2020-06-17

OC – jak naliczane są zniżki?

Kupujesz auto? A może szukasz oszczędności? Zobacz, jak towarzystwa ubezpieczeniowe naliczają zniżki za OC.

OC – jak naliczane są zniżki?

Jako świadomy kierowca na pewno wiesz, że cena nowego samochodu nie jest jedynym kosztem, który musisz ponieść podczas zakupu. Wiąże się z tym także opłata za rejestrację, ale nie tylko. Konieczny jest także zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC. Dobra informacja jest taka, że możesz uzyskać wiele zniżek, tak samo jak w przypadku AC. Jak to zrobić?

Czym są zniżki OC?

Jednym z obowiązkowych ubezpieczeń wg Art. 4 ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. z 2003 r. Nr 124, poz. 1152) jest ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej, tak zwane OC komunikacyjne, za które musisz ponieść koszty. Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z prowadzeniem auta jest to poważna formalność, za którą niestety trzeba zapłacić. Zniżki ubezpieczenia OC to specjalny rabat, który udziela się kierowcom w pewnych przypadkach ustalonych przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Dzięki niemu, składka za obowiązkową polisę może być niższa, co oznacza, że jest bardziej opłacalna. Zniżki OC przypisane są do konkretnego właściciela samochodu, a także współwłaściciela. Zazwyczaj traktowane są jako nagrodę za bezszkodową jazdę, bez żadnej stłuczki oraz wyrządzonych szkód.

Uwaga!

Tak jak wspominaliśmy, zniżki OC przypisane są do kierowcy, a nie do konkretnego samochodu. Nie przepadną one zatem po sprzedaży auta.

Jak naliczane są zniżki OC?

W związku z tym, że OC przypisane jest właściciela pojazdu należy wspomnieć, w jaki sposób towarzystwo ubezpieczeniowe oblicza zniżki w jego kwocie.

Uzależnione są one od kilku czynników:

  • zniżki za dotychczasowy przebieg ubezpieczenia – uzależnione są one od indywidualnej polityki towarzystwa ubezpieczeniowego, jego taryfy, ilości posiadanych lat polisowych, jak również wcześniejszych szkód powstałych w związku z ruchem pojazdem oraz przerw w ubezpieczeniu;
  • zniżki dodatkowe – uzależnione są od zakresu ubezpieczenia (im więcej ryzyk, na przykład NNW/ASS/AC, tym korzystniejsza jest wysokość składki), sposobu użytkowania pojazdu, wieku kierowcy czy też aktualnej promocji obowiązującej danym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Zniżki za bezszkodową jazdę – ile wynoszą?

Teraz już wiesz, że towarzystwo ubezpieczeniowe bierze pod uwagę nie tylko własne taryfy, ale przede wszystkim nagradza zniżkami bezszkodową jazdę kierowców. Każdy ubezpieczyciel ma własny sposób na wyliczanie zniżek OC, jednak można przyjąć pewną regułę, która jest dość popularna. Za jeden rok bezszkodowej jazdy przysługuje często 10% zniżki, a każda szkoda obniża utratę o tę samą wartość. 

Warto zaznaczyć, że tak jak istnieje obowiązek posiadania ubezpieczenia OC, tak nie ma prawnych zapisów odnośnie tego, ile powinny wynosić zniżki OC. Nie ma także jednego odgórnego systemu, dlatego wiele zależy od towarzystw ubezpieczeniowych. W praktyce, im bezpieczniej jeździsz, tym możesz liczyć na większe profity ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego.

Maksymalne zniżki OC

Jeśli przyjmiemy zasadę, że rok bezszkodowej jazdy oznacza zniżkę OC w wysokości 10%, już po 6 latach można otrzymać aż 60% zniżki za ubezpieczenie. Nie jest to jednak sztywna wartość, ponieważ np. w Proama maksymalna wysokość zniżki wynosi aż 70%. Warto jednak porównać ceny poszczególnych polis, ponieważ sama wartość rabatu to nie wszystko. Trzeba też zwrócić uwagę na kwotę wyjściową. Niektóre towarzystwa pełne zniżki OC proponują wcześniej, np. po 3 latach, a inne później, np. po 8 czy 10 latach.

Naliczanie zniżek OC – garść praktycznych informacji

Nie masz pojęcia czy należy Ci się zniżka za bezszkodową jazdę? Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Naliczanie zniżek OC zależy przede wszystkim od ilości wyrządzonych szkód. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę kilka lat wstecz, może to być 4 lata lub nawet 10 (tak jest w przypadku OC w Allianz). Zazwyczaj za szkodę zabierane są zniżki OC w wysokości 10%, jednak może zdarzyć się tak, że odliczone zostanie nawet 30%. Wszystko zależy indywidualnie od danego przypadku. To samo dotyczy również czasu, po ilu latach zostanie wypaczona szkoda. Im krótszy czas, tym większa szansa na zapłatę niższej składki za ubezpieczenie OC. Jednak taka informacja, może być trudna do zweryfikowania u doradcy.

Możesz skorzystać z pewnych sposobów, aby obniżyć koszt OC. Zniżki można przenieść np. na współmałżonka, co okazuje się opłacalnym rozwiązaniem. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Czy zniżki OC przechodzą na małżonka?

Poza tym, warto przed pierwszym zarejestrowaniem samochodu, posiadać już pojazd i płacić za niego ubezpieczenie. Przykładowo, młody kierowca na początku swojej historii ubezpieczeniowej nie otrzyma od razu zniżek. Warto zbierać wcześniej zniżki np. za motocykl czy ciągnik, aby później przeszły one na samochód.

Warto zaznaczyć, że u wielu ubezpieczycieli brane są pod uwagę wszelkie szkody wyrządzone zarówno jako właściciel samochodu, a także jako współwłaściciel. Zwróć też uwagę czy możesz przenieść zniżki zdobyte wcześniej za auto, którego byłeś właścicielem za granicą. Może okazać się to opłacalny sposób na obniżenie składki.

Jeśli chcesz obniżyć koszt za ubezpieczenie OC, warto porównywać składki w różnych towarzystwach. Skorzystaj z kalkulatora online, dzięki któremu nie tylko zobaczysz cenę za polisę, ale także możesz zobaczyć, co zyskasz za ten sam koszt w innym towarzystwie. Przykładowo, u jednego ubezpieczyciela otrzymasz ubezpieczenie OC, a za tą samą cenę u drugiego będziesz mieć jeszcze assistance i Zieloną Kartę gratis. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Czy przerwa w ubezpieczeniu ma wpływ na zniżkę OC?

Przerwa w ubezpieczeniu jest możliwa wyłącznie w sytuacji, kiedy nie posiadasz żadnego pojazdu i nie jesteś jego właścicielem ani współwłaścicielem. Polisa OC jest wymagana nawet wtedy, kiedy nie użytkujesz pojazdu, dlatego trzeba dopilnować tej formalności. Jeśli jednak zdarzy się tak, że nie będziesz musiał opłacać ubezpieczenia OC, może mieć to wpływ na Twoje zniżki OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe różnie podchodzą do tego tematu. Co mogą zrobić? Jedną z możliwości jest częściowa utrata zniżek, np. 10% lub 30%, w zależności od tego, jak długa jest przerwa. Warto indywidualnie skontaktować się z ubezpieczycielem i obliczyć składkę za OC.
 

Jak sprawdzić zniżki OC?

Wszystkie dane na temat zniżek OC zgromadzone są w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Bez problemu możesz zgłosić się do tej instytucji z chęcią uzyskania danych na temat zawartych polis oraz wszelkich szkodach z ostatnich 5 lat. To komfortowe rozwiązanie, szczególnie, kiedy kierowcy często decydują się na coroczne zmiany ubezpieczycieli ze względu na bardziej opłacalne rozwiązania. Na prośbę klienta, możliwe jest też udostępnienie informacji w dotychczasowym towarzystwie na temat przebiegu ubezpieczenia komunikacyjnego czy dotychczasowych szkodach.

Ochrona zniżek z OC i AC

Jednym z dodatkowych produktów, które często są oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe jest ochrona zniżek z OC i AC. Oznacza to, że jeśli dojdzie do wypadku lub stłuczki, wypracowane zniżki nie znikną. Dotyczy to jednak tylko wznowienia polisy w tym samym towarzystwie. Nie ma jednak pewności, że przy podpisywaniu kolejnej umowy z innym ubezpieczycielem, nie weźmie on pod uwagę wyrządzonej szkody. Ochrona zniżek z OC i AC działa wyłącznie w towarzystwie, w którym została wykupiona polisa oraz ten dodatek.

Zniżki AC – na czym polegają?

Tak jak w przypadku zniżek za OC, tak samo na cenę AC wpływa bezszkodowa jazda, wiek kierowcy oraz rodzaj samochodu (np. marka). To jednak nie wszystko. Często towarzystwa ubezpieczeniowe naliczają zwyżki przy płatności za polisę w ratach. Możliwe są dodatkowe zniżki AC, które klient zyskuje np. za bezpieczne miejsce parkowania czy korzystną historię ubezpieczeniową za OC. Niektóre towarzystwa doceniają także lojalność klientów. Przykładowo, w Allianz, jeśli właściciel auta posiada jednocześnie inne polisy (np. mieszkaniową), mogą dostać zniżkę w wysokości 10% za AC.

Oblicz składkę za OC i AC już teraz!

Teraz w kilka minut możesz uzyskać odpowiedź na pytanie, ile zapłacisz za OC i AC w konkretnych towarzystwach. Zobacz nasz kalkulator online, zadzwoń na infolinię lub odwiedź jedną z placówek.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku