2023-07-18

Jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone?

Dowiedz się, jak zweryfikować ważność polisy.

Jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone?

Jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone? To jeden z dylematów, z którym często borykają się poszkodowani w wypadku drogowym i sprzedawcy pojazdów. Jak zweryfikować ważność polisy OC? Czy można to zrobić przez internet? Mamy dobrą wiadomość: z pomocą przychodzi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wszystkie informacje znajdziecie na stronie internetowej UFG. Możecie też użyć aplikacji na urządzeniach mobilnych.

Jak sprawdzić, czy auto ma OC?

Jest kilka sposobów na to, aby zweryfikować ubezpieczenie samochodu. Sprawdzenie zajmuje tylko chwilę, ale trzeba mieć do tego odpowiednie dane na temat konkretnego pojazdu. Zbierz wszystkie dostępne dla Ciebie informacje, w tym numer rejestracyjny lub VIN i datę pierwszej rejestracji pojazdu (znajdziesz ją w dowodzie rejestracyjnym). Aby sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony, musisz wprowadzić odpowiednie dane w formularzu w przeglądarce internetowej. Nie musisz wychodzić z domu, aby to zweryfikować.

 • Jednym z miejsc jest UFG. Sprawdzenie OC pojazdu jest bardzo proste, a baza zawiera dane o OC i AC wszystkich kierowców, ponieważ otrzymują te informacje bezpośrednio z towarzystw ubezpieczeniowych.
 • Drugie miejsce, gdzie możesz sprawdzić, czy auto ma OC, to baza CEPiK. Jeśli jesteś fanem mobilnych aplikacji, mamy świetną wiadomość, jak sprawdzić ubezpieczenie auta. Wystarczy zainstalować w smartfonie "UFG Kup Auto". Aplikacja daje możliwość nie tylko sprawdzenia, czy auto ma OC, ale także otrzymania ważnych wskazówek dotyczących kupna samochodu.

Jak to wszystko dokładnie działa? Tego dowiesz się z dalszej części naszego artykułu.

Jak sprawdzić ubezpieczenie auta w UFG?

W Polsce organem upoważnionym do tworzenia bazy zakupionych polis komunikacyjnych jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe działające na terenie naszego kraju jest zobowiązane do sporządzenia raportu i przesłania go do wymienionego wyżej podmiotu. W ten sposób aktualne informacje o wykupionych ubezpieczeniach znajdują się w jednym miejscu. System UFG jest funkcjonalny. Ułatwia pracę agentów ubezpieczeniowych i pozostałych pracowników zajmujących się obsługą klienta.

Pracownicy mogą zweryfikować każdego kierowcę pod kątem wypracowanych zniżek i wyrządzonych szkód. Z kolei osoby uprawnione do kierowania pojazdami korzystają z bazy, aby upewnić się, czy sprawca kolizji drogowej był ubezpieczony. Sprawdzenie OC pojazdu jest bardzo proste. Zajmie Ci tylko chwilę. Wystarczy, że podasz numer VIN albo numer rejestracyjny i znajdziesz samochód w bazie UFG. Informacje o polisie ubezpieczeniowej są dostępne również w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Szczegółowa baza zawiera wiele cennych informacji na temat danych technicznych konkretnego auta. Dzięki nim zakup używanego pojazdu stanie się łatwiejszy.

Sprawdzenie OC pojazdu – kiedy warto to zrobić?

Zanim dowiesz się, jak sprawdzić ubezpieczenie auta, warto poznać sytuacje, w których po prostu warto to zrobić. Jak się okazuje, przykładów z życia wziętych jest kilka.

Sprawdź, czy auto ma OC, jeśli decydujesz się na zakup modelu z drugiej ręki. W ten sposób zweryfikujesz wiarygodność sprzedającego, a także dowiesz się do kiedy jest ważna polisa. Unikniesz nieprzyjemności związanych z ewentualnymi niedogodnościami u ubezpieczyciela. Warto też przy okazji dowiedzieć się, czy polisa na raty została spłacona w całości, czy może wymaga jeszcze uiszczenia kolejnej opłaty. Niestety, nie wystarczy Ci tylko informacja, gdzie sprawdzić ubezpieczenie samochodu, ale też przydadzą się podstawowe dane z dowodu rejestracyjnego. Sprzedający, który nie ma nic na sumieniu, powinien Ci udostępnić je bez problemu.

Dowiedz się, czy sprawca stłuczki, kolizji czy wypadku drogowego ma ważne ubezpieczenie, np. poprzez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Sprawdzenie polisy OC ma na celu samodzielne upewnienie się, czy dostaniesz odszkodowanie. Szczególnie jest to ważne w przypadku niewielkich szkód, do których nie wzywa się policji.

Upewnij się, do kiedy masz ważne ubezpieczenie OC bez wychodzenia z domu. Nie musisz szukać swojej umowy z towarzystwem i zrobisz to właściwie z każdego miejsca, w którym masz dostęp do internetu.

Dlaczego sprawdzenie, czy auto ma OC, jest tak ważne?

Wszyscy właściciele pojazdów mechanicznych zarejestrowanych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej muszą wykupić polisę OC. Za jej brak grozi kara finansowa. Za brak ważnego ubezpieczenia samochodu osobowego w 2023 roku możesz zapłacić maksymalnie 7200 zł (kara za brak ubezpieczenia OC powyżej 14 dni). To spore obciążenie dla domowego budżetu.

Warto dodać, że UFG weryfikuje wszystkie dane dostarczane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Algorytmy wykrywają wszystkie nieprawidłowości. Każda wykryta przerwa w ciągłości polisy podlega sankcjom. Nakładają je różne organy kontrolne. Wpływy Funduszu z nałożonych kar są ogromne. Sięgają kilkuset milionów złotych rocznie.

Jak sprawdzić przez telefon, czy auto ma OC? O aplikacji UFG Na Wypadek

Jesteś ugodowym człowiekiem? Chętnie idziesz na ugodę po stłuczce? Koniecznie zadbaj o swoje sprawy. Zanim zrezygnujesz ze wzywania policji, koniecznie sprawdź, czy sprawca ma ważną polisę. W tej chwili prawie każdy z nas ma przy sobie smartfon lub inne urządzenie mobilne z dostępem do sieci. Szybka weryfikacja nie stanowi żadnej trudności. Dzięki niej możesz uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Warto ściągnąć na telefon bezpłatną aplikację UFG Na Wypadek, by błyskawicznie zweryfikować OC sprawcy zdarzenia. Program oprócz sprawdzenia OC pojazdu ma wiele przydatnych funkcji:

 • kontakt z pracownikiem towarzystwa ubezpieczeniowego,
 • określenie przebiegu oraz miejsca kolizji bądź wypadku,
 • spisanie oświadczenia woli,
 • wezwanie służb ratunkowych, gdy jest to konieczne,
 • wyszukanie reprezentanta do spraw roszczeń,
 • zapewnienie bezpieczeństwa na miejscu zdarzenia.

Dzięki dostępnym opcjom będzie Ci łatwiej odtworzyć całe wydarzenie. Dla wygody możesz przesłać wszystkie dane na swojego e-maila. Datę upływu ważności ubezpieczenia OC zweryfikuj również przed zakupem używanego pojazdu. Sprzedawca jest zobowiązany do tego, by przekazać Ci ważną polisę, dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu, jeżeli została wydana. Zanim podpiszesz umowę kupna-sprzedaży, upewnij się, że wszystko jest w porządku. Pamiętaj, że jazda samochodem bez ważnego OC jest niezgodna z obowiązującymi przepisami. W przypadku policyjnej kontroli będziesz mieć problemy.

Jak sprawdzić, czy auto ma OC na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego?

Intuicyjna i przejrzysta strona UFG jest łatwa w obsłudze. Sprawdzenie OC pojazdu po numerze w kilku prostych krokach rozwiewa wiele wątpliwości. Jak to zrobić? Poniżej znajdziesz krótką instrukcję obsługi:

 • Wejdź na stronę www.ufg.pl i wybierz opcję Sprawdź OC dla pojazdu.
 • Wpisz numer VIN lub numer rejestracyjny pojazdu.
 • Kliknij przycisk Sprawdź.

Teraz zostaniesz poproszony o podanie takich informacji jak:

 • kraj, w którym doszło do zdarzenia,
 • dzień zdarzenia.

Przepisz kod weryfikacyjny, by przejść do kolejnego etapu. Po chwili otrzymasz informację zwrotną zawierającą nazwę oraz adres towarzystwa ubezpieczeniowego, model oraz markę pojazdu, a także numer ważnej polisy ubezpieczeniowej OC, jeśli została wykupiona. Baza danych jest systematycznie aktualizowana. Ubezpieczyciele muszą zgłosić każdą zmianę oraz podpisaną polisę najpóźniej w 14 dniu od momentu podpisania umowy. Wysoka wiarygodność daje użytkownikom poczucie bezpieczeństwa.

Jak sprawdzić ubezpieczenie auta online – co jeszcze powinieneś wiedzieć o systemie UFG?

Z bazy polis ubezpieczeniowych może skorzystać każdy w dogodnym dla siebie momencie. Znajdują się tu informacje na temat OC wszystkich pojazdów:

 • ciągników i przyczep,
 • quadów,
 • samochodów ciężarowych i osobowych,
 • motocykli oraz motorowerów.

Twoje dane osobowe są chronione. Właściciele aut mogą być spokojni. Nikt się nie dowie, jak się nazywają, ani gdzie mieszkają. Te wiadomości są zarezerwowane dla organów kontrolnych. Osoby postronne nie mają do nich dostępu. Informacja o ważności ubezpieczenia dotyczy dnia, w którym złożysz zapytanie. Może się zdarzyć, że wyświetli się komunikat o braku aktualnej polisy, gdy w rzeczywistości została ona już wykupiona.

Dane w systemie pojawiają się z opóźnieniem. W takiej sytuacji  możesz skontaktować się z ubezpieczycielem. Warto dodać, że na stronie UFG można założyć indywidualne konto użytkownika. Dzięki niemu otrzymasz dostęp do historii wszystkich zakupionych polis komunikacyjnych oraz otrzymasz zaświadczenie potwierdzające brak szkód w trakcie trwania ubezpieczenia.

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

 • Wiele towarzystw do wyboru,
 • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
 • Pełne wsparcie doradców.

Sprawdzenie OC pojazdu po numerze a brak aktualnego ubezpieczenia sprawcy kolizji

Skorzystałeś z systemu UFG i otrzymałeś informację, że auto sprawcy nie ma ważnego OC? Zgłoś ten fakt do dowolnego ubezpieczyciela, aby błyskawicznie uzyskać pomoc. W tej sytuacji nie ma znaczenia do kogo zadzwonisz. Możesz wykonać telefon do Twojego towarzystwa ubezpieczeniowego. Pamiętaj, by nie kontaktować się bezpośrednio z UFG. Osoba, której zgłaszasz brak ważnej polisy, przekaże informację do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Dzięki temu zyskasz należne Ci odszkodowanie.

Jednocześnie podmiot kontrolny wystąpi do sprawcy zdarzenia z roszczeniem regresowym. W ten sposób odzyska pieniądze, które Ci wypłacił. Obowiązujące w Polsce prawo chroni poszkodowanych w kolizjach i wypadkach drogowych. UFG ma 30 dni od momentu zgłoszenia szkody, aby wypłacić odszkodowanie. Jeśli pojawią się wątpliwości, cała procedura może się wydłużyć. Po wyjaśnieniu wszystkich kwestii spornych pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej w 14 dniu po ustaniu przeszkód do wypłaty.

Sprawdzenie OC pojazdu – co zrobić, gdy Twoje ubezpieczenie komunikacyjne straciło ważność?

W Polsce każdy pojazd mechaniczny musi mieć ważne OC, nawet jeśli stoi przez cały rok w garażu. Wtedy łatwo przegapić termin zakupu nowej polisy. Gdy zorientujesz się, że Twoje ubezpieczenie straciło ważność, musisz niezwłocznie załatwić niezbędne formalności. W tym celu możesz skorzystać z bezpłatnego kalkulatora OC, który pomoże Ci wybrać najkorzystniejszą ofertę i umożliwi zakup ubezpieczenia online. Warto jednak wiedzieć, że polisa OC wznawia się automatycznie, jeśli nie wypowiesz jej przed końcem okresu ochrony.

Sprawdzenie ubezpieczenia samochodu – co oprócz kar finansowych grozi za brak aktualnego OC?

Kara finansowa za brak ważnej polisy ubezpieczeniowej z pewnością jest dotkliwa dla większości właścicieli pojazdów. Konsekwencje takiego stanu rzeczy mogą okazać się bardziej uciążliwe, gdy spowodujesz kolizję na drodze. Wtedy grozi Ci popadnięcie w długi. Jeżeli poszkodowany będzie niezdolny do podjęcia pracy, otrzyma dożywotnią rentę, którą Ty będziesz samodzielnie finansować. Ważne ubezpieczenie OC skutecznie chroni przed takimi sytuacjami. Lepiej zatem nie ryzykować.

Kolejną konsekwencją wynikającą z braku aktualnego OC są odsetki z regresu ubezpieczeniowego oraz koszty postępowania sądowego. Warto podkreślić, że do uregulowania zobowiązań wobec UFG może zostać pociągnięty nie tylko właściciel samochodu, ale również osoba kierująca pojazdem w momencie zdarzenia. Zgodnie z obowiązującym prawem istnieją okoliczności, które pozwalają na odwołanie się od regresu ubezpieczeniowego. Jeśli chciałbyś skorzystać z tego przywileju, musisz dostarczyć przynajmniej jeden z poniższych dokumentów:

 • zaświadczenie o niskich dochodach,
 • zaświadczenie o statusie osoby bezrobotnej z urzędu pracy,
 • postanowienie komornicze,
 • opinię ośrodka pomocy społecznej,
 • dokumentację poświadczającą przebieg leczenia szpitalnego.

Jeżeli żadna z powyższych sytuacji Cię nie dotyczy, musisz spłacić regres ubezpieczeniowy. W konsekwencji wydasz o wiele więcej. Duże zobowiązania finansowe mogą Cię wpędzić  w poważne kłopoty. Zadbaj zatem o to, by zawsze mieć ważną polisę OC. To naprawdę niewielki koszt w porównaniu do tego, ile będziesz musiał wydać, gdy stanie się coś złego.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak sprawdzić ubezpieczenie auta w CEPiK?

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców to kolejne miejsce, w którym sprawdzisz, czy auto ma OC. Oprócz numeru rejestracyjnego lub numeru VIN będziesz potrzebować również daty pierwszej rejestracji pojazdu. Znajdziesz ją w dowodzie rejestracyjnym. Na tej podstawie dowiesz się, czy ubezpieczenie jest nadal aktualne. W odróżnieniu od bazy UFG nie znajdziesz tu informacji o towarzystwie ubezpieczeniowym ani o terminie ważności polisy. Co ciekawe, CEPiK informuje również o aktualnym przeglądzie technicznym pojazdu. Na stronie dedykowanej historii pojazdów po wpisaniu wyżej wymienionych danych wyświetli Ci się:

 • status rejestracji auta,
 • pojemność silnika,
 • rok produkcji,
 • typ nadwozia,
 • rodzaj paliwa,
 • odczyt drogomierza.

To prosty i szybki sposób na otrzymanie dostępu do ważnych wiadomości całkowicie za darmo.

Sprawdzenie OC pojazdu i jego historii – pozostałe sposoby weryfikacji polisy

Oprócz strony UFG i witryny CEPiK możesz zweryfikować ważność ubezpieczenia w komercyjnych serwisach internetowych. Za dostęp do takiej informacji będziesz musiał jednak zapłacić. Ceny tej usługi są różne. Kolejnym rozwiązaniem jest wizyta w Autoryzowanej Stacji Obsługi. Tutaj poznasz historię serwisową, i dowiesz się, czy przebieg ustawiony w pojeździe jest zgodny z rzeczywistością.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat stanu wyeksploatowania auta, odwiedź stację diagnostyczną. Specjalista oceni stan techniczny i przedstawi Ci historię lakierowania. Weryfikacja polisy OC i przeszłości pojazdu pomoże Ci podjąć decyzję o zakupie bądź rezygnacji z zakupu danego auta. W ten sposób ograniczysz ryzyko nieplanowanych wydatków w przyszłości oraz zwiększysz satysfakcję z inwestycji. Sprawne auto bezwypadkowe sprawi Ci wiele radości.

Podsumowanie: Jak sprawdzić ubezpieczenie auta?

Jeśli zależy Ci na szybkiej weryfikacji polisy komunikacyjnej, możesz to zrobić online. Sprawdzenie, czy auto ma OC jest możliwe dzięki ogólnodostępnym internetowym bazom danych. W tym celu możesz skorzystać z witryny UFG czy CEPiK lub skorzystać z mobilnej aplikacji UFG Na Wypadek. Każda z tych metod jest prosta i zajmuje mało czasu. To idealne rozwiązanie, gdy zawieruszy Ci się druk polisy lub sprawca zdarzenia drogowego nie ma przy sobie żadnego dowodu ubezpieczenia.

Jeżeli okaże się, że OC straciło swoją ważność, trzeba je jak najszybciej przedłużyć. To pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. Niestety organy kontroli mogą wykryć przerwę w ciągłości i nałożyć na Ciebie karę finansową. Jej wysokość będzie uzależniona od czasu, w którym zarejestrowany pojazd był pozbawiony ważnej polisy. Gorzej, gdy w tym czasie spowodujesz kolizję bądź wypadek. W takiej sytuacji musisz liczyć się ze sporymi wydatkami. Zrób wszystko, by temu zapobiec i wykup OC w wyznaczonym terminie. Zarówno polisę OC, jak i AC kupisz w CUK. Możesz to zrobić dzięki specjalnemu formularzowi na stronie www.cuk.pl, podczas rozmowy telefonicznej z doradcą lub w jednej z placówek w całym kraju. Najbliższą możesz znaleźć tu: placówki CUK.

FAQ

 • 1
  Jak sprawdzić, czy auto ma OC?

Istnieje kilka sposobów. Najwygodniej sprawdzisz, czy auto ma OC, korzystając z internetowych baz danych UFG i CEPiK. Możesz też skorzystać z mobilnej aplikacji UFG Na Wypadek.

 • 2
  Czy sprawca ma OC?

Jeśli zdarzyła Ci się niewielka stłuczka wystarczy, że spiszesz oświadczenie sprawcy kolizji. Nie musisz wzywać policji. Jednak upewnij się, czy sprawca ma OC. Dokonasz tego online na stronie UFG lub w aplikacji mobilnej UFG Na Wypadek.

 • 3
  Jak UFG wykrywa brak OC?

System przeszukuje bazę danych ubezpieczenia OC w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, a także ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych. Wykorzystuje do tego specjalny algorytm.

Oceń artykuł

4.67
(3)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku