Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2019-04-05

W jakich sytuacjach chroni OC rolnika?

Jeśli jesteś rolnikiem, to musisz pamiętać o wykupieniu obowiązkowego OC rolnika. Przeczytaj dlaczego.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rolnika wchodzi w skład trzech obowiązkowych ubezpieczeń rolniczych. Reguluje je Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Za jego brak grożą kary grzywny, w równowartości jednej dziesiątej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W dzisiejszym artykule podpowiemy, w jakich sytuacjach OC rolnika zapewnia ochronę. Wyjaśnimy też, na jakich zasadach jest zawierane.

OC rolnika chroni go przed odpowiedzialnością finansową wobec osób poszkodowanych w zdarzeniach zaszłych w gospodarstwie ubezpieczonego.

W jakich sytuacjach OC rolnika zapewnia ochronę?

Ubezpieczenie OC rolnika ma zapewnić ochronę osobom trzecim, które ucierpiały bądź poniosły szkodę w związku z prowadzonym przez rolnika gospodarstwem. Jednocześnie chroni również rolnika, który nie musi odpowiadać finansowo za wyrządzone szkody, ponieważ pokrywa je ubezpieczyciel.

Ubezpieczenie obejmuje zarówno szkody wyrządzone przez rolnika, jak i przez osoby pracujące w jego gospodarstwie.

Przykładem szkody podlegającej wypłacie OC może być także ucieczka krów czy koni z zagrody. Jeżeli zwierzęta wejdą na pole sąsiada, niszcząc zasiewy, sąsiad może domagać się wypłaty rekompensaty.

Podobnie, gdy do rolnika przyszedł sąsiad, aby pomóc zapędzić trzodę chlewną do klatki, a jedno ze zwierząt nadepnęło mu na stopę i zmiażdżyło ją. W takiej sytuacji odszkodowanie dla poszkodowanego sąsiada zostanie wypłacone z obowiązkowego ubezpieczenia OC rolnika.

Dodatkowo OC chroni też osoby pracujące w gospodarstwie. Jeżeli pracownik wypadnie z kombajnu i złamie nogę, ubezpieczenie pokryje także koszty jego leczenia.
 

Na jaki okres jest zawierane OC rolnika?

Umowę OC rolnika zawiera się na okres 12 miesięcy. Początek okresu ubezpieczenia powinien mieć miejsce w momencie objęcia w posiadanie gospodarstwa przez rolnika.

Ubezpieczenie OC rolnika posiada tzw. klauzulę prolongacyjną. Oznacza to tyle, że po upływie 12 miesięcy od daty zawarcia ubezpieczenia, automatycznie zawiera się ono na kolejny rok.

W sytuacji polisy wznowionej i nieopłaconej klient będzie dostawał wezwania do zapłaty, ale jest chroniony w ramach OC rolnika. Warto dodać, że można wypowiedzieć OC co najmniej 1 dzień przed końcem polisy, wówczas nie odnowi się ona automatycznie. 
 

Jak często zdarzają się wypadki w rolnictwie?

Warto podkreślić, że wypadki w rolnictwie są niestety nadal dość częste. W samym 2018 roku, według danych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, nastąpiło aż 14 998 wypadków przy pracy rolniczej. Najwięcej wypadków stanowiły uszkodzenia ciała przy upadku, następnie pochwycenia i uderzenia przez ruchome części maszyn i urządzeń oraz uderzenia, przygniecenia bądź pogryzienia przez zwierzęta. W 2018 r. odnotowano także 81 wypadków śmiertelnych przy pracach rolniczych (w tym wypadki, w których zginęły dzieci).

Powyższe statystyki wyraźnie pokazują, że wypadki nadal zdarzają się bardzo często. Mają miejsce pomimo ogólnego rozwoju i wykorzystania w rolnictwie nowoczesnych technologii. Jednak rolnicy, którzy posiadają obowiązkowe ubezpieczenie OC, są w większości przypadków chronieni od odpowiedzialności finansowej. 

Chcesz być chroniony dzięki OC rolnika?

Skontaktuj się telefonicznie z naszym doradcą lub przyjdź do placówki CUK Ubezpieczenia.