2022-07-12

Ubezpieczenie NNW dla studenta – jak wybrać?

Sprawdź jak tanio kupić dobre ubezpieczenie NNW!

Ubezpieczenie NNW dla studenta – jak wybrać?

Zbliża się rok akademicki, a Ty zastanawiasz się jakie ubezpieczenie NNW dla studenta wybrać? Podpowiadamy, gdzie kupić polisę, jaki jest jej koszt oraz zakres, a także na co zwracać uwagę podczas wyboru polisy NNW dla studenta.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie NNW dla studenta?

Chociaż posiadanie polisy NNW nie jest obowiązkowe, warto zastanowić się nad jej wykupieniem. Nieszczęśliwy wypadek zawsze zdarza się nieoczekiwanie, a odszkodowanie w ramach ubezpieczenia w wielu sytuacjach pomaga sprawnie usunąć jego skutki. Dzięki polisie, gdy skręcisz kostkę, otrzymasz wsparcie na zakup odpowiednich leków i leczenie. Ubezpieczenie dla studenta ma chronić osoby, które w wyniku nieszczęśliwego wypadku zostały obarczone kosztami leczenia, rehabilitacji czy materiałów medycznych.

Przykład 1:

Martyna jest studentką architektury na jednej z renomowanych uczelni. Pewnego dnia, podczas wyjścia z budynku uczelni, potknęła się na schodach i złamała rękę. Dzięki ubezpieczeniu NNW, które wcześniej wykupiła, otrzymała wsparcie finansowe na pokrycie kosztów leczenia, wizyt u lekarza oraz zakupu gipsu. To pozwoliło Martynie skupić się na powrocie do zdrowia i kontynuowaniu swoich studiów bez dodatkowych obciążeń finansowych.

Warto wiedzieć!

W przypadku niektórych kierunków uczelnie wymagają posiadania przez studenta polisy NNW. Ma to miejsce w przypadku studiów medycznych, inżynieryjnych oraz szkół prywatnych.

Ubezpieczenie NNW dla studentów działa nie tylko w momencie uczęszczania na ćwiczenia czy wykłady. Chroni w czasie nauki, praktyk oraz w drodze na uczelnię. Warto zaznaczyć, że często studenci dojeżdżają kilkaset kilometrów, korzystając z różnego transportu publicznego, dlatego tego typu ubezpieczenie na pewno się przyda. Działa ono również w czasie zajęć pozauczelnianych, w domu, u znajomych czy w trakcie spędzania wolnego czasu. 

Przykład 2:

Tomasz jest studentem matematyki. Pewnego dnia, podczas zajęć, przypadkowo uległ niewielkiemu wypadkowi, niszcząc przy tym również swoje okulary. Dzięki ubezpieczeniu NNW dla studentów Tomasz mógł skorzystać z odszkodowania, które pokryło nie tylko koszty leczenia i opatrunków, ale także naprawę okularów. Ubezpieczenie to zapewniło mu poczucie bezpieczeństwa i pewność, że w razie nieprzewidzianych sytuacji będzie miał finansowe wsparcie.

Dlaczego jeszcze warto kupić ubezpieczenie NNW? Student często porusza się po mieście. Wykłady w tygodniu czy też w weekendy wymagają przejścia przez całe miasto lub korzystania z komunikacji publicznej. W takich sytuacjach również warto mieć zabezpieczenie. W odróżnieniu od pracownika, student rzadko zjawia się na uczelni o 8:00 i wychodzi z niej o 16:00. Godziny wykładów i ćwiczeń są zróżnicowane, a do tego dochodzą często różne lokalizacje na uczelni. Całodobowa ochrona w takiej sytuacji bardzo się przyda. Wystarczy chwila nieuwagi, aby np. wpaść pod samochód czy skręcić kostkę w trakcie biegu na autobus.

Przykład 3:

Katarzyna jest studentką dziennikarstwa i często podróżuje, by przeprowadzić reportaże, konferencje i wywiady. Podczas jednej z takich podróży do innego miasta, Katarzyna złamała nogę w wyniku niefortunnego upadku na chodniku. Dzięki polisie NNW, którą wykupiła specjalnie dla studentów, otrzymała świadczenie wypłacane za każdy dzień pobytu w szpitalu oraz wsparcie finansowe, które pokryło koszty rehabilitacji. To pozwoliło Katarzynie skoncentrować się na powrocie do zdrowia i nie martwić się o finanse związane z leczeniem i rekonwalescencją.

Podczas zakupu ubezpieczenia dla studenta zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia. To kwota, która jest przypisana każdemu zdarzeniu objętym ochroną. Przykładowo: za zdiagnozowanie wady wrodzonej serca 1000 złotych. Z reguły, im wyższe wypłaty świadczenia, tym cena za ubezpieczenie NNW dla studentów też jest wyższa

Gdzie kupić polisę NNW dla studenta?

Polisę możesz wykupić za pośrednictwem uczelni przez cały czas trwania roku akademickiego, ale też indywidualnie. Warto zdecydować się na tę drugą opcję - wtedy będziesz mógł wybrać najlepszy dla siebie wariant ubezpieczenia. Zazwyczaj uczelnie mają podpisaną umowę z jedną firmą ubezpieczeniową, co ogranicza wybór zakresu ochrony. O tym, dlaczego warto samodzielnie wykupić ubezpieczenie dla studenta, a nie polegać na wyborze uczelni pisaliśmy tu: Jak wybrać dobre NNW szkolne?

Ubezpieczenie NNW studenta online

Nie musisz porównywać ofert poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Teraz wszystkie formalności załatwisz online. Porównasz ceny, zobaczysz, jaki jest zakres ochrony konkretnych pakietów, a płatności dokonasz elektronicznie. Ubezpieczenie NNW dla studentów nie wymaga od Ciebie dużego nakładu pracy i czasu - to proste!

Ile kosztuje polisa dla studenta?

Firmy ubezpieczeniowe traktują studentów ulgowo, podobnie jak uczniów szkół podstawowych czy średnich. Dzięki temu student ma możliwość zawarcia polisy na  preferencyjnych warunkach. Polisy NNW dla studentów kosztują stosunkowo niewiele. Opłata za podstawowy wariant zaczyna się od 32 zł przy sumie ubezpieczenia o wysokości 10 000 zł. Wysokość składki w przeliczeniu na cały rok jest naprawdę niewielka, a pomoc w pokryciu kosztów leczenia jest w wielu sytuacjach bezcenna.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Kiedy i gdzie działa polisa?

Wbrew pozorom ubezpieczenie NNW dla studentów nie działa tylko na terenie budynków należących do uczelni. Jeśli zdecydujesz się na jego zakup, będziesz chroniony nie tylko podczas zajęć edukacyjnych, ale i w drodze na uczelnię, podczas zajęć dodatkowych, praktyk, w domu, na wycieczkach organizowanych przez uczelnię, ale i podczas wakacji. W skrócie: ubezpieczenie NNW dla studenta działa w każdym miejscu na świecie, całą dobę.

Masz już ubezpieczenie studenta? Do kiedy jest ono ważne, jeśli kończysz studia? Najlepiej sprawdzić dokładne terminy w umowie. Często ubezpieczenie jest ważne od 1 października do 30 września kolejnego roku.

To ważne!
Aby wykupić ubezpieczenie NNW i OC dla studenta trzeba nie tylko podejmować naukę w szkole wyższej, ale także nie przekraczać wieku 26. roku życia.

Jaką ochronę zapewnia podstawowa polisa dla studentów?

Podstawowe ubezpieczenie NNW dla studentów to zabezpieczenie finansowe w razie śmierci ubezpieczonego. Zapewnia jeszcze wsparcie, które jest niezbędne, kiedy dojdzie do uszczerbku na zdrowiu. Za każde zdarzenie przysługuje wypłata świadczenia - zgodnie z umową podpisaną z towarzystwem. Warto wybrać takie ubezpieczenie dla studenta, które gwarantuje kompleksową ochronę.

Wśród sytuacji, przy których wystąpieniu zostanie wypłacone odszkodowanie, można wymienić m.in.:

  • trwały uszczerbek na zdrowiu - złamania, skręcenia, zwichnięcia - o tego typu wypadki nietrudno, dlatego warto zabezpieczyć się, wykupując polisę NNW. Odszkodowanie z tytułu jej posiadania zostanie wypłacone również w wyniku śmierci osoby ubezpieczonej lub jej rodzica czy na wypadek uszkodzenia ciała w wyniku ataku padaczki. 
  • wypadki podczas uprawiania sportu- uprawiasz sport? Jeśli wykupisz polisę NNW dla studentów możesz spać spokojnie. Podstawowe warianty tego typu ubezpieczeń obejmują zarówno wypadki powstałe podczas uprawiania sportów rekreacyjnych, jak i wyczynowych! Proste - płacisz 32 zł i możesz jechać na obóz sportowy bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat na ubezpieczenie studenckie.

To ważne!
Sport wysokiego ryzyka nie jest objęty ochroną ubezpieczeniową. Jeśli uprawiasz wspinaczkę górską, narciarstwo lub jazdę konną, musisz ubezpieczyć się dodatkowo. Sprawdź co jeszcze kwalifikuje się jako sport wysokiego ryzyka tutaj

  • assistance – opieka lekarska, pielęgniarska, rehabilitacja, transport medyczny, dostawa leków czy opieka domowa po 7-dniowej hospitalizacji - towarzystwo ubezpieczeniowe w ramach assistance pomoże zorganizować pomoc w trudnych sytuacjach. To szczególnie przydatne osobom, które wyjeżdżają na studia do innego miasta.
  • pobyt w szpitalu w wyniku wypadku lub choroby – dobrym rozwiązaniem jest też wypłata świadczenia w razie hospitalizacji. Podstawowy wariant polisy zapewnia pokrycie kosztów leczenia i pobytu w szpitalu nie tylko po wystąpieniu wypadku, ale i podczas choroby. Towarzystwa najczęściej proponują ją dopiero po 3. dniu pobytu w szpitalu, choć polisa dla studenta od InterRisk gwarantuje już w 1. dniu. Otrzymasz 150 zł za każdy dzień pobytu w szpitalu – już od 1. dnia w wyniku nieszczęśliwego wypadku.
  • koszty leczenia i wyrobów medycznych –ubezpieczenie dla studenta pokrywa koszty lekarstw, a także wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie lekarza np. portez, aparatów ortopedycznych czy słuchowych.

To ciekawe!

Wiesz już, jak działa ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Student może jednak spotkać się z innymi zdarzeniami, które będą miały wpływ na jego sytuację życiową, samopoczucie oraz zdrowie. Wśród nich jest także cyberprzemoc. W ostatnich latach ten temat nie jest bagatelizowany także przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Właśnie dlatego w niektórych ofertach znajdziesz także ochronę rozszerzoną o takie zdarzenie. Wtedy ubezpieczenie studenta obejmuje pomoc w walce z cyberprzemocą oraz hejtem w internecie. Można np. skorzystać z porad psychologa lub fachowca, który zajmie się usunięciem nieprzyjemnych informacji czy też zdjęć z sieci. Często ubezpieczenie studenta obejmuje też pomoc prawną, która jest niesamowicie przydatna w takiej sytuacji.

Ubezpieczenie NNW i OC dla studenta – porównanie ofert

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, możesz skorzystać z oferty, którą proponuje Ci uczelnia. Jednak każda instytucja ma podpisaną umowę z innym towarzystwem ubezpieczeniowym, dlatego np. zakres ochrony rówieśnika na innych studiach może znacznie różnić się od Twojego.

Nie musisz jednak korzystać z gotowych ofert, które nie są elastyczne. Ubezpieczenie NNW i OC dla studenta możesz kupić samodzielnie, co wcale nie jest trudne, nawet jeśli nie znasz się na formalnościach i specyficznym nazewnictwie.

Poniżej przedstawiamy porównanie dwóch ofert ubezpieczeń dla studenta od InterRisk i Uniqa. Z jej pomocą możesz sprawdzić, jaka jest składka roczna za polisę, a także co dokładnie wchodzi w jej skład. Jak sam widzisz, to proste!

InterRiskUniqua

Śmierć ubezpieczonego  w wyniku nieszczęśliwego wypadku (w tym również zawał serca i udar mózgu)

10 000 zł

25 000 zł

Śmierć ubezpieczonego w  następstwie wypadku komunikacyjnego 

20 000 zł

25 000 zł

1% uszczerbku na zdrowiu  w wyniku nieszczęśliwego wypadku 

100 zł za 1%

150 zł za 1%

Śmierć rodzica lub opiekuna prawnego ubezpieczonego w następstwie nieszczęśliwego wypadku 

1500 zł 

2000 zł

Pobyt w szpitalu  w wyniku nieszczęśliwego wypadku 

100 zł/ dzień od pierwszego  dnia pobytu (pobyt minimum 2 dni) 150 zł od 11 dnia

30 zł/dzień

Pobyt w szpitalu w wyniku choroby

100 zł / dzień od drugiego dnia pobytu
(pobyt minimum 3 dni)

500 zł płatne jednorazowo, jeżeli pobyt trwał co najmniej 5 pełnych dni.

Poważne zachorowania (wymienione  w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) 

2000 zł

2000 zł

Hejt Stop

tak

tak, jako dodatek w cenie 25 zł 

Pakiet "kleszcz"

tak, świadczenie 1000 zł z tytułu diagnozowania boleriozy oraz pokrycie kosztów leczenia zgodnie z OWU

tak, pokrycie kosztów, wizyty lekarskiej, badań, antybiotykoterapii
do 500 zł

Wyczynowe uprawianie sportu

tak

tak

Zwrot kosztów leczenia na terenie Polski

nie

tak, do 2000 zł

Składka roczna od osoby

32 zł

41zł

Czy student zaoczny jest ubezpieczony?

Niezależnie od tego, czy studiujesz dziennie, czy zaocznie, masz prawo wykupić ubezpieczenie NNW i OC dla studenta. Warto też zaznaczyć, że uczelnie zgłaszają uczniów do ZUS-u i jest to obowiązkowe. Każdy student musi mieć ubezpieczenie zdrowotne aż do momentu ukończenia nauki lub skreślenia z listy studentów.

Kup polisę dla studenta już dziś

Zakup ubezpieczenia NNW dla studenta nigdy nie był prostszy. W CUK oferta dla wszystkich osób uczących się jest wspólna. Zajrzyj na https://cuk.pl/kalkulator-nnw-dziecka i kup polisę on-line! Dzięki intuicyjnemu formularzowi w kilku prostych krokach wybierzesz wariant, dokonasz płatności i otrzymasz polisę na swojego maila.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku