2024-08-16

Jak szacowane są szkody w uprawach rolnych?

Wyjaśniamy, jak wygląda proces szacowania szkód w uprawach rolnych.

Jak szacowane są szkody w uprawach rolnych?

Szkody w uprawach rolnych mogą być spowodowane przez różne niekorzystne zjawiska atmosferyczne, w tym powódź, huragan czy obsunięcie się ziemi. Co może zrobić rolnik w takiej sytuacji? Zgłosić sprawę do odpowiednich instytucji. W tym artykule podpowiemy Ci, jak wygląda szacowanie szkód w uprawach rolnych oraz kto się tym zajmuje, gdy rolnik wnioskuje o jednorazową pomoc klęskową.

Najważniejsze informacje:

  • Jeśli doszło do szkody spowodowanej niekorzystnym zjawiskiem atmosferycznym, rolnik może otrzymać pomoc finansową.
  • Istotne jest złożenie wniosku o szacowanie szkód w uprawach rolnych, na podstawie którego wojewoda powołuje komisję.
  • Komisja wydaje protokół, na podstawie którego można ubiegać się o wsparcie dla gospodarstwa rolnego.

Kto dokonuje szacowania szkód w uprawach i płodach rolnych?

Szacowanie szkód w gospodarstwach rolnych odbywa się przez specjalną komisję powołaną przez wojewodę. Warunkiem jest prawidłowe złożenie własnoręcznie podpisanego wniosku. Jak to się odbywa w praktyce?

Kiedy do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, wpłynie zgłoszenie rolnika, zobowiązany jest on do złożenia specjalnego wniosku do wojewody o powołanie komisji do spraw szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, znajdujących się na tych obszarach, na których wystąpiły niekorzystne zjawiska atmosferyczne.

W tym samym czasie wyznacza osoby do prac w komisji, a jest ich minimum 3. Jedną z nich musi być przedstawiciel ośrodka doradztwa rolniczego oraz przedstawiciela izby rolniczej, który ukończył studia wyższe lub ma średnie wykształcenie w zakresie rolnictwa, ekonomiki rolnictwa lub rybactwa. Alternatywnie może być to co najmniej pięcioletni staż w prowadzeniu gospodarstwa rolnego potwierdzony przez sołtysa. Jeśli szkody wystąpiły w budynkach służących do prowadzenia działalności rolniczych to jedna z osób w komisji musi mieć wykształcenie zawodowe w zakresie budownictwa.

To ważne!

Komisja pracuje według specjalnych wytycznych, a wycena szkód w uprawach rolnych powinna nastąpić w terminie do dwóch miesięcy od momentu złożenia wniosku przez producenta rolnego.

Następnie komisja przystępuje do działania. W niektórych sytuacjach konieczne jest dwukrotne szacowanie szkód w uprawach rolnych, spowodowanych przez ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź lub grad w drzewach owocowych. Pierwsze z nich odbywa się w terminie do 2 miesięcy od momentu powstania zdarzenia, a drugi raz – nie później niż do 12 miesięcy.

Uwaga!

Komisja dokonuje oszacowania szkód spowodowanych przez suszę w terminie nie później niż do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy albo jej likwidacji. Nie może być to też wcześniej niż od wschodów upraw.

W terminie 30 dni od oszacowania szkód komisja składa wojewodzie protokół w dwóch egzemplarzach. Jeśli są to działania zbiorcze, ma na to czas 45 dni. Jeden egzemplarz trafia do wojewody, a drugi powinien być przekazany rolnikowi.

Co dalej? Wojewoda wdraża ustalone procedury, w zależności od indywidualnej wyceny oraz uruchomionego programu wsparcia dla rolnika. Musi też potwierdzić zgodność w wysokości i zakresu szkód, jeśli wynoszą one powyżej 30% średniej produkcji lub powyżej 3 350 zł w przypadku szkód w środkach trwałych.

To ważne!

Członkiem komisji nie może być osoba, która jest właścicielem terenu, na którym wystąpiły szkody wskazane we wniosku.

Więcej informacji na temat szacowania szkód rolniczych znajdziesz w załączniku na stronie internetowej: https://www.gov.pl/attachment/9dd030dc-8a3c-4192-8ee6-d4a00a2af3b1.

Zamów rozmowę

Kiedy i jak zgłosić szkodę w uprawach rolniczych?

Aby dokonać prawidłowej wyceny szkód w uprawach rolnych przez komisję, rolnik od razu powinien poinformować właściwy urząd gminy lub miasta o zdarzeniu. Docelowe miejsce zależy od tego, gdzie zlokalizowana jest działka. Jeśli szkody dotyczą kilku gruntów rolnych, należących do różnych gmin, należy powiadomić je wszystkie. Konieczne do tego jest wypełnienie wniosku o oszacowanie szkód w uprawach rolnych i dołączenia niezbędnych załączników (np. dokumenty umowy dzierżawy).

Trzeba jednak zaznaczyć, że gospodarstwo rolne musi spełniać dwa ważne warunki. Pierwszym z nich jest minimalna powierzchnia 1 ha (fizyczny lub przeliczeniowy). Drugi warunek to minimalna powierzchnia szkód wyrządzonych na działce nie może być mniejsza niż 0,1 ha.

We wniosku o szacowanie szkód w rolnictwie trzeba też podać dane, które muszą być zgodne ze stanem faktycznym. Przygotuj:

  • numer identyfikacyjny gospodarstwa (zgodny z systemem ewidencji),
  • dokładną datę wraz z godziną wystąpienia szkody,
  • całkowitą powierzchnię działek rolnych,
  • powierzchnię działek, które zostały objęte niekorzystnym zjawiskiem atmosferycznym,
  • miejsce siedziby gospodarstwa rolnego,
  • informacje o ubezpieczeniu upraw, zwierząt, budynków, maszyn,
  • kwoty uzyskanego odszkodowania,
  • wykazy prowadzonej produkcji roślinnej, zwierzęcej towarowej,
  • wykazy szkód.

Dodatkowo na piśmie należy określić, czy producent rolny będzie wnioskować w roku bieżącym o oszacowanie szkód w uprawach rolnych spowodowanych suszą. Ma to duży wpływ na dalszą procedurę.

Uwaga!

Nieprawidłowe dane podane we wniosku o szacowanie szkód rolniczych mogą wydłużyć czas sporządzenia protokołu przez komisję, a tym samym, uzyskania pomocy dla rolnika.

Co podlega pod szkody spowodowane przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne?

W procesie szacowania szkód w uprawach rolnych często pojawia się zwrot NZA. Oznacza on niekorzystne zjawiska atmosferyczne. Co dokładnie kryje się pod tym terminem? Oto dokładna lista, która w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, może wywołać szkody dla rolnika:

  • grad,
  • deszcz nawalny,
  • ujemne skutki przezimowania,
  • przymrozki wiosenne,
  • powódź,
  • huragan,
  • piorun,
  • obsunięcie się ziemi,
  • lawina,
  • susza w środkach trwałych.

Jeśli wystąpiło choć jedno wyżej wymienione zdarzenie, można rozpocząć szacowanie szkód rolniczych. Pamiętaj jednak, że na niektóre skutki zjawisk masz wpływ. Zobacz nasz artykuł: Jak zabezpieczyć się przed szkodami w uprawach rolnych?.

Ubezpieczenie OC rolnika ze wsparciem doradcy

  • Spełnij swój ustawowy obowiązek
  • Chroń swoje gospodarstwo przed stratami finansowymi
  • Porównamy dla Ciebie ofertę OC rolnika od wielu towarzystw

Kto odpowiada za szkody wyrządzone przez dziki?

Szkody w uprawach i płodach rolnych wyrządzone przez dziki oraz inne zwierzęta typu żubry, wilki, rysie, niedźwiedzie czy bobry, mogą być bardzo nieprzyjemne w skutkach. Straty finansowe są dotkliwe dla rolników, a do tego trzeba jeszcze doliczyć czas na poprawę kondycji upraw. Kto jest za to odpowiedzialny? W Polsce zgodnie z prawem, szkody wyrządzone przez dziki i inne dzikie zwierzęta, ponosi Skarb Państwa. Konieczne jest dokonanie oględzin, oszacowanie szkód oraz ustalenie wysokości odszkodowania. Zajmuje się tym dyrektor ochrony środowiska.

Zadbaj o ubezpieczenie upraw rolniczych!

Każda osoba fizyczna, która posiada gospodarstwo rolne powinna zadbać o ubezpieczenie upraw rolniczych oraz budynków wchodzących w skład działalności. Porównaj ceny obowiązkowych polis i szybko dopełnij formalności!

FAQ:

  • 1
    Kto szacuje szkody suszowe?

    Po złożeniu wniosku przez producenta rolnego komisja gminna szacuje szkody spowodowane przez suszę.

  • 2
    Czy można zgłosić wniosek o oszacowanie szkód suszowych przez internet?

    Tak, wniosek mogą złożyć producenci rolni, którzy mają profil zaufany (PZ) na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/gov/zloz-wniosek-o-oszacowanie-spowodowanych-przez-susze-strat-w-uprawach-rolnych.

  • 3
    Ile jest czasu na zgłoszenie szkody w uprawie?

    Aby komisja rozpoczęła szacowanie szkód w gospodarstwach rolnych to producent rolny powinien jak najszybciej złożyć wniosek.

  • 4
    Czy uprawy zgłaszane we wniosku o jednorazową pomoc klęskową muszą być ubezpieczone?

    Uprawy nie muszą być ubezpieczone, ale należy pamiętać, że każdy rolnik pobierający dopłaty bezpośrednie ma obowiązek ubezpieczenia minimum 50% powierzchni upraw od przynajmniej jednego ryzyka, a wysokość jednorazowej pomocy klęskowej jest uzależniona od spełnienia tego obowiązku.

Zamów rozmowę

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku