2022-08-04

Jak dobrać odpowiedni kask rowerowy?

Jak dobrać kask rowerowy, żeby jeździć bezpiecznie?

Jak dobrać odpowiedni kask rowerowy?

Istnieje wiele powodów, dla których warto jeździć w kasku rowerowym. Podstawowym powodem jest oczywiście ochrona głowy w razie wypadku. Wystarczy chwila nieuwagi, by rower przewrócił się, a my wraz z nim. Wielu osobom kask w takiej sytuacji uratował zdrowie lub życie. Upadek na głowę jest bowiem jednym z najpoważniejszych urazów, które mogą skończyć się nie tylko wstrząśnieniem mózgu, ale niestety także uszkodzeniem czaszki, kalectwem, a nawet śmiercią.

W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego warto nabyć odpowiedni kask, a także poruszymy kwestie dotyczące zakupu właściwego modelu tego akcesorium. Sprawdź, jak dobrać kask rowerowy, by zapewnić sobie bezpieczeństwo i wygodę w czasie jazdy!

Jazda w kasku na rowerze – podstawa bezpieczeństwa

Lekarze pracujący na oddziałach chirurgicznych, którzy pomagali osobom po wypadkach, często apelują do rowerzystów, by ci zawsze mieli kask rowerowy na głowie. Niezwykle ważne jest również to, by był on odpowiednio dopasowany zarówno pod względem rozmiaru, jak i materiału wykonania oraz posiadanych atestów.

Choć w Polsce nie ma formalnego nakazu jazdy na rowerze w kasku, to zawsze warto zainwestować w ten ważny element wyposażenia. Rowerzysta na drodze z osłonięta głową jest bowiem znacznie bezpieczniejszy. Kask powinien stanowić niepisany obowiązek dla każdego rozsądnego cyklisty. To akcesorium zapewni także ochronę małym dzieciom przewożonym przez opiekunów w fotelikach lub przyczepkach rowerowych.

Kask rowerowy przede wszystkim zmniejsza prawdopodobieństwo urazu głowy nawet o 50%, a ciężkiego urazu głowy zagrażającego życiu nawet do 60%. Odpowiednio dobrany kask ochronny na głowę minimalizuje również ryzyko poważnych obrażeń twarzy o 23%, nie podnosząc przy tym ryzyka urazu kręgosłupa szyjnego. O  tym, dlaczego jeszcze warto jeździć w kasku na rowerze, pisaliśmy już w tej poradzie – zachęcamy do lektury.

Jak zmierzyć obwód głowy do kasku?

Podstawą doboru odpowiedniego kasku rowerowego powinien być prawidłowy pomiar obwodu głowy dorosłego lub dziecka. Ta czynność w największym stopniu determinuje właściwe dopasowanie tego akcesorium do potrzeb jego użytkownika. Jak zmierzyć obwód głowy do kasku? Nic prostszego! Obwód głowy należy mierzyć za pomocą centymetra krawieckiego nad uszami (tu głowa jest najszersza) i około 2–3 cm nad brwiami. Warto skorzystać z pomocy drugiej osoby, aby mieć pewność, że pomiar został wykonany poprawnie.

Zawsze istnieje pewne ryzyko, że kształt czaszki użytkownika nie będzie pasował do zakładanego modelu (choćby ze względu na specyficzną konstrukcję wnętrza akcesorium). Może się zdarzyć, że z pomiaru wynika, iż odpowiedni dla nas będzie kask rowerowy rozmiarze M, jednak lepsze dopasowanie uzyskamy, wybierając S lub L. Wszystko zależy od tego, czy dany model dobrze leży na głowie. Najlepszym wyznacznikiem dopasowania będzie pomiar obwodu głowy w jej najszerszym miejscu, czyli zwykle tuż nad uszami.

Rozmiary kasków rowerowych – dlaczego są tak ważne?

Właściwie dobrane rozmiary kasków rowerowych są niezwykle ważnym aspektem przy ich zakupie. Jedynie idealnie dopasowany model spełni swoje zadanie, jakim jest ochrona głowy w czasie potencjalnego upadku. Za ciasny lub zbyt obszerny kask spowoduje dyskomfort i odbierze nam całą przyjemność z jazdy na rowerze. O pomoc w doborze odpowiedniego rozmiaru warto poprosić sprzedawcę w specjalistycznym sklepie rowerowym.

Za mały kask rozpoznamy po tym, że nie będzie chciał wejść nam na głowę nawet po całkowitym odkręceniu pokrętła regulacyjnego. Zbyt duży model nawet po skręceniu regulacji nadal będzie odstawał od głowy. Prawidłowo dobrany pod względem rozmiaru kask powinien stawiać delikatny opór podczas wkładania go na głowę. Po jego założeniu mamy czuć, że przylega on do głowy na całej jej powierzchni. Nie może uciskać też skroni ani czubka głowy.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Na co zwrócić uwagę, wybierając kask w sklepie?

Jak dopasować kask rowerowy, by zapewnić sobie lub dziecku najwyższy stopień bezpieczeństwa? Zarówno kaski dla dzieci, jak i dla dorosłych powinny spełniać określone normy i certyfikaty. Kask dla najmłodszych użytkowników musi mieć certyfikat EN 1080 oraz EN 1078 – dzięki temu zyskamy pewność, że produkt spełnia wymogi bezpieczeństwa ustalone przez Unię Europejską.

Wybierając kask w sklepie, należy zwrócić uwagę na jego materiał, wykończenie, kształt, wygodę noszenia, wagę oraz posiadane certyfikaty. Warto sprawdzić, czy system nośny nie uwiera nas w żadnej części głowy, a konstrukcja nie powoduje dyskomfortu. Ważne są również materiały, z których wykonany jest cały kask oraz to, czy posiada on otwory wentylacyjne. Istotna jest też sztywność i szerokość pasków do zapięć. Najbezpieczniejsze kaski wykonane są w technologii in mold (wnętrze kasku jest trwale zespolone ze skorupą zewnętrzną).

Gdzie najlepiej kupować kask rowerowy?

Pierwszy kask rowerowy dla dziecka lub dorosłego najlepiej kupić w specjalistycznym sklepie rowerowym, a o pomoc w doborze właściwego modelu należy poprosić eksperta. Jeśli już wiemy, jak wykonać pomiar obwodu głowy i otrzymaliśmy ważne wskazówki od sprzedawcy, to przy kolejnym kasku możemy zdecydować się na jego zakup przez internet. Warto jednak przedtem sprawdzić opinie dotyczące sklepu i producenta oraz zweryfikować, czy dostępne produkty posiadają niezbędne certyfikaty i atesty. Na stronie sklepu internetowego powinny znajdować się też pomocne w doborze kasku tabele z rozmiarami.

To ważne!

Nawet najlepiej dobrany kask rowerowy ma swoją określoną żywotność i należy pamiętać, by wymienić go w chwili, gdy pojawią się pierwsze oznaki zużycia. Eksploatacji produktu towarzyszy także spadek wytrzymałości jego elementów, dlatego producenci zalecają wymianę kasków po trzech latach od ich zakupu – nawet jeśli nie widać oznak uszkodzeń.

Jak dobrać właściwy kask rowerowy dla dziecka?

Jak dobrać rozmiar kasku rowerowego dla dziecka? Dokonujemy takiego samego pomiaru, jak w przypadku dorosłego, czyli najlepiej za pomocą centymetra krawieckiego lub tasiemki. Wynik odczytujemy w centymetrach i na tej podstawie dobieramy właściwy rozmiar kasku. Jak zmierzyć obwód głowy dziecka? W jej najszerszym miejscu, czyli około 1-2 cm nad brwiami. Miarę należy trzymać równo dookoła głowy, pilnując, by dziecko jej nie przekrzywiło. Musi ona przylegać do skóry, ale się nie opinać.

Istotne przy zakupie jest również to, w jakim wieku jest dziecko. Kask na rower dla maluszka przewożonego w przyczepce lub foteliku musi być lekki, (może ważyć maksymalnie 200 g.) Cięższy model mógłby stanowić obciążenie dla rozwijającego się szyjnego odcinka kręgosłupa. Kask dla dziecka powinien być także wentylowany, co umożliwiają specjalne otwory w skorupie. Starsze dzieci, które uczą się jeździć na rowerze, łatwo zachęcić do jazdy w kasku, stawiając na przykład na kolorowe i ciekawie zdobione modele.

Oto tabela pomocna przy wyborze rozmiarów kasków dla dzieci:

Wiek dziecka:Obwód głowy/rozmiar:

3-5 lat

51-53 cm

5-7 lat  

53-55 cm

7-11 lat

55-57 cm

Jakie rodzaje kasków rowerowych można obecnie nabyć?

Rynek kasków rowerowych jest obecnie bardzo wszechstronny i zapewnia odpowiednie modele tego akcesorium dla każdego rowerzysty! Do wyboru są kaski damskie i męskie przeznaczone zarówno dla profesjonalistów uprawiających rowerowe sporty ekstremalne, jak i dla amatorów uprawiających rekreacyjne wycieczki po okolicy. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje kasków rowerowych.

  • Kask rowerowy MTB – wyjątkowo popularny wśród profesjonalistów. Jego charakterystyczną cechą jest daszek w czołowej części, który zwykle można zdemontować. Jest to kask przeznaczony do jazdy w terenie, nieco większy od kasku szosowego i bardziej zabudowany. Daszek w takim modelu chroni zarówno przed słońcem, jak i przed wystającymi gałęziami mijanymi w terenie.
  • Kask rowerowy miejski – choć wyglądem przypomina nieco kask MTB, to konstrukcyjnie jest mniej opływowy. Zwykle wyposażony w elementy odblaskowe, które chronią rowerzystę na drodze. Charakteryzuje się ergonomią i wygodą w codziennej jeździe po mieście. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii miejskie kaski rowerowe są bardzo lekkie, a jednocześnie niesamowicie wytrzymałe!
  • Kask rowerowy szosowy – ten typ kasku często posiada aerodynamiczny kształt, ale nie mocuje się na nim daszka. Nowoczesne kaski szosowe są bardzo dobrze wentylowane. Wyróżniają się wielowarstwową strukturą. Konstrukcja posiada materiałowe wzmocnienia, często wykonane z włókien szklanych.
  • Kask rowerowy full face (szczękowy) – przeznaczony dla profesjonalistów, którzy uprawiają jazdę ekstremalną. Wyglądem przypomina kask motocyklowy. Jest to najbardziej rozbudowany i najlepiej chroniący typ kasku rowerowego wśród wszystkich dostępnych na rynku. Wyróżnia się masywną konstrukcją osłaniającą całą głowę, charakterystycznym daszkiem oraz zabudową na szczękę.
  • Kask rowerowy full face (szczękowy) – przeznaczony dla profesjonalistów, którzy uprawiają jazdę ekstremalną. Wyglądem przypomina kask motocyklowy. Jest to najbardziej rozbudowany i najlepiej chroniący typ kasku rowerowego wśród wszystkich dostępnych na rynku. Wyróżnia się masywną konstrukcją osłaniającą całą głowę, charakterystycznym daszkiem oraz zabudową na szczękę.

Ochrona roweru i rowerzysty – zadbaj o właściwą polisę!

Oprócz posiadania odpowiedniego kasku nie wolno zapominać także o zabezpieczeniu roweru na wypadek uszkodzenia lub kradzieży – sprawdź, jak możesz zapewnić ochronę swojemu jednośladowi i ile kosztuje polisa rowerowa. Korzystając z oferty CUK, możesz nabyć tanie i kompleksowe ubezpieczenie roweru chroniące zarówno sprzęt, jak i rowerzystę w razie wypadku.

Istnieje wiele rodzajów polis rowerowych oferowanych przez różne towarzystwa. Sprawdź, ile kosztuje konkretne ubezpieczenie roweru i wybierz ofertę, która najbardziej odpowiada Twoim preferencjom. Skorzystaj z naszego kalkulatora online i zapewnij sobie właściwą ochronę!

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku