2022-09-29

Jak działa ubezpieczenie opon?

Ubezpieczenie opon: jak i kiedy wykupić oraz co dokładnie obejmuje?

Jak działa ubezpieczenie opon?

Obecnie nie wyobrażamy sobie już życia codziennego bez samochodu. Stał się on praktycznie niezbędny w życiu codziennym, zarówno w domu, jak i w pracy. Dla wielu osób również wykonywany zawód jest nierozerwalnie związany z użytkowaniem auta.

Jednym z najczęściej spotykanych zdarzeń jest przebicie opony na drodze. Wtedy, aby móc kontynuować podróż, musimy zająć się wymianą koła. Jednak nie zawsze mamy do dyspozycji potrzebny sprzęt, taki jak na przykład lewarek, lub po prostu nie wiemy, jak to zrobić.

Wyobraźmy sobie też sytuację, gdy jedziesz elegancko ubrany na uroczystość rodzinną lub spotkanie z klientem i opona w Twoim aucie zostaje przebita, co równa się przymusowemu postojowi i niemożności kontynuacji podróży.

Ubezpieczenie opon kosztuje niewiele, zwłaszcza gdy taki wydatek porównamy z kosztami, jakie musiałbyś ponieść w przypadku samodzielnej organizacji pomocy drogowej np. na autostradzie.

Czy ubezpieczenie opon działa tylko w Polsce?

Wyjeżdżasz za granicę i zastanawiasz się, czy ubezpieczenie opon zadziała również w Europie? Większość towarzystw świadczy ochronę w zakresie ubezpieczenia opon tylko na terenie Polski. Są jednak firmy, które rozszerzają zakres terytorialny również poza granice naszego kraju. Poniżej znajduje się zestawienie pokazujące zakres terytorialny dla wybranych towarzystw z naszej oferty.

UbezpieczycielProduktZakres terytorialny

BeeSafe

Ubezpieczenie opon (dostępne tylko w pakiecie z AC)

Polska i Europa

Compensa    

Ubezpieczenie opon

Polska, państwa należące do Unii Europejskiej oraz Albania, Andora, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Islandia, Lichtenstein, Macedonia, Mołdawia, Monako, Norwegia, Rosja (część europejska), San Marino, Serbia, Szwajcaria, Turcja (część europejska), Ukraina i Watykan

HDI

Ubezpieczenie opon

Polska

MTU 24

Naprawa lub wymiana uszkodzonej opony

Polska

Link4

Program Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony

Polska

PZU    

Auto Opony

Polska

Uniqa    

Opony Assistance

Polska

Warta

Opony Assistance

Polska

Wiener

Auto Assistance Opony

Polska

YCD

Ubezpieczenie opon    

Polska

Co obejmuje ubezpieczenie opon?

Jeśli nie masz zamiaru wykupywać ubezpieczenia assistance wiele towarzystw ubezpieczeniowych daje możliwość rozszerzenia polisy OC lub AC o pomoc w przypadku konieczności wymiany koła.

Zaznaczyć trzeba, że niektóre towarzystwa za niewielką opłatą rzędu kilku czy kilkunastu złotych umożliwiają nam takie rozwiązanie (w przypadku Link4 jest to bezpłatne).

Pamiętaj jednak, że mimo takiego ubezpieczenia nadal jesteś zobligowany do posiadania koła zapasowego!

Jaką pomoc możemy otrzymać w ramach ubezpieczenia opon?

Towarzystwa mające w swojej ofercie ubezpieczenie opon co do zasady gwarantują organizację i pokrycie kosztów wymiany koła na miejscu zdarzenia lub jeżeli nie jest to możliwe, holowanie do najbliższego warsztatu wulkanizacyjnego i sfinansowanie kosztów naprawy.
 

Ważne!

Pamiętaj, że liczba zdarzeń jest ograniczona, nie można z tych usług korzystać bez limitu. Koniecznie w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia sprawdź, jaka jest maksymalna suma ubezpieczenia, czyli kwota, do której towarzystwo pokryje koszty usług naprawy lub wymiany koła. Zwróć uwagę na definicje poszczególnych zdarzeń oraz na to, ile z nich będzie objętych ochroną. Niektóre firmy gwarantują pomoc tylko raz w całym roku ubezpieczeniowym.

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe może inaczej definiować pojęcie uszkodzenia opony, dlatego konieczne jest zweryfikowanie zakresu ubezpieczenia przed podjęciem decyzji. Nasi doradcy pomogą Ci w doborze najkorzystniejszej oferty, co pozwoli Ci czuć się bezpiecznie podczas podróży samochodem.  

Co daje ubezpieczenie opon?

Towarzystwa ubezpieczeniowe gwarantują nam, że posiadając ubezpieczenie z opcją obejmującą opony, otrzymamy niezbędną pomoc bez dodatkowych opłat.

Nastąpi to niezależnie od tego czy przebijemy koło na drodze, czy też wymagane będzie holowanie samochodu do warsztatu wulkanizacyjnego, gdyż wymiana lub naprawa na miejscu zdarzenia będzie niemożliwa.

Ważne!

Ubezpieczenie opon nie zalicza się ani do ubezpieczenia OC, ani do ubezpieczenia AC. Oznacza to, że likwidując szkodę z ubezpieczenia opon, nie stracisz zniżek za bezszkodową jazdę.

W jakiej sytuacji zadziała ubezpieczenie opon?

Przebite opony? Nie musisz się martwić! Polisa ubezpieczeniowa z reguły obejmuje wymianę lub naprawę uszkodzonego ogumienia na miejscu. Najczęstsze powody takich szkód to:

  • pęknięcie opony z boku,
  • wybuch opony,
  • wbity gwóźdź,
  • inne losowe sytuacje, w wyniku których opony są nieszczelne.

Assistance opony gwarantuje Ci pomoc w razie tak trudnej sytuacji, która może spotkać Cię na drodze. Jeżeli naprawa na miejscu nie będzie możliwa, możesz liczyć na odholowanie pojazdu do najbliższego warsztatu wulkanizacyjnego. 

Zastanawiasz się, ile kosztuje wulkanizacja opony? Jeżeli przytrafi Ci się sytuacja, w której potrzebna będzie naprawa uszkodzonych opon samochodowych, a Ty nie wykupiłeś odpowiedniego ubezpieczenia, które pokryłoby niezbędne koszty, musisz liczyć się z opłatą w wysokości około 50 – 60 zł w zależności od województwa. Poza kosztem naprawy opony powinieneś uwzględnić jeszcze koszty holowania do najbliższego warsztatu.

Jedziesz na weekend w daleką podróż? Boisz się, że czeka Cię wymiana koła na autostradzie? Bez obaw – ubezpieczenie opon zadziała również w tej sytuacji. Zajrzyj także do naszej porady, w której podpowiadamy jak czytać rozmiar opon.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jakie towarzystwa ubezpieczeniowe dają możliwość dodatkowego ubezpieczenia opon do OC lub AC?

Uniqa – Opony Assistance, składka ok. 24 zł, pomoc w przypadku przebicia lub uszkodzenia opon, brak franszyzy kilometrowej (zadziała pod domem), wymagane koło zapasowe lub zestaw naprawczy; ubezpieczenie zapewnia wymianę lub naprawę na miejscu zdarzenia, jeśli nie jest możliwa odholowanie do najbliższego warsztatu wulkanizacyjnego.

Wiener – Opony, składka 7 zł, ochrona ubezpieczeniowa na terenie RP, pomoc przy wymianie koła (wymagane posiadanie koła zapasowego) lub jeśli naprawa pojazdu nie jest możliwa odholowanie pojazdu do serwisu, naprawa uszkodzonego ogumienia w serwisie wskazanym przez Centrum Alarmowe, pomoc informacyjna.

HDI/Warta – HDI/Warta Opony, składka 9 zł, dla aut osobowych i ciężarowych o DMC. Do 3,5 tony; zakres terytorialny: RP; wymagany zestaw naprawczy lub koło zapasowe; pomoc przy wymianie koła, holowanie do warsztatu wulkanizacyjnego, naprawa uszkodzonego ogumienia, pomoc informacyjna.

Link 4 – Assistance opony, bezpłatnie do OC, zakres terytorialny: RP; odpowiedzialność Link4 jest ograniczona do   kwoty 2.000 PLN na wszystkie uszkodzenia opon pojazdu w okresie ubezpieczenia, wymiana koła na miejscu zdarzenia, odholowanie do warsztatu, naprawa ogumienia.

PZUAuto opony, pakiet Mini – składka 9 zł, pakiet Komfort – składka 23 zł, pakiet Super – 78zł. Ochrona ubezpieczeniowa świadczona jest na terenie RP. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje wymianę opony na miejscu oraz holowanie do warsztatu wulkanizacyjnego, gdyby naprawa na miejscu nie była możliwa. W wariancie Komfort i Super również pokrycie kosztów naprawy w warsztacie, a w przypadku wariantu Super także pokrycie kosztów zakupu nowej opony.

To ważne!

Większość towarzystw nie pokrywa kosztów zakupu materiałów, które są potrzebne do naprawy – ubezpieczyciele co do zasady nie pokrywają kosztów nowej opony czy uszkodzonej felgi. Wyjątkiem jest PZU i wariant Super, gdzie ubezpieczyciel bierze na siebie koszty związane z zakupem nowej opony. Decydując się na takie rozwiązanie, masz pewność, że w razie szkody związanej z ogumieniem towarzystwo pokryje niezbędne koszty. Co bardzo istotne, żadna firma ubezpieczeniowa nie pokryje również kosztów związanych z kradzieżą ogumienia.
 

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić pomocy z ubezpieczenia opon?

W każdym towarzystwie lista wyłączeń jest inna. Znajdziesz ją w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Nie każda awaria opony upoważnia Cię do tego, żeby móc skorzystać z pomocy towarzystwa ubezpieczeniowego.

 Do głównych wyłączeń dotyczących awarii opony należą m.in.:

  • Awarie, do których doszło wskutek rażącego niedbalstwa lub umyślnego działania mającego na celu wyrządzenie szkody.
  • Szkody, do których doszło w trakcie prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości (jeżeli miało to wpływ na wystąpienie uszkodzenia).
  • Szkody powstałe w wyniku działań wojennych czy aktów terroryzmu oraz w związku z usiłowaniem popełnienia przestępstwa.
  • Uszkodzenia opony, które powstały w wyniku eksploatacji pojazdu, która jest niezgodna z zaleceniami producenta opon.

Na jaki okres można zawrzeć ubezpieczenie opon?

Ubezpieczenie opon możemy wykupić na okres 12 miesięcy. W zależności od towarzystwa mamy możliwość wykupienia opon tylko do OC lub do pakietu OC i AC

Ubezpieczyciele nie pozwalają na zakup opon osobno, czyli w sytuacji, kiedy klienci nie zakupili u nich OC czy casco. Jeżeli towarzystwo, w którym obecnie posiadasz ubezpieczenie OC, ma w swojej ofercie ubezpieczenie opon, możesz zgłosić prośbę o wykonanie aneksu rozszerzającego Twoją ochronę ubezpieczeniową. W zależności od towarzystwa czas, w którym możliwe jest wykonanie takiego aneksu to najczęściej maksymalnie 3 – 6 miesięcy od rozpoczęcia polisy OC.

Opony sezonowe czy uniwersalne?

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione aspekty, warto zastanowić się, czy nie rozszerzyć zakresu ubezpieczenia opony. Koszt nie jest duży, a pomoc w tym zakresie może uchronić nas przed niepotrzebnym stresem i być bardzo pomocna.

Nie czekaj i sprawdź na naszym kalkulatorze online, ile będzie kosztowała Twoja polisa rozszerzona o ubezpieczenie opon! Nasi doradcy również chętnie pomogą Ci wybrać właściwy zakres ubezpieczenia. Odwiedź nas w jednej z licznych placówek lub porozmawiaj z doradcą przez telefon.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Sprawdź OC/AC dla swojego auta

Zostaw numer – oddzwonimy

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku