2022-09-15

Ubezpieczenie pasieki – jak skutecznie chronić ul?

Dowiedz się, jak ochronić swoje pszczoły.

Ubezpieczenie pasieki – jak skutecznie chronić ul?

Pszczoły to niezwykle pożyteczne owady. Narażone są jednak na wiele niebezpieczeństw – nie tylko ze strony dzikich zwierząt lub osób trzecich. Zagrożenie stwarza także nierozważne stosowanie środków ochrony roślin. Choć pszczoły nie atakują bez powodu, warto liczyć się też z możliwością użądlenia. Właśnie dlatego każdy z hodowców powinien pomyśleć o ubezpieczeniu pasieki. Zapewni to kompleksową ochronę przed skutkami potencjalnych szkód.

Ule ochronić może właściwie dobrana polisa mieszkaniowa lub w – w przypadku większej hodowli – ubezpieczenie rolne. Warunkiem jest jednak wykupienie stosownego rozszerzenia. Każdy posiadacz pasieki musi liczyć się bowiem z wieloma czynnikami, które zagrażają jego hodowli. Sprawdź, na czym polega ubezpieczenie uli i przed czym może ono chronić.

Prowadzenie pasieki – garść przydatnych informacji

Hodowla pszczół w domu może być oryginalnym hobby i przynosić spore zyski posiadaczom pasieki. Pszczelarstwo to zajęcie, które wielu osobom pozwala zrealizować swoje pasje, ale także stanowi z czasem pewne źródło utrzymania – miód z własnej pasieki zawsze smakuje najlepiej! Ponadto ma wiele cennych wartości odżywczych i jest zdrowszą alternatywą dla cukru.

Ul można umieścić na terenie posesji mieszkalnej, o ile spełni określone wymogi bezpieczeństwa i będzie dobrze chroniony.  Ile uli to pasieka? W niewielkich rozmiarów amatorskiej pasiece powinny znaleźć się minimum 2-3 ule, dzięki którym pozyskiwanie miodu będzie efektywne. Jeśli planujesz założyć dużą pasiekę, by zajmować się pszczelarstwem zawodowo, musisz liczyć się z zakupem nawet setek uli.

Zamów rozmowę

Pasieka z pszczołami – jakie musi spełnić wymogi i ile kosztują ule?

W świetle prawa pasieka musi znajdować się przynajmniej 10 m od granicy działki oraz dróg. Zaleca się także separację „newralgicznych” miejsc szczelnym ogrodzeniem o wysokości 3 m. Ule w pasiece powinny być zlokalizowane w miejscu w miarę możliwości oddalonym od ludzi, częściowo zacienionym, osłoniętym od wiatru, a także zapewniającym pszczołom dostęp do pokarmu. Należy umieścić tam również oznaczenie typu „Uwaga pszczoły! Groźba pożądlenia” lub „Nieupoważnionym wstęp wzbroniony”.

Hodowla zakłada także określoną minimalną ilość osobników danego gatunku. Ile zatem kosztuje rój pszczół? Wydatek ten waha się od 200 do 300 złotych za jeden rój. Wybór pszczół jest natomiast bardzo duży – początkujący pszczelarz może zdecydować się na co najmniej kilka odmian, by urozmaicić swoją hodowlę.

Ile kosztuje ul z pszczołami? Rodzina pszczela może kosztować od 200 do 400 zł. Cena w dużej mierze uzależniona jest od siły roju. W internecie, np. na grupach pszczelarskich lub specjalistycznych portalach aukcyjnych znaleźć można także wiele ogłoszeń dotyczących możliwości kupna ula wraz z pszczołami. Będzie to wówczas wydatek rzędu około 600 zł.

Jakie niebezpieczeństwa czyhają na pszczoły?

Pasieki pszczele mogą być narażone na szereg niebezpieczeństw wynikających z ingerencji osób trzecich, dzikich zwierząt lub zjawisk atmosferycznych. Największym zagrożeniem dla pszczół są jednak pestycydy i środki ochrony roślin stosowane przez rolników. Miejskie pszczoły są z kolei narażone na brak pokarmu i masowe wymieranie, czego przyczyną jest destrukcyjna działalność człowieka i zanieczyszczone powietrze.

Hodowla pszczół w domu to inwestycja, która może przynieść sporo satysfakcji i pewnego dochodu. Jednak należy liczyć się z potencjalnymi zagrożeniami i postawić na optymalne ubezpieczenie pasieki. Chcąc ubezpieczyć pasiekę, należy zgłosić wszystkie pnie pszczele będące w posiadaniu oraz określić wartość ula, rodziny pszczelej, miodu i wosku.

Zamów rozmowę

Ochrona pasieki z polisy mieszkaniowej – co warto wiedzieć?

Optymalną ochronę pasieki zapewni ubezpieczenie uli w ramach polisy mieszkaniowej. Może ono zabezpieczyć hodowlę na wypadek negatywnych warunków atmosferycznych, działania osób trzecich czy niezawinionego zniszczenia podczas transportu. Dopiero po opłaceniu składek dodatkowych można zabezpieczyć się przed stratami wynikającymi z kradzieży czy zatrucia środkami ochrony roślin (pestycydy). Zakres ubezpieczenia może być inny u każdego ubezpieczyciela. Dlatego przed zakupem polisy koniecznie przejrzyj OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) i wybierz ubezpieczenie, które najlepiej będzie chronić Twoje ule.

Jeśli jesteśmy posiadaczami niewielkiej pasieki na terenie własnej posesji, możemy ją chronić także w inny sposób: z OC w życiu prywatnym. Oznacza to, że ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanym rekompensatę za pogryzienie przez pszczoły z uli, które posiadamy. Do osób trzecich zaliczają się np. przechodnie, w tym dorośli, dzieci i zwierzęta, np. psy.

Sprawdź też: Czy zwierzęta domowe można objąć ochroną ubezpieczeniową.

Warto wiedzieć!

Pszczoły hodowlane można uznać za zwierzęta domowe i objąć ubezpieczeniem OC, o ile pasieka umiejscowiona jest na terenie naszej posesji. Spełnia wtedy wymogi hodowli przydomowej (teren ogrodu lub budynku gospodarczego).

Jakie ubezpieczenie uli wybrać?

W przypadku posiadania małej pasieki (do pięciu uli) najlepiej postawić na dodatek do polisy mieszkaniowej. Pamiętaj jednak, że zakres ochrony może być niewielki, dlatego koniecznie sprawdź zapisy zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Jeśli jesteśmy jednak doświadczonymi hodowcami i mamy setki uli we własnym gospodarstwie, to wtedy warto rozważyć kompleksowe ubezpieczenie rolne. Poszukując takich rozwiązań, warto zwrócić uwagę na przykład na oferty przygotowane przez Generali i TUZ.

Polisa rolnicza dla posiadaczy uli stanowi najczęściej dwa zakresy ochrony – podstawowy i rozszerzony. W podstawie znajdują się zdarzenia losowe i ich skutki. Takimi zdarzeniami są np. zjawiska atmosferyczne oraz zdarzenia spowodowane działalnością człowieka (pożar, zalanie, wypadek przy transporcie, kradzieże). Rozszerzenie pozwala chronić pszczoły i wyposażenie potrzebne do ich hodowli w powyższych sytuacjach.

Ubezpieczenie pasieki – koszt i wymogi, jakie należy spełnić

Zgłaszając pasiekę do ochrony w ramach polisy mieszkaniowej oraz dodatku OC, należy podać liczbę posiadanych uli. Musi być ona zgodna z limitem ubezpieczyciela. Posiadanie większej liczby uli jest bowiem równoznaczne z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie posesji. Dlatego należy pamiętać, że ochroną w ramach dodatku OC mogą być objęte jedynie małe pasieki (przeważnie do pięciu uli).

Równie ważnym wymogiem z perspektywy ubezpieczyciela jest to, by pasieki były zasiedlone jedynie przez te pszczele rodziny, które są na tyle silne, by przetrwać zimę. Nie wolno więc przetrzymywać zatrutych lub chorych pszczół. Po wyjściu sprawy na jaw może być to bowiem podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania.

Ile zatem kosztuje ubezpieczenie pasiek? Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zróżnicowaną ochronę pasiek w ramach polisy mieszkaniowej, a konkretnie w pakiecie OC w życiu prywatnym – szkody wyrządzone przez zwierzęta, a więc ochrona pasieki będzie wiązała się z takim kosztem, jak standardowa polisa mieszkaniowa z OC. W ramach tej polisy ochroną można objąć także inne zwierzęta, np. psy i koty, króliki, chomiki, szynszyle, świnki morskie, ryby akwariowe itp. Koszt zależy od zakresu ubezpieczenia i oferty danego towarzystwa.

Zamów rozmowę

Optymalne ubezpieczenie pasieki – na co zwrócić uwagę?

Ochrona ubezpieczeniowa nie działa we wszystkich sytuacjach. Kiedy zatem ubezpieczenie uli nie działa? W pewnych przypadkach takie zabezpieczenie może okazać się nieprzydatne. Przeważnie wiąże się to z wyłączeniami i limitami odpowiedzialności, jakie w OWU narzuca ubezpieczyciel. Właśnie dlatego warto dokładnie przeczytać umowę przed jej podpisaniem i wybrać ofertę z najszerszym zakresem – sprawdź propozycje polis mieszkaniowych w naszym kalkulatorze online!

Ochrona ubezpieczeniowa ula może nie zadziałać np. wtedy, gdy gospodarz posiada zbyt wiele uli (np. 8, a limit w umowie wynosi 5) lub nie są odpowiednio ogrodzone. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie optymalnej oferty ubezpieczenia dla rolników, ponieważ taka polisa określi ubezpieczonego mianem hodowcy, a nie hobbysty-amatora. Polisa rolnicza może także posiadać wyłączenia w odniesieniu do szkód spowodowanych na pasiece przez dzikie zwierzęta, które często atakują ule celem zdobycia miodu.

Warto wiedzieć!

W polisie mieszkaniowej obejmującej ubezpieczenie uli, która dotyczy użądlenia, wyjątkiem mogą być osoby spokrewnione z ubezpieczonym, jak i sam właściciel polisy. W tym wypadku odszkodowanie nie będzie wypłacone.

Wykup polisę mieszkaniową z ochroną pasieki w CUK!

Hodowla pszczół może być źródłem ogromnej satysfakcji. Należy jednak pamiętać, by ubezpieczyć pasiekę pod względem odpowiedzialności cywilnej od użądleń ludzi i zwierząt, a także ochronić ule na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.

Poszukujesz optymalnej polisy mieszkaniowej z ochroną OC, która zabezpieczy Twoją pasiekę? Sprawdź bieżące oferty od najlepszych towarzystw dzięki nowoczesnej porównywarce ubezpieczeń mieszkaniowych w CUK! Możesz skorzystać też z naszej infolinii lub porozmawiać z doradcą w placówce stacjonarnej. Zachęcamy do kontaktu!

Oceń artykuł

3.67
(3)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku