Zakup AC to niektórych właścicieli samochodów spory dodatkowy koszt. Wtedy warto wziąć pod uwagę minicasco. Co to jest za polisa, co dokładnie obejmuje i ile kosztuje? Sprawdzamy.
AC mini — co to jest?
Minicasco czy też AC mini, mini autocasco, smart casco to określenia ubezpieczenia AC o okrojonym zakresie ochrony. Tak samo jak przy pełnej wersji ubezpieczenia AC, właściciel pojazdu otrzyma odszkodowanie jeśli dojdzie do zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową w zakresie Mini AC. Można je przeznaczyć na naprawę auta. W większości towarzystw ubezpieczeniowych świadczenie jest też wypłacane, kiedy dojdzie do kradzieży pojazdu. Dokładny zakres ochrony jest zależny od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Zawsze sprawdź wcześniej Ogólne Warunki Ubezpieczenia, by mieć pewność, w jakich sytuacjach możesz liczyć na wsparcie.
Czym się różni minicasco od AC?
Minicasco ma ograniczony zakres ochrony. Właśnie dlatego często odszkodowanie jest wypłacane dopiero wtedy, kiedy dojdzie do szkody całkowitej, kradzieży samochodu lub jego zniszczenia wskutek zdarzenia losowego. Może zatem okazać się, że jeśli dojdzie do porysowania na parkingu, stłuczenia reflektora przed sklepem, czy drobnej kolizji na drodze, nie będziesz mógł liczyć na wsparcie ze strony ubezpieczyciela. Zobacz, w jakich przypadkach możesz liczyć na wsparcie ze strony AC mini.
Minicasco a szkoda całkowita
Towarzystwo ubezpieczeniowe może zaznaczyć w szczegółach umowy, że wypłaci odszkodowanie dopiero wtedy, kiedy dojdzie do szkody całkowitej. Oznacza to, że jeśli samochód zostanie uszkodzony w wyniku wypadku, stłuczki czy poważnej kolizji, ubezpieczyciel obliczy koszty związane z naprawą. Jeśli przekroczą one konkretną wartość (najczęściej 70% wartości pojazdu w dniu szkody), zostanie orzeczona szkoda całkowita. Świadczy to o tym, że naprawa jest nieopłacalna. Wtedy właściciel auta będzie mógł liczyć na odszkodowanie. Tu jednak trzeba pamiętać, że wysokość świadczenia nie będzie wynosiła tyle samo, co wartość zniszczeń. Zostanie odjęta kwota za wrak. Sprawdźmy to na poniższym przykładzie.
Przykładowo, jeśli pan Jan podpisał umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym i doszło do wypadku, zgłosił się po wyliczenie odszkodowania. Okazało się, że wartość samochodu sprzed wypadku wynosi 9000 złotych, a koszt naprawy po wypadku to 7800 złotych. Kwota ta została obliczona na podstawie aktualnych cenników, z których korzystają towarzystwa ubezpieczeniowe, dlatego nie jest ona przypadkowa. Koszt naprawy przekracza 70% wartości samochodu. Wrak został wyceniony na 1000 złotych, więc w efekcie właściciel auta dostał 8000 złotych odszkodowania.
Mini AC a zdarzenia losowe
Ubezpieczyciel może zaznaczyć, że na odszkodowanie możesz liczyć tylko wtedy, kiedy dojdzie do zdarzenia losowego. Co to dokładnie oznacza? To sytuacja, która została spowodowana żywiołami, np. huraganem, burzą, gradem, powodzią czy pożarem. Jeśli samochód stał na parkingu, zerwał się silny wiatr i spadła gałąź, która uszkodziła Twoje auto, będziesz mógł liczyć na wypłatę odszkodowania. Wszystkie zdarzenia są opisane w OWU i warto je sprawdzić. Silny wiatr nie u każdego ubezpieczyciela będzie oznaczał to samo. Często też w zakresie ochrony mini autocasco znajduje się zderzenie ze zwierzęciem na drodze, które może spowodować uszkodzenia.
AC mini a kradzież samochodu
W zakresie ochrony mini AC znajduje się często kradzież samochodu. Oznacza to, że jeśli ktoś ukradnie Twoje auto, otrzymasz odszkodowanie. Obejmuje ono także zdemolowanie pojazdu i jego uszkodzenie, które miało związek z kradzieżą.
Czy warto kupić minicasco?
Pewnie zastanawiasz się, czy w ogóle jest sens zakupu minicasco. Podpowiadamy, że każda ochrona Twojego auta jest lepsza niż jej brak. W przypadku obowiązkowego OC nie ma za dużo możliwości. Kiedy jesteś poszkodowanym, otrzymasz odszkodowanie w ramach polisy sprawcy. Mini AC jest znacznie tańsze niż tradycyjne autocasco. Dzięki temu możesz wiele zaoszczędzić. Choć minicasco ma okrojony zakres ochrony, możesz liczyć na odszkodowanie w trudnych życiowych sytuacjach. To zawsze lepsza opcja niż płacenie za naprawę z własnej kieszeni.
Plusem minicasco jest też to, że z reguły nie jest wymagany udział własny. To kwota, o którą zostanie pomniejszone odszkodowanie, które ma być wypłacone właścicielowi auta. Część kosztów związanych z naprawą leży wtedy po stronie kierowcy. Wadą mini AC jest to, że nie działa ono w przypadku drobnej stłuczki czy zarysowania pojazdu. Ochrona jest niepełna. Ponadto ubezpieczyciel może zaznaczyć, że kierowca nie będzie zbierał zniżek z AC, a ochrona jest ograniczona także terytorialnie. Towarzystwo najczęściej wypłaca odszkodowanie za zdarzenia, do których doszło w Polsce.
Komu przyda się mini AC?
Jeśli szukasz ochrony dla swojego auta, ale AC jest zbyt kosztowne, minicasco jest bardzo dobrym rozwiązaniem. AC mini to przydatna polisa dla kierowców, którzy są właścicielami starszych aut. Ich naprawa może okazać się wtedy mało kosztowna, jednak w przypadku kradzieży czy szkody całkowitej, dla właściciela to dość uciążliwa sytuacja. Wtedy właśnie przyda się mini autocasco, dzięki któremu otrzyma on odszkodowanie.
Z DORADCĄ
Mini autocasco może przydać się kierowcom, którzy parkują na parkingach pod blokiem czy wieżowcem. Coraz częściej w Polsce dochodzi do huraganów czy też powodzi. Właśnie dlatego przydaje się dodatkowe zabezpieczenie samochodu. Minicasco ma często w swoim zakresie ochrony działanie żywiołów. Oznacza to, że jeśli dojdzie do szkody w wyniku żywiołu, właściciel zaparkowanego auta na otwartej przestrzeni, np. na parkingu osiedlowym, będzie mógł liczyć na odszkodowanie, o ile w mini AC jest taki zakres ubezpieczenia.
AC mini jest oczywiście przeznaczone dla kierowców, którzy chcą zaoszczędzić na ubezpieczeniu. Może być dobrym pomysłem na start, np. dla młodych i niedoświadczonych właścicieli samochodów, dla których ceny składek są bardzo wysokie. Minicasco jest też dobrą alternatywą dla tych, którzy nie chcą wydawać zbyt dużo na swoje ubezpieczenie, ale samo OC to dla nich za mało.
Kiedy warto kupić mini AC?
- Kiedy chcesz dodatkowo zabezpieczyć swój samochód, oprócz obowiązkowego OC.
- Jeśli pojazd jest intensywnie eksploatowany i nie zależy Ci na pokrywaniu kosztów drobnych zarysowań i napraw.
- Parkujesz samochód "pod chmurką", gdzie jest narażony na uszkodzenia związane z żywiołami (w odpowiednim pakiecie).
- Kiedy zależy Ci na ochronie na wypadek szkody całkowitej.
- AC mini będzie pełnić rolę ochrony w razie kradzieży samochodu.
- Nie masz zniżek na AC.
- Chcesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu i nie zależy Ci na kompleksowej ochronie.
Na co zwrócić uwagę kupując AC mini?
Wiesz już, co to jest AC mini i dla kogo jest dobrym produktem ubezpieczeniowym. Tak jak w przypadku innych polis, warto przemyśleć swój zakup. Weź pod uwagę zakres ubezpieczenia. To zdarzenia, które są objęte ochroną i wtedy możesz liczyć na wypłatę odszkodowania. Sprawdź też, gdzie działa minicasco. Może być tak, że ubezpieczyciel nie bierze odpowiedzialności za kradzież czy też szkody, które są wyrządzone za granicą. Zarówno AC, jak i mini AC, mogą nie być przeznaczone dla starych aut, jednak warto to sprawdzić. Ubezpieczyciel powinien wskazać maksymalny wiek samochodu, np. 12 albo 15 lat. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe przyjmują polisy dla aut bez ograniczeń wiekowych. Oczywiście istotna jest również cena. Porównaj składkę w wielu towarzystwach, aby maksymalnie zaoszczędzić na ubezpieczeniu oraz dowiedzieć się, za co płacisz.
Zwróć też uwagę na wyłączenia odpowiedzialności, które zawsze są wskazane w OWU. To sytuacje, w których pomimo tego, że doszło do zdarzenia, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Przykładowo, jeśli pojazd nie miał aktualnego badania technicznego, nie jest możliwa wypłata świadczenia. To samo dotyczy prowadzenia pojazdu bez uprawnień albo pod wpływem alkoholu czy też środków odurzających. Za celowe uszkodzenie pojazdu albo zaplanowaną kradzież, ubezpieczony także nie otrzyma odszkodowania.
Warto też zwrócić uwagę na to, jakie warunki stawia dany ubezpieczyciel. Przykładowo, minicasco może być przeznaczone jedynie dla tych klientów, którzy mają już w danym towarzystwie wykupione OC. Zobacz również, w jaki sposób ubezpieczyciel wylicza wartość odszkodowania i czy jest w ofercie stała suma ubezpieczenia. Oznacza to, że jeśli dojdzie do wypłaty odszkodowania, będzie istotna wartość samochodu w dniu podpisania umowy, a nie w dniu szkody. Kolejnym aspektem jest maksymalna wartość pojazdu, który może być ubezpieczony oraz wykorzystanie części zamiennych podczas naprawy. Sprawdź, czy obowiązuje też franszyza integralna. Co to takiego? To sytuacja, w której musi zostać przekroczony dany próg szkody, aby w ogóle doszło do wypłaty odszkodowania.
Przykładowo, pan Karol wykupił ubezpieczenie OC wraz z minicasco. Franszyza integralna w jego ofercie wynosi 500 złotych, a w zakresie ochrony były zdarzenia spowodowane żywiołami. Doszło do szkody na parkingu przed blokiem pana Karola. Gałąź spadła na samochód, a ubezpieczyciel wycenił koszt naprawy na 300 złotych. Przez to, że ubezpieczyciel może wypłacić odszkodowanie dopiero po przekroczeniu wartości 500 złotych, pan Karol nie otrzymał wypłaty świadczenia w ramach mini AC.
Gdzie kupić AC mini? Przegląd ofert
Niewiele towarzystw ubezpieczeniowych proponuje minicasco. Znacznie więcej wariantów czeka na kierowców, którzy chcą kupić pełne AC. Nie warto jednak się zniechęcać. Kluczem do wyboru dobrej oferty jest porównanie produktów u wielu ubezpieczycieli. Mini AC może być również dodatkiem do OC. Warto porównać wtedy ofertę za samo obowiązkowe ubezpieczenie, a następnie sprawdzić cenę pakietu. Jeśli różnica nie będzie zbyt duża, warto zastanowić się nad dodatkową ochroną dla swojego auta.
Składka za mini AC zależy od wielu czynników. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę markę, model i wiek pojazdu. Liczy się także to, jaką historię ubezpieczeniową ma kierowca. Każde towarzystwo ma jednak swoje zasady, co do wyliczania składki za każdą polisę. To samo dotyczy również mini AC.
Z DORADCĄ
Sprawdziliśmy ubezpieczenie AC mini w Link4. To propozycja dla kierowców, którzy mają zróżnicowany budżet. Cena polisy zależy od wybranego wariantu oraz wartości auta. Wahają się od 49 do 414 złotych. Auto można ubezpieczyć w razie zdarzeń losowych, w skład w których wchodzą spowodowane pożarem, huraganem, gradem, powodzią, lawiną i innymi siłami przyrody. Dodatkowo, można ubezpieczyć auto od kradzieży, kradzieży z włamaniem oraz rozboju. Trzecim aspektem w zakresie ochrony jest szkoda całkowita wskutek zderzenia pojazdu z innymi autami, zwierzętami czy osobami, działaniem osób trzecich czy wybuchem.
Przykładowo, za wariant ubezpieczenia auta do 15000 złotych, który chroni samochód w razie zdarzeń losowych spowodowanych przez żywioły, zapłacisz 49 złotych. Kiedy dodatkowo chcesz, aby w polisie znalazło się ubezpieczenie od kradzieży, kwota wynosi już 129 złotych.
W PZU AC mini jest tańszym ubezpieczeniem niż standardowa polisa. Gwarantuje wsparcie, kiedy zwierzę uderzy w samochód lub ktoś go zdemoluje czy też ukradnie. W zakresie ochrony również znajdują się zdarzenia losowe. W PZU konieczny jest udział własny w wysokości 20% przy zakupie AC Mini. Jeśli dojdzie do szkody, część kosztów związanych z naprawą, musi być sfinansowana przez kierowcę w kwocie nie mniejszej niż 500 zł. Udział własny możesz znieść jeżeli opłacisz dodatkową składkę.
Porównuj ubezpieczenia!
Niezależnie od tego, czy decydujesz się na pełen pakiet, czy też samo ubezpieczenie obowiązkowe, porównaj oferty w kalkulatorze online. Możesz też odwiedzić naszą placówkę w CUK Ubezpieczenia albo zadzwonić na infolinię.
Oceń artykuł