OC w życiu prywatnym – co to jest?

Na czym polega OC w życiu prywatnym? Odpowiedź znajdziesz w słowniku ubezpieczeniowym CUK.

OC w życiu prywatnym - odpowiedzialność cywilna Ubezpieczonego za szkody na osobie i mieniu wyrządzone osobom trzecim w ramach czynności lub zaniechania w życiu prywatnym. Dotyczy też strat spowodowanych przez niepełnoletnie dzieci i zwierzęta domowe, np. potrącenie pieszego, jadąc na rowerze lub wybicie szyby przez dziecko w oknie sąsiada.

Przykładowo, Karol wykupił OC w życiu prywatnym przy okazji, kiedy zawierał ubezpieczenie mieszkaniowe. Kiedy wyszedł z ośmioletnim dzieckiem na spacer, tuż pod wieżowcem, jego syn kopnął piłkę i przez przypadek uszkodził samochód sąsiada. W związku z tym, stłukła się szyba, co okazało się kosztowną szkodą. Karol jednak nie musiał się martwić, ponieważ miał wykupione OC w życiu prywatnym. Sąsiad otrzymał odszkodowanie z tego tytułu, a Karol nie dopłacał pieniędzy z własnej kieszeni.

Wybierając OC w życiu prywatnym, warto zwrócić uwagę czy działa ono wyłącznie na terenie Polski czy także za granicą. Często jest to jednak dodatek do ubezpieczenia podróżnego. Wtedy może ono zapewniać np. zwrot kosztów za potrącenie kogoś na stoku narciarskim czy za złamanie nogi jadąc rowerem. Leczenie czy rehabilitacja mogą okazać się kosztowne, szczególnie za granicą. W dodatku, OC w życiu prywatnym można wykupić również, tak jak w przykładzie powyżej, podczas zakupu polisy mieszkaniowej. Przykładowo, jeśli dojdzie do zalania mieszkania sąsiada, można otrzymać odszkodowanie, które zapewni zwrot kosztów za szkody.