Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

2020-10-28

Ubezpieczenie hulajnogi - wszystko, co musisz wiedzieć

Jak zabezpieczyć hulajnogę w razie nagłych zniszczeń?

Kupiłeś hulajnogę elektryczną? Super! To rozwiązanie nie tylko wygodne, jeśli mieszkasz w wielkim mieście i masz dość korków, ale również dobre dla środowiska. Jeśli zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie Ci się przyda, dobrze trafiłeś. Tutaj dowiesz się, dlaczego warto kupić ubezpieczenie hulajnogi i jakie są dostępne opcje takich polis.

Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej jako dodatek do polisy mieszkaniowej

Jak ubezpieczyć hulajnogę elektryczną?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, czy ubezpieczenie hulajnogi jest obowiązkowe? Otóż nie. Osoby prowadzące hulajnogę elektryczną, jak na razie, traktowane są jak piesi. Obowiązek wykupienia polisy OC mają obecnie tylko właściciele pojazdów mechanicznych, a hulajnoga nie jest do nich zaliczana. Określana jest natomiast, podobnie jak rower czy deskorolka elektryczna, jako UTO, czyli urządzenie transportu osobistego. Taki sprzęt napędzany silnikiem elektrycznym nie może przekroczyć 0,9 m szerokości, 1,25 m długości, jego masa własna to maksymalnie 20 kg. Użytkownicy hulajnogi mogą poruszać się z prędkością do 25 km/h. Pamiętajmy, że cały czas mowa o urządzeniu, które porusza się po chodniku. Jadąc z taką prędkością w zatłoczonym miejscu nietrudno o wypadek.

I tutaj z pomocą przychodzi nam ubezpieczenie hulajnogi, w związku z jej użytkowaniem. Pierwsza opcja to ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, o którym więcej przeczytasz za chwilę. Drugi sposób na zabezpieczenie się to tzw. ubezpieczenie dla użytkowników UTO - łączy w sobie zazwyczaj polisę OC i NNW. W trosce o zabezpieczenie ekocyklistów, coraz więcej towarzystw oferuje taki rodzaj polisy. To bardzo ważny temat, zważając na to, że według projektu nowej ustawy, prowadzić hulajnogę elektryczną może już 10-latek. Jeśli z hulajnogi elektrycznej, której jesteś właścicielem, korzystać będą Twoje dzieci, powinieneś zadbać o stosowne ubezpieczenie ze względu na ochronę dziecka przed szkodliwymi skutkami nieszczęśliwych wypadków, ale i na wypadek szkód, wyrządzonych przez nie osobom trzecim.

Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej a ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Tak jak pisaliśmy wyżej, ubezpieczenie OC hulajnogi nie jest obowiązkowe, ale poruszając się nią po chodniku, łatwo o wypadek. Jeśli zdecydujesz się na wykupienie polisy OC w życiu prywatnym, nie będziesz musiał pokrywać z własnej kieszeni szkód, które wyrządzisz przypadkowym przechodniom podczas prowadzenia hulajnogi. Warto zaznaczyć, że takie ubezpieczenie możesz wykupić nie tylko jako samodzielny produkt, ale i dodatek do polisy mieszkaniowej czy komunikacyjnej.

Mając polisę OC w życiu prywatnym, możesz być spokojny o swoje finanse, jeśli przez przypadek zranisz rowerzystę lub przyczynisz się do uszkodzenia jego jednośladu. Tego typu ubezpieczenie zapewnia ochronę zarówno na wypadek szkód rzeczowych, jak i osobowych.

Ubezpieczenie hulajnogi przed kradzieżą w ramach polisy mieszkaniowej

Co prawda na rynku ubezpieczeniowym brak specjalnej polisy chroniącej hulajnogę przed kradzieżą, jednak w niektórych towarzystwach można liczyć na odszkodowanie z tego tytułu w ramach polisy mieszkaniowej. Wówczas ubezpieczony otrzyma odszkodowanie, jeśli hulajnoga zniknie z piwnicy czy innego pomieszczenia w domu w wyniku kradzieży z włamaniem. Pamiętaj jednak, aby przed podpisaniem umowy zorientować się, czy takie urządzenie można wpisać na listę przedmiotów chronionych przed kradzieżą!

Ubezpieczenie dla hulajnogi i innych UTO

Czy wiesz, że statystyki dotyczące funkcjonowania urządzeń nazywanych UTO mówią, że na milion przejazdów, 50 kończy się wypadkami pieszych lub użytkowników tych urządzeń? Dlatego coraz więcej towarzystw uruchamia dostosowane do potrzeb użytkowników hulajnóg i innych tego typu urządzeń produkty. Tzw. ubezpieczenie urządzeń transportu osobistego łączy w sobie ubezpieczenie OC i NNW. Ubezpieczony jest więc chroniony na wypadek, gdyby to on w wyniku wypadku doznał obrażeń ciała, jak i sytuacji, w której z jego winy ucierpiał ktoś inny. Ubezpieczenie dla użytkowników UTO przygotowały takie towarzystwa jak Link 4, Gothaer czy Compensa.

Od czego można się ubezpieczyć w ramach polisy UTO?

Spójrzmy na przykład. W Compensie ubezpieczenie OC i NNW dla użytkowników hulajnogi elektrycznej dostępne jest jako dodatek do ubezpieczenia AC lub OC. Towarzystwo umożliwia ubezpieczenie w oparciu o dwie sumy gwarancyjne (osobne dla każdego z elementów). W przypadku NNW jest to 10 000 zł dla każdego ubezpieczonego. Jeśli więc podczas przejazdu na hulajnodze, wypadkom ulegnie dwóch niezależnych użytkowników, odszkodowanie w ramach NNW będzie rozpatrywane dla nich niezależnie. Inaczej jest w przypadku sumy ubezpieczenia OC. Wynosi ona 50 000 zł łącznie dla wszystkich ubezpieczonych - szkody każdego z użytkowników sumują się więc, a po przekroczeniu sumy ubezpieczenia nie zostanie wypłacone odszkodowanie.

Jaki jest zakres takiego ubezpieczenia dla użytkowników hulajnogi elektrycznej? W przypadku części poświęconej OC, ubezpieczony, który porusza się takim urządzeniem, chroniony jest na wypadek wyrządzenia osobie trzeciej szkody rzeczowej i osobowej. Co do ubezpieczenia NNW, chronione jest zdrowie i życie ubezpieczonego. Odszkodowanie zostanie wypłacone, jeśli użytkownik hulajnogi ulegnie nieszczęśliwemu wypadkowi i będzie musiał w związku z tym poddać się leczeniu. W przypadku śmierci ubezpieczonego, świadczenie wypłacane jest jego bliskim.

Ubezpieczenie dla użytkowników hulajnogi - od czego zależy cena?

Wysokość składki zależy od rodzaju ubezpieczenia. Np. w przypadku polisy OC przy polisie mieszkaniowej głównym czynnikiem wpływającym na cenę składki głównej jest wielkość nieruchomości. Ceny takiej składki OC wahają się od 150 zł do nawet 300 zł, w zależności od towarzystwa. Również w przypadku ubezpieczenia NNW cena będzie inna w zależności od różnych czynników. Na wysokość składki wpływ ma np. suma ubezpieczenia.

Warto przed podpisaniem umowy przeanalizować oferty i wyselekcjonować tę najkorzystniejszą i dostosowaną do naszych potrzeb. Choć nie zawsze będzie to równoznaczne z najniższą ceną, będzie pomocne w razie trudnych sytuacji.

Kiedy nie zadziała ubezpieczenie?

Tak jak w przypadku każdej polisy, również w ramach ubezpieczenia dla użytkowników hulajnóg istnieją sytuacje wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa. Zapisane są one w ogólnych warunkach ubezpieczenia tzw. OWU. Niektóre towarzystwa zastrzegają, że w ramach polisy OC nie zostanie wypłacone odszkodowanie, jeśli ubezpieczony wyrządzi szkodę bliskiej osobie, wypadek będzie miał miejsce podczas wyścigu czy ubezpieczony będzie pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Czy odszkodowanie zostanie wypłacone, jeśli szkodę spowoduje użytkownik, który wynajął sprzęt? Zazwyczaj taka sytuacja również zaliczana jest do wyłączeń odpowiedzialności towarzystwa. Także z finansowymi skutkami wypadków spowodowanych w związku z popełnieniem wykroczenia czy przestępstwa ubezpieczony będzie musiał poradzić sobie sam. Do takich przypadków należy np. celowe przejechanie na czerwonym świetle.

Zapytaj o ubezpieczenie hulajnogi w CUK

Chcesz zabezpieczyć siebie i swoich bliskich na wypadek szkód powstałych w związku z prowadzeniem hulajnogi? Zapraszamy do multiagencji CUK Ubezpieczenia. Zadzwoń lub odwiedź nas w placówce, aby dowiedzieć się więcej na temat ubezpieczenia hulajnogi i wybrać dobrą polisę!

Oceń artykuł

0
(0)