2022-09-21

Ubezpieczenie i użytkowanie skutera – garść najważniejszych informacji

Jakie ubezpieczenie na skuter wykupić? Zapraszamy do przeczytania porady.

Ubezpieczenie i użytkowanie skutera – garść najważniejszych informacji

Skutery i motorowery są atrakcyjną i obecnie już niezwykle popularną alternatywą dla aut na miejskich drogach. Wiele firm oferuje także wypożyczenie skuterów miejskich, zapewniając jednocześnie ich ubezpieczenie, dzięki czemu bez zobowiązań zyskujesz szybki środek transportu zawsze wtedy, gdy tego potrzebujesz.

Skuter to skuteczny sposób na to, by uniknąć korków i szybko przedrzeć się przez miejską dżunglę. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na kupno własnego motoroweru. Jeśli planujesz taką inwestycję, pamiętaj też o odpowiednim ubezpieczeniu skutera. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, będąc jego właścicielem.

Skuter a motorower – wyjaśniamy różnicę

Wielu z nas stosuje terminy motorower i skuter wymiennie. Jednak należy pamiętać, że pod względem klasyfikacji technicznej są to dwa różne określenia. Każdy skuter to właściwie motorower o danych parametrach. Jednak nie każdy motorower może zostać nazwany skuterem.

Motorower, który od skutera różni się przede wszystkim budową ramy oraz kół przypomina nieco klasyczny motocykl. Posiada duże koła, spory prześwit i zwykle manualną skrzynię biegów. Skuterami nazywamy natomiast motorowery na niewielkich kołach z ramą typu damka, dzięki której zajmowanie miejsca za kierownicą jest znacznie łatwiejsze. Prowadzi się je bez obejmowania konstrukcji nogami, a ich silniki oraz zbiorniki paliwa znajdują się najczęściej pod kanapą. Skuter wyposażony jest także w stałe osłony nóg oraz podesty zapewniające oparcie całym stopom.

Istnieje jednak wiele cech wspólnych obu pojazdów. Są to m.in. uprawienia, którymi muszą legitymować się ich posiadacze, a także czynności, jakich zobowiązani są dopełnić w świetle zasad ruchu drogowego – najważniejsze to uzyskanie właściwego prawa jazdy oraz ubezpieczenia na skuterO tym, kto może korzystać ze skuterów miejskich, pisaliśmy już w tej poradzie.

Czy muszę ubezpieczyć skuter (motorower)?

Czy ubezpieczenie OC skutera jest obowiązkowe? Tak. Zgodnie z obowiązującą ustawą o ubezpieczeniach, jeśli posiadasz motorower, czyli pojazd wyposażony w silnik spalinowy o pojemności skokowej do 50 cm³, to musisz wykazać się aktualną przez cały rok polisą. Ubezpieczenie motoroweru, skutera i motocykla zapewnia ochronę, jeśli pojazd ulegnie wypadkowi. Polisa OC zapewnia bezpieczeństwo zarówno właścicielowi skutera, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego.

Przykład 1:

Janek, student uczący się w dużym mieście, postanowił kupić skuter, aby łatwiej poruszać się po zatłoczonych ulicach. Po zakupie skutera zaczęły go nurtować pytania dotyczące ubezpieczenia. Zastanawiał się, czy musi ubezpieczyć swój skuter i jakie konsekwencje grożą za brak polisy.

Postanowił skonsultować się z przyjacielem, który był doświadczonym motocyklistą. Ten wyjaśnił mu, że ubezpieczenie OC skutera jest obowiązkowe, tak samo, jak w przypadku innych pojazdów mechanicznych. Przekazał mu informację, że właściciel skutera musi posiadać ważną polisę przez cały rok, która zapewnia ochronę finansową w przypadku wypadku lub kolizji.

Janek zrozumiał, że ubezpieczenie OC skutera jest nie tylko prawnym obowiązkiem, ale także zabezpiecza go finansowo w razie wypadku, chroniąc przed odpowiedzialnością za wyrządzone szkody innym osobom. Zdecydował się więc na wykupienie polisy OC dla swojego skutera.

Pamiętaj, że każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w Polsce musi mieć wykupione ważne ubezpieczenie OC. Dotyczy to także motocykli i skuterów – sprawdź, co zapewnia ubezpieczenie motoroweru, skutera lub motocykla w CUK!

Pojemność skokowa i cena za OC skutera – ważne dla nowych użytkowników!

Jeżeli posiadasz prawo jazdy i szukasz motoroweru do jazdy po mieście, to postaw na model do 125 cm³. Zagwarantuje on dobre osiągi, szybsze poruszanie się. Dla osób bez prawa jazdy sprawdzą się podstawowe modele skutera o pojemności skokowej do 50 cm³. Natomiast wersje powyżej 125 cm³ dedykowane są pasjonatom, którzy preferują bardziej wyczynową jazdę.

Ubezpieczenie skutera o pojemności 50 cm³ będzie wiązało się ze stosunkowo niedużym wydatkiem. Kwoty za polisę oscylują tutaj nawet w granicach od 50 do 300 zł za rok. Najtańsze OC na motorowery to zatem koszt maksymalnie kilkunastu złotych miesięcznie! Od czego będą zależały ceny ubezpieczenia skutera? Oto główne czynniki warunkujące kwotę składki:

  • wiek właściciela skutera, jego historia ubezpieczeniowa etc.,
  • szczegółowe dane dotyczące pojazdu – rok produkcji marka, pojemność silnika, model itp.,
  • miejscowość użytkowania pojazdu – tereny miejskie lub wiejskie,
  • miejsce parkowania pojazdu – garaż, niestrzeżony/strzeżony parking, ulica itp.

Brak OC na skuter lub motorower – jaka kara?

Choć kary za brak ubezpieczenia OC na skuter są znacznie niższe, niż ma to miejsce w przypadku samochodów osobowych i ciężarowych, to bez karnej opłaty przy braku ważnej polisy się nie obejdzie. Warto mieć to na uwadze, by zapewnić sobie spokojnie i bezpieczne użytkowanie motoroweru lub skutera.

Ponadto jeśli dojdzie do wypadku lub kolizji bez ważnego ubezpieczenia OC skutera lub motoroweru, opłaty za wszelkie szkody dla osoby poszkodowanej będzie musiał wypłacić sprawca. UFG najpierw wypłaci poszkodowanemu należną rekompensatę, lecz następnie zwróci się do sprawcy o zwrot wszystkich poniesionych kosztów w ramach regresu ubezpieczeniowego. Jakie są obowiązujące stawki za brak OC dla tej kategorii pojazdów w 2022 roku?

  • do 3 dni – 200 zł
  • od 4 do 14 dni – 500 zł
  • powyżej 14 dni – 1000 zł

Przykład 2:

Anna, młoda studentka, korzysta codziennie ze swojego motoroweru, który jest jej głównym środkiem transportu. Pewnego dnia, podczas powrotu z uczelni, niefortunnie spowodowała kolizję z innym pojazdem. Niestety, Anna zapomniała wykupić polisy OC dla swojego motoroweru.

W wyniku kolizji doszło do uszkodzenia pojazdów oraz lekkich obrażeń drugiego kierowcy. Po przybyciu policji i ustaleniu okoliczności zdarzenia, Anna dowiedziała się, że jej brak ubezpieczenia OC skutera będzie miał poważne konsekwencje.

UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) wypłacił odszkodowanie poszkodowanemu kierowcy z funduszu regresowego, ale teraz Anna musiała stawić czoła konsekwencjom swojego braku ubezpieczenia. Otrzymała mandat w wysokości 500 złotych za brak OC motoroweru przez okres od 4 do 14 dni oraz została obciążona kosztami naprawy obu pojazdów.

Jazda skuterem (motorowerem) – jakie uprawnienia należy posiadać?

Zgodnie z obecnym prawem do kierowania motorowerem (skuterem), czyli pojazdem jedno- lub wielośladowym zaopatrzonym w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h, uprawnia prawo jazdy kategorii AM – na wszystkie ważne pytania dotyczące tego zagadnienia odpowiadamy w naszej innej poradzie: sprawdź, jak zostać kierowcą skutera lub quada.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Czy ubezpieczenie skutera zapewnia zniżki?

Choć nie wszystkie pojazdy budują w ten sam sposób historię ubezpieczeniową, to większość ubezpieczycieli zaliczy Ci posiadanie zniżek ze skutera do zniżek na ubezpieczenie np. samochodu. Wszystko zależy od polityki danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Więcej szczegółów dotyczących tego zagadnienia znajdziesz w naszej poradzie: OC – jak naliczane są zniżki.

Niektóre firmy bez problemu przenoszą zniżki nabyte przez motocyklistów na polisy ich samochodów i na odwrót, podczas gdy inne mogą je uwzględniać wyłącznie jednostronnie. Możliwa jest także sytuacja, w której zastosowanie nabytych zniżek zostanie ograniczone wyłącznie do tego samego rodzaju pojazdów. Warto zapytać o to doradcę przy zakupie ubezpieczenia OC motoroweru lub motocykla – zadzwoń na naszą infolinię i wykup interesującą Cię polisę w CUK.

Czego potrzebujesz do ubezpieczenia skutera?

Ubezpieczenie skutera lub motocykla wymaga dopełnienia kilku formalności. Musisz mieć ze sobą dowód rejestracyjny. Jeśli skuter jest przed rejestracją, to zamiast dowodu rejestracyjnego weź dokument potwierdzający własność – umowę kupna-sprzedaży, umowę darowizny lub postanowienie z sądu, dokument tożsamości ze zdjęciem i pełnomocnictwo, jeśli udajesz się do urzędu w czyimś imieniu. Więcej na ten temat pisaliśmy już w tej poradzie: sprawdź, co musisz wiedzieć o umowie kupna-sprzedaży motoroweru.

Pamiętaj o polisie – wykup ubezpieczenie skutera i motoroweru w CUK!

Skuter, motorower, quad czy motocykl wymagają zakupu odpowiedniej polisy. Pozwala ona zapewnić najlepszą ochronę zarówno mienia własnego, jak i innych osób. Chcesz przekonać się, ile kosztuje ubezpieczenie skutera? W CUK oferujemy różnego rodzaju polisy, w tym obowiązkowe OC motocykla lub motoroweru – skorzystaj z naszego dokładnego kalkulatora online i przekonaj się, jak wiele korzystnych cenowo ofert czeka na Ciebie już dziś!

Wśród ubezpieczeniowych propozycji CUK znajdziesz także znacznie popularniejsze polisy samochodowe i wiele innych produktów zabezpieczających Twoje zdrowie czy mienie. Sprawdź naszą ofertę na stronie, w placówce stacjonarnej lub poprzez infolinię. Skorzystaj z bezpłatnej porównywarki ubezpieczeń i wybierz najbardziej odpowiadającą Twoim potrzebom ofertę w korzystnej cenie. Zapraszamy do kontaktu!

Oceń artykuł

5.00
(4)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku