Kradzież – co to jest?

Czym jest kradzież w kontekście ubezpieczeń? Wyjaśniamy, jak definiują kradzież towarzystwa ubezpieczeń. Zajrzyj do słownika ubezpieczeniowego CUK!

Kradzież - zabór mienia ruchomego w celu przywłaszczenia czyli zachowania dla siebie rzeczy innej osoby. Jeśli chodzi o ubezpieczenia, kradzież może dotyczyć zarówno wyposażenia domu czy mieszkania, roweru, jak i samochodu. Polisy, które chronią w momencie tego zdarzenia są dobrowolne. 

Polisa mieszkaniowa, którą można rozszerzyć o kradzież z włamaniem, może okazać się nieocenionym wsparciem w momencie przywłaszczenia sobie przedmiotów osobistych, sprzętu elektronicznego, akcesoriów turystycznych czy cennych ubrań. Warto jednak zwrócić na wyłączenia odpowiedzialności, w których często towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają np. dzieła sztuki, zwierzęta domowe czy przedmioty, które znajdują się pozanieruchomością - na balkonie czy pod wiatą.

Jeśli chodzi o ubezpieczenie samochodu, obowiązkowa polisa OC nie chroni w momencie kradzieży. Trzeba zatem wykupić AC, jednak warto dowiedzieć się jakie są warunki, aby zostało wypłacone odszkodowanie. Wyłączeniem odpowiedzialności w polisie AC może być np. kradzież auta po zgubieniu kluczyków. Warto też przemyśleć propozycję towarzystw ubezpieczeniowych, które mają w ofercie stałą sumę ubezpieczenia. Dzięki temu, nie grozi Ci utrata pieniędzy na wartości samochodu.

Czy wiesz, że...

Kradzież jest jedną z najczęstszych przyczyn wypłat odszkodowań przez towarzystwa ubezpieczeniowe. W Polsce dochodzi do wielu włamań zarówno do domów jednorodzinnych, szeregowych, działek rekreacyjnych, jak i mieszkań w blokach oraz wieżowcach. Zdecydowana mniejsza ich część została skutecznie zbadana, aby sprawca został odnaleziony.