Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Co to jest franszyza integralna?

Franszyza integralna - próg kwotowy lub procentowy, do wysokości którego ubezpieczyciel nie wypłaca odszkodowania. Jeśli rozmiar szkody przekracza wysokość franszyzy integralnej, odszkodowanie wypłacane jest w całości. Ubezpieczyciel nie rozpatruje drobnych szkód, jeśli koszt prowadzonego postępowania likwidacyjnego (czas pracy likwidatora, koszt jego dojazdu, koszt przygotowania dokumentacji) przekroczyłby wartość samej szkody. Celem franszyzy integralnej jest zachowanie ostrożności i pełnego bezpieczeństwa kierowcy podczas jazdy. Poza tym, towarzystwa ubezpieczeniowe nie będą musiały zajmować się drobnymi naprawami samochodów.

W praktyce oznacza to, że jeśli ubezpieczony kupuje np. polisę komunikacyjną to jest w niej uwzględniona konkretna kwota lub wartość, do której towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności. Przykładowo, Maciej wykupił polisę AC, w której franszyza integralna wynosi 200 złotych. Dwa miesiące później uderzył w samochód na parkingu, jednak tylko lekko uszkodził swoje auto. Zgłosił się do towarzystwa ubezpieczeniowego i okazało się, że naprawa będzie kosztować 150 złotych. Tym samym, nie otrzyma on odszkodowania i musi zapłacić za szkody z własnej kieszeni. 

Wszystkie informacje na temat franszyzy integralnej znajdują się w OWU (Ogólnych Warunkach Umowy). Tak jak w powyższym przykładzie, wartość może być wskazana konkretnie lub procentowo, np. 5% sumy ubezpieczenia. Zawsze ubezpieczony ma jednak możliwość poszukania takiej polisy, która będzie uwzględniać wypłatę odszkodowania nawet za najmniejsze szkody. 

Skontaktuj się z nami:

Zamów rozmowę lub zadzwoń: 22 33 00 300
Znajdź placówkę
Zapytaj o ubezpieczenie Odpowiemy najszybciej, jak to możliwe
Sprawdź OC/AC na autobez wychodzenia z domu.