2022-08-18

Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży – kiedy warto się na nie zdecydować?

Dowiedz się, co robić w przypadku rezygnacji z podróży.

Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży – kiedy warto się na nie zdecydować?

Planowałeś wycieczkę za granicę, ale ze względów osobistych, musisz odwołać lub zmienić swoje plany? Masz do tego pełne prawo. Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży zapewni Ci zwrot środków poniesionych w związku z wyjazdem. Sprawdź, kiedy możesz je wykupić oraz na jakich zasadach działa.

Koszty rezygnacji z podróży – ile może Cię kosztować taka decyzja?

Planujesz wycieczkę z wyprzedzeniem? Chcesz wyjechać na wymarzony urlop, ale musisz odpowiednio wcześnie go zaplanować? Często ma to związek z pojawieniem się atrakcyjnej oferty lub po prostu zarezerwowaniem wolnego terminu w pracy. Niestety, życie pisze różne scenariusze, dlatego może dojść do sytuacji, w której będziesz zmuszony odwołać swoje wymarzone wakacje. Niestety nie obejdzie się to bez poniesienia pewnych kosztów.

Koszty rezygnacji z podróży, czyli wysokość opłat, są ustalane przez biuro podróży. Zależą one głównie od tego, w którym momencie podróżujący zdecyduje się odwołać wycieczkę. Kwoty ustalone są procentowo i obliczane są na podstawie głównej ceny. Niestety, im bliżej wyjazdu, tym opłaty są większe. Możesz stracić nawet 90% poniesionych do tej pory kosztów. Jeśli jednak zdecydujesz się na zawiadomienie organizatora ponad miesiąc przed planowaną datą wyjazdu, to koszty rezygnacji z podróży nie będą aż tak dotkliwe. Najczęściej jest to stała opłata manipulacyjna (np. 350 złotych) albo konkretny % od ceny wycieczki.

Co na to przepisy prawa?

Prawo wyraźnie zaznacza, że każda osoba, która wykupuje wycieczkę, ma prawo do jej odwołania. Te same przepisy regulują też zapłatę ustalonej kwoty przez organizatora na rzecz poniesionych do tej pory kosztów. Mogą być one ustalone odgórnie w umowie, ale nie tylko. Jeśli opłaty nie są wskazane, prawo otwiera furtkę dla biur podróży, które mogą po rezygnacji z podróży żądać opłaty. To swojego rodzaju zabezpieczenie firm organizujących wycieczki, kursy czy szkolenia. Czasem niemożliwe do odzyskania są opłaty związane z zakwaterowaniem, wynajęciem podwykonawców czy też samym transportem. Według prawa niedozwolone jest opłacenie dodatkowej kary umownej, która przekracza koszt całej wycieczki. 

To ważne!

W umowach często będziesz spotykać się z wyrażeniem impreza turystyczna zamiast wycieczka, kurs czy szkolenie. To oferta, która obejmuje dwie usługi turystyczne (np. nocleg i zakwaterowanie), które objęte są jedną ceną, trwają ponad 24 godziny lub przewidują zmiany miejsca pobytu. To dlatego zorganizowany wyjazd według danego programu wraz z atrakcjami i wyżywieniem, także traktowany jest jako impreza turystyczna.

Czym jest ubezpieczenie od rezygnacji z podróży?

Przygotowujesz się na każdą ewentualność i lubisz mieć wszystko pod kontrolą? W tym pomoże Ci dobre ubezpieczenie. Rezygnacja z podróży, do której doszło teoretycznie z Twojej winy (a nie organizatora), niesie za sobą stratę kosztów, które zostaną pokryte właśnie z dobrze skonstruowanej polisy.

Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży pełni rolę zabezpieczenia finansowego, jeśli z przyczyn losowych będziesz musiał odwołać lub przerwać trwającą imprezę turystyczną. Co ważne, możesz je wykupić zarówno jako zabezpieczenie wakacji wykupionych w biurze podróży, jak i samodzielnie zorganizowanego wyjazdu.

To ważne!

Polisa turystyczna a ubezpieczenie odwołania podróży to nie to samo. Często jednak drugi składnik stanowi swojego rodzaju dodatek (rozszerzenie) do podpisywanej umowy z ubezpieczycielem. Można też wykupić polisę gwarantującą zwrot kosztów rezygnacji z wycieczki samodzielnie. Wystarczy zorientować się, jaką propozycję dają konkretni ubezpieczyciele.

Ubezpieczenie obejmuje:

  • odwołanie podróży,
  • przerwanie imprezy turystycznej w trakcie jej trwania,
  • zwrot kosztów rezygnacji biletów.

Za co możesz otrzymać zwrot kosztów rezygnacji z podróży?

Dzięki temu, że ubezpieczenie od rezygnacji z podróży jest dobrowolną polisą, możesz wybrać taką ofertę, która jest dla Ciebie najbardziej elastyczna i dopasowana do Twoich potrzeb.

Najczęściej w ramach ochrony możesz liczyć na:

  • zwrot kosztów za rezerwację noclegu,
  • pieniądze wydane na zakup biletu,
  • opłaty poniesione w ramach umowy z biurem podróży czy organizatorem imprezy turystycznej,
  • zwrot kosztów za wydarzenie kulturalne, sportowe czy nawet kurs za granicą,
  • pieniądze wydane na wynajem auta za granicą,
  • zwrot opłat poniesionych za wynajem lub czarter jachtu bądź uczestnictwo w rejsie,
  • wsparcie finansowe, które ma na celu zrekompensować transport powrotny do domu (jeśli umowa podróży je obejmowała, a nie mogłeś z niej skorzystać).

Kiedy kupić ubezpieczenie od rezygnacji z podróży? Ważne terminy!

Aby móc otrzymać koszty rezygnacji z podróży w ramach polisy, najlepiej jak najszybciej podjąć decyzję o jej zakupie. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe daje informację, w jakim czasie możesz wykupić tego typu ochronę.

Najczęściej jest to jedna z poniższych opcji:

  • zakup polisy wyłącznie w dniu rezerwacji imprezy turystycznej (np. wycieczki, szkolenia, kursu), jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 30 dni,
  • od 3 do 14 dni od momentu zakupu imprezy turystycznej (podpisania umowy z organizatorem), jeśli do jej początku pozostało więcej niż 30 dni.

Ubezpieczyciel może też zaznaczyć, że jeśli do wyjazdu pozostało więcej niż 30 dni, ale minęło już kilka lub kilkanaście dni od podpisania umowy z organizatorem, proponuje Ci wyłącznie podstawowy pakiet polisy. Oznacza to, że im wcześniej rozejrzysz się za ubezpieczeniem, tym większy zakres ochrony możesz wybrać.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie od odwołania podróży?

Przede wszystkim zapewniasz sobie spokój i bezpieczeństwo, szczególnie jeśli planujesz wycieczkę z dużym wyprzedzeniem. Często wpadające oferty first minute są bardzo kuszące, dlatego bez zastanowienia, podróżujący podpisują umowę z organizatorem i wpłacają całą kwotę (lub jej część). Trudne życiowe sytuacje mogą zdarzyć się w każdej chwili, np. w ciągu kilku miesięcy rozwinie się poważna choroba uniemożliwiająca udział w imprezie turystycznej. Wtedy ubezpieczenie od odwołania podróży okazuje się jedyną drogą do tego, aby nie stracić pieniędzy za wyjazd.

Zalety ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z podróży:

  • zwrot poniesionych opłat za odwołany z Twojego powodu wyjazd,
  • możliwość dopasowania zakresu ochrony do swoich potrzeb,
  • dość niski koszt (biorąc pod uwagę, jak duże mogą być opłaty na rzecz organizatora),
  • ubezpieczenie wyjazdów zagranicznych i krajowych,
  • możliwość porównania ofert i wybrania najlepszej z nich.

Kiedy ubezpieczyciel pokrywa koszty rezygnacji z podróży?

Jak w przypadku każdej polisy, towarzystwo ubezpieczeniowe zaznacza w umowie, a właściwie w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia), konkretny zakres ochrony. Oznacza to, że musi dojść do pewnego zdarzenia, aby mógł ponieść koszty rezygnacji z podróży. Co ważne, zdarzenia muszą być podparte dokumentacją, która potwierdza ich zajście.

Najczęściej koszty rezygnacji są pokrywane kiedy dojdzie do:

  • nieszczęśliwego wypadku osoby ubezpieczonej, jej bliskiego lub współuczestnika podróży,
  • nagłego zachorowania osoby ubezpieczonej, jej bliskiego lub współuczestnika imprezy turystycznej,
  • komplikacji związanych z ciążą osoby ubezpieczonej (towarzystwa biorą odpowiedzialność do 32 tygodnia ciąży),
  • zgonu ubezpieczonego, osoby bliskiej lub współuczestnika podróży,
  • wystąpienia zdarzenia losowego w miejscu zamieszkania (np. pożar, zalanie, huragan, powódź, grad, uderzenie pioruna) maksymalnie 14 dni przed datą wyjazdu,
  • kradzieży dokumentów niezbędnych do podróży,
  • wezwania do stawienia się przed sądem, co koliduje z datą wyjazdu,
  • obowiązku zdania egzaminu poprawkowego w szkole lub uczelni wyższej,
  • utraty pracy,
  • uszkodzenia lub utraty pojazdu należącego do ubezpieczonego bądź współuczestnika podróży podczas wypadku,
  • powołania do rozgrywek sportowych o randze międzynarodowej.

To tylko niektóre z przypadków, które może obejmować ubezpieczenie z rezygnacji z podróży. Wśród nich są wyłącznie takie sytuacje, których nie da się zaplanować z wyprzedzeniem. Jeśli jednak nie będzie przesłanek do pokrycia kosztów związanych z odwołaniem biletu lotniczego, zakwaterowania czy organizowanego wydarzenia za granicą, ubezpieczyciel może odwołać wypłaty świadczenia. Podczas podpisywania umowy, otrzymasz też listę wyłączeń ochrony. To sytuacje, w których pomimo odwołania podróży, nie będziesz mógł liczyć na wsparcie finansowe. Niektóre towarzystwa wskazują klęski żywiołowe lub ataki terrorystyczne, ale to nie wszystko. Przykładowo, koszty podróży w razie zachorowania na COVID-19 mogą być zwrócone tylko za dodatkową opłatą.

Jak zgłosić szkodę, aby otrzymać ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu lub przerwania podróży?

Każdy ubezpieczyciel zaznacza w umowie, ile masz czasu na zgłoszenie szkody. Najczęściej w pierwszym kroku trzeba poinformować swojego organizatora o rezygnacji z podróży lub jej przerwaniu. Następnym krokiem jest zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela, np. za pomocą formularza elektronicznego, pisemnego wniosku, rozmowy telefonicznej czy osobistej wizyty w oddziale. Do zgłoszenia trzeba dołączyć wszystkie dokumenty, które wskazują na poniesione koszty podróży (objęte ubezpieczeniem). Czas zgłoszenia najczęściej wynosi od 3 do 7 dni od momentu wystąpienia zdarzenia.

Przykłady ubezpieczeń

Weźmy pod lupę popularne towarzystwa ubezpieczeniowe, które proponują ubezpieczenie rezygnacji z podróży. PZU również ma ofertę, która gwarantuje zwrot kosztów rezygnacji, anulowania kupionych biletów i transport do domu. Tego typu polisę możesz jednak wykupić jako dodatek do ubezpieczenia turystycznego.

Ubezpieczenie rezygnacji z podróży – Uniqa

W Uniqa koszty podróży ponoszone są w ramach rozszerzenia do ubezpieczenia turystycznego. Obejmują m.in. nagłe zachorowanie, nieszczęśliwy wypadek, śmierć (zarówno ubezpieczonego, jak i członków rodziny lub współuczestnika wyjazdu), komplikacje z ciążą, poważne zdarzenie losowe, kradzież dokumentów czy też pojazdu ubezpieczonego.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ubezpieczenie rezygnacji z podróży – Allianz

W Allianz ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu można wykupić jako samodzielną polisę. Zakres ochrony jest podobny jak w powyższym przypadku, dodatkowo zawiera utratę, zniszczenie lub uszkodzenie mienia stanowiącego własność ubezpieczonego w wyniku kradzieży z włamaniem bądź rozboju.

Ubezpieczenie rezygnacji z podróży — porównaj oferty od wielu towarzystw

Zanim zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia od rezygnacji z podróży, porównaj oferty od przynajmniej kilku towarzystw. Pomocna w tym będzie poniższa tabela.

TowarzystwoZakres odpowiedzialnościKiedy należy wykupić ubezpieczenie?Suma ubezpieczenia

Agro Ubezpieczenia

odwołanie imprezy turystycznej

skrócenie uczestnictwa w imprezie turystycznej

odwołanie noclegu

odwołanie biletu lotniczego

najpóźniej w ciągu 48 godzin od momentu rezerwacji imprezy turystycznej

impreza turystyczna 15 000 zł

nocleg 5 000 zł

bilet lotniczy 5 000 zł

Allianz

odwołanie imprezy turystycznej

skrócenie uczestnictwa w imprezie turystycznej

odwołanie noclegu

odwołanie biletów

odwołanie usługi turystycznej

168 godzin od daty potwierdzonej rezerwacji -> jeśli do wydarzenia mamy powyżej 30 dni

w dniu potwierdzenia rezerwacji -> poniżej 30 dni od wydarzenia

cena wyjazdu wskazana w umowie ubezpieczenia max. 20 000 zł/os.

Generali

odwołanie imprezy turystycznej

skrócenie uczestnictwa w imprezie turystycznej

10 dni następujących po dniu zawarcia umowy podróży -> więcej niż 30 dni od wydarzenia

3 dni następujące po dniu zawarcia umowy podróży -> 30 dni lub mniej

3 dni następujące po dniu zawarcia umowy podróży -> więcej niż 30 dni

w dniu zawarcia umowy podróży -> 30 dni lub mniej   

łączna cena wskazana w umowie dla wszystkich ubezpieczonych
max. 30 000zł/os.

Uniqua

odwołanie imprezy turystycznej

skrócenie uczestnictwa w imprezie turystycznej

odwołanie noclegu

odwołanie biletu lotniczego

najpóźniej 30 dni przed planowaną podróżą

jeśli mamy mniej niż 30 dni w dniu zakupu/wpłaty zaliczki    

impreza turystyczna 1250 euro

nocleg 500 euro

bilet lotniczy 500 euro    

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych

odwołanie imprezy turystycznej

skrócenie uczestnictwa w imprezie turystycznej

odwołanie noclegu

odwołanie biletu lotniczego

najpóźniej w ciągu 168 godzin od daty potwierdzonej rezerwacji wyjazdu -> więcej niż 30 dni

w dniu rezerwacji wyjazdu -> 30 dni lub mniej    

łączna cena wyjazdu zawarta w umowie z organizatorem

max. 20 000 zł    
 

PZU

odwołanie imprezy turystycznej

skrócenie uczestnictwa w imprezie turystycznej

odwołanie biletów

najpóźniej w ciągu 3 dni roboczych od zakupu

stanowi cena zorganizowanej imprezy turystycznej

LINK4

odwołanie imprezy turystycznej    

najpóźniej w trzecim dniu od daty zakupu imprezy

3 000 zł lub 6 000 zł/os.

Poza porównaniem zakresu odpowiedzialności i sumy ubezpieczenia koniecznie sprawdź, jaki zakres ochrony proponuje każde z tych towarzystw. Poniższa tabela zawiera porównanie zakresu ochrony ubezpieczenia od rezygnacji z podróży

TowarzystwoZakres ochrony – chorobaPozostały zakres ochronyCOVID-19 w zakresie

Agro Ubezpieczenia

nagła choroba lub nieszczęśliwy wypadek osoby bliskiej ubezpieczonego lub ubezpieczonego, skutkujący hospitalizacją (dokument medyczny potwierdzający zajście zdarzenia)

śmierć osoby bliskiej lub ubezpieczonego (akt zgonu)

udokumentowane zdarzenie losowe w miejscu zamieszkania ubezpieczonego, wymagające jego obecności

udokumentowana kradzież dokumentów niezbędnych w czasie podróży zagranicznej

wezwanie ubezpieczonego przez władze administracyjne Rzeczypospolitej Polskiej

traktowany jako nagłe zachorowanie wymagające hospitalizacji

Allianz

nagłe zachorowanie ubezpieczonego, jego współmałżonka lub dziecka w tym COVID-19 (dokument medyczny potwierdzający zajście zdarzenia)

nieszczęśliwy wypadek członka rodziny, który wymaga hospitalizacji (zaświadczenie medyczne od lekarza potwierdzające zajście zdarzenia).
Warunkiem jest, że osoba ubezpieczona musi przebywać na imprezie turystycznej

śmierć członka rodziny lub ubezpieczonego (akt zgonu)

udokumentowane objęcie ubezpieczonego kwarantanną

ciąża, która podczas zawarcia ubezpieczenia nie została uznana za zagrożoną i wymaga co najmniej 2-tygdoniowej hospitalizacji (dokument medyczny potwierdzający zajście zdarzenia)

udokumentowane zdarzenie losowe w miejscu zamieszkania ubezpieczonego, gdy wymagana jest jego obecność

utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia stanowiącego własność ubezpieczonego, w wyniku kradzieży z włamaniem lub rozboju,
kradzieży pojazdu/wypadku komunikacyjnego pojazdu ubezpieczonego

TAK – potrzebne dokumenty potwierdzające chorobę lub kwarantannę

Generali

nagłe zachorowanie, nieszczęśliwy wypadek ubezpieczonego lub współuczestnika podróży, nierokujące wyzdrowienia do daty rozpoczęcia podróży albo mające miejsce w czasie podróży w tym COVID-19 (dokument medyczny potwierdzający zajście zdarzenia)

nagłe zachorowanie lub nieszczęśliwy wypadek członka rodziny ubezpieczonego wymagające hospitalizacji w tym COVID-19 (dokument medyczny potwierdzający zajście zdarzenia)

zaostrzenie choroby przewlekłej (dodatkowa klauzula)

powikłania w ciąży (przed 32 tyg.)

śmierć ubezpieczonego lub członka rodziny (akt zgonu)

udokumentowana szkoda w mieniu ubezpieczonego, członków rodziny lub współuczestnika wyjazdu powstała w wyniku zdarzenia losowego

wezwanie do sądu ubezpieczonego lub współuczestnika wyjazdu

kradzież dokumentów lub pojazdu ubezpieczonego lub współuczestnika wyjazdu

wystąpienie zdarzeń losowych uniemożliwiających pobyt w miejscu zakwaterowania ubezpieczonego, powodujących konieczność wcześniejszego powrotu z rozpoczętej podróży

TAK (dodatkowa klauzula) – potwierdzenie testem diagnostycznym

Uniqua

nagłe zachorowanie lub nieszczęśliwy wypadek ubezpieczonego, członka jego rodziny lub współuczestnika wyjazdu (dokument medyczny potwierdzający zajście zdarzenia)

śmierć członka rodziny, ubezpieczonego, współuczestnika wyjazdu (akt zgonu)

komplikacje związane z ciążą – przed 32 tyg.

poważne zdarzenie losowe, gdzie wymagana jest obecność ubezpieczonego — włamanie do mieszkania, katastrofa budowlana, pożar, zalanie, huragan, trzęsienie ziemi, grad, deszcz nawalny

udokumentowana kradzież dokumentów niezbędnych w podróży

udokumentowana kradzież lub pożar pojazdu ubezpieczonego

wyznaczenie terminu pobytu w sanatorium w ramach NFZ

COVID-19 traktowany jest jako poważne zachorowanie (potrzebna dokumentacja medyczna)

Kwarantanna na podstawie testu bez dokumentu potwierdzenia lekarskiego nie jest powodem rezygnacji

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych

nagłe zachorowanie lub nieszczęśliwy wypadek ubezpieczonego, współmałżonka lub dziecka ubezpieczonego (dokument medyczny potwierdzający zajście zdarzenia)

nagłe zachorowanie lub nieszczęśliwy wypadek członka rodziny, który wymaga hospitalizacji (z wyłączeniem współmałżonka/dziecka)

śmierć ubezpieczonego lub członka rodziny

komplikacje związane z ciążą

brak tolerancji ubezpieczonego na szczepienia ochronne przed jego podróżą do kraju

zakończenie procedury adopcji dziecka, która zgodnie z informacją zawartą w dostarczonym towarzystwu zaświadczeniu została wyznaczona przed datą rozpoczęcia wyjazdu lub w czasie trwania wyjazdu

utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia stanowiącego własność ubezpieczonego, w wyniku kradzieży z włamaniem lub rozboju

kradzież pojazdu należącego do ubezpieczonego

zwolnienie ubezpieczonego z pracy przez pracodawcę po dacie zawarcia umowy ubezpieczenia udokumentowanego zaświadczeniem pracodawcy

TU nie ponosi odpowiedzialności w związku z epidemią

PZU

nagłe zachorowanie (w tym COVID-19)

zaostrzenie choroby przewlekłej

nieszczęśliwy wypadek ubezpieczonego lub osoby bliskiej albo współuczestnika wyjazdu (dokument medyczny potwierdzający zajście zdarzenia)

śmierć ubezpieczonego lub członka rodziny (akt zgonu)

włamanie w miejscu zamieszkania ubezpieczonego lub współuczestnika podróży

szkody w miejscu zamieszkania ubezpieczonego lub współuczestnika podróży spowodowanej przez zdarzenie losowe

udokumentowana kradzież lub utrata dokumentów niezbędnych w podróży

skierowanie ubezpieczonego lub współuczestnika podróży na kwarantannę albo izolację

TAK – w zakresie, traktowany jako poważne zachorowanie

LINK4

nagłe zachorowanie lub nieszczęśliwy wypadek (skutkujących co najmniej 14-dniową hospitalizacją) ubezpieczonego lub osoby towarzyszącej

śmierć ubezpieczonego lub osoby towarzyszącej

powołanie ubezpieczonego lub osoby towarzyszącej na świadka w postępowaniu sądowym

wypowiedzenia przez pracodawcę stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy (umowa na czas nieokreślony)

zdarzenie losowe w miejscu zamieszkania ubezpieczonego

TU nie ponosi odpowiedzialności w związku z epidemią

Ubezpieczenie od odwołania wycieczki – rozwiewamy wątpliwości!

Zdajemy sobie sprawę, że koszty rezygnacji z wycieczki mogą być dość dotkliwe dla domowego budżetu. Zanim jednak zdecydujesz się na ubezpieczenie, zobacz najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi.

Czy warto wybrać ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży?

W życiu mogą pojawić się różne sytuacje, które spowodują, że plany urlopowe ulegną zmianie. Aby zagwarantować sobie wsparcie finansowe w tym czasie, warto wykupić ubezpieczenie od rezygnacji z podróży. Trzeba jednak sprawdzić, czy umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym może zostać podpisana pod względem liczby dni do wyjazdu. Może okazać się, że jeśli do imprezy turystycznej dojdzie w czasie krótszym niż 30 dni, ubezpieczyciel zaznaczy, że może udzielić ochrony, ale tylko, kiedy kupiłeś wycieczkę w danym dniu, a wylot jest nie później niż za 7 dni.

Czy można zrezygnować z wykupionej wycieczki?

Jak każdemu kupującemu, podróżującemu także przysługuje prawo do odstąpienia od umowy o udziale w imprezie turystycznej. Kłopot jednak tkwi w skutkach tej decyzji. Może okazać się, że uzyskanie pełnej kwoty za opłaconą wycieczkę jest jednak niemożliwe. Wszystko zależy od tego, czy podróżujący wskaże przyczynę (i jaką) rezygnacji z udziału w wycieczce oraz ile czasu przed wyjazdem to wystąpi. Wszystkie szczegóły znajdziesz w umowie z organizatorem.

Porównaj ceny ubezpieczeń!

W CUK możesz porównać ceny ubezpieczeń w wielu towarzystwach. Skorzystaj z naszego kalkulatora, zadzwoń na infolinię lub odwiedź jedną z placówek.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku