Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Ubezpieczenie OC rolnika

OC rolnika to rodzaj ubezpieczenia obowiązkowego, które musi posiadać każdy prowadzący gospodarstwo. Przedmiotem ochrony jest odpowiedzialność cywilna rolnika oraz wszystkich osób mieszkających i pracujących w gospodarstwie.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

Nasi doradcy są po to, aby odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Ubezpieczenie to nie tylko formalność, ale przede wszystkim skuteczna ochrona.

Co zyskujesz?

  • Możliwie najwyższy zakres ochrony
  • Dostosowanie do Twoich potrzeb i budżetu
  • Pełne wsparcie na każdym etapie
ZAMÓW ROZMOWĘ

Nasi klienci kupują

Jesteśmy specjalistami w wielu dziedzinach ubezpieczeń. Sprawdź produkty, które szczególnie chętnie kupują nasi Klienci.

Ubezpieczenie
na życie

Bądź spokojny – na wszelki wypadek

Ubezpieczenie
rowerowe

Pokonuj kolejne kilometry i jedź bezpiecznie!

Ubezpieczenia
firmowe

Prowadź swój biznes – bez strachu o przyszłość

Bądźmy w kontakcie

#kupujtakjaklubisz

W CUK Ubezpieczenia zależy nam na Twojej wygodzie. W naszej multiagencji ubezpieczysz się na wiele sposobów i błyskawicznie obliczysz składkę za polisę. Możesz kupić online, porozmawiać z nami lub spotkać się osobiście w jednej z naszych placówek.

Podstawowe i rozszerzone OC gospodarstwa rolnego

Jak w przypadku niemal każdego rodzaju ubezpieczenia, również OC rolników może się znacząco różnić w zależności od wybranego ubezpieczyciela. Mało tego, nawet poszczególni ubezpieczyciele posiadają zwykle co najmniej kilka różnych ofert. Różnią się one przede wszystkim wysokością ubezpieczenia. Niemniej jednak w tym miejscu warto zaznaczyć, że prawo jasno określa minimalne wysokości sum gwarancyjnych. Prezentują się one następująco:

  • 5 000 000 euro przy szkodach na osobie,
  • 1 000 000 euro przy szkodach na mieniu.

Jednak wysokość sumy gwarancyjnej to niejedyny czynnik, który odróżnia ubezpieczenia dla rolników oferowane przez poszczególne towarzystwa. Kolejną kwestią jest wysokość stawki, jaką musi zapłacić rolnik. Różnice w cenach bywają naprawdę duże, dlatego warto poświęcić nieco czasu na przeszukiwanie ofert OC rolników. Gdzie najtaniej można znaleźć dobrą polisę? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ ceny poszczególnych ofert czasami się zmieniają. Sposobem na sprawdzenie aktualnych cen ubezpieczenia OC rolników jest kontakt z naszymi doradcami, którzy porównają dla Ciebie oferty wiodących towarzystw ubezpieczeniowych. Warto wiedzieć, że zakres ubezpieczenia OC rolników jest taki sam, bo reguluje go ustawa. Dlatego nie warto przepłacać i najlepiej jest postawić na najtańsze ubezpieczenie OC rolników.

Dla kogo OC rolników?

Jak już wspomniano, ubezpieczenie OC rolników jest obowiązkowe. Jednak na kim właściwie spoczywa obowiązek wykupienia polisy? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba wyjaśnić, kim jest rolnik. Według polskiego prawa sprawa jest oczywista. Rolnikiem określa się osobę fizyczną posiadającą gospodarstwo rolne. Natomiast obowiązkiem wykupienia polisy ubezpieczenia OC rolników objęci są wszyscy posiadacze gospodarstw o powierzchni powyżej 1 ha. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że OC rolników to nie jedyne ubezpieczenie, do którego są zobowiązani posiadacze gospodarstw rolnych. Według prawa muszą oni wykupić również polisę ubezpieczenia budynków rolnych.

OC gospodarstwa rolnego – ważne terminy

Ubezpieczenie OC rolników dotyczy skutków działań rolnika. Niemniej jednak bezpośrednim elementem ubezpieczenia jest w gruncie rzeczy gospodarstwo. Rzecz w tym, iż obowiązek wykupienia OC rolników powstaje w momencie przejęcia przez rolnika własności nad danym terenem i tym, co się na nim znajduje. Wtedy to trzeba wykupić OC rolnika. Ile czasu ma na to nowy nabywca ziemski? Według prawa, w ciągu 14 dni od przekazania aktu własności należy zgłosić ubezpieczycielowi fakt przekazania gospodarstwa. W praktyce bowiem nowy nabywca nie jest zmuszony od razu wykupywać ubezpieczenia, lecz po prostu przejmuje polisę po poprzednim właścicielu. Nowy posiadacz gospodarstwa rolnego nie musi się jednak martwić obowiązkiem zgłoszenia faktu przejęcia terenu, ponieważ spoczywa on na poprzednim właścicielu. Wyjątkiem jest oczywiście sytuacja, gdy do przekazania własności dochodzi wskutek śmierci poprzedniego właściciela.

Termin 14 dni dotyczy również innej ważnej kwestii związanej z ubezpieczeniem OC rolników. Otóż właśnie najpóźniej na 14 dni przed wygaśnięciem umowy, ubezpieczyciel ma obowiązek poinformować o tym fakcie rolnika. Należy mieć na uwadze, że aby rozwiązać umowę z ubezpieczycielem, należy ją wypowiedzieć najpóźniej dzień przed końcem ochrony. W przeciwnym wypadku zostanie ona przedłużona na kolejny krok. Zasadniczo okresem, na który podpisuje się umowę na ubezpieczenie OC gospodarstwa rolnego, jest 12 miesięcy.

FAQ

Ostateczna ilość towarzystw, których oferty poznasz zależy od parametrów polisy, której potrzebujesz? O najlepszą ofertę dla Ciebie zapytamy ponad 30 towarzystw ubezpieczeniowych.

Polisę za pośrednictwem CUK Ubezpieczenia, możesz kupić na kilka sposobów:

- korzystając z kalkualtora online

- dzwoniąć na naszą infolinię

- odwiedzając najbliższą placówkę

Ubezpieczenia rolnicze to przede wszystkim ochrona w razie nieprzewidzianych okoliczności, które nieproszone mogą przekroczyć progi Twojego gospodarstwa. Grad, susza czy inne klęski żywiołowe to nie wyrok, ale ryzyka, od których możesz się ubezpieczyć na wybraną kwotę, czyli sumę ubezpieczenia. W razie niepomyślnej sytuacji otrzymasz wsparcie finansowe, które zapewni Ci środki na naprawę szkody.

Do obowiązkowych polis zaliczamy ubezpieczenie budynków rolniczych oraz OC rolnika. Pierwsze z nich to ochrona zabudowań, które wchodzą w skład Twojego gospodarstwa np. stodoła i kurnik. Z kolei OC rolnika polega na pomocy poszkodowanym przez Twoją działalność zawodową, kiedy np. Twoje stado zniszczy zboże sąsiada nie będziesz musiał wypłacać odszkodowania z własnej kieszeni.

Dla pełnej ochrony pomyśl także o zakupie ubezpieczenia hodowli, upraw i maszyn rolniczych. Dzięki polisie nie musisz martwić się o zwierzęta, rośliny i sprzęt, który decyduje o powodzeniu Twojej aktywności rolniczej. Szanuj owoce własnej pracy – wybierz kompleksowe ubezpieczenie dla Twojego gospodarstwa.

Masz pytanie?

Jeśli chcesz się z nami skontaktować, wypełnij poniższy formularz.