2023-02-13

Czy można ubezpieczyć rower elektryczny?

Sprawdź, czy możesz ubezpieczyć swój rower elektryczny.

Czy można ubezpieczyć rower elektryczny?

Rower elektryczny, zwany również rowerem e-bike, to pojazd, który jest wyposażony w silnik elektryczny pomagający w pedałowaniu. Rower elektryczny pozwala na uzyskanie znacznie większej prędkości oraz ułatwia jazdę na trudniejszym terenie. Te cechy czynią go bardzo popularnym wśród osób starszych, mniej sprawnych ruchowo lub takich, które po prostu chcą uniknąć zmęczenia związanego z pedałowaniem. Sprawdź, czy ubezpieczenie roweru elektrycznego jest możliwe oraz od czego możesz go ubezpieczyć.

Ubezpieczenie roweru elektrycznego – czy jest możliwe?

Zastanawiasz się, czy ubezpieczenie roweru elektrycznego jest możliwe? Odpowiedź brzmi – tak. Niektóre filmy ubezpieczeniowe oferują ochronę dla roweru elektrycznego. W naszej ofercie dostępnej na stronie cuk.pl również możesz ubezpieczyć swój jednoślad. Ubezpieczenie roweru elektrycznego w zależności od oferty towarzystwa ubezpieczeniowego może zapewniać ochronę przed szkodami wyrządzonymi w związku z kradzieżą, uszkodzeniami czy kolizją. Bardzo często takie ubezpieczenie zapewnia również ochronę od odpowiedzialności cywilnej, co oznacza, że w razie wywołania przez Ciebie szkody osobie trzeciej (na osobie lub mieniu) podczas jazdy na rowerze, ubezpieczyciel pokryje wszelkie koszty.

W zależności od ceny roweru elektrycznego,towarzystwa, w jakim zawierasz ubezpieczenie oraz dodatkowych rozszerzeń ochrony, cena za ubezpieczenie roweru elektrycznego może się różnić. Przed zawarciem umowy ubezpieczenia warto sprawdzić oferty kilku firm i wybrać najkorzystniejszą.

W CUK mamy dedykowaną ofertę dla właścicieli rowerów elektrycznych.

Ubezpieczenie roweru elektrycznego w PZU gwarantuje Ci ochronę w wielu nieprzewidzianych sytuacjach. Poniżej przedstawimy Ci zakres ochrony ubezpieczeniowej, jaką możesz otrzymać.

Co wchodzi w skład ubezpieczenia rowerowego w PZU?

Ubezpieczenie rowerowe w PZU skierowane jest m.in. do klientów indywidualnych posiadających rower elektryczny. Umowa może zostać zawarta na cały rok lub tylko na 7 miesięcy, czyli na okres, kiedy faktycznie ze względu na warunki pogodowe poruszasz się swoim rowerem.

Zastanawiasz się co wchodzi w skład polisy oraz czy ubezpieczenie roweru elektrycznego od kradzieży jest możliwe? W dalszej części artykułu rozwiejemy Twoje wszystkie wątpliwości.

W skład ubezpieczenia roweru elektrycznego wchodzi:

 • NNW, które jest bazą każdej polisy. Suma ubezpieczenia, którą możesz wybrać to kwoty od 10 000 zł do nawet 200 000 zł. Ubezpieczenie NNW zapewnia pomoc, jeżeli wskutek wypadku na rowerze elektrycznym dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu.
 • Casco roweru – zapewnia wypłatę odszkodowania w razie uszkodzenia, zniszczenia lub . W ramach ubezpieczenia casco roweru możemy ubezpieczyć rower elektryczny nawet o wartości 20 000 zł. Warto pamiętać, że udział własny w każdej szkodzie w ubezpieczeniu casco roweru wynosi 5% sumy ubezpieczenia.
  W przypadku jednośladów, które są starsze niż 12 miesięcy zastosowanie ma tabela amortyzacji wartości rowerów elektrycznych:
Wiek roweru elektrycznego w miesiącach (od daty zakupu)Wartość roweru elektrycznego w procentach

1 – 12 mies.

100%

13 - 24 mies.

80%

25 – 36 mies.

65%

>36 mies.

50%

 • OC rowerzysty – dzięki temu rozszerzeniu PZU zrekompensuje szkody, które wyrządziłeś podczas jazdy rowerem elektrycznym. Jeśli odpowiadasz za szkodę na osobie lub szkodę na mieniu osoby trzeciej, będziesz zobowiązany do zadośćuczynienia. Wówczas nieocenionym wsparciem będzie OC rowerzysty, z którego zostanie wypłacone poszkodowanym odszkodowanie. Suma gwarancyjna, jaką możesz wybrać plasuje się między 10 000 zł a 200 000 zł.
 • Ubezpieczenie bagażu – suma ubezpieczenia dla tego rozszerzenia wynosi od 500 zł do nawet 10 000 zł. Ochroną ubezpieczeniową objęty jest bagaż przewożony na rowerze elektrycznym. Towarzystwo zapewnia ochronę bagażu wskutek uszkodzenia, zniszczenia czy utraty, które nastąpiły wskutek zdarzeń losowych, akcji ratowniczej związanej z tymi zdarzeniami losowymi, wypadku rowerowego czy rabunku.

Kiedy przyda Ci się ubezpieczenie NNW dla rowerzysty?

Jak wspominaliśmy, ubezpieczenie NNW jest podstawą każdej polisy rowerowej. Ubezpieczenie roweru elektrycznego w PZU możesz zawrzeć pod warunkiem, że zdecydujesz się na ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Zastanawiasz się, w jakich sytuacjach przyda Ci się to rozszerzenie? Jest to przede wszystkim ochrona Ciebie jako rowerzysty. Ubezpieczenie to zapewnia Ci ochronę nie tylko podczas jazdy Twoim jednośladem, ale także podczas prowadzenia roweru.

Zakres świadczeń NNW obejmuje:

 • Wypłatę świadczenia z tytułu śmierci w związku z wypadkiem na rowerze elektrycznym.
 • Wypłatę świadczenia z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu w wysokości 1% świadczenia za 1% orzeczonego uszczerbku.
 • Zwrot kosztów nabycia środków pomocniczych oraz protez.
 • Zwrot kosztów przeszkolenia osób niepełnosprawnych na terytorium Polski.
 • Wypłatę świadczenia za uciążliwe leczenie.
 • Assistance powypadkowy na terytorium Polski.
 • Zwrot kosztów leczenia.
 • Dietę szpitalną.
 • Zwrot kosztów transportu zwłok z miejsca zgonu do miejsca pochówku na terenie Polski.

Wypłata świadczenia dotyczy oczywiście wyłącznie sytuacji, gdy do szkody doszło podczas korzystania z roweru elektrycznego.

To ważne!

Jadąc rowerem przewróciłeś się i doszło do trwałego uszczerbku na zdrowiu? PZU wypłaci Ci odszkodowanie zgodnie z orzeczonym przez lekarza uszczerbkiem.

Posiadając takie ubezpieczenie możesz czuć się bezpieczniej na drodze. Gdyby doszło do wypadku masz pewność, że towarzystwo wypłaci Ci odszkodowanie, które będziesz mógł przeznaczyć np. na rehabilitację.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

W jakich sytuacjach chroni OC dla rowerzysty?

Ubezpieczenie OC na rower elektryczny chroni w sytuacjach, w których jako rowerzysta spowodowałeś wypadek, w wyniku którego osoby trzecie poniosły szkody na swoim zdrowiu lub mieniu. Oznacza to, że jeżeli jako rowerzysta będziesz winny spowodowania wypadku, ubezpieczenie pokryje koszty związane z naprawą szkody.

Warto wiedzieć!

Jadąc rowerem elektrycznym wjedziesz w innego uczestnika drogi. Niestety w związku z doznanymi obrażeniami potrzebna jest rehabilitacja oraz leczenie w specjalistycznej klinice.

Posiadając OC na rower elektryczny masz pewność, że ubezpieczyciel wypłaci należne odszkodowanie do sumy ubezpieczenia wskazanej w polisie.

Cena OC na rower elektryczny jest bardzo niska w porównaniu do wysokości odszkodowania, które musiałbyś zapłacić poszkodowanym, gdybyś nie posiadał tego rozszerzenia ochrony.
 

Przykład 1:

Tomasz, właściciel roweru elektrycznego, codziennie dojeżdżał do pracy tym środkiem transportu. Pewnego ranka, podczas jazdy do biura, nie zauważył pieszego Karola, który nagle wyszedł na przejście dla pieszych zza zaparkowanego samochodu. Tomasz w ostatniej chwili próbował się zatrzymać, jednak potrącił Karola, powodując jego kontuzję i konieczność leczenia w specjalistycznej klinice.

Dzięki ubezpieczeniu OC na swój rower elektryczny Tomasz mógł być spokojny o pokrycie kosztów związanych z naprawą szkody. Jego ubezpieczyciel wypłacił Karolowi należne odszkodowanie, pokrywając koszty rehabilitacji oraz leczenia w klinice.

W tym przypadku niewielka opłata za ubezpieczenie OC na rower elektryczny okazała się bardzo opłacalna w porównaniu do wysokości odszkodowania, które Tomasz musiałby samodzielnie pokryć, gdyby nie miał tego rozszerzenia ochrony. Dzięki temu ubezpieczeniu mógł załatwić sprawę z poszkodowanym bez obciążania swojego budżetu.

W jakich sytuacjach sprawdzi się casco roweru elektrycznego?

Ubezpieczenie casco dla roweru elektrycznego sprawdzi się w sytuacjach, w których Twój jednoślad ulegnie uszkodzeniu, zniszczeniu czy zostanie skradziony. Ubezpieczenie pozwoli Ci pokryć koszty związane z naprawą roweru lub zakupem nowego sprzętu, gdy naprawa nie jest możliwa.

Ubezpieczenie casco roweru elektrycznego zadziała w sytuacji, gdy np. w związku z wichurą lub wypadkiem drogowym Twój sprzęt zostanie uszkodzony. W tej sytuacji możesz liczyć na wypłatę odszkodowania. Pamiętaj jednak o tym, że przy zgłoszeniu szkody z casco musisz posiadać dowód zakupu swojego roweru.

Przykład 2:

Dorota, właścicielka roweru elektrycznego, uwielbiała wybierać się nim na długie wycieczki poza miasto. Pewnego dnia, podczas jazdy po górzystym terenie, nagle straciła panowanie nad rowerem i upadła, powodując uszkodzenie ramy oraz kół. Naprawa roweru okazała się kosztowna i wymagała fachowej interwencji.

Dzięki ubezpieczeniu casco dla swojego roweru elektrycznego Dorota mogła złożyć zgłoszenie szkody i uzyskać wypłatę odszkodowania, które pokryło koszty naprawy jej uszkodzonego roweru. Bez obaw mogła cieszyć się dalszymi wycieczkami, ponieważ ubezpieczenie casco zapewniło jej finansową ochronę w przypadku uszkodzeń sprzętu.

Czy istnieje możliwość ubezpieczenia roweru elektrycznego od kradzieży?

W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego i wybranego zakresu ubezpieczenia ochrona ubezpieczenia może zostać rozszerzona również o ubezpieczenie roweru elektrycznego od kradzieży.

W ofercie, którą znajdziesz na naszej stronie, kradzież roweru jest objęta ochroną w podstawowym zakresie ubezpieczenia casco. Oznacza to, że kupując polisę w CUK Ubezpieczenia wraz z rozszerzeniem o casco roweru elektrycznego masz pewność, że kradzież Twojego jednośladu również jest objęta ochroną ubezpieczeniową

W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że aby otrzymać odszkodowanie, trzeba spełnić określone warunki. Podstawowe to zabezpieczenie roweru przed kradzieżą oraz przedstawienie dowodu zakupu Twojego jednośladu.

Zabezpieczenia, które są wymagane przez PZU wyglądają następująco:

 • Dla roweru o wartości do 3 000 zł powinieneś posiadać jedno z poniższych zabezpieczeń:
 • Zapięcia na linkę stalową, spiralną lub pancerną;
 • Łańcuchy z zamkiem;
 • Zapięcia kabłąkowe z zamkiem;
 • Zabezpieczenia składane.
 • Dla roweru o wartości powyżej 3 000 zł do 20 000 zł – powinieneś posiadać jedno z poniższych zabezpieczeń:
 • Łańcuchy z utwardzanej stali o grubości minimum 8 mm z zamkiem;
 • Zapięcia kabłąkowe ze stali z podwójnie blokowanym zamkiem ze stali specjalnie hartowanej;
 • Zabezpieczenia składane o grubości minimum 5 mm.

Jeżeli przechowujesz swój rower elektryczny w pomieszczeniach, pamiętaj o jego odpowiednim zabezpieczeniu:

 • W przypadku przechowywania jednośladu w domu rodzinnym lub lokalu mieszkalnym –PZU wymaga tego, aby drzwi zewnętrzne były zamykane minimum na jeden zamek wielozastawkowy.
 • W przypadku przechowywania roweru elektrycznego w budynku niemieszkalnym (np. w pomieszczeniu gospodarczym) – drzwi zewnętrzne muszą być zamknięte przynajmniej na jedną kłódkę wielozastawkową lub elektroniczny system zamykania.
 • W przypadku przechowywania roweru elektrycznego w pomieszczeniu ogólnodostępnym (np. wózkarni) – drzwi muszą być zamknięte przynajmniej na jedną kłódkę wielozastawkową i dodatkowo rower musi być przytwierdzony na stałe do trwałego elementu, np. ściany czy wieszaka rowerowego.

Jeżeli powyższe zabezpieczenia nie zostaną spełnione, to towarzystwo może odmówić wypłaty odszkodowania w przypadku kradzieży.
 

Jakie możliwości daje ubezpieczenie bagażu przy ubezpieczeniu roweru elektrycznego?

Ubezpieczenie bagażu przy ubezpieczeniu rowerowym pozwoli Ci na otrzymanie odszkodowania w sytuacji, gdy Twój bagaż zostanie skradziony lub uszkodzony, np. w wyniku wypadku. Oznacza to, że jeżeli jadąc rowerem posiadasz np. plecak z dokumentami czy aparatem fotograficznym i wykupiłeś ubezpieczenie roweru elektrycznego z rozszerzeniem o ubezpieczenie bagażu, otrzymasz wypłatę odszkodowania za straty poniesione w związku z tym zdarzeniem.

Pamiętaj, że ubezpieczenie bagażu ma swoje limity i kwota odszkodowania nie będzie wyższa niż suma ubezpieczenia wskazana na polisie. Przed zakupem ubezpieczenia pomyśl, czy przewozisz wartościowe rzeczy podczas poruszania się tym środkiem transportu i dobierz odpowiednią ochronę do Twoich potrzeb.

Przykład 3:

Marcin planował długi weekendowy wypad na rowerze elektrycznym wraz ze swoją rodziną. Przed wyjazdem starannie spakował swoje rzeczy do plecaka, w tym aparat fotograficzny i inne wartościowe przedmioty. Wiedział, że podróżując rowerem, istnieje ryzyko uszkodzenia bagażu, dlatego wykupił ubezpieczenie roweru elektrycznego z rozszerzeniem o ubezpieczenie bagażu.

Podczas jednej z wycieczek z rodziną, Marcin miał wypadek i uszkodził swój bagaż. Natychmiast skontaktował się z towarzystwem ubezpieczeniowym i złożył odpowiednie zgłoszenie szkody.

Dzięki ubezpieczeniu bagażu w ramach polisy roweru elektrycznego otrzymał wypłatę odszkodowania, która pokryła straty finansowe związane z uszkodzeniem plecaka i wartościowych przedmiotów w nim zawartych.

Ubezpieczenie PZU Rowerzysta w Polsce i za granicą

Zarówno ubezpieczenie roweru elektrycznego, jak i NNW czy OC na rower elektryczny może chronić Cię na terenie Polski, a nawet na terenie całego świata. W naszym produkcie ubezpieczenie PZU dla rowerzystów masz do wyboru różne zakresy terytorialne. Polisę możesz dopasować do Twoich indywidualnych potrzeb.

Podstawowy zakres terytorialny to Polska, natomiast PZU daje również możliwość rozszerzenia tego zakresu na:

 • terytorium całego świata z wyłączeniem USA i Kanady;
 • terytorium USA i Kanady;
 • terytorium całego świata.

Ubezpieczenie możesz dobrać do Twoich indywidualnych potrzeb, bez konieczności przepłacania za polisę.
 

Ile kosztuje ubezpieczenie roweru elektrycznego?

Koszt ubezpieczenia roweru elektrycznego zależny jest od kilku czynników. Wpływ na cenę ma przede wszystkim wybrany zakres ochrony, wysokość sum ubezpieczenia oraz zakres terytorialny. Jeżeli decydujemy się na ubezpieczenie casco roweru, składka będzie zależna od tego, na jaką wartość chcemy ubezpieczyć nasz jednoślad.

Zarówno OC na rower elektryczny, jak i ubezpieczenie roweru elektrycznego od kradzieży w przypadku naszej oferty będzie kosztowało dokładnie tyle samo jak w przypadku zwykłego roweru bez napędu elektrycznego.

Poniżej przedstawiamy koszt ubezpieczenia nowego roweru elektrycznego uwzględniając różne zakresy ochrony. Zakres ubezpieczenia liczony jest na sezon (7 miesięcy)  z zakresem terytorialnym Polska.

Zakres ubezpieczeniaSkładka za polisę

NNW — z SU - 30000 zł

110 zł

pakiet NNW (suma ubezpieczenia 30000 zł) i OC (suma ubezpieczenia 50000 zł)

143 zł

pakiet NNW (suma ubezpieczenia 30000 zł), OC (suma ubezpieczenia 50000 zł) i casco (suma ubezpieczenia 1000 zł)     

179 zł

pakiet NNW (suma ubezpieczenia 30000 zł), OC (suma ubezpieczenia 50000 zł), casco (suma ubezpieczenia 1000 zł) i bagaż (suma ubezpieczenia 500 zł)

215 zł

W zależności od wybranego zakresu ochrony ubezpieczeniowej cena za ubezpieczenie roweru elektrycznego będzie się różnić. Przed zawarciem polisy warto również zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, by mieć pewność, że ubezpieczenie spełnia wszystkie Twoje oczekiwania.

Gdzie ubezpieczyć rower elektryczny?

Ubezpieczenie roweru elektrycznego na preferencyjnych warunkach znajdziesz na naszej stronie. Towarzystwo PZU przygotowało dla nas dedykowaną ofertę na bardzo dobrych warunkach.

Polisę rowerową kupisz przez internet. Ubezpieczenie roweru online nigdy nie było łatwiejsze. Wystarczy, że uzupełnisz kilka danych w naszym formularzu i w ciągu kilku chwil otrzymasz informację o składce za polisę.

Jeżeli chcesz porównać inne oferty ubezpieczenia, możesz również udać się bezpośrednio do jednego z naszych agentów. Polisę będziesz mógł zakupić w placówce. Ochronę w zakresie ubezpieczenia roweru elektrycznego oferuje również m.in. TUW.

Ubezpieczenie roweru elektrycznego w CUK!

Nawet jeżeli jeździsz bezpiecznie i nie naruszasz przepisów ruchu drogowego, może dojść do niebezpiecznej sytuacji na drodze. Nie czekaj i już dziś ubezpiecz siebie i swój rower elektryczny w CUK Ubezpieczenia. W razie szkody towarzystwo pokryje wszelkie koszty, a Ty będziesz mógł spać spokojnie.

Cenę ubezpieczenia roweru elektrycznego możesz poznać bez wychodzenia z domu – pomoże Ci w tym nasz kalkulator rowerowy. Jeżeli masz dodatkowe pytania lub chcesz poznać inne oferty, zadzwoń na naszą infolinię lub przyjdź do jednej z naszych placówek. Doradcy pomogą Ci dobrać ubezpieczenie dopasowane do Twoich potrzeb.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku