2023-10-30

Ubezpieczenie sportowe — odpowiadamy na najważniejsze pytania

Dowiedz się, jakie ubezpieczenie powinni wykupić sportowcy!

Ubezpieczenie sportowe — odpowiadamy na najważniejsze pytania

Sport to zdrowie, a dla wielu także największa życiowa pasja! Niezależnie od tego, czy trenujesz amatorsko, czy regularnie uczestniczysz w zawodach sportowych, wiesz doskonale, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie kondycyjne. Niestety, każda dyscyplina sportowa niesie za sobą mniejsze lub większe ryzyko kontuzji.

Nawet najlepsza forma nie zapewni nam stuprocentowej ochrony przed wypadkiem w trakcie ćwiczeń lub na zawodach. Właśnie dlatego warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie sportowe. Jak wybrać najlepszą ofertę? Jaki zakres powinna posiadać ochrona i na które rozszerzenia postawić? Odpowiedzi na te i inne towarzyszące zagadnieniu pytania udzielamy w poniższym tekście. Sprawdź, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie dla sportowców.

Co powinno obejmować ubezpieczenie sportowe?

Ubezpieczenie sportowe powinno przede wszystkim uwzględniać ochronę NNW oraz OC w życiu prywatnym. NNW to polisa, której celem jest finansowe wsparcie osoby ubezpieczonej lub jego bliskich w sytuacji, gdy w wyniku nieszczęśliwego wypadku dojdzie do jego śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu. Warto też wiedzieć, że możesz zdecydować się na NNW rozszerzone o ubezpieczenie na sporty ekstremalne. Jeśli zatem uprawiasz takie dyscypliny, ten produkt ubezpieczeniowy będzie dla Ciebie odpowiedni. Przed zakupem dokładnie przeanalizuj zakres ubezpieczenia.

Posiadając polisę OC w trakcie uprawiania sportu, możesz liczyć na pomoc, jeśli przyczynisz się do zniszczenia mienia lub uszkodzenia ciała osoby trzeciej. Ta polisa pokryje koszty szkód spowodowanych przez Ciebie oraz Twoich bliskich. Warto zatem posiadać to ubezpieczenie, jeśli uwielbiacie uprawiać sport całą rodziną. Pamiętaj jednak, że co do zasady OC obejmuje amatorskie uprawianie sportu. Jeśli ktoś uprawia sport zawodowo i czerpie z tego dochód, nie może liczyć na wsparcie towarzystwa w ramach tej polisy.

Jeśli ponadto podróżujesz ze swoim sprzętem sportowym, warto zadbać o jego ochronę w ramach ubezpieczenia bagażu. W ubezpieczeniu sportowym dodatki i rozszerzenia warto dobierać do indywidualnych potrzeb.

Warto wiedzieć!

Sporty wysokiego ryzyka nie zawsze są tym samym, co sporty ekstremalne. Wynika to z faktu, że sporty ekstremalne, wymagające ponadprzeciętnych umiejętności w danej dziedzinie, uprawiane są w warunkach jeszcze większego zagrożenia, a to wiąże się z wyższym prawdopodobieństwem wystąpienia wypadku czy kontuzji.

Na jakie ubezpieczenie powinni postawić sportowcy?

Ubezpieczenie sportowe NNW zapewnia kompleksową ochronę osobom, które uprawiają różnego typu dyscypliny – kolarstwo, wspinaczkę, narciarstwo oraz wiele innych sportów. Jest to produkt dedykowany zarówno amatorom, jak i zawodowym sportowcom, który może stanowić także ubezpieczenie NNW na zawody sportowe. Jest to polisa szczególnie dedykowana osobom aktywnie i regularnie uprawiającym sport.

To ważne!

Pamiętaj, że ubezpieczenie sportowe nie zapewni Ci ochrony, jeśli w momencie zdarzenia byłeś pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających.

Jakie korzyści zapewnia ubezpieczenie dla sportowca?

Na rynku dostępnych jest wiele pakietów ubezpieczeń dla sportowców, dedykowanych zarówno zawodowcom, jak i amatorom. Ochrona dla sportowca w razie wystąpienia poważnego wypadku lub kontuzji posiada wiele zalet. Konkretna polisa dla sportowca z właściwym rozszerzeniem może zagwarantować następujące korzyści:

 • ubezpieczenie turystyczne rozszerzone o sporty ekstremalne (takie jak np. wspinaczka wysokogórska) pokrywa koszty ewentualnej akcji ratunkowej – również za granicą;
 • polisa z odpowiednimi rozszerzeniami zapewnia odszkodowanie za obrażenia po wypadku zarówno zawodowcom, jak i amatorom;
 • dzięki ubezpieczeniu NNW na zawody sportowe zyskujesz odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu po wypadku np. w turnieju sportowym;
 • polisa rozszerzona o właściwe dodatki chroni kosztowny sprzęt sportowy;
 • otrzymujesz wsparcie podczas hospitalizacji i rehabilitacji;
 • dzięki assistance sportowemu masz zapewniony transport do szpitala dla Ciebie oraz bliskiej osoby wraz z zakwaterowaniem;
 • OC sportowe zapewnia pomoc osobie, której wyrządzisz szkodę w wypadku w czasie aktywności sportowej.

Kto powinien rozważyć zakup ubezpieczenia sportowego?

Nawet jeśli nie uprawiasz sportów wyczynowych, ale regularnie biegasz, grasz w piłkę, jeździsz na rowerze lub na nartach, powinieneś rozważyć właściwe ubezpieczenie dla sportowca. Dzięki odpowiednio rozszerzonej polisie na życie lub polisie turystycznej uzyskasz pomoc w razie nieszczęśliwego wypadku lub kontuzji. Polisa gwarantująca pomoc w takich sytuacjach przyda się także dzieciom wyjeżdżającym na obóz lub kolonie – sprawdź, co powinno zawierać ubezpieczenie podróżne dla dzieci.

W zależności od wyboru wariantu NNW oraz zakresu ochrony zyskasz świadczenia szpitalne, a także możliwość pokrycia kosztów leczenia, czy świadczenie dla bliskich z tytułu śmierci wskutek wypadku komunikacyjnego. Wykupienie OC w życiu prywatnym zapewni też ochronę osobom trzecim, jeśli z powodu spowodowanego przez nas wypadku ucierpią oni lub zniszczone zostanie ich mienie.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jakie towarzystwa oferują ubezpieczenie dla sportowców?

CUK współpracuje z ponad trzydziestoma wiodącymi na rynku towarzystwami ubezpieczeniowymi. Wśród ich ofert znajdą się także propozycje polis dedykowane osobom uprawiającym sport amatorsko lub zawodowo – odwiedź naszą stronę, skontaktuj się z doradcą w placówce lub za pomocą infolinii, by poznać szczegóły interesujących Cię polis. Oto niektóre z aktualnych ofert ubezpieczeń sportowych dostępnych na rynku:

 • 1
  Ubezpieczenie dla sportowców Warta

  Polisa Warta Ochrona 3.0 daje możliwość skorzystania z pakietu Sport dla aktywnych – dedykowanego osobom wyczynowo uprawiającym sporty, w tym m.in. biegi, lekkoatletyka, kulturystyka, tenis, piłka nożna, żeglarstwo i wiele innych. Pakiet rozszerzono także o nową umowę dodatkową zapewniającą ochronę w następujących zakresach:

  • Trwały uszczerbek na zdrowiu w wyniku wypadku dla aktywnych;
  • świadczenie oparte na nowej tabeli uszczerbków przygotowanej pod tę grupę docelową;
  • możliwość rozszerzenia zakresu ochrony o opcję dla aktywnych w ramach umów dodatkowych:
  • pobyt ubezpieczonego w wypadku wraz ze świadczeniem lekowym;
  • Pomoc medyczna – Aktywni, z wyższymi limitami w zakresie rehabilitacji;
  • operacje ubezpieczonego.
 • 2
  Ubezpieczenie dla sportowców w PZU

  PZU oferuje wsparcie dla sportowców, którzy uprawiają sport amatorsko, wyczynowo lub zawodowo, a także dla trenerów oraz innych osób związanych ze sportem. Oferowane są polisy indywidualne lub grupowe, np. dla członków klubów sportowych, fundacji i stowarzyszeń. Przygotowana przez PZU oferta zawiera wszystkie potrzebne dla ubezpieczenia sportowca elementy: NNW, OC sportowe, pakiet assistance, a ponadto wiele przydatnych rozszerzeń.

 • 3
  Ubezpieczenie sportowe UNIQA (dawniej AXA)

  Towarzystwo UNIQA (dawniej AXA) oferuje ubezpieczenie dla osób uprawiających sport w ramach polisy turystycznej TRAVEL SPORT. Jeśli planujesz sezonowy wyjazd na narty lub snowboard, zakup tej polisy może okazać się dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Ubezpieczenie, które zapewnia ochronę na terenie Polski, dostępne jest w 8 wariantach, różniących się zakresem i sumami ubezpieczenia. Polisę NNW w wersji podstawowej można rozszerzyć o następujące dodatki:

  • OC w życiu prywatnym,
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego,
  • pakiet assistance,
  • zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji,
  • zwrot kosztów ratownictwa,
  • trzy rozszerzenia do wyboru: uprawianie sportów wysokiego ryzyka, uprawianie sportów ekstremalnych, zawodowe i wyczynowe uprawianie sportu.

Sporty ekstremalne i wysokiego ryzyka – czym są dla ubezpieczycieli?

Aktywności fizyczne, których uprawianie pociąga za sobą zwiększone ryzyko doznania kontuzji lub urazu, przez większość ubezpieczycieli zaliczane są do grupy sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka. W zdecydowanej większości przypadków ubezpieczyciele posługują się jednak definicją, zgodnie z którą sporty ekstremalne są aktywnością sportową, której uprawianie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach dużego ryzyka, często zagrożenia życia.

Przeciwieństwem powyższej definicji jest rekreacyjne, czyli amatorskie uprawianie sportu, które nie wiąże się z aż tak dużym ryzykiem doznania kontuzji czy wypadku. Dokładna klasyfikacja dyscyplin sportowych zawsze zależy jednak od towarzystwa. Nawet jeśli nie jesteśmy zawodowcami, a planujemy wyjazd w góry na narty czy naukę jazdy na snowboardzie, powinniśmy mieć na uwadze, że ubezpieczyciel uzna ten sport za ryzykowny.

Wyjeżdżając zatem na wakacje z zamiarem aktywnego wypoczynku i uprawiania sportu wysokiego ryzyka, warto się ubezpieczyć, wykupując polisę turystyczną, która w wielu towarzystwach ma opcję rozszerzenia (skorzystaj z kalkulatora online). Jeśli tego typu rozrywkę planujemy na krótko, warto rozważyć także ubezpieczenie sportowe jednodniowe lub zakup polisy NNW na określony termin wyjazdu. (O tym, dlaczego warto ubezpieczyć się, jadąc na narty lub snowboard pisaliśmy w tej poradzie).

Oszczędzaj czas i pieniądze – porównuj najlepsze oferty ubezpieczeń w CUK

Poszukujesz optymalnej ochrony podczas uprawiania sportu? W CUK znajdziesz bogate oferty uwzględniające zarówno ubezpieczenie sportowe dla amatorów, jak i zawodowców.  Nasza nowoczesna porównywarka polis ułatwi Ci znalezienie ubezpieczenia sportowego online! Dysponujemy aż siedmioma różnymi kalkulatorami ubezpieczeń, które dostarczą Ci najnowsze oferty od 30 wiodących towarzystw.

Wolisz porozmawiać o ofercie osobiście? Odwiedź najbliższą placówkę stacjonarną CUK lub porozmawiaj z naszym doradcą za pośrednictwem infolinii czynnej 7 dni w tygodniu. Wystarczy, że wypełnisz formularz na naszej stronie, a oddzwonimy, by pomóc Ci w zakupie najlepszego ubezpieczenia na wyjazd lub zawody sportowe online – bez wychodzenia z domu! Zapewniamy merytoryczną opiekę naszych doradców od wyboru polisy aż po jej zakup. Skontaktuj się z nami już dziś!

Oceń artykuł

5.00
(4)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku