W tym artykule:
- Jakie zwierzęta nazywamy gospodarskimi?
- Czym jest ubezpieczenie zwierząt gospodarskich?
- Od jakich zdarzeń można ubezpieczyć zwierzęta gospodarskie?
- Jakie zwierzęta gospodarskie można objąć ubezpieczeniem?
- Jakie korzyści przynosi ubezpieczenie zwierząt gospodarskich?
- Ile kosztuje ubezpieczenie zwierząt gospodarskich?
- Gdzie kupić ubezpieczenie zwierząt hodowlanych?
- Szukasz ubezpieczenia rolnego? Zapytaj o ofertę w CUK!
Jesteś rolnikiem i posiadasz już zwierzęta gospodarskie? A może interesuje Cię ta tematyka i planujesz rozwinąć skrzydła jako hodowca? Pamiętaj jednak, by ubezpieczyć swoją hodowlę. Odpowiednia polisa ochroni Cię przed stratami, do których dochodzi na skutek wypadków, chorób, zjawisk atmosferycznych i innych zdarzeń losowych. W tekście znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące ubezpieczenia zwierząt gospodarskich. Sprawdź, które gatunki możesz ubezpieczyć, jakie ryzyka należy brać pod uwagę i gdzie wykupić ochronę.
Jakie zwierzęta nazywamy gospodarskimi?
Zanim przejdziemy do objaśnienia kwestii ubezpieczenia zwierząt gospodarskich, warto usystematyzować samą ich definicję. Zwierzętami gospodarskimi (lub też hodowlanymi) nazywamy te osobniki, które są chowane w gospodarstwie rolnym celem uzyskania produkcji towarowej lub siły pociągowej. Służą one także jako materiał reprodukcyjny.
Zgodnie z polskim ustawodawstwem do zwierząt gospodarskich zaliczane są: konie i osły, bydło domowe i bawoły, świnie, owce, kozy, króliki, pszczoły miodne, zwierzęta futerkowe, jeleniowate z gatunków jeleń szlachetny, jeleń wschodni i daniel (utrzymywane w warunkach fermowych), drób – kury, kaczki (domowa i piżmowa), gęsi (domowa i garbonosa), indyki, przepiórka japońska, perlice oraz utrzymywane w warunkach fermowych strusie.
Czym jest ubezpieczenie zwierząt gospodarskich?
Ubezpieczenie zwierząt gospodarskich to rodzaj polisy dedykowanej rolnikom-hodowcom, która obejmuje ochroną zwierzęta gospodarskie od ryzyka padnięcia i uboju z konieczności, w następstwie takich zdarzeń losowych, jak: huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawina, choroby. Ochronę można również rozszerzyć o ryzyko ognia i wypadków. Ubezpieczenie upraw oraz zwierząt hodowlanych to temat, który powinien zainteresować każdego rolnika. Taką polisę oferuje obecnie wiele towarzystw, dlatego warto na bieżąco śledzić oferty. Przeczytaj także poradę: „Ubezpieczenie pasieki – jak skutecznie chronić ul?”.
To ważne!
Wiele towarzystw oferuje możliwość ubezpieczenia wszystkich gatunków posiadanych zwierząt na jednej polisie, a także dopłatę do składki z budżetu państwa do 65%. Dzięki temu możesz zyskać komfort i niższy koszt składki ubezpieczenia zwierząt gospodarskich.
Od jakich zdarzeń można ubezpieczyć zwierzęta gospodarskie?
Ubezpieczenie na zwierzęta gospodarskie to polisa, która powinna zainteresować każdego ich hodowcę, ponieważ nie da się zapobiec zdarzeniom losowym, które mogą przyczynić się do dotkliwych strat materialnych. Kupując polisę, zapewniasz bezpieczeństwo swojej hodowli. Ubezpieczenie zwierząt gospodarskich pozwoli Ci ochronić posiadane gatunki przed skutkami zjawisk pogodowych.
Zakres polisy może zostać rozszerzony o ogień, porażenie zwierząt prądem lub eksplozję. Zwierzęta możesz też ubezpieczyć od padnięcia i uboju z konieczności, jeśli przyczyną okażą się choroby lub wypadki. Rozważ więc także następujące opcje przy doborze oferty:
- Ubezpieczenie drobiu od salmonelli – drób narażony jest na wiele chorób charakterystycznych dla swojego gatunku. Oprócz ptasiej grypy spustoszenie może siać chorobotwórcza bakteria z rodzaju Salmonella, która wywołuje groźną chorobę objawiającą się zatruciami pokarmowymi u ludzi. Jeśli zostanie wykryta w Twojej hodowli, a nie wykupiłeś ubezpieczenia kurnika, będziesz zmuszony do uboju drobiu. Od tego uchroni Cię odpowiednia polisa.
- Ubezpieczenie bydła od padnięcia – bydło może cierpieć na różne choroby wywoływane przez pasożyty i inne mikroorganizmy (np. choroba wściekłych krów). Straty finansowe w przypadku padnięcia krów mogą być ogromne. Dlatego ubezpieczenie bydła jest właściwie niezbędne do prowadzenia hodowli.
- Ubezpieczenie trzody – świnie to jedne z najczęściej hodowanych zwierząt gospodarskich w Polsce. Niestety na nie także czyhają groźne choroby, takie jak np. świńska grypa. Właściwe rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej uchroni Cię od potencjalnych strat.
Jakie zwierzęta gospodarskie można objąć ubezpieczeniem?
Wszystkie zwierzęta mieszczące się w definicji zwierząt gospodarskich mogą zostać objęte ubezpieczeniem (sprawdź jednak szczegóły OWU danego towarzystwa). Będzie to więc m.in. bydło, drób, konie, kozy, owce, świnie i zwierzęta futerkowe. Możesz chronić je dobrowolnym ubezpieczeniem, zawieranym w ramach dotacji, a także niedotowanym ubezpieczeniem rozszerzonym o dodatkowe ryzyka – wszystko zależy od preferowanego zakresu ochrony. Przed zawarciem umowy ubezpieczenia, należy zwykle przygotować następujące informacje o hodowanych gatunkach:
- liczba zwierząt danego gatunku,
- zaświadczenie o stanie zdrowia zwierząt,
- spis gatunków i ras zwierząt hodowlanych,
- sposób użytkowania posiadanych zwierząt (konie),
- szacowaną wartość zwierząt hodowlanych,
- preferowany zakres i suma polisy.
Jakie korzyści przynosi ubezpieczenie zwierząt gospodarskich?
Wykupując ubezpieczenie zwierząt gospodarskich, musimy uświadomić sobie, na jakie ryzyka jesteśmy narażeni w związku z posiadanym chowem. Cała hodowla może podlegać zdarzeniom losowym. Odrębnym ryzykiem jest natomiast fakt, że każdy gatunek jest narażony na specyficzne problemy, które mogą doprowadzić do pomoru chowu. Konsekwencją tego będą olbrzymie straty materialne, których każdy hodowca pragnie uniknąć. Właśnie dlatego warto wykupić ubezpieczenie zwierząt hodowlanych. Dzięki niemu otrzymasz wypłatę odszkodowania pozwalającą na szybszą odbudowę stada oraz stabilność produkcji zwierzęcej we własnym gospodarstwie.
Ile kosztuje ubezpieczenie zwierząt gospodarskich?
Jedną z kluczowych kwestii, o którą pytają osoby poszukujące ubezpieczenia zwierząt gospodarskich, jest cena polisy. Nie ma jednej kwoty składki za tego typu ochronę. Jak każde ubezpieczenie może się ono różnić w zależności od wybranej oferty danego towarzystwa, aktualnych promocji, wielkości i rodzaju hodowli, a także zakresu ochrony.
Zawsze zwracaj też uwagę na to, jakie wymogi i wyłączenia posiada towarzystwo – to również może się różnić. Właśnie dlatego warto porównywać ceny składek i dokładnie sprawdzać zakres wybieranej polisy. Możesz też ubiegać się o dopłatę do ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich z budżetu państwa.
Gdzie kupić ubezpieczenie zwierząt hodowlanych?
Ubezpieczenia dla zwierząt hodowlanych warto szukać na przykład w internecie! Sprawdzaj bieżące oferty wiodących towarzystw dostosowane do potrzeb Twojego gospodarstwa. Możesz to zrobić, odwiedzając stronę multiagencji CUK Ubezpieczenia i zostawiając nam swój numer. Telefonicznie lub w placówce przedstawimy Ci najlepszą ofertę, dzięki której kompleksowo zabezpieczysz swoje uprawy oraz hodowlę zwierząt. Jeśli posiadasz gospodarstwo rolne, pamiętaj, by zakupić obowiązkowe ubezpieczenia rolnicze – więcej o nim dowiesz się, czytając ten artykuł.
Szukasz ubezpieczenia rolnego? Zapytaj o ofertę w CUK!
Jesteś rolnikiem posiadającym uprawy i hodowlę zwierząt? Musisz pamiętać o podstawowych oraz dodatkowych polisach, które uchronią Cię od konsekwencji prawnych i finansowych w razie nieprzewidzianych zdarzeń. Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC rolnika rozważ także zakup innych polis dedykowanych Twojej działalności. O ofertę możesz zapytać nas, dzwoniąc na infolinię: 22 27 00 337 lub odwiedzając placówkę stacjonarną CUK Ubezpieczenia osobiście. Zostaw swój numer na stronie, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i wybierze idealną polisę dopasowaną do Twoich potrzeb. Czekamy na Twój kontakt!
Oceń artykuł