W tym artykule:
Zakup używanego samochodu jest zawsze obarczony pewnym ryzykiem. Im więcej pojazd miał właścicieli, tym jego historia może być bardziej zawiła. Jednak jest sposób na to, by zweryfikować auto. Dowiedz się, jak można sprawdzić nr VIN samochodu.
Co to numer VIN?
VIN to nic innego jak numer identyfikacyjny samochodu, który jest zapisany na tabliczce znamionowej. Co ciekawe, zanim uchwalono ogólny standard nadawania pojazdom unikalnego numeru VIN w 1981 roku, wcześniej trudno było znaleźć jednolitą metodę znakowania aut. Każdy numer VIN łącznie ma 17 znaków, dzięki którym można zidentyfikować:
- kraj i producenta – w części WMI;
- informacje dotyczące wersji pojazdu dostępne w części VDS;
- rok produkcji i serię pojazdu we fragmencie VIS.
Te wszystkie informacje o samochodzie można uzyskać tylko na podstawie przeczytania samego numeru VIN, natomiast sprawdzenie go umożliwi dostęp do dodatkowych danych.
Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze
- Wiele towarzystw do wyboru,
- Kompleksowa ochrona Twojego auta,
- Pełne wsparcie doradców.
Gdzie jest numer VIN w samochodzie?
Wiele osób zastanawia się, jak sprawdzić nr VIN w samochodzie. W tym celu możliwe jest znalezienie go:
- w dowodzie rejestracyjnym pojazdu;
- wewnątrz samochodu na podłodze przy przednim fotelu pasażera;
- na słupku bocznym;
- pod wyściełaniem bagażnika;
- na desce rozdzielczej po stronie kierowcy;
- przy drzwiach do samochodu.
Choć wydano normę dotyczącą unifikacji nadawania numeru VIN, to jego umiejscowienie do dzisiaj jest zależne od producenta samochodu. Na szczęście numer identyfikacyjny pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym pojazdu w polu oznaczonym literą E. Natomiast zawsze zalecanym środkiem ostrożności podczas zakupu używanego auta, jest zweryfikowanie czy dane w dokumentacji są zgodne z tymi na tabliczce znamionowej pojazdu.
Darmowe sprawdzenie samochodu po numerze VIN
Kupno używanego pojazdu może zwiększyć stresu. Tak naprawdę nabywca nigdy do końca nie wie, jaką historię ma auto i czy stan licznika jest zgodny z prawdą. Warto jednak wiedzieć, że od 2014 roku Polska uruchomiła możliwość bezpłatnego sprawdzenia samochodu po VINie. Jak można to zrobić? Oprócz numeru identyfikacyjnego pojazdu będziesz potrzebować:
- numeru rejestracyjnego samochodu;
- daty pierwszej rejestracji.
Niestety, ale dopiero po porozumieniu z właścicielem samochodu możliwe jest uzyskanie tych informacji. Część sprzedawców, którzy wystawiają swoje pojazdy na sprzedaż w serwisach online, udostępnia te dane, inni natomiast oferują taką możliwość dopiero przy spotkaniu. Takie działanie może generować koszty, zwłaszcza jeśli kupiec przyjeżdża z drugiego końca Polski, tylko po to, by dowiedzieć się, że oferta nie była zgodna ze stanem faktycznym.
Gdzie można pobrać darmowy raport VIN?
Informacje o samochodzie na podstawie numeru VIN są dostępne na rządowej stronie udostępniającej bezpłatnie usługę Historia Pojazdu. Dane, które tam znajdziesz, są pobierane z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Z takiego sposobu sprawdzenia pojazdu mogą skorzystać również użytkownicy aplikacji rządowej mPojazd. Wśród informacji, które można uzyskać, pobierając darmowy raport auta po numerze VIN, można wymienić:
- informację czy pojazd posiada ważną polisę OC oraz termin ważności umowy ubezpieczenia;
- dane techniczne samochodu;
- liczbę dotychczasowych właścicieli pojazdu;
- ważność badań technicznych oraz ich termin;
- odczyt kilometrów na liczniku, jednak należy pamiętać, że takie dane są pobierane dopiero od 2014, więc w pojazdach starszych wcześniejszy okres nie może być sprawdzony w ten sposób;
- dane dotyczące wymiany drogomierza – dopiero od 2020 roku;
- czy właściciel auta to osoba prywatna, czy firma;
- status pojazdu – może być oznaczony np. jako kradziony.
Historia pojazdu może pomóc zweryfikować niektóre dane, które podaje sprzedawca w ofercie.
Gdzie można uzyskać więcej informacji?
Na rynku można znaleźć również oferty odpłatnego sprawdzenia samochodu po numerze VIN. W ten sposób można uzyskać dodatkowe informacje o europejskich autach, takie jak:
- liczbę wykonanych napraw serwisowych;
- usterki fabryczne pojazdu;
- dane dotyczące wypadków i kolizji, jeśli samochód w nich uczestniczył.
Ponadto przy niektórych pojazdach można trafić również na zdjęcia. Takie raporty mogą kosztować
od 9. do 40. złotych, w zależności od wyboru dostawcy usługi. Przewidziane jest również rozwiązanie szczególnie chętnie wybierane przez osoby, które zastanawiają się nad sprowadzeniem auta ze Stanów Zjednoczonych. W raporcie dotyczącym amerykańskiego samochodu można dowiedzieć się, czy pojazd był demontowany oraz, czy zgłoszono kiedykolwiek roszczenie do ubezpieczyciela o szkodach całkowitych. W ten sposób potencjalny kupiec może się uchronić przed zakupem auta, które było naprawiane w nieznanych warunkach, a przez to stało się niebezpieczne.
Z DORADCĄ
Dlaczego warto sprawdzić samochód po numerze VIN?
Trudno znaleźć osobę, która nigdy nie słyszała o nieuczciwych sprzedawcach samochodów. Chociaż dzisiaj to zjawisko występuje rzadko, to nadal można zauważyć próby:
- cofnięcia przebiegu pojazdów
Choć niektórzy uważają, że to niewielkie oszustwo, które ma skłonić kupca do zakupu, to warto wiedzieć, że jest to przestępstwo. Taką kwalifikację czynu wprowadzono wraz z nowymi przepisami Kodeksu Karnego, obowiązującymi od 1. stycznia 2020. Dla osób, które zarówno zlecają, jak i wykonują takie usługi, ustawodawca przewidział karę pozbawienia wolności od 3. miesięcy do 5. lat.
Jak może dojść do wykrycia przestępstwa? Podczas badania technicznego na okręgowej stacji kontroli pojazdów lub w trakcie kontroli policyjnej. Warto pamiętać, że od 2014 roku dane dotyczące przebiegu samochodu są gromadzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dlatego zainteresowany ofertą kupna pojazdu powinien przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdzić numer VIN. W ten sposób możesz ocenić, jaka liczba kilometrów na liczniku wydaje się prawdopodobna. Co ciekawe można również spróbować oszacować liczbę przejechanych kilometrów po stanie technicznym auta. Wyraźnie sfatygowana tapicerka na miejscu kierowcy i wytarta kierownica mogą wskazywać na spory przebieg pojazdu. Natomiast nawet przy ładnym i zadbanym wnętrzu warto poświęcić kilka minut na pobranie raportu VIN samochodu.
- sprzedaży kradzionego samochodu
To sytuacja, która może przydarzyć się w zasadzie każdemu. Szukając używanego pojazdu, zazwyczaj przeszukuje się lokalne portale z ogłoszeniami. Nagle pewnego dnia pojawia się oferta z atrakcyjną ceną modelu, który zainteresował potencjalnego kupca. Na miejscu wszystko się zgadza, a sprzedający dysponuje kompletem dokumentów. Sam już przygotował wypisane egzemplarze umowy sprzedaży samochodu, które tylko czekają na Twoje dane i podpis. Gdybyś się zgodził na taką transakcję bez sprawdzenia auta po numerze VIN, mogłoby się okazać już podczas rejestracji pojazdu, że padłeś ofiarą oszustwa, a samochód który kupiłeś, ma status kradzionego. W praktyce odnalezienie przestępcy jest bardzo trudne, gdyż nie dysponujesz żadnymi jego prawdziwymi danymi. Można tego uniknąć z pomocą kilku kliknięć. Wystarczy pobrać darmowy raport historii pojazdu z rządowej strony.
Skoro można ustrzec się przed przykrymi konsekwencjami niesprawdzonego zakupu, a przy tym nie płacić za informacje auta VIN to najkorzystniej po prostu sprawdzić każdy samochód. W ten sposób możesz dokładnie zweryfikować, czy oferowane auto to nie suma wielu innych modeli, złożona z wielu części czy pojazd o dwukrotnie wyższym przebiegu.
Ubezpieczenia
Darmowe sprawdzenie informacji o samochodzie po numerze VIN powinno być regułą przy zakupie używanego pojazdu. Stosując się do tych porad, możesz uzyskać informacje potrzebne do oceny pojazdu. Natomiast po zakupie samochodu nie zapomnij o obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym OC. Korzystne będzie także zadbanie o pasażerów pojazdu z polisą NNW. Warto pamiętać o dodatkowych zabezpieczeniach w każdej dziedzinie życia. W ten sposób można się uchronić przed stratą pieniędzy i poważnymi problemami z nią związanymi. Dlatego w istotnych sprawach nie zdawaj się na łut szczęścia. Ubezpieczenie AC pozwoli Ci na sfinansowanie naprawy samochodu czy usunięcie szkód związanych z np. szkodami po gradobiciu.
Oceń artykuł