie i zabezpieczenie, postaw na polisę rowerową z szerszym zakresem i wyższą sumą ubezpieczenia. Nawet jeśli zapłacisz 200-300 zł w skali roku, będziesz pewien, że w razie uszkodzenia lub kradzieży jednośladu odszkodowanie zapewni Ci naprawę, lub możliwość zakupu nowego sprzętu z tej samej półki. Chcesz wiedzieć więcej o cenach ubezpieczeń rowerowych? – przeczytaj tę poradę!

Gdzie ubezpieczyć rower od kradzieży? – sprawdź ofertę PZU

Kompleksową polisę dla rowerzysty oferuje wiele wiodących na polskim rynku towarzystw. Casco roweru wykupisz np. w PZU. Towarzystwo zapewnia kompleksową ochronę roweru i rowerzysty. Z takiej oferty skorzystasz również za pośrednictwem CUK Ubezpieczenia – wykonaj kalkulację online i dowiedz się, ile zapłacisz za polisę. Co zyskujesz dzięki ubezpieczeniu casco roweru w PZU?

  • W pakiecie polisy znajdzie się ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków.
  • Możesz ubezpieczyć również bagaż przewożony rowerem.
  • Ubezpieczenie roweru od kradzieży posiada rozszerzenie w postaci OC.
  • Szeroki zakres terytorialny: polisa obejmuje zdarzenia rowerowe w różnych miejscach świata.
  • Otrzymasz wysoką sumę ubezpieczenia przy stosunkowo niewielkiej składce.

Planujesz zakup casco rowerowego? – skorzystaj z oferty CUK

Czy wiesz, że cenę składki za ubezpieczenie swojego roweru możesz poznać bez wychodzenia z domu? Również w ten sposób możesz kupić polisę! Skorzystaj z bezpłatnego kalkulatora rowerowego na stronie CUK.pl i kup AC na rower online! Jeśli masz pytania odnośnie do polisy, zadzwoń na infolinię: 22 27 00 337 lub wybierz się do najbliższej placówki stacjonarnej CUK – nasi doradcy chętnie udzielą Ci wszelkich informacji. Zachęcamy do skontaktowania się z nami w najwygodniejszy dla Ciebie sposób!

Oceń artykuł

4.25
(4)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku