Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Jak działa Ubezpieczeniowy Fundusz Kapitałowy?

Połącz polisę ochronną z inwestowaniem środków na przyszłość, które możesz wypłacić, kiedy tylko o tym zdecydujesz. Zdecyduj samemu, na co wydasz wypłacone świadczenie. Zyskaj pełne wsparcie finansowe z CUK Ubezpieczenia!

Skontaktuj się z nami!

Razem zabezpieczymy to, co jest dla Ciebie cenne. Właśnie dlatego nie tylko porównujemy ceny składek, ale przede wszystkim dopasowujemy poziom ochrony do Twoich potrzeb. Nasi eksperci czekają na Ciebie. Skontaktuj się z nami

Co zyskujesz?

  • Pełne wsparcie merytoryczne
  • Ofertę wielu towarzystw ubezpieczeniowych
  • Wsparcie, także po zakupie polisy

Nasi klienci kupują

Jesteśmy specjalistami w wielu dziedzinach ubezpieczeń. Sprawdź produkty, które szczególnie chętnie kupują nasi Klienci.

Ubezpieczenie
na życie

Bądź spokojny – na wszelki wypadek

Ubezpieczenie
rowerowe

Pokonuj kolejne kilometry i jedź bezpiecznie!

Ubezpieczenia
firmowe

Prowadź swój biznes – bez strachu o przyszłość

Ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem Polaków. Dlaczego tak wiele osób decyduje się na taką formę lokowania środków? Co powinieneś wiedzieć na temat funduszy ubezpieczeniowych, zanim zdecydujesz się na ich zakup?

Czym są ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe?

UFK, czyli ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe to produkty służące do długoterminowego pomnażania pieniędzy. Z jednej strony UFK oferują ochronę ubezpieczeniową, a z drugiej dają możliwość inwestowania. Zatem ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe to połączenie ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym, czyli wkładem środków w fundusze inwestycyjne.

Czym różnią się fundusze ubezpieczeniowe?

Ubezpieczenie na życie i fundusze kapitałowe różnią się w zależności od rodzaju polisy i umowy. Każdy podmiot sprzedający taki produkt finansowy ma prawo skonstruować go na własnych warunkach. Pod tą nazwą kryje się polisa inwestycyjna, w której część składek jest przeznaczona na finansowanie ubezpieczenia na życie a część na zakup funduszy inwestycyjnych. Ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym będzie również popularna polisa unit-linked, która wykorzystuje korzyści prawno-podatkowe takiej formy ubezpieczenia, ale większość składek – nawet 99% – przeznacza na fundusze inwestycyjne. W takim przypadku, jeżeli dojdzie do śmierci osoby ubezpieczonej, wskazane w polisie osoby otrzymają z tytułu ubezpieczenia świadczenie za śmierć. Co ważne, nie jest ono opodatkowane i nie wchodzi w masę spadkową.

Dlaczego warto wybrać ubezpieczenia z funduszem kapitałowym?

Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Z jednej strony stanowi realne zabezpieczenie ubezpieczonego i jego bliskich, którzy na wypadek śmierci właściciela polisy otrzymają określone środki finansowe. Z drugiej strony to doskonałe zabezpieczenie dla właściciela funduszu, bo gdy nie dojdzie do zdarzenia ubezpieczeniowego, otrzyma on realną wypłatę inwestycji.

Jakie są rodzaje ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych?

Klient w przypadku funduszy kapitałowych ma możliwość inwestowania środków zgodnie ze swoimi potrzebami i preferencjami. Może wybrać strategię ryzykowną albo zachowawczą. Poszczególne fundusze kapitałowe różnią się między sobą pod względem ryzyka inwestycji.

Jakie sposoby inwestowania masz do wyboru?

Bezpieczne fundusze kapitałowe

Bezpieczne fundusze kapitałowe, czyli takie, których środki lokujemy w najbezpieczniejsze produkty finansowe na rynku. Dobrym przykładem są tu Obligacje Skarbu Państwa. Takie inwestycje nie przyniosą Ci dużych zysków w krótkim czasie, ale w dłuższej perspektywie mogą być opłacalne.

Fundusze kapitałowe zrównoważone

Fundusze zrównoważone łączą inwestycje w produkty bezpieczne oraz w bardziej ryzykowne, np. akcje.

Fundusze kapitałowe agresywne

Fundusze agresywne są obarczone największym ryzykiem. Inwestują głównie w akcje i można na nich w krótkim czasie dużo zyskać, jednak istnieje też ryzyko poniesienia sporych strat.

Jakie są główne zalety ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego?

W przypadku funduszy kapitałowych możesz dywersyfikować ryzyko inwestycyjne i część kapitału inwestować ostrożnie a część agresywnie. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i preferencji, a także od planowanego czasu inwestycyjnego i aktualnych warunków na rynku. Możesz też aktywnie zarządzać portfelem inwestycji. Co ważne, przenoszenie środków między funduszami nie wiąże się z koniecznością płacenia podatku od zysków. 

Jakie są zalety ubezpieczeń z funduszem kapitałowym?

Optymalizacja podatkowa

Ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe są korzystne, jeżeli chodzi o opodatkowanie. „Podatek Belki” zapłacimy dopiero w momencie wypłaty pieniędzy, a więc na zakończenie umowy. Dlatego tak popularne są wśród inwestorów ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe typu unit-linked, gdzie ubezpieczenie jest tylko formalne.

Zabezpieczenie najbliższych

Takie ubezpieczenie niesie też możliwość zabezpieczenia bliskich na wypadek naszej śmierci. Pieniądze z polisy w ramach UFK otrzyma wskazana przez nas osoba, która nie będzie musiała płacić podatku od spadku i darowizny. To bardzo ważny punkt, szczególnie w przypadku, jeżeli osoba, do której mają trafić pieniądze nie jest z nami spokrewniona.

Zabezpieczenie przed komornikiem

Środki zgromadzone w ramach ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych nie mogą podlegać egzekucji komorniczej. Może być to więc atrakcyjna forma ochrony kapitału dla przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Co jeszcze warto wiedzieć o funduszach ubezpieczeniowych?

Ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe nie są lokatą. Na inwestycjach możesz sporo zyskać, ale musisz mieć świadomość, że istnieje również ryzyko utraty części zainwestowanych środków szczególnie w przypadku funduszy agresywnych. Ubezpieczeniowe fundusze z kapitałem są z reguły szansą na mądre połączenie ubezpieczenia i inwestycji. W końcu, jeżeli zawieramy tylko ubezpieczenie, a nie nastąpi zdarzenie ubezpieczeniowe, to i tak nie dostajemy żadnego zwrotu. Przy funduszach kapitałowych mamy szansę na otrzymanie kwoty wyższej niż suma naszych składek. Wszystko zależy od tego, na jakie fundusze inwestycyjne się zdecydujemy i jaką część składek na nie przeznaczymy.

FAQ

Ostateczna ilość towarzystw, których oferty poznasz zależy od parametrów polisy, której potrzebujesz? O najlepszą ofertę dla Ciebie zapytamy ponad 30 towarzystw ubezpieczeniowych.

Polisę za pośrednictwem CUK Ubezpieczenia, możesz kupić na kilka sposobów:

- korzystając z kalkualtora online

- dzwoniąć na naszą infolinię

- odwiedzając najbliższą placówkę

W naszej ofercie znajdziesz produkty ubezpieczeniowe gwarantujące wsparcie w razie poważnego zachorowania, chorób przewlekłych czy problemów zdrowotnych, które zaczęły Ci dokuczać po nieszczęśliwym wypadku. Zapewniamy pomoc po operacjach chirurgicznych. Przebywając w szpitalu, możesz liczyć na świadczenie, które ułatwi Ci funkcjonowanie w nowych okolicznościach.

Jeśli Ciebie zabraknie, Twoi bliscy otrzymają kompleksowe superwsparcie na wydatki w trudnych dla nich chwilach. Ubezpieczenie na życie to nie tylko pomoc w przypadku śmierci ubezpieczonego. Świadczenie otrzymasz na wypadek odejścia osób Tobie najbliższych i w razie pogorszenia się Twojego stanu zdrowia.

Polisa ochroni Cię, jeśli niedyspozycja będzie wiązała się z niezdolnością do pracy. Pomożemy Ci zorganizować opiekę medyczną po powrocie ze szpitala, a towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty zakupu sprzętu medycznego. Udzielimy Ci wsparcia w czasie rehabilitacji, abyś łatwiej odnalazł się w wymagającej sytuacji. Superubezpieczenie może zagwarantować Ci dostęp do wysokiej jakości opieki zdrowotnej. Odpowiednia polisa to pewność niezależności finansowej w trudnych okolicznościach.

Masz pytanie?

Jeśli chcesz się z nami skontaktować, wypełnij poniższy formularz.