Ubezpieczenie z funduszem kapitałowym – pomnażasz środki i zabezpieczasz bliskich

  • Sposób na pomnażanie i gromadzenie kapitału na przyszłość
  • Forma ochrony finansowej dla rodziny w razie Twojej śmierci
  • Konsekwencje wcześniejszego odstąpienia motywują do oszczędzania

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie z funduszem kapitałowym?

Zabezpieczasz swoich bliskich w razie śmierci

Część składki możesz przeznaczyć na ubezpieczenie w razie śmierci. W momencie wystąpienia tego zdarzenia osoby uposażone zyskują świadczenie, które nie podlega podatkowi od spadków i darowizn.

Budujesz kapitał na przyszłość

Wybrana przez Ciebie część składki jest przeznaczona na inwestycje, dzięki czemu pomnażasz swoje środki. W całości wypłacasz je na koniec trwania umowy. To idealny produkt, jeśli dysponujesz kapitałem, chcesz go zwiększyć i zmotywować się do oszczędzania.

Decydujesz, jakie ryzyko podejmujesz

Twoje środki mogą być inwestowane na akcjach, obligacjach czy funduszach inwestycyjnych. Wybór formy oszczędzania wiąże się z większym lub mniejszym ryzykiem finansowym, ale to Ty decydujesz czy wybierasz fundusze bezpieczne, czy bardziej agresywne.

Wybierasz okres obowiązywania umowy

Czas trwania umowy różni się w zależności od oferty. Na rynku są ubezpieczenia z funduszem kapitałowym, które mogą obowiązywać 2-4 lata, ale dostępne są też opcje długoterminowe, zawierane na 10, 20 czy nawet 30 lat.

Co zyskujesz, kupując ubezpieczenie z funduszem kapitałowym w CUK?

Komfort

Polisę kupisz online, w aplikacji, przez telefon
lub w placówce – jak Ci wygodniej!

Dostęp do promocji i rabatów

Skorzystaj z programu Moc Rabatów oraz Payback!

Możliwość płatności ratalnej

lub odroczenie terminu pierwszej płatności.

Dostęp do nowoczesnej aplikacji,

która ułatwi Ci zarządzanie polisami i zgłaszanie szkód

Dopasuj wariant funduszu kapitałowego do swoich potrzeb

Ubezpieczenie z funduszem kapitałowym wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym. Przystępując do niego, możesz wybrać spośród kilku wariantów:

Fundusze bezpieczne

Cała kwota składki inwestowana jest w fundusze papierów dłużnych (np. bony, obligacje skarbowe itd.), które nie wiążą się z dużym ryzykiem.

Fundusze stabilnego wzrostu

Większość środków inwestowanych jest w bezpieczne produkty finansowe (np. dłużne papiery wartościowe), a niewielka część w akcje.

Fundusze agresywne

Pieniądze inwestowane są przeważnie w akcje, a to może wiązać się z szybkim zyskiem, ale też sporym ryzykiem finansowym.

Suma ubezpieczenia – maksymalna kwota ochrony

To kwota, na podstawie której wypłacane jest świadczenie. W przypadku ubezpieczeń na życie to 100% sumy ubezpieczenia w razie Twojej śmierci. Najkorzystniejsze są polisy z najwyższą sumą ubezpieczenia, jednak wiążą się z koniecznością płacenia wyższej składki. 

Kapitał wypłacany jest po zakończeniu umowy. Jeśli zdecydujesz się na odstąpienie od umowy przed jej końcem, musisz liczyć się ze stratą części wpłaconych pieniędzy. 

Dobierz odpowiedni zakres ochrony

Śmierć ubezpieczonego

W przypadku Twojej śmierci środki trafiają do osoby lub osób przez Ciebie uposażonych.

Dożycie danego wieku

Świadczenie zostanie Ci wypłacone, jeśli dożyjesz określonego w umowie wieku.

Wykup lub rezygnacja

Część polisy możesz wykupić w trakcie trwania umowy i zyskać w ten sposób część środków.

Zdarzenia dodatkowe

To rozszerzenia podstawowej polisy o inne sytuacje (np. ciężkie choroby czy ulegnięcie nieszczęśliwemu wypadkowi).

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu ubezpieczenia z funduszem inwestycyjnym?

Sprawdź wiek przystąpienia do polisy

Towarzystwa ustalają różne widełki wieku, kiedy można wykupić ubezpieczenie z funduszem kapitałowym. Najczęściej jest to 18-65 lat.

Dowiedz się, jak wygląda rezygnacja z umowy

Przeczytaj w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), jak wypłacane będą środki w razie rezygnacji z ubezpieczenia. Często zwracane są one po potrąceniu tzw. opłat likwidacyjnych. Sprawdź także, jakie są zasady odstąpienia od dalszego opłacania składek. 

Dopytaj, jaki jest okres karencji

To czas, w którym ubezpieczenie nie będzie obowiązywać, chociaż wystąpiło zdarzenie, objęte polisą. W zależności od towarzystwa może to być 1, 6 lub 10 miesięcy. Co ważne, towarzystwa najczęściej nie stosują karencji na śmierć.

Zorientuj się, czy można wprowadzić zmiany w umowie

Co się stanie, jeśli z jakiegoś powodu nie będziesz mógł wpłacać danej kwoty? Niektóre ubezpieczenia z funduszem kapitałowym umożliwiają wprowadzenie zmian w wysokości składki, częstotliwości jej wpłacania itd. 

Porównaj ubezpieczenia!

Tylko w ten sposób znajdziesz ofertę ubezpieczenia z funduszem kapitałowym, które będzie pasować do Twoich potrzeb finansowych.

Dopasuj składkę

Wysokość składki jest zależna od wielkości sumy ubezpieczenia i deklarowanej kwoty przeznaczanej na inwestycje. Dostosuj ją do swoich możliwości finansowych, jednak miej też świadomość, że niższa składka oznacza mniejsze świadczenie dla bliskich w razie Twojej śmierci.

Jakie są wyłączenia w polisach z funduszem kapitałowym?

Towarzystwa określają sytuacje, w których nie zostanie wypłacone odszkodowanie w razie śmierci ubezpieczonego. Najczęściej należą do nich:

  • udział w wojnie
  • udział w zamieszkach i bójkach
  • samobójstwo

Opinie klientów

Klaudia Krawczyk

Od dawna ubezpieczamy z mężem tutaj dwa samochody. W tym roku nawet zdecydowaliśmy się na ubezpieczanie na życie. Tak naprawdę składki są niewielkie.

Joanna Zofia Ołowska

Bardzo miła atmosfera, pełen profesjonalizm, szczególne podziękowania dla Pana Pawła za pomoc w znalezieniu najoptymalniejszego ubezpieczenia OC, oraz pomoc z wyprostowaniem polis z poprzednich lat za auto ubezpieczone w całkiem innej placówce.💪👍🤝 Dziękujemy
i polecamy jak najbardziej usługi CUK Wołomin.

Paulina Zarzycka

Bardzo polecam to miejsce. Profesjonalna i bardzo miła obsługa, wszystko przebiega szybko i sprawnie, niskie ceny i najlepsze oferty na rynku. Polecam każdemu! :)

Krystian Rosadziński

Pełen profesjonalizm. Od kilku lat nie muszę pamiętać o terminie ubezpieczeń. Za każdym razem telefoniczne przypomnienie, oferty przesyłane drogą elektroniczną. Mega oszczędność czasu. Obsługa klienta na najwyższym poziomie. Polecam

Ocena naszych Klientów na Google
Opinie klientów
4,79 (17 338 opinii)

Ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem Polaków. Dlaczego tak wiele osób decyduje się na taką formę lokowania środków? Co powinieneś wiedzieć na temat funduszy ubezpieczeniowych, zanim zdecydujesz się na ich zakup?

Czym są ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe?

UFK, czyli ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe to produkty służące do długoterminowego pomnażania pieniędzy. Z jednej strony UFK oferują ochronę ubezpieczeniową, a z drugiej dają możliwość inwestowania. Zatem ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe to połączenie ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym, czyli wkładem środków w fundusze inwestycyjne.

Czym różnią się fundusze ubezpieczeniowe?

Ubezpieczenie na życie i fundusze kapitałowe różnią się w zależności od rodzaju polisy i umowy. Każdy podmiot sprzedający taki produkt finansowy ma prawo skonstruować go na własnych warunkach. Pod tą nazwą kryje się polisa inwestycyjna, w której część składek jest przeznaczona na finansowanie ubezpieczenia na życie a część na zakup funduszy inwestycyjnych. Ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym będzie również popularna polisa unit-linked, która wykorzystuje korzyści prawno-podatkowe takiej formy ubezpieczenia, ale większość składek – nawet 99% – przeznacza na fundusze inwestycyjne. W takim przypadku, jeżeli dojdzie do śmierci osoby ubezpieczonej, wskazane w polisie osoby otrzymają z tytułu ubezpieczenia świadczenie za śmierć. Co ważne, nie jest ono opodatkowane i nie wchodzi w masę spadkową.

Dlaczego warto wybrać ubezpieczenia z funduszem kapitałowym?

Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Z jednej strony stanowi realne zabezpieczenie ubezpieczonego i jego bliskich, którzy na wypadek śmierci właściciela polisy otrzymają określone środki finansowe. Z drugiej strony to doskonałe zabezpieczenie dla właściciela funduszu, bo gdy nie dojdzie do zdarzenia ubezpieczeniowego, otrzyma on realną wypłatę inwestycji.

Jakie są rodzaje ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych?

Klient w przypadku funduszy kapitałowych ma możliwość inwestowania środków zgodnie ze swoimi potrzebami i preferencjami. Może wybrać strategię ryzykowną albo zachowawczą. Poszczególne fundusze kapitałowe różnią się między sobą pod względem ryzyka inwestycji.

Jakie sposoby inwestowania masz do wyboru?

Bezpieczne fundusze kapitałowe

Bezpieczne fundusze kapitałowe, czyli takie, których środki lokujemy w najbezpieczniejsze produkty finansowe na rynku. Dobrym przykładem są tu Obligacje Skarbu Państwa. Takie inwestycje nie przyniosą Ci dużych zysków w krótkim czasie, ale w dłuższej perspektywie mogą być opłacalne.

Fundusze kapitałowe zrównoważone

Fundusze zrównoważone łączą inwestycje w produkty bezpieczne oraz w bardziej ryzykowne, np. akcje.

Fundusze kapitałowe agresywne

Fundusze agresywne są obarczone największym ryzykiem. Inwestują głównie w akcje i można na nich w krótkim czasie dużo zyskać, jednak istnieje też ryzyko poniesienia sporych strat.

Jakie są główne zalety ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego?

W przypadku funduszy kapitałowych możesz dywersyfikować ryzyko inwestycyjne i część kapitału inwestować ostrożnie a część agresywnie. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i preferencji, a także od planowanego czasu inwestycyjnego i aktualnych warunków na rynku. Możesz też aktywnie zarządzać portfelem inwestycji. Co ważne, przenoszenie środków między funduszami nie wiąże się z koniecznością płacenia podatku od zysków. 

Jakie są zalety ubezpieczeń z funduszem kapitałowym?

Optymalizacja podatkowa

Ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe są korzystne, jeżeli chodzi o opodatkowanie. „Podatek Belki” zapłacimy dopiero w momencie wypłaty pieniędzy, a więc na zakończenie umowy. Dlatego tak popularne są wśród inwestorów ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe typu unit-linked, gdzie ubezpieczenie jest tylko formalne.

Zabezpieczenie najbliższych

Takie ubezpieczenie niesie też możliwość zabezpieczenia bliskich na wypadek naszej śmierci. Pieniądze z polisy w ramach UFK otrzyma wskazana przez nas osoba, która nie będzie musiała płacić podatku od spadku i darowizny. To bardzo ważny punkt, szczególnie w przypadku, jeżeli osoba, do której mają trafić pieniądze nie jest z nami spokrewniona.

Zabezpieczenie przed komornikiem

Środki zgromadzone w ramach ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych nie mogą podlegać egzekucji komorniczej. Może być to więc atrakcyjna forma ochrony kapitału dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Co jeszcze warto wiedzieć o funduszach ubezpieczeniowych?

Ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe nie są lokatą. Na inwestycjach możesz sporo zyskać, ale musisz mieć świadomość, że istnieje również ryzyko utraty części zainwestowanych środków szczególnie w przypadku funduszy agresywnych. Ubezpieczeniowe fundusze z kapitałem są z reguły szansą na mądre połączenie ubezpieczenia i inwestycji. W końcu, jeżeli zawieramy tylko ubezpieczenie, a nie nastąpi zdarzenie ubezpieczeniowe, to i tak nie dostajemy żadnego zwrotu. Przy funduszach kapitałowych mamy szansę na otrzymanie kwoty wyższej niż suma naszych składek. Wszystko zależy od tego, na jakie fundusze inwestycyjne się zdecydujemy i jaką część składek na nie przeznaczymy.