Ubezpieczenie budynków rolnych  – zabezpiecz swój majątek

  • Spełnij swój ustawowy obowiązek
  • Ubezpiecz budynki w zakresie podstawowym lub all risks
  • Porównamy dla Ciebie ofertę ubezpieczeń budynków rolnych od wielu towarzystw

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie budynków rolnych?

Spełniasz obowiązek ustawowy

Budynki gospodarstwa rolnego o powierzchni co najmniej 1 hektara podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu. Pamiętaj, że jesteś zobowiązany do objęcia polisą wszystkich nieruchomości, które wchodzą w skład Twojego gospodarstwa.

Twoje finanse są zabezpieczone

Możesz wybrać ubezpieczenie budynków rolnych, które będzie spełniać jedynie obowiązek ustawowy, jednak dużo lepszym rozwiązaniem jest polisa all risks, która w pełni chroni Twój majątek.

Zyskujesz ochronę rzeczy osobistych

Przedmioty, które masz przy sobie poza gospodarstwem, mogą paść łupem złodziei (np. portfel, klucze, telefon, dokumenty czy torebka). W przypadku rabunku ubezpieczenie pokryje koszty zakupu utraconych przedmiotów.

OC w życiu prywatnym

Obowiązkowe ubezpieczenie OC rolnika chroni Cię tylko od szkód związanych z gospodarstwem rolnym. OC w życiu prywatnym jest jego doskonałym uzupełnieniem – zapewnia ochronę w razie szkód spowodowanych np. przez Twoje dzieci, zwierzęta domowe czy podczas jazdy rowerem.

Co zyskujesz, kupując ubezpieczenie budynków rolnych w CUK?

Komfort

Polisę kupisz online, w aplikacji, przez telefon
lub w placówce – jak Ci wygodniej!

Dostęp do promocji i rabatów

Skorzystaj z programu Moc Rabatów oraz Payback!

Możliwość płatności ratalnej

lub odroczenie terminu pierwszej płatności.

Dostęp do nowoczesnej aplikacji,

która ułatwi Ci zarządzanie polisami i zgłaszanie szkód.

Kto musi kupić ubezpieczenie budynków rolnych?

Rolnik, który posiada na własność co najmniej 1 ha gruntów rolnych

Jest osobą fizyczną

Prowadzi szeroko pojętą działalność rolną

Dobierz odpowiedni zakres ochrony

Wybierz kompleksowe ubezpieczenie budynków rolnych. Możesz je ubezpieczyć od 13 wymaganych przez ustawodawcę ryzyk:

  • pożar
  • huragan (24,5 m/s)
  • deszcz nawalny
  • powódź
  • podtopienia
  • grad
  • opady śniegu
  • uderzenie pioruna
  • osunięcie się ziemi
  • eksplozja
  • lawina
  • tąpnięcie
  • upadek statku powietrznego

Pamiętaj jednak, że budynki rolne możesz też ubezpieczyć od wszystkich ryzyk (all risks), a nawet dobrać przydatne rozszerzenia, takie jak np.:

dewastacja

graffiti

przepięcia

zalanie

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu ubezpieczenia budynków rolnych?

Odpowiedni zakres ochrony

Obowiązkowe ubezpieczenie budynków rolnych obejmuje ochroną jedynie niektóre zdarzenia. Aby mieć pełną ochronę, zdecyduj się na rozszerzenie podstawowej polisy. Pamiętaj, że pożar, zniszczenie, kradzież czy przepięcie to tylko niektóre ryzyka, jakie możemy ubezpieczyć. Jako największy pośrednik ubezpieczeniowy współpracujemy ze wszystkimi znaczącymi towarzystwami z obszaru ubezpieczeń rolnych. Bez problemu więc znajdziemy najlepszy  dla Ciebie zakres ubezpieczenia w najkorzystniejszej cenie. 

Zabezpieczenie wyposażenia domu

Większość gospodarstw to także domy rodzinne, dlatego wybierając rozszerzenie ubezpieczenia, obejmij ochroną również ruchomości domowe. Dzięki temu takie przedmioty jak np. meble, ubrania, sprzęty AGD i RTV zyskają ochronę od zdarzeń losowych i kradzieży.

Odnawialne źródła energii

Rolnicy coraz częściej decydują się na montaż paneli fotowoltaicznych. W ubezpieczeniu budynków rolnych możesz objąć je ochroną. Towarzystwo zapewni Ci wsparcie finansowe w przypadku ich stłuczenia czy kradzieży. 

Kary za brak ubezpieczenia budynków rolnych

Ubezpieczenie budynków rolnych jest obowiązkowe i za jego brak przewidziana jest kara w wysokości 1/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia budynków rolnych?

historia ubezpieczeniowa właściciela

rozszerzenia polisy

lokalizacja

Poznaj realne ceny za ubezpieczenie budynków rolnych w CUK

Zostaw swój numer telefonu – skontaktujemy się z Tobą i przedstawimy Ci ofertę ubezpieczeń budynków rolnych.  

Opinie klientów

Klaudia Krawczyk

Od dawna ubezpieczamy z mężem tutaj dwa samochody. W tym roku nawet zdecydowaliśmy się na ubezpieczanie na życie. Tak naprawdę składki są niewielkie.

Joanna Zofia Ołowska

Bardzo miła atmosfera, pełen profesjonalizm, szczególne podziękowania dla Pana Pawła za pomoc w znalezieniu najoptymalniejszego ubezpieczenia OC, oraz pomoc z wyprostowaniem polis z poprzednich lat za auto ubezpieczone w całkiem innej placówce.💪👍🤝 Dziękujemy
i polecamy jak najbardziej usługi CUK Wołomin.

Paulina Zarzycka

Bardzo polecam to miejsce. Profesjonalna i bardzo miła obsługa, wszystko przebiega szybko i sprawnie, niskie ceny i najlepsze oferty na rynku. Polecam każdemu! :)

Krystian Rosadziński

Pełen profesjonalizm. Od kilku lat nie muszę pamiętać o terminie ubezpieczeń. Za każdym razem telefoniczne przypomnienie, oferty przesyłane drogą elektroniczną. Mega oszczędność czasu. Obsługa klienta na najwyższym poziomie. Polecam

Ocena naszych Klientów na Google
Opinie klientów
4,79 (17 338 opinii)

Co wchodzi w zakres ubezpieczenia budynków rolnych?

Podstawowy wariant możesz rozszerzyć o elementy stałe i ruchome np. meble, piece i armaturę sanitarną. Polisa może objąć także kolektory słoneczne. Jednak to dopiero początek długiej listy tego, co można ubezpieczyć. Coraz więcej rolników i innych podmiotów objętych obowiązkowym ubezpieczeniem budynków rolniczych, decyduje się również na ubezpieczenie kompletnego wyposażenia wnętrza. Mowa tutaj między innym o wszelkim sprzęcie gospodarstwa domowego, który znajduje się w budynkach rolniczych. Co więcej, często w ramach jednej polisy istnieje możliwość ubezpieczenia budynków rolniczych oraz sprzętów przechowywanych w domu. Towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowują coraz to bardziej złożone oferty, wszystko po to, aby sprostać oczekiwaniom i potrzebom każdego klienta. Rolnik może również zdecydować się na ubezpieczenie wszelkich zapasów, w tym nawozów, pokarmu dla zwierząt, czy nawet materiałów budowlanych. Ostateczna decyzja w kwestii zakresu ubezpieczenie zawsze należy do osoby wykupującej polisę.Sprawdzamy oferty wiodących towarzystw ubezpieczeniowych, co daje gwarancję dopasowania oferty do każdego klienta.

Ochrona ubezpieczeniowa zadziała w razie wystąpienia ryzyk zawartych w umowie. W przypadku polisy obowiązkowej będą to zdarzenia losowe, np. pożar, zalanie, uderzenie pioruna czy osunięcie się ziemi. Jeśli chcesz kompleksowo zadbać o gospodarstwo, warto pomyśleć o uzupełnieniu ochrony dodatkowymi czynnikami ryzyka takimi jak szkody wodociągowe czy przepięcia. Polisa jest podstawowym źródłem wsparcia finansowego w przypadku trudności, które mogą spotkać Twoje gospodarstwo. Dzięki ubezpieczeniu ze spokojem możesz myśleć o przyszłości i skupić się na rozwoju swojej działalności.

Czy ubezpieczenie budynków rolnych jest obowiązkowe?

Każdy, kto prowadzi gospodarstwo rolne, jest zobowiązany do wykupienia polisy ubezpieczeniowej, zabezpieczającej budynki i inne nieruchomości rolne na wypadek zniszczenia. Nakaz ten wynika z Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych. Obowiązek prawny dotyczy ubezpieczenia budynków rolnych od najczęściej występujących nieszczęśliwych wypadków. Niemniej jednak każdy posiadacz gospodarstwa ma możliwość wykupienia polisy o zdecydowanie szerszym zakresie. Na rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych ofert. Wybór należy tak naprawdę do rolnika, który sam decyduje, na jakim poziomie zabezpieczenia mu zależy. Obowiązkowe ubezpieczenie budynków rolnych zapewnia względny spokój, jednak chcąc mieć pewność, że w razie nieszczęścia nie poniesie się znaczących strat finansowych, warto zdecydować się na nieco bardziej rozbudowaną polisę. Należy w tym miejscu podkreślić, że zwykle wcale nie oznacza to o wiele większego wydatku. Interesują Cię stawki za ubezpieczenie budynków rolnych? Kalkulator ubezpieczeń tego typu niestety nie jest dostępny online, jednak doradcy CUK porównają oferty wiodących towarzystw ubezpieczeniowych i pomogą Ci wybrać najlepszą opcję.

Dla kogo obowiązkowe ubezpieczenie budynków rolnych?

Każdy rolnik jest objęty obowiązkiem wykupienia ubezpieczenia budynków rolnych. Co to jednak tak naprawdę oznacza? Kim według polskiego prawa jest rolnik? Najczęściej pod tym pojęciem rozumie się osobę fizyczną, prowadzącą gospodarstwo rolne. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że osoba ta nie musi być właścicielem ziemi, lecz na przykład jej dzierżawcą. W takiej sytuacji również spoczywa na rolniku obowiązek wykupienia stosownej polisy. Co więcej, obowiązkowe ubezpieczenie budynków rolnych dotyczy nie tylko osób fizycznych. Zobowiązane do wykupienia polisy są również podmioty posiadające status osób prawnych. Mowa tutaj na przykład o spółkach użytkujących ziemię. Ponadto ubezpieczenie budynków rolnych to także obowiązek jednostek, które choć nie posiadają osobowości prawnej, nie są uznawane za rolników. Chodzi tutaj między innymi o stowarzyszenia zarządzające ziemią rolną. 

Przed czym chroni ubezpieczenie budynków rolnych?

Z założenia ubezpieczenie budynków rolnych to zabezpieczenie od zdarzeń losowych, w tym od skutków działania czynników atmosferycznych. Oznacza to, że rolnik otrzyma odszkodowanie w przypadku wystąpienia szkód, które pojawią się nie z jego winy. Tym samym rolnik może liczyć na odszkodowanie w przypadku zniszczeń powstałych wskutek np.:

  • wichury,
  • pożaru,
  • powodzi,
  • zamieci śnieżnej,
  • działań osób trzecich,
  • i wiele więcej.

Niemniej jednak należy pamiętać, że obowiązkowe ubezpieczenie budynków rolnych nie obejmuje szkód powstałych w wyniku działania rolnika oraz podległych mu pracowników. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której na przykład dojdzie do zniszczenia budynku wskutek nieprawidłowego użytkowania maszyn rolniczych. Niedopatrzenia mogą również doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu pracownika. Dlatego też drugim obowiązkowym ubezpieczeniem rolnym jest ubezpieczenie OC rolnika, które gwarantuje wypłatę odszkodowania w takich właśnie sytuacjach.