Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Ubezpieczenie budynków rolnych - nie tylko formalność

Przede wszystkim ubezpieczenie budynków rolnych chroni Twój cenny majątek. Obowiązkową polisę możesz rozszerzyć o elementy stałe i ruchome, aby zyskać maksymalną ochronę. Postaw na spokój podczas codziennej pracy.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

Nasi doradcy są po to, aby odpowiedzieć na każde Twoje pytanie. Ubezpieczenie to nie tylko formalność, ale przede wszystkim skuteczna ochrona.

Co zyskujesz?

  • Możliwie najwyższy zakres ochrony
  • Dostosowanie do Twoich potrzeb i budżetu
  • Pełne wsparcie na każdym etapie
ZAMÓW ROZMOWĘ

Nasi klienci kupują

Jesteśmy specjalistami w wielu dziedzinach ubezpieczeń. Sprawdź produkty, które szczególnie chętnie kupują nasi Klienci.

Ubezpieczenie
na życie

Bądź spokojny – na wszelki wypadek

Ubezpieczenie
rowerowe

Pokonuj kolejne kilometry i jedź bezpiecznie!

Ubezpieczenia
firmowe

Prowadź swój biznes – bez strachu o przyszłość

Bądźmy w kontakcie

#kupujtakjaklubisz

W CUK Ubezpieczenia zależy nam na Twojej wygodzie. W naszej multiagencji ubezpieczysz się na wiele sposobów i błyskawicznie obliczysz składkę za polisę. Możesz kupić online, porozmawiać z nami lub spotkać się osobiście w jednej z naszych placówek.

Co wchodzi w zakres ubezpieczenia budynków rolnych?

Podstawowy wariant możesz rozszerzyć o elementy stałe i ruchome np. meble, piece i armaturę sanitarną. Polisa może objąć także kolektory słoneczne. Jednak to dopiero początek długiej listy tego, co można ubezpieczyć. Coraz więcej rolników i innych podmiotów objętych obowiązkowym ubezpieczeniem budynków rolniczych, decyduje się również na ubezpieczenie kompletnego wyposażenia wnętrza. Mowa tutaj między innym o wszelkim sprzęcie gospodarstwa domowego, który znajduje się w budynkach rolniczych. Co więcej, często w ramach jednej polisy istnieje możliwość ubezpieczenia budynków rolniczych oraz sprzętów przechowywanych w domu. Towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowują coraz to bardziej złożone oferty, wszystko po to, aby sprostać oczekiwaniom i potrzebom każdego klienta. Rolnik może również zdecydować się na ubezpieczenie wszelkich zapasów, w tym nawozów, pokarmu dla zwierząt, czy nawet materiałów budowlanych. Ostateczna decyzja w kwestii zakresu ubezpieczenie zawsze należy do osoby wykupującej polisę.Sprawdzamy oferty wiodących towarzystw ubezpieczeniowych, co daje gwarancję dopasowania oferty do każdego klienta.

Ochrona ubezpieczeniowa zadziała w razie wystąpienia ryzyk zawartych w umowie. W przypadku polisy obowiązkowej będą to zdarzenia losowe, np. pożar, zalanie, uderzenie pioruna czy osunięcie się ziemi. Jeśli chcesz kompleksowo zadbać o gospodarstwo, warto pomyśleć o uzupełnieniu ochrony dodatkowymi czynnikami ryzyka takimi jak szkody wodociągowe czy przepięcia. Polisa jest podstawowym źródłem wsparcia finansowego w przypadku trudności, które mogą spotkać Twoje gospodarstwo. Dzięki ubezpieczeniu ze spokojem możesz myśleć o przyszłości i skupić się na rozwoju swojej działalności.

Czy ubezpieczenie budynków rolnych jest obowiązkowe?

Każdy, kto prowadzi gospodarstwo rolne, jest zobowiązany do wykupienia polisy ubezpieczeniowej, zabezpieczającej budynki i inne nieruchomości rolne na wypadek zniszczenia. Nakaz ten wynika z Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych. Obowiązek prawny dotyczy ubezpieczenia budynków rolnych od najczęściej występujących nieszczęśliwych wypadków. Niemniej jednak każdy posiadacz gospodarstwa ma możliwość wykupienia polisy o zdecydowanie szerszym zakresie. Na rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych ofert. Wybór należy tak naprawdę do rolnika, który sam decyduje, na jakim poziomie zabezpieczenia mu zależy. Obowiązkowe ubezpieczenie budynków rolnych zapewnia względny spokój, jednak chcąc mieć pewność, że w razie nieszczęścia nie poniesie się znaczących strat finansowych, warto zdecydować się na nieco bardziej rozbudowaną polisę. Należy w tym miejscu podkreślić, że zwykle wcale nie oznacza to o wiele większego wydatku. Interesują Cię stawki za ubezpieczenie budynków rolnych? Kalkulator ubezpieczeń tego typu niestety nie jest dostępny online, jednak doradcy CUK porównają oferty wiodących towarzystw ubezpieczeniowych i pomogą Ci wybrać najlepszą opcję.

Dla kogo obowiązkowe ubezpieczenie budynków rolnych?

Każdy rolnik jest objęty obowiązkiem wykupienia ubezpieczenia budynków rolnych. Co to jednak tak naprawdę oznacza? Kim według polskiego prawa jest rolnik? Najczęściej pod tym pojęciem rozumie się osobę fizyczną, prowadzącą gospodarstwo rolne. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że osoba ta nie musi być właścicielem ziemi, lecz na przykład jej dzierżawcą. W takiej sytuacji również spoczywa na rolniku obowiązek wykupienia stosownej polisy. Co więcej, obowiązkowe ubezpieczenie budynków rolnych dotyczy nie tylko osób fizycznych. Zobowiązane do wykupienia polisy są również podmioty posiadające status osób prawnych. Mowa tutaj na przykład o spółkach użytkujących ziemię. Ponadto ubezpieczenie budynków rolnych to także obowiązek jednostek, które choć nie posiadają osobowości prawnej, nie są uznawane za rolników. Chodzi tutaj między innymi o stowarzyszenia zarządzające ziemią rolną. 

Przed czym chroni ubezpieczenie budynków rolnych?

Z założenia ubezpieczenie budynków rolnych to zabezpieczenie od zdarzeń losowych, w tym od skutków działania czynników atmosferycznych. Oznacza to, że rolnik otrzyma odszkodowanie w przypadku wystąpienia szkód, które pojawią się nie z jego winy. Tym samym rolnik może liczyć na odszkodowanie w przypadku zniszczeń powstałych wskutek np.:

  • wichury,

  • pożaru,

  • powodzi,

  • zamieci śnieżnej,

  • działań osób trzecich,

  • i wiele więcej.

Niemniej jednak należy pamiętać, że obowiązkowe ubezpieczenie budynków rolnych nie obejmuje szkód powstałych w wyniku działania rolnika oraz podległych mu pracowników. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której na przykład dojdzie do zniszczenia budynku wskutek nieprawidłowego użytkowania maszyn rolniczych. Niedopatrzenia mogą również doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu pracownika. Dlatego też drugim obowiązkowym ubezpieczeniem rolnym jest ubezpieczenie OC rolnika, które gwarantuje wypłatę odszkodowania w takich właśnie sytuacjach.

FAQ

Ostateczna ilość towarzystw, których oferty poznasz zależy od parametrów polisy, której potrzebujesz? O najlepszą ofertę dla Ciebie zapytamy ponad 30 towarzystw ubezpieczeniowych.

Polisę za pośrednictwem CUK Ubezpieczenia, możesz kupić na kilka sposobów:

- korzystając z kalkualtora online

- dzwoniąć na naszą infolinię

- odwiedzając najbliższą placówkę

Ubezpieczenia rolnicze to przede wszystkim ochrona w razie nieprzewidzianych okoliczności, które nieproszone mogą przekroczyć progi Twojego gospodarstwa. Grad, susza czy inne klęski żywiołowe to nie wyrok, ale ryzyka, od których możesz się ubezpieczyć na wybraną kwotę, czyli sumę ubezpieczenia. W razie niepomyślnej sytuacji otrzymasz wsparcie finansowe, które zapewni Ci środki na naprawę szkody.

Do obowiązkowych polis zaliczamy ubezpieczenie budynków rolniczych oraz OC rolnika. Pierwsze z nich to ochrona zabudowań, które wchodzą w skład Twojego gospodarstwa np. stodoła i kurnik. Z kolei OC rolnika polega na pomocy poszkodowanym przez Twoją działalność zawodową, kiedy np. Twoje stado zniszczy zboże sąsiada nie będziesz musiał wypłacać odszkodowania z własnej kieszeni.

Dla pełnej ochrony pomyśl także o zakupie ubezpieczenia hodowli, upraw i maszyn rolniczych. Dzięki polisie nie musisz martwić się o zwierzęta, rośliny i sprzęt, który decyduje o powodzeniu Twojej aktywności rolniczej. Szanuj owoce własnej pracy – wybierz kompleksowe ubezpieczenie dla Twojego gospodarstwa.

Masz pytanie?

Jeśli chcesz się z nami skontaktować, wypełnij poniższy formularz.