Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Ubezpieczenie rolnicze z maksymalną ochroną Twojego gospodarstwa

Przygotuj się na każdą ewentualność. Zostaw nam swoje dane, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i wybierze idealną polisę dopasowaną do Twoich potrzeb.

Jak możesz zabezpieczyć swoje gospodarstwo domowe?

Praca z naturą w tle jest przyjemna, ale często też zaskakująca. W razie gradu, suszy czy klęski żywiołowej
możesz liczyć na pełne wsparcie dzięki ubezpieczeniu rolniczemu.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

Nasi doradcy są po to, aby odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Ubezpieczenie to nie tylko formalność, ale przede wszystkim skuteczna ochrona.

Co zyskujesz?

  • Możliwie najwyższy zakres ochrony
  • Dostosowanie do Twoich potrzeb i budżetu
  • Pełne wsparcie na każdym etapie
ZAMÓW ROZMOWĘ

Nasi klienci kupują

Jesteśmy specjalistami w wielu dziedzinach ubezpieczeń. Sprawdź produkty, które szczególnie chętnie kupują nasi Klienci.

Ubezpieczenie
na życie

Bądź spokojny – na wszelki wypadek

Ubezpieczenie
rowerowe

Pokonuj kolejne kilometry i jedź bezpiecznie!

Ubezpieczenia
firmowe

Prowadź swój biznes – bez strachu o przyszłość

Bądźmy w kontakcie

#kupujtakjaklubisz

W CUK Ubezpieczenia zależy nam na Twojej wygodzie. W naszej multiagencji ubezpieczysz się na wiele sposobów i błyskawicznie obliczysz składkę za polisę. Możesz kupić online, porozmawiać z nami lub spotkać się osobiście w jednej z naszych placówek.

Jak chronić się przed skutkami wypadków podczas prac w gospodarstwie rolnym?

Praca w gospodarstwie rolnym jest związana z wieloma ryzykami. Mimo wielu starań i rzetelnego wykonywania obowiązków podczas prac polowych może przydarzyć się wypadek. Jak można temu zaradzić? Z pomocą przychodzą obowiązkowe ubezpieczenia rolnicze.

Jakie są obowiązkowe ubezpieczenia rolników?

Jeżeli prowadzisz gospodarstwo rolne, to często prowadzisz prace, które mogą wiązać się z wyrządzeniem szkody osobie trzeciej. Dlatego rolnik, który posiada co najmniej 1 ha ziemi, musi obowiązkowo wykupić ubezpieczenie OC, tak samo, jak każdy właściciel auta musi kupić OC pojazdu. Jakie mamy inne obowiązkowe ubezpieczenia gospodarstwa rolnego? Rolnik ma obowiązek wykupienia następujących ubezpieczeń:

  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli tak zwane OC rolnika z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego,
  • ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych, takich jak powódź, podtopienia, śnieg czy huragan,
  • ubezpieczenie 50% powierzchni upraw rolnych z dopłatami państwa w przypadku uzyskania płatności bezpośrednio z Unii Europejskiej.

Kto musi wykupić ubezpieczenie rolnicze?

Ubezpieczenie OC gospodarstwa rolnego musi być opłacone przez każdego, kto jest właścicielem lub współwłaścicielem gospodarstwa. Czym w tym przypadku jest gospodarstwo rolne? Ustawodawca jasno określa, że gospodarstwo rolne to obszar użytków rolnych i gruntów przekraczający łącznie powierzchnię 1 hektara, jeżeli podlega on w całości lub w części opodatkowaniu podatkiem rolnym oraz także obszar takich użytków i gruntów - niezależnie od powierzchni – na którym jest prowadzona produkcja rolna. Czyli musisz zapłacić ubezpieczenie rolne, jeżeli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem użytków rolnych powyżej 1 hektara, ale również w takim przypadku, gdy obszar gospodarstwa jest mniejszy, ale uprawiasz na nim rośliny w szklarniach, prowadzisz pasiekę czy hodowlę zwierząt.

Kiedy trzeba wykupić OC gospodarstwa rolnego?

Kiedy musisz wykupić OC rolnika? OC gospodarstwa rolnego musisz wykupić w momencie, kiedy wejdziesz w posiadanie gospodarstwa rolnego. Nie zwalnia Cię z tego brak prowadzenia działalności gospodarczej lub przebywanie poza gospodarstwem. Dlaczego to ubezpieczenie jest istotne? Wynika to ze specyfiki ochrony ubezpieczenia rolnego.

Jaki jest zakres ochrony ubezpieczenia rolnego?

Obowiązkowe ubezpieczenie rolników obejmuje odpowiedzialność cywilną rolnika oraz osób pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym, a także każdej osoby, która pracując w danym gospodarstwie rolnym – w okresie trwania ochrony ubezpieczeniowej – wyrządziła szkodę w związku z posiadaniem przez ubezpieczonego gospodarstwa rolnego. OC rolnika chroni więc nas przed szkodami powstałymi w wyniku posiadania gospodarstwa rolnego. Chodzi tu przede wszystkim o szkody wynikającą ze śmierci, uszkodzenia ciała bądź też utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia. Odpowiedzialność obejmuje również szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów wolnobieżnych, które są w posiadaniu właściciela gospodarstwa rolnego i są użytkowane w gospodarstwie.

Jak wygląda to w praktyce?

Kiedy umowa obowiązkowego ubezpieczenia rolniczego gwarantuje wypłatę odszkodowania? Odszkodowanie w ramach OC rolnika zostanie wypłacone wtedy, gdy do powstania szkody przyczyni się rolnik, osoba pozostająca z nim we wspólnym gospodarstwie domowym lub też osoba pracująca w tym gospodarstwie. Takie ubezpieczenia pokryje szkody, których następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, uszczerbek na zdrowiu lub utrata, zniszczenie i uszkodzenie mienia osoby trzeciej.

Jakie są sumy gwarancyjne ubezpieczenia rolnego?

Maksymalny limit odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego w ramach ubezpieczenia rolnego określa suma gwarancyjna. Jaka jest suma gwarancyjna OC rolnika?

  • 5 210 000 euro w przypadku szkód na osobie w stosunku do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem, ale bez względu na liczbę poszkodowanych osób.
  • 1 050 000 euro w przypadku szkód w mieniu w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem, bez względu na liczbę poszkodowanych osób.

Jakie są wyłączenia obowiązkowego ubezpieczenia rolników?

Ubezpieczenie OC dla rolników jak każde ubezpieczenie posiada pewne wyłączenia, czyli sytuacje, które nie będą podlegać roszczeniu. Do takich wyłączeń należą np. zdarzenia spowodowane przeniesieniem chorób zakaźnych niepochodzących od zwierząt czy szkody w mieniu wyrządzone rolnikowi przez osoby pracujące w jego gospodarstwie lub pozostające z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym. Ale tych wykluczeń jest wiele więcej. Wszystkie są wyszczególnione w art. 53 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Jakie są inne obowiązkowe ubezpieczenia rolników?

Jakie ubezpieczenia jeszcze obowiązują rolników? Przede wszystkim obowiązkowe ubezpieczenie budynków rolniczych. Obowiązek ubezpieczenia budynków gospodarskich powstaje w momencie pokrycia ich dachem. Ubezpieczenie obejmuje budynki mieszkalne i rolne znajdujące się na terenie gospodarstwa. Nie dotyczy to jednak tuneli czy namiotów foliowych. Kiedy takie odszkodowanie będzie wypłacone? M.in. w przypadku pożaru, huraganu, powodzi czy uderzenia pioruna. Jeżeli rolnik nie wykupi takiego ubezpieczenia, może otrzymać karę finansową.

Dlaczego obowiązkowe ubezpieczenie rolników jest takie ważne?

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że praca w gospodarstwie wiąże się z wieloma zagrożeniami. Szkody wyrządzone w wyniku prowadzenia działalności rolniczej mogą być poważnym obciążeniem dla rolnika. To dlatego ustawodawca zdecydował o tym, żeby nałożyć obowiązkowe ubezpieczenia rolnicze. Niestety wiele osób unika obowiązku ubezpieczeniowego, mimo że jest to dość ryzykowne, a kary mogą być kosztowne. Zagrożenia wynikające z pracy na gospodarstwie rolnym są oczywiste. Należy jednak pamiętać, że obowiązkowe ubezpieczenia dla rolnika chronią go tylko w podstawowym zakresie, dlatego warto na rynku poszukać takich ubezpieczeń, które zapewnią gospodarstwu kompleksową ochronę.

FAQ

Ostateczna ilość towarzystw, których oferty poznasz zależy od parametrów polisy, której potrzebujesz? O najlepszą ofertę dla Ciebie zapytamy ponad 30 towarzystw ubezpieczeniowych.

Polisę za pośrednictwem CUK Ubezpieczenia, możesz kupić na kilka sposobów:

- korzystając z kalkualtora online

- dzwoniąć na naszą infolinię

- odwiedzając najbliższą placówkę

Ubezpieczenia rolnicze to przede wszystkim ochrona w razie nieprzewidzianych okoliczności, które nieproszone mogą przekroczyć progi Twojego gospodarstwa. Grad, susza czy inne klęski żywiołowe to nie wyrok, ale ryzyka, od których możesz się ubezpieczyć na wybraną kwotę, czyli sumę ubezpieczenia. W razie niepomyślnej sytuacji otrzymasz wsparcie finansowe, które zapewni Ci środki na naprawę szkody.

Do obowiązkowych polis zaliczamy ubezpieczenie budynków rolniczych oraz OC rolnika. Pierwsze z nich to ochrona zabudowań, które wchodzą w skład Twojego gospodarstwa np. stodoła i kurnik. Z kolei OC rolnika polega na pomocy poszkodowanym przez Twoją działalność zawodową, kiedy np. Twoje stado zniszczy zboże sąsiada nie będziesz musiał wypłacać odszkodowania z własnej kieszeni.

Dla pełnej ochrony pomyśl także o zakupie ubezpieczenia hodowli, upraw i maszyn rolniczych. Dzięki polisie nie musisz martwić się o zwierzęta, rośliny i sprzęt, który decyduje o powodzeniu Twojej aktywności rolniczej. Szanuj owoce własnej pracy – wybierz kompleksowe ubezpieczenie dla Twojego gospodarstwa.

Masz pytanie?

Jeśli chcesz się z nami skontaktować, wypełnij poniższy formularz.