2025-04-03

Jak uzyskać odszkodowanie za szkody wyrządzone przez dziki?

Szkody wyrządzone przez dziki potrafią być kosztowne. Sprawdź, jak skutecznie ubiegać się o odszkodowanie i do kogo zgłosić się po pomoc.

Jak uzyskać odszkodowanie za szkody wyrządzone przez dziki?

Dziki to zwierzęta, które potrafią siać spustoszenie na polach. Niejednokrotnie ich działalność doprowadza gospodarstwo do upadku. Łąki i uprawy prowadzone niedaleko lasów są szczególnie narażone na przerycie. Jeśli na Twoich gruntach rolnych dojdzie do takiej sytuacji, możesz złożyć wniosek o odszkodowanie za szkody wyrządzone przez dziki. Jak to zrobić? Kto je wypłaca? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Najważniejsze informacje:

  • Odszkodowanie za szkody wyrządzone przez dziki wypłacane jest, gdy zwierzęta zniszczą uprawy i płody rolne, a także, jeśli do zdarzenia dojdzie podczas polowania.
  • Wniosek o odszkodowanie za szkody wyrządzone przez dziki (podanie o szacowanie szkód łowieckich) składa się elektronicznie lub papierowo do dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego.
  • Następnie przeprowadzane są oględziny oraz ostateczne szacowanie szkód łowieckich. Po tych czynnościach sporządza się protokół. Jest on podstawą do wypłacenia świadczenia.
  • Jeśli wysokość świadczenia nie odpowiada rzeczywistej wartości zniszczeń, można się odwołać. Następuje wówczas powtórne szacowanie szkody, a wydana po tym etapie decyzja jest ostateczna. Później pozostaje już tylko powództwo do sądu powszechnego.
  • Wysokość odszkodowania za szkody wyrządzone przez dziki jest zależna od wielu czynników m.in. rozmiaru szkód, rodzaju uprawy czy stawek odszkodowania wyznaczonych przez organy administracji rządowej.
  • Świadczenie wypłacane jest w terminie 30 dni od dnia sporządzenia protokołu (zarówno w przypadku pierwszego etapu, jak i podczas procedury odwoławczej).

Jakie szkody wyrządzają dziki?

Na polach uprawnych czy łąkach dziki wyrządzają spore zniszczenia. Najwięcej takich szkód ma miejsce latem i jesienią. Zwierzęta szukają w ziemi owadów i dżdżownic, ryjąc swoimi kłami oraz grzebiąc kończynami. W ten sposób niszczone są korzenie młodych roślin, które w efekcie ulegają uszkodzeniu lub obumarciu. Wpływa to mocno na poziom plonów. Po drugie dziki depczą młode siewki, co także odbija się negatywnie na uprawach. Po trzecie zwierzyna zjada rośliny gotowe do zbiorów. Najbardziej cierpią uprawy, takie jak: zboża, kukurydza, buraki cukrowe, warzywa czy owoce.

Szkody wyrządzane przez dziki nazywane są inaczej szkodami łowieckimi. Dowiedz się więcej na temat tego, jak uzyskać odszkodowanie za szkody łowieckie? 

Zamów rozmowę

Jak się zabezpieczyć na wypadek szkód wyrządzonych przez dziki?

Ponieważ szkody wyrządzone przez dziki potrafią być bardzo dotkliwe w skutkach i rzutować negatywnie na dalszą działalność rolniczą, warto chronić swoje uprawy. Najpopularniejsze sposoby odstraszania dzików to:

  • odstraszacze ultradźwiękowe, które emitują nieprzyjemne dla dzików dźwięki, czego efektem jest oddalenie się zwierząt od źródła tego typu fal;
  • ogrodzenia z drutu, emitujące impulsy elektryczne, odstraszające dziki;
  • środki zapachowe, czyli esencje cytrynowe, octowe czy eukaliptusowe, których nie lubią dziki;
  • taśmy odblaskowe, umieszczane na płotach, które nocą odstraszają zwierzęta, nietolerujące blasku;
  • urządzenia wibracyjne na baterie, powodujące drgania, na które dziki są szczególnie wrażliwe.

Nie tylko dziki i inne zwierzęta są zagrożeniem dla wysokości plonów. Są nimi także różne zjawiska atmosferyczne. By zabezpieczyć się np. przed wiosennymi przymrozkami, warto zadbać o szczególny rodzaj ubezpieczenia rolnego, jakim jest ubezpieczenie upraw.

Więcej na ten temat środków i sposobów ochrony pól uprawnych pisaliśmy tu: Jak zabezpieczyć się przed szkodami w uprawach rolnych?

Kto odpowiada za szkody wyrządzone przez dziki?

W przypadku zwierząt domowych czy gospodarskich nie ma wątpliwości – za szkody przez nie spowodowane odpowiada właściciel. Jak wygląda kwestia dzikich zwierząt? Odpowiedzialność za zniszczenia przez nie spowodowane ponosi dzierżawca (najczęściej koło łowieckie) lub zarządca obwodu łowieckiego.

Kiedy należy się odszkodowanie za szkody wyrządzone przez dziki?

Trzeba mieć świadomość, że środki odstraszające dziką zwierzynę nie są w 100% skuteczne. Jeśli już dojdzie do szkód wyrządzonych przez dziki na polu uprawnym czy łące, pomimo Twoich usilnych starań, by temu zapobiec, możesz starać się o odszkodowanie.

Świadczenie wypłacane są w związku ze zniszczeniem upraw i płodów rolnych, które spowodują dziki (oraz inne zwierzęta, takie jak  łosie, jelenie, daniele i sarny) lub takie, które powstałe przy wykonywaniu polowania. Szkodą łowiecką określa się także takie zniszczenie, do którego doszło przed zasiewem. 

Pamiętaj, że osobą uprawnioną do złożenia wniosku o odszkodowanie za szkody wyrządzone przez dziki oraz otrzymania takiego świadczenia jest właściciel lub posiadacz gruntu rolnego. Jeśli więc wydzierżawiłeś grunt, nie otrzymasz pieniędzy, ponieważ nie jesteś właścicielem uprawy.

Kiedy nie otrzymasz odszkodowania za szkody wyrządzone przez dziki?

Nie zawsze świadczenie zostanie Ci wypłacone. Przepisy określają, kiedy rolnik nie otrzyma odszkodowania za szkody wyrządzone przez dziki czy inne zwierzęta. Nie otrzymają go:

  • osoby, które korzystają z gruntów (deputatów rolnych na gruntach leśnych), będących własnością Skarbu Państwa,
  • rolnicy, którzy nie sprzątnęli upraw lub płodów rolnych w ciągu 14 dni od zakończenia okresu zbiorów;
  • właściciele gruntów, którzy nie zgodzili się na zastosowanie środków i urządzeń, odstraszających dziki;
  • rolnicy, których szkody nie przekraczają wartości 100 kg żyta w przeliczeniu na 1 hektar uprawy;
  • właściciele płodów, które złożone zostały w sterty, stogi i kopce na polach położonych tuż przy lesie;
  • osoby, które dopuściły się naruszenia zasad agrotechnicznych;
  • właściciele nieruchomości, którzy złożyli oświadczenie o zakazie wykonywania polowania.

Gdzie zgłosić szkody wyrządzone przez dziki?

Jeśli zauważyłeś, że dzikie zwierzęta spowodowały zniszczenia na Twoim polu uprawnym czy łące, musisz zgłosić sprawę do dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego. Na złożenie papierowego (osobiście, pocztą) lub elektronicznego wniosku o odszkodowanie za szkody wyrządzone przez dziki, a właściwie o szacowanie szkód łowieckich masz 3 dni od dnia stwierdzenia zajścia zdarzenia. 

Jeśli do zdarzenia doszło na łące lub pastwisku poza okresem wegetacyjnym, musisz zrobić to w terminie, który umożliwia oszacowanie wielkości szkody przed doprowadzeniem uszkodzonego obszaru do stanu pierwotnego przed rozpoczęciem wegetacji. W okresie wegetacyjnym natomiast również obowiązuje termin 3-dniowy.

Kto wypłaca odszkodowanie za szkody wyrządzone przez dziki?

Za zniszczenia wyrządzone przez te zwierzęta odpowiada dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego, którego zadaniem jest kontrola populacji dzików na danym terenie. To ta jednostka zajmuje się wypłacaniem odszkodowań za szkody łowieckie, w tym te wyrządzone przez dziki.

Jak wypełnić wniosek o odszkodowanie za szkody wyrządzone przez dziki?

Odpowiednie pismo można pobrać np. ze strony internetowej różnych podmiotów. Wypełniony wniosek o odszkodowanie za szkody wyrządzone przez dziki, powinien zawierać Twoje dane: imię i nazwisko, adres zamieszkania lub siedziby oraz numer telefonu, a także adresata. W piśmie należy podać, jaki rodzaj uprawy został zniszczony, w jakiej miejscowości znajdują się grunty oraz jaki jest numer działki i jej powierzchnia. Trzeba napisać także, kiedy stwierdzono szkodę, jaki jest jej szacowany rozmiar i czego dotyczy uszkodzenie. Wniosek o szacowanie szkód łowieckich musi być także opatrzony datą oraz podpisem rolnika. Trzeba do niego dołączyć dokument, który będzie dowodem na to, że zgłaszający jest właścicielem uprawy rolnej. Może to być np. akt notarialny czy umowa dzierżawy. 

Zamów rozmowę

Jaka jest wysokość odszkodowania za szkody wyrządzone przez dziki?

To, jak wysokie będzie świadczenie, zależy od kilku czynników. Nie ma z góry ustalonej kwoty. Straty szacuje się indywidualnie. Wysokość odszkodowania za szkody wyrządzone przez dziki zależy m.in. od:

  • rozmiaru szkód,
  • rodzaju uprawy,
  • stawek odszkodowania wyznaczonych przez organy administracji rządowej,
  • innych czynników.

Najczęściej świadczenie jest na tyle wysokie, by pokryć koszty naprawy czy odtworzenia szkód oraz utracone dochody.

Jak uzyskać odszkodowanie za szkody wyrządzone przez dziki?

Procedura wygląda następująco. Najpierw składa się podanie o szacowanie szkód łowieckich. Wniosek składa się pisemnie (online, osobiście lub wysyłając dokumenty pocztą). Telefoniczna rozmowa nie jest zgłoszeniem. 

Koło łowieckie w terminie 3 dni od otrzymania zgłoszenia, informuje przedstawicieli komisji (w zespole będziesz także Ty, jako poszkodowany) o terminie wykonywania czynności. Oględziny oraz ostateczne szacowanie szkody następuje w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku. Po tym kroku następuje sporządzenie protokołu, który jest podstawą do wypłacenia odszkodowania.

Co w sytuacji, gdy wysokość odszkodowania jest zbyt niska?

Nie zgadzasz się z decyzją co do kwoty odszkodowania za szkody wyrządzone przez dziki? Możesz w takim razie się odwołać, w terminie 7 dni, do właściwego dla danego terenu  Nadleśniczego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Będziesz wtedy czekał kolejne 7 dni na ponowne oszacowanie skali zniszczeń. Ostateczną decyzję o wysokości odszkodowania za szkody wyrządzone przez dziki nadleśniczy wydaje w terminie 14 dni od dnia otrzymania protokołu. W razie niezgody, co do wyniku odwołania można jeszcze skierować sprawę do sądu właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkody.

Ile czasu ma koło łowieckie na wypłatę odszkodowania?

Dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego ma obowiązek wypłaty odszkodowania w terminie 30 dni od daty sporządzenia protokołu ostatecznego szacowania szkody, lub w przypadku procedury odwoławczej od dnia doręczenia decyzji Nadleśniczego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

FAQ:

  • 1
    Co to są szkody łowieckie?

    To szkody w uprawach i płodach rolnych, wyrządzone przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny, a także te, do których dojdzie podczas polowania.

  • 2
    Czym jest uprawa rolna w kontekście szacowania szkód?

    Uprawą rolną jest każda uprawa prowadzona na gruncie rolnym.

Zamów rozmowę

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku