ładowanie

Kalkulator OC i AC motocykla – porównaj ubezpieczenie i zaoszczędź nawet 70%

Wydatki związane z utrzymaniem i eksploatacją motocykla są naprawdę spore. Warto więc szukać oszczędności tam, gdzie jest to możliwe. Nie zachęcamy do kupowania najtańszej polisy OC na motocykl, ale takiej, która wyróżnia się najlepszym stosunkiem ceny do zakresu ubezpieczenia. Nasi eksperci wyliczyli, że porównując oferty przy pomocy kalkulatora OC i AC motocykla na stronie CUK.pl, możesz zaoszczędzić nawet 70%!

Porównywarka OC motocykla – dlaczego warto z niej skorzystać?

Kalkulator OC motocykla dostępny na CUK Ubezpieczenia to wygodny sposób na to, aby szybko wyliczyć składkę. Porównywarka jest prosta w obsłudze i pozwala na to, aby zapoznać się z dostępnymi ofertami ubezpieczenia OC motocykla bez konieczności wychodzenia z domu. Możesz to zrobić na komputerze lub telefonie w dowolnym miejscu.

To o wiele wygodniejsze niż samodzielne porównywanie ofert różnych ubezpieczycieli. Na własną rękę trudno dotrzeć do ofert różnych firm – oczywiście jest to możliwe, ale bardzo czasochłonne. Nasz kalkulator OC motocykla wykona za Ciebie tę pracę i to w kilkanaście sekund. To duża oszczędność czasu. Oprócz porównania ofert możesz także kupić ubezpieczenie OC na motocykl online, bez wychodzenia z domu. 

Jakie ubezpieczenie motocykla kupisz przez porównywarkę CUK?

Kalkulator ubezpieczeń dostępny na stronie CUK pozwoli Ci zakupić nie tylko obowiązkowe OC Twojego motocykla. Możesz zdecydować się także na polisę AC, NNW oraz assistance. Tak bogaty wybór ubezpieczeń sprawia, że każdy właściciel jednośladu znajdzie taką polisę, która będzie idealnie dopasowana do jego indywidualnych potrzeb. Nie przepłacaj i wybierz najkorzystniejszą polisę.

Gdzie najlepiej ubezpieczyć motocykl?

To zależy od Twojego przypadku. Porównanie OC motocykli za pomocą kalkulatora CUK Ubezpieczenia pozwoli Ci sprawdzić interesujące oferty i wybrać spośród nich taką, która zapewni Ci optymalny zakres ochrony. Przedstawimy Ci propozycje różnych towarzystw (mamy ich w ofercie ponad 20!), a Ty będziesz mógł wygodnie porównać to, co oferują. Bezpłatny kalkulator pomoże Ci wybrać najkorzystniejszą dla Ciebie ofertę.

Ogromną zaletą korzystania z tego rodzaju kalkulatora jest to, że jest on niezwykle łatwy w obsłudze. Wystarczy, że uzupełnisz w formularzu niezbędne dane, a na ich podstawie wyliczymy dla Ciebie przykładowe składki. Wraz z ofertą otrzymasz również przejrzystą listę wszystkich kosztów oraz szczegółowe warunki każdej polisy. Po zapoznaniu się z nimi i porównaniu z pozostałymi będziesz mógł podjąć najlepszą decyzję.

Kalkulator OC motocykla – kup ubezpieczenie bez wychodzenia z domu

Kalkulator OC motocykla to rozwiązanie dedykowane głównie właścicielom jednośladów, którzy cenią sobie wygodę. Jest to również świetny sposób na zakup wybranej polisy dla osób, które zapomniały o tym wcześniej. Jeśli zbliża się termin, w którym musisz wykupić ubezpieczenie OC motocykla, to skorzystaj z naszej praktycznej wyszukiwarki i bez wychodzenia z domu znajdź takie, które będzie dopasowane idealnie do Twoich indywidualnych potrzeb. Wszystko, łącznie z płatnością za wybraną polisę, odbywa się przez internet. Nie musisz więc tracić czasu na dojazdy lub stanie w kolejkach. Niezbędne dokumenty otrzymasz od nas na swój adres mailowy.

Porównanie OC motocykli – sprawdź, jakie to proste!

Do tego, abyś mógł porównać OC motocykli, które oferują poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe, nie musisz poświęcać czasu na odwiedzenie strony każdego z nich. Nasz system automatycznie znajdzie oferty, które będą odpowiadały wpisanym przez Ciebie w formularzu parametrom. Dzięki temu, że od wielu lat współpracujemy wyłącznie z najlepszymi i sprawdzonymi towarzystwami, możesz mieć pewność, że przedstawimy Ci wyłącznie oferty spełniające wszelkie Twoje oczekiwania.

Dostępny na naszej stronie formularz jest intuicyjny, dlatego nie powinieneś mieć żadnego problemu z tym, aby poprawnie go uzupełnić. Jeśli jednak będziesz chciał nas o coś zapytać, aby rozwiać swoje wątpliwości, to możesz skontaktować się z naszymi konsultantami. Czekają oni na Ciebie pod numerem 22 27 00 337. Możesz również zostawić nam swój numer telefonu, a nasi specjaliści niezwłocznie skontaktują się z Tobą. Jeśli preferujesz kontakt osobisty, to odwiedź jeden z naszych oddziałów. Placówki CUK znajdziesz w największych polskich miastach.

Dokumenty do wyliczenia ubezpieczenia OC i AC motocykla – co trzeba przygotować?

By wyliczyć składkę ubezpieczenia OC na motocykl, potrzebne Ci są tylko dwa dokumenty – dowód rejestracyjny oraz prawo jazdy. Tego drugiego nie musisz mieć tak naprawdę przy sobie, bo zazwyczaj każdy kierowca zna na pamięć dane, które potrzebne są do skorzystania z kalkulatora OC i AC motocykla.

Wystarczy, że uzupełnisz dostępny na stronie formularz o niezbędne informacje, takie jak:

 • marka i model motocykla,
 • rok produkcji i zakupu,
 • data pierwszej rejestracji,
 • liczba miejsc,
 • pojemność silnika,
 • imię i nazwisko właściciela,
 • PESEL.

Na tej podstawie kalkulator przygotuje dla Ciebie oferty towarzystw, z którymi współpracujemy. Pozwoli Ci to zapoznać się z nimi w wygodny sposób. Możemy wysłać Ci kalkulację na adres mailowy, co pozwoli Ci wrócić do niej w dowolnym czasie.

Jak kupić ubezpieczenie motocykla, korzystając z porównywarki CUK?

Skorzystanie z porównywarki OC motocykla zajmuje zaledwie kilka minut i jest niezwykle proste. Wystarczy, że w tym celu uzupełnisz wszystkie niezbędne w formularzu rubryki dotyczące zarówno Ciebie, jak i Twojego motocykla. Na tej podstawie nasz system przeszuka oferty towarzystw współpracujących z nami, w celu znalezienia ofert, które są do Ciebie najlepiej dopasowane. Możesz w wygodny sposób je filtrować, aby znaleźć tę, która w pełni będzie odpowiadała Twoim potrzebom.

Po wybraniu oferty, z której chcesz skorzystać, wystarczy, że wybierzesz opcję „Kup online”, a system przeprowadzi Cię przez kolejne kroki. Płatności możesz dokonać w całości lub rozłożyć ją na dogodne raty. Po opłaceniu składki niezbędne dokumenty otrzymasz na podany w formularzu adres mailowy. Cały proces zakupu ubezpieczenia OC motocykla nie zajmuje więcej niż kilka minut.

Jakie ubezpieczenie OC i AC motocykla wybrać?

Ubezpieczenie OC na motocykl należy do obowiązkowych. Z kolei ubezpieczenie AC motocykla jest dobrowolne, jednak warto je wykupić ze względu na dość kosztochłonną naprawę w przypadku ewentualnej kolizji, a także częstsze niż innych pojazdów kradzieże.

Wybierając ubezpieczenie OC lub AC, dobrze jest porównać oferty. Okazuje się bowiem, że za taką samą cenę możemy otrzymać w jednym towarzystwie polisę o ubogim zakresie, a w innym ofertę naprawdę ciekawą, wzbogaconą o wiele dodatków. Warto jest wybrać takie ubezpieczenie OC i AC, by stosunek ceny do zakresu był zadowalający. Dobra polisa to taka, w której za niewielką składkę otrzymujemy szeroki zakres. W ramach bezpłatnych dodatków do OC na motocykl możemy otrzymać: assistance podstawowy (tzw. wypadkowy), ubezpieczenie opon czy Zieloną Kartę. Polisy, w których za to dodatkowo nie zapłacimy otrzymamy m.in. w PZU czy Generali.

Czy opłaca się kupować ubezpieczenie motocykl online w CUK?

Korzystając z kalkulatora OC i AC motocykla online, możesz nie tylko bezpłatnie i niezobowiązująco sprawdzić ceny polis. Przygotowaliśmy nasze narzędzie tak, by korzystanie z niego było dla Ciebie opłacalne. Na podstawie przejrzystych tabel możesz znaleźć najkorzystniejszą opcję, a to pozwala na oszczędność sporych pieniędzy. Dodatkowo przygotowaliśmy dla Ciebie we współpracy z towarzystwami ciekawe promocje i rabaty. Jedną z nich jest np. Payback. Możliwość skorzystania z rat to opcja dla tych, którzy nie mogą lub nie chcą wpłacić pełnej kwoty od razu.

Jakie oferty ubezpieczenia motocykla znajdziesz w CUK?

Ponieważ zależy nam na tym, byś mógł mieć wybór, w CUK Ubezpieczenia współpracujemy z kilkunastoma ubezpieczycielami. Ubezpieczenie motocykla możesz kupić m.in. w Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych TUW, Wiener, Benefia, Link4, TUZ Ubezpieczenia, Allianz, Uniqua, Ergo Hestia, MTU, You Can Drive, PZU, Generali, Proama, InterRisk, Euroins, Beesafe, Trasti, Compensa, Balcia Insurance, HDI czy Warta.

Część z nich jest dostępna w sprzedaży online, a część u naszych agentów na infolinii lub w placówkach. Wszystko po to, by maksymalnie dopasować ubezpieczenie do Twoich potrzeb.

Ubezpieczenie OC motocykla

Motocykl jest pojazdem mechanicznym, a to oznacza, że w myśl polskiego prawa musi być ubezpieczony. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza motocykla to nic innego jak zabezpieczenie na wypadek szkód, które powstały w związku z ruchem tego pojazdu. Oznacza to, że polisa nie jest przypisana do właściciela, ale motocykla. Zadziała wtedy, gdy będzie nim kierował właściciel, ale i np. jego dzieci.

Co wpływa na cenę OC na motocykl?

Wysokość składki może być uzależniona od takich czynników, jak:

 • wiek oraz doświadczenie kierowcy,
 • dotychczasowa historia ubezpieczeń,
 • model i marka motocykla,
 • rok produkcji,
 • pojemność silnika.

Wylicza się ją więc podobnie, jak ubezpieczenie OC samochodu. Musisz liczyć się z tym, że im większa pojemność silnika i moc jednośladu, tym wysokość składki będzie wyższa. Wiąże się to z tym, że taki motocykl może osiągać duże prędkości, co z kolei zwiększa ryzyko wypadku.

Wyższa składka na ubezpieczenie OC motocykla będzie obowiązywała również młodych kierowców, którzy dopiero niedawno otrzymali prawo jazdy. Wynika to z faktu, że ich brak doświadczenia może przyczyniać się do stworzenia większego zagrożenia dla innych uczestników ruchu.

Jaki zakres obejmuje ubezpieczenie OC motocykla?

Zastanawiasz się, co obejmuje ubezpieczenie OC na motocykl? Polisa odpowiedzialności cywilnej pojazdu przydaje się wtedy, kiedy wyrządzimy szkodę osobie trzeciej. Chodzi tu nie tylko o uszkodzenie mienia, czyli np. samochodu, ale i szkodę osobową, która dotyczy uszczerbku na ciele, ale i urazu psychicznego w związku z nieszczęśliwym wypadkiem. Jednak to nie jedyna sytuacja, kiedy ubezpieczenie OC na motocykl zadziała. Z polisy wypłacane są także odszkodowania za szkody, które powstały podczas wsiadania i zsiadania z motocykla, a także podczas zatrzymania, postoju czy garażowania. Krótko mówiąc – taka polisa obejmuje wiele zdarzeń, w których to motocyklista zawinił.

Na jaki okres musi być zawarte ubezpieczenie OC na motocykl?

Motocykl, jako pojazd mechaniczny, w myśl przepisów, musi mieć wykupione ubezpieczenie OC na 12 miesięcy. Chociaż z reguły korzystamy z niego w okresie wiosenno-letnim, a także jesienią, nie możemy zdecydować się na krótkoterminowe ubezpieczenie. Od tej reguły jest jednak kilka wyjątków. Oto przypadki, w których możemy zdecydować się na ubezpieczenie OC na motocykl trwające miesiąc lub kilka:

 • motocykle zabytkowe i historyczne – piszemy o tym więcej niżej;
 • motocykle sprzedawane przez komis – z takiego prawa mogą skorzystać właściciele komisów. To tzw. komisowe OC. Nowy nabywca musi już kupić całoroczne OC;
 • pojazdy zarejestrowane za granicą – motocykle przewożone do Polski z zagranicy bez ważnego OC, jeśli nie mają Zielonej Karty, muszą być objęte ubezpieczeniem czasowym (na 30 dni) aż do momentu, gdy zostaną zarejestrowane w Polsce;
 • Motocykle zarejestrowane czasowo – takie pojazdy mogą być ubezpieczone na krótki okres – na co najmniej 30 dni, ale nie krócej niż na cały okres rejestracji. Kolejnym ubezpieczeniem musi być już polisa całoroczna.

Brak ubezpieczenia OC motocykla – czy ubezpieczenie jest obowiązkowe?

Z poprzedniej części tego tekstu wiesz już, że ubezpieczenie OC na motocykl jest obowiązkowe. Reguluje to ustawa o Ubezpieczeniach Obowiązkowych Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Co grozi za brak ważnego ubezpieczenia OC motocykla? Kierowcę może spotkać kara, nałożona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wysokość grzywny jest inna w zależności od roku kalendarzowego, bo ustala się ją na podstawie minimalnego wynagrodzenia brutto. Ponieważ z roku na roku jest ono wyższe, również kara za brak OC motocykla jest większa.

Ile wynosi kara za brak ubezpieczenia OC na motocykl w 2023 roku? To zależy, ile dni nie mamy obowiązkowej polisy i w jakich miesiącach. Oto stawki:

 • brak OC do 3 dni – w okresie od stycznia do czerwca - 230 zł, w okresie od lipca do grudnia - 240 zł;
 • brak OC od 4 do 14 dni – w okresie od stycznia do czerwca - 580 zł, w okresie od lipca do grudnia - 600 zł;
 • brak OC powyżej 14 dni – w okresie od stycznia do czerwca - 1160 zł, w okresie od lipca do grudnia - 1200 zł.

Aby zapobiec takiej sytuacji i związanych z nią konsekwencji, skorzystaj z naszej porównywarki ubezpieczeń motocykli i kup polisę bez wychodzenia z domu.

Zawieszenie ubezpieczenia OC motocykla – czy jest możliwe?

Kupując ubezpieczenie motoroweru, motocykla czy skutera nie masz możliwości czasowego zawieszenia polisy w przypadku, gdy nie jest on użytkowany, jak ma to miejsce w przypadku np. samochodów ciężarowych. Mimo tego, iż jednoślady użytkowane są zazwyczaj w okresie wiosenno-letnim, konieczne jest opłacenie składki za cały rok.

Alternatywą dla tradycyjnego ubezpieczenia OC jest polisa krótkoterminowa. Mogą z niej skorzystać np. właściciele pojazdów zabytkowych i historycznych, czyli takich, które mają ponad 25 lat. Aby uznać motocykl za zabytkowy, dany model nie może być produkowany od co najmniej 18 lat. W przypadku jednośladów historycznych czas ten wynosi 15 lat. W takim przypadku właściciel może wykupić czasowe ubezpieczenie, które umożliwia mu poruszanie się motocyklem np. w celu dotarcia na zlot pojazdów zabytkowych.

Gdzie ubezpieczyć motocykl zabytkowy?

Tego typu ubezpieczenie nie jest powszechnie spotykane wśród wszystkich towarzystw na rynku. W CUK Ubezpieczenia kupisz ubezpieczenie zabytkowego motocykla w PZU czy Compensie. Warto wiedzieć, że w przypadku ubezpieczenia zabytkowych motocykli często konieczna będzie wycena pojazdu wydana przez Polski Związek Motorowy.

Ubezpieczenie AC motocykla

To dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, co oznacza, że w przeciwieństwie do ubezpieczenia OC nie musisz go kupować. Jednak w przypadku motocykla warto się nad nim zastanowić. Pojazd ten jest częściej narażony na szkody niż np. auto. O upadek na motocyklu nietrudno, nawet jeśli jesteś doskonałym kierowcą. Również kradzież jest o wiele bardziej prawdopodobna.

Czym różni się OC motocykla od AC? W skrócie – to pierwsze wypłacane jest osobom poszkodowanym, jeśli to Ty jesteś sprawcą, a autocasco to ubezpieczenie, które pozwoli zlikwidować szkody w związku z Twoim motocyklem, nawet jeśli to Ty zawinisz. O tym, jaki jest zakres ubezpieczenia AC przeczytasz niżej.

Co wpływa na cenę AC motocykla?

Na to, ile ostatecznie zapłacimy za ubezpieczenie AC motocykla wpływ ma kilka czynników. Sprawa wygląda podobnie, jak w przypadku ubezpieczania OC. Na cenę nasze polisy wpływ będzie miał m.in. wiek kierowcy, jego doświadczenie i liczba bezszkodowych lat, a także marka i model motocykla.

Jaki zakres obejmuje ubezpieczenie AC motocykla?

W przypadku ubezpieczenia AC odszkodowanie wypłacane jest nie tylko w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia motocykla w wyniku zdarzenia drogowego. Jest to także ubezpieczenie motocykla od kradzieży, gdyż polisa obowiązuje również wtedy, gdy Twój jednoślad padnie łupem złodziei.

Podsumowując, zakres ubezpieczenia AC na motocykl może wyglądać tak:

 • drobne uszkodzenia (stłuczki, akty wandalizmu);
 • szkody całkowite (utrata motocykla w związku z pożarem, kasacją podczas wypadku czy działaniem sił przyrody);
 • utrata motocykla w wyniku kradzieży.

Jeśli zdecydujesz się na rozszerzenie ochrony również o AC, to pamiętaj, aby dokładnie zapoznać się z OWU, a w szczególności z częścią dotyczącą wyłączeń odpowiedzialności. Znajdziesz w niej informacje na temat tego, w jakich sytuacjach odszkodowanie nie zostanie wypłacone. W przypadku AC nie bez znaczenia jest także odpowiednie zabezpieczenie motocykla przed kradzieżą. Musisz zadbać o odpowiednią ochronę swojego jednośladu, gdyż w przeciwnym razie towarzystwo może odmówić Ci wypłaty odszkodowania.

Na jaki okres musi być zawarte ubezpieczenie AC na motocykl?

Wiemy już, że ubezpieczenie OC na motocykl, jako ubezpieczenie obowiązkowe musi być wykupione na cały rok. Ta zasada nie obowiązuje jednak w przypadku polis AC. Chociaż standardowo oferty dostępne w towarzystwach przewidują ubezpieczenie na 12 miesięcy, to w przypadku motocykli, firmy ubezpieczeniowe wychodzą frontem do klienta i oferują polisy krótkoterminowe. Wynika to z faktu, że na motorze często jeździmy, gdy jest ciepło – w okresie wiosennym, letnim czy wczesnojesiennym. Kupując ubezpieczenie AC tylko na kilka miesięcy, możemy dużo zaoszczędzić.

Czy warto kupić ubezpieczenie AC na motocykl?

Tak jak w przypadku samochodów osobowych, obowiązkowe ubezpieczenie OC możesz dodatkowo rozszerzyć o kolejne polisy. Jedną z najczęściej wybieranych przez właścicieli motocykli jest AC. Musisz jednak wiedzieć, że nie każde towarzystwo ma takie ubezpieczenie w swojej ofercie. Jest to związane głównie z faktem, iż jazda na motocyklu uznawana jest za dość ryzykowną.

Ubezpieczenie AC ochroni Cię przed ogromnymi kosztami związanymi z naprawą Twojego motocykla, gdy dojdzie do wypadku lub kolizji, której to Ty będziesz sprawcą. Taka naprawa może być naprawdę bardzo droga, jeśli więc chcesz się skutecznie zabezpieczyć, wykup polisę AC. Mimo iż składka takiego ubezpieczenia jest zazwyczaj dość droga, to w porównaniu z kosztami ewentualnej naprawy jest to nieduży wydatek. Skorzystaj z naszej porównywarki ubezpieczeń motocykli i wybierz takie, które zabezpieczy Cię przed nieprzewidzianymi sytuacjami.

Czym jest krótkoterminowe assistance motocykla?

Assistance krótkoterminowe to doskonałe rozwiązanie dla motocyklistów, którzy wybierają się w dłuższą trasę i chcą czuć się bezpiecznie w podróży. Jeśli planujesz taki wyjazd, to pomyśl o wykupieniu tego rodzaju polisy. Obowiązuje ona przez konkretny okres, podczas którego w razie wystąpienia nieprzewidzianych na trasie zdarzeń, otrzymasz niezbędną pomoc.

Ubezpieczenie assistance na motocykl – co trzeba o nim wiedzieć?

Assistance na motocykl to ubezpieczenie dobrowolne, które ma zapewnić ochronę motocykliście podczas podróży. Jego posiadanie daje duże poczucie bezpieczeństwa, gdyż w razie wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności, takich jak np. awaria jednośladu, jego kierowca zostanie objęty pomocą. Dokładny jej zakres zależy od konkretnej oferty wybranego towarzystwa, ale najczęściej ubezpieczenie to obejmuje:

 • pomoc techniczną – zazwyczaj jest to m.in. holowanie motocykla do najbliższego warsztatu, pojazd zastępczy,
 • pomoc informacyjną – pracownicy towarzystwa pokierują Cię na najbliższą stację benzynową czy pomogą zlokalizować mechanika,
 • pomoc w razie wypadku – w sytuacji, gdy będziesz uczestnikiem kolizji lub wypadku zostanie Ci zapewniony np. nocleg,
 • pomoc lekarską – będziesz mógł skorzystać z porady lekarskiej lub transportu medycznego.

Dokładny zakres ubezpieczenia assistance znajdziesz w opisie oferty, które przedstawimy Ci, gdy skorzystasz z naszego bezpłatnego kalkulatora.

Ubezpieczenie NNW motocyklisty – czy warto się na nie zdecydować?

Ubezpieczenie NNW motocyklisty to polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jest ono w pełni dobrowolne, ale warto się na nie zdecydować głównie przez to, że jazda na motocyklu jest niebezpieczna. Może zdarzyć się na drodze nieprzewidziana sytuacja, w wyniku której dojdzie do wypadku. Ubezpieczenie to chroni w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci poniesionej w wyniku zdarzenia drogowego.

Jeśli decydujesz się na zakup tego rodzaju ubezpieczenia, to koniecznie zwróć uwagę na to, ile wynosi suma ubezpieczenia. To od tej kwoty naliczane będzie ewentualne odszkodowanie. Ważne jest również to, czy planujesz jeździć motocyklem poza granice kraju, gdyż wpływa to na wysokość składki. Oferty poszczególnych towarzystw porównasz z łatwością, korzystając z naszego kalkulatora ubezpieczeń motocykli.

Jakie rozszerzenie ubezpieczenia możesz wybrać?

Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC, opcjonalnej ochrony AC, NNW i assistance, możesz pomyśleć także o rozszerzeniu ochrony swojego motocykla. Pomoże Ci to czuć się swobodnie i bezpiecznie podczas podróży. Jedną z takich dodatkowych polis jest ubezpieczenie opon motocykla. Są one szczególnie narażone na uszkodzenia podczas długiej jazdy, dlatego ich zabezpieczenie pozwoli pokryć koszty zakupu nowych i ich wymiany. Możesz również zdecydować się na ubezpieczenie bagażu motocykla, zwłaszcza jeśli przewozisz w nim cenne rzeczy. W przypadku, gdy dojdzie do jego zniszczenia lub kradzieży, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci Ci odszkodowanie.

Czy wiek kierowcy ma wpływ na cenę ubezpieczenia motocykla?

Tak. Z poprzednich akapitów wiesz już, że wiek właściciela motocykla ma wpływ na ostateczną cenę zarówno w przypadku ubezpieczenia OC, jak i AC motocykla. Towarzystwa ubezpieczeniowe często stosują tzw. zwyżki w przypadku kierowców, którzy nie ukończyli 26. roku życia (niekiedy nawet 30. roku życia – to decyzja ubezpieczyciela). Oznacza to, że młody motocyklista zapłaci po prostu więcej niż ten, który przekroczył ten wiek. Towarzystwa zakładają, że tacy kierowcy bardziej szarżują na drodze, podczas gdy ci starsi preferują bardziej zachowawczy styl jazdy. Ubezpieczanie młodych kierowców wiąże się w opinii firm z wyższym ryzykiem, stąd wyższe składki za OC czy AC.

Z tym, ile lat ma motocyklista wiąże się także kwestia jego doświadczenia. Kierowcy, którzy mają za sobą już kilka lat bezszkodowej jazdy mogą liczyć na dodatkowe zniżki.

Sprawdźmy teraz na przykładzie, ile zapłacić trzeba będzie za ubezpieczenie motocykla w przypadku kierowcy 41-letniego i 25-letniego.

Ile kosztuje OC motocykla dla 41-letniego kierowcy

Zobaczmy, ile za OC moto zapłaci doświadczony kierowca, który porusza się turystycznym motocyklem na benzynę Yamaha Super Tenere, rocznik 2010, o przebiegu wynoszącym 44 tys. kilometrów. Pojazd ten ma silnik o pojemności skokowej w wysokości 1199 cm3.

Nasz 41-letni motocyklista, nazwijmy go Marcel, mieszka w miejscowości z ok. 200 000 mieszkańców. Jest doświadczonym kierowcą, a także od kilku lat opłaca składki ubezpieczeń komunikacyjnych.

By wyliczyć składkę, posłużyliśmy się kalkulatorem OC i AC motocykla, dostępnym na CUK.pl. Nasze narzędzie wyliczyło składkę w 12 różnych towarzystwach. Oto kilka przykładowych polis dla Marcela.

Nazwa ubezpieczyciela Zakres ubezpieczenia OC motocykla Wysokość składki

Benefia

 • ubezpieczenie OC (suma ubezpieczenia w przypadku szkody na osobie – 5 210 000 euro; suma ubezpieczenia w przypadku szkody na mieniu – 1 050 000 euro)
 • NNW na terenie Polski i Europy (suma ubezpieczenia – 30 000 zł) 

482 zł

CUK – oferta partnera

 • ubezpieczenie OC (suma ubezpieczenia w przypadku szkody na osobie – 5 210 000 euro; suma ubezpieczenia w przypadku szkody na mieniu – 1 050 000 euro)
 • bezpośrednia likwidacja szkód – odszkodowanie u swojego ubezpieczyciela OC
 • NNW na terenie Polski i Europy (suma ubezpieczenia – 30 000 zł) 

512 zł

TUW

 • ubezpieczenie OC (suma ubezpieczenia w przypadku szkody na osobie – 5 210 000 euro; suma ubezpieczenia w przypadku szkody na mieniu – 1 050 000 euro)
 • NNW na terenie Polski i Europy (suma ubezpieczenia – 5 000 zł) 
 • Assistance wariant standard
 • pojazd zastępczy zgodnie z OWU
 • holowanie pojazdu zgodnie z OWU
 • opcje dodatkowe np. pomoc w razie zatrzaśnięcia kluczyków, rozładowania akumulatora, uszkodzenia ogumienia itd.    

1028 zł
 

Allianz

 • ubezpieczenie OC (suma ubezpieczenia w przypadku szkody na osobie – 5 210 000 euro; suma ubezpieczenia w przypadku szkody na mieniu – 1 050 000 euro)
 • NNW na terenie całego świata (suma ubezpieczenia – 10 000 zł) 
 • Assistance wariant podstawowy
 • pojazd zastępczy zgodnie z OWU
 • holowanie pojazdu zgodnie z OWU
 • opcje dodatkowe np. pomoc w razie zatrzaśnięcia kluczyków, rozładowania akumulatora, uszkodzenia ogumienia itd.    

1756 zł

Kalkulator jako najlepszą opcję, która jest nie tylko korzystna cenowo, ale zapewnia szeroki zakres ubezpieczenia, wskazał ofertę Benefii.

Ile kosztuje OC motocykla dla 25-letniego kierowcy

Teraz sprawdźmy, ile zapłaci za ubezpieczenie tego samego motocykla kierowca 25-letni. W naszym przykładzie posłużymy się danymi Kornelii, która mieszka w tej samej miejscowości, co Marcel z powyższego przykładu, jednak nie ma tak dużego doświadczenia jako kierowca, a także nie opłacała wcześniej składek OC. Oto kilka ofert, które przygotował nasz kalkulator dla Kornelii.

Nazwa ubezpieczyciela Zakres ubezpieczenia OC motocykla Wysokość składki

Benefia

 • ubezpieczenie OC (suma ubezpieczenia w przypadku szkody na osobie – 5 210 000 euro; suma ubezpieczenia w przypadku szkody na mieniu – 1 050 000 euro)
 • NNW na terenie Polski i Europy (suma ubezpieczenia – 30 000 zł) 

763 zł

CUK – oferta partnera

 • ubezpieczenie OC (suma ubezpieczenia w przypadku szkody na osobie – 5 210 000 euro; suma ubezpieczenia w przypadku szkody na mieniu – 1 050 000 euro)
 • bezpośrednia likwidacja szkód – odszkodowanie u swojego ubezpieczyciela OC
 • NNW na terenie Polski i Europy (suma ubezpieczenia – 30 000 zł)

709 zł

Generali

 • ubezpieczenie OC (suma ubezpieczenia w przypadku szkody na osobie – 5 210 000 euro; suma ubezpieczenia w przypadku szkody na mieniu – 1 050 000 euro)

687 zł

Wiener

 • ubezpieczenie OC (suma ubezpieczenia w przypadku szkody na osobie – 5 210 000 euro; suma ubezpieczenia w przypadku szkody na mieniu – 1 050 000 euro)
 • NNW na terenie Polski i Europy (suma ubezpieczenia – 10 000 zł) 
 • Assistance wariant podstawowy
 • pojazd zastępczy zgodnie z OWU
 • holowanie pojazdu zgodnie z OWU
 • opcje dodatkowe np. pomoc w razie zatrzaśnięcia kluczyków, rozładowania akumulatora, uszkodzenia ogumienia itd.    

1335 zł

W tym przypadku również wskazano ofertę Benefii jako najlepszą. W porównaniu z polisą dla Marcela, ubezpieczenie OC motocykla dla Kornelii jest o 281 zł droższe.

Ubezpieczenie motocykla 125 cm

Kupiłeś lub planujesz kupić skuter? Pamiętaj, że w przypadku tego pojazdu ubezpieczenie OC to konieczność. Zabezpieczy Cię na wypadek, gdy podczas jazdy, a także postoju lub garażowania, dojdzie do szkody rzeczowej lub osobowej z Twojej winy.

Czy motocykl 125-tka musi mieć ubezpieczenie OC?

Tak, ponieważ motocykl 125 ma silnik, a więc nazwać go musimy pojazdem mechanicznym. A zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wszystkie takie pojazdy, które mają rejestrację w Polsce muszą mieć wykupione ubezpieczenie OC. Ponieważ istnieje obowiązek ubezpieczenia tych pojazdów, ustawodawca przewidział także konsekwencje niewywiązania się z niego. Za brak ubezpieczenia OC motocykla 125 obowiązuje taka sama kara, jak w przypadku motocykli o większej pojemności silnika. To, ile wynosi grzywna w tym przypadku pisaliśmy wyżej.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla 125?

Jednymi z najpopularniejszych jednośladów, jakie poruszają się po drogach, są motocykle o pojemności 125 ccm. Ich właściciele mogą liczyć na niższe stawki, niż ma to miejsce w przypadku modeli o pojemności wynoszącej np. 999 ccm. Jest to bowiem jeden ze wskaźników, który wpływa na wysokość składki, jaką należy zapłacić za konkretny model motocykla.

Cena ubezpieczenia motocykla zależy nie tylko od samej pojemności, ale też marki oraz modelu, roku produkcji, czy wieku i doświadczenia kierowcy. Konkretne oferty towarzystw, z którymi współpracujemy, poznasz po uzupełnieniu niezbędnych danych w naszym formularzu na stronie CUK Ubezpieczenia.