2023-03-03

Co obejmuje Pakiet Wiosna PZU?

Dowiedz się więcej o Pakiecie Wiosna z oferty PZU.

Co obejmuje Pakiet Wiosna PZU?

Początek wiosny to czas, kiedy należy pomyśleć o ubezpieczeniu swoich upraw. Rolnicy, chcąc chronić zasiewy uprawy przed niekorzystnym działaniem zjawisk pogodowych, muszą pomyśleć o zakupie odpowiedniej polisy. Pakiet Wiosna PZU zabezpiecza potrzeby rolników, którym zależy na ubezpieczeniu rzepaku ozimego czy buraków cukrowych.

Pamiętaj, że możesz otrzymać dofinansowanie w wysokości aż 65% składki ubezpieczeniowej. Pakiet wiosna w PZU obejmuje zarówno uprawy polowe, jak i uprawy warzyw. Skontaktuj się z nami i dowiedz się jak najwięcej o ubezpieczeniu upraw.

Czym jest Pakiet Wiosna PZU i co obejmuje?

Prowadzenie gospodarstwa rolnego w dużej mierze uzależnione jest od warunków pogodowych. Pogoda w Polsce z roku na rok jest coraz bardziej zaskakująca. Warto rozważyć zakup Pakietu Wiosna w PZU, by zabezpieczyć swoje plony od gradu oraz przymrozków wiosennych i spokojnie zająć się prowadzeniem swojego gospodarstwa.

W PZU masz możliwość zakupu ubezpieczeń dotowanych i niedotowanych. Co ważne, w przypadku ubezpieczeń dotowanych nawet 65% składki zostaje pokryte z budżetu państwa. W razie szkody towarzystwo wypłaci odszkodowanie, które możesz przeznaczyć na pokrycie strat, które powstały np. w uprawach polowych z powodu przymrozków wiosennych czy gradobicia. 

Uprawy, jakie może objąć ochroną Pakiet Wiosna PZU to: zboża, kukurydza, rzepak,  rzepik, tytoń, chmiel, buraki cukrowe, ziemniaki, warzywa gruntowe oraz rośliny strączkowe.

Poniżej przedstawiamy informacje dotyczące upraw i ryzyk, które są objęte dopłatami w ramach budżetu państwa.

Jakie uprawy można ubezpieczyć w ramach Pakietu Wiosna w PZUOd czego można je ubezpieczyć

Uprawy polowe w tym: zboża, kukurydza, rzepak, rzepik, ziemniaki, buraki cukrowe, chmiel, tytoń, warzywa gruntowe, rośliny strączkowe    

 • Przymrozki wiosenne
 • Susza
 • Powódź
 • Pakiet Wiosna: grad + przymrozki wiosenne
 • Pakiet 5 ryzyk: deszcz nawalny, huragan, lawina, piorun, obsunięcie się ziemi
   

Uprawy warzyw i owoców w tym: owoce drzew i krzewów owocowych, truskawki

 • Grad
 • Przymrozki wiosenne
 • Powódź
 • Susza
 • Pakiet 5 ryzyk

Towarzystwo PZU zapewnia Ci przede wszystkim wygodę i elastyczność. Sam wybierasz ryzyka, przed którymi chcesz chronić swoje uprawy. Jednak niezależnie od tego, na jaki pakiet ubezpieczeń się zdecydujesz, koniecznie przed zawarciem polisy zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

PZU poza możliwością wyboru osobnych ryzyk (np. suszy czy przymrozków wiosennych) proponuje również polisy pakietowe takie jak Pakiet Wiosna oraz Pakiet 5 Ryzyk. Jak wspominaliśmy wyżej, Pakiet Wiosna PZU zabezpiecza Twoje uprawy przed szkodami spowodowanymi przez grad oraz przymrozki wiosenne, a Pakiet 5 Ryzyk chroni je przed skutkami huraganu, deszczu nawalnego, pioruna, obsunięcia się ziemi czy lawiny.

W 2022 roku dla rolników, którzy mieli wykupione ubezpieczenie budynków rolniczych, PZU oferowało dodatkową zniżkę na Pakiet Wiosna lub grad w wysokości aż 20% dla ubezpieczenia zboża. W tym roku jeszcze nie mamy konkretnych informacji dotyczących ubezpieczenia upraw w PZU.

Chcesz dowiedzieć się, jak ubezpieczyć swoje uprawy? Zapoznaj się z pozostałymi artykułami, z których dowiesz się więcej szczegółów. Podpowiadamy również, czy warto ubezpieczać uprawy oraz które ubezpieczenia rolnicze są obowiązkowe.

Poniżej przedstawiamy bardziej szczegółowe porównanie zakresu ubezpieczenia upraw w PZU oraz pozostałych towarzystw znajdujących się w naszej ofercie.

Generali AgroPZUAgro Ubezpieczenia TUWInterRiskErgo HestiaTUZ

Ujemne 
skutki przezimowania – ryczałty

15%, 
25%

10%,
17%,
25%

17%

15%,
18%,
25%

15%,
20%

15%,
20%,
25%

17%

Udział 
własny

Nie    

Tak, z 
możliwością zniesienia

Tak, z 
możliwością zniesienia

Nie    

Nie    

Nie    

Tak, z 
możliwością zniesienia

Proporcja 
rzepaku do 
zboża

70/30

Połowa zasianych 
zbóż

Brak

Brak

60/40

Brak

60/40

Franszyza 
od 8% 
- opcja

Tak

Tak

Tak

Tak

Nie

Tak

Tak

Wczesne przymrozki

Tak

Za zgodą
towarzystwa

Za zgodą
towarzystwa

Za zgodą
towarzystwa

Za zgodą
towarzystwa

Za zgodą
towarzystwa

Za zgodą
towarzystwa

Stała suma ubezpieczenia

Tak

Nie, jedynie
za zgodą towarzystwa

Nie, jedynie
za zgodą towarzystwa

Tak

Tak

Tak

Nie, jedynie
za zgodą towarzystwa

 • Polisa z dotacjami do 65% składki
 • Ubezpieczenia upraw nawet od wszystkich ryzyk pogodowych
 • Porównamy dla Ciebie ofertę ubezpieczeń upraw z dotacjami od wielu towarzystw

Czego nie obejmuje Pakiet Wiosna PZU

Pakiet Wiosna w PZU obejmuje tylko ubezpieczenie od gradu oraz przymrozków wiosennych. Oznacza to, że decydując się na ten pakiet otrzymasz ograniczoną ochronę Twoich upraw. Pakiet ten nie obejmuje m.in. suszy oraz powodzi. Jak wspominaliśmy wcześniej, PZU jest bardzo elastyczne i to Ty decydujesz, od jakich ryzyk chcesz ubezpieczyć swoje uprawy. W przypadku Pakietu Wiosna uprawy możesz dodatkowo ubezpieczyć od ryzyka suszy.

Przed zakupem polisy warto poznać dostępne na rynku oferty. Skontaktuj się z nami i sprawdź, które towarzystwo oferuje najkorzystniejszeubezpieczenie upraw. Nie zapominaj tylko, że w przypadku upraw dotowanych warto się spieszyć, ponieważ pieniądze z budżetu państwa zwykle bardzo szybko się kończą. Z propozycjami towarzystw warto zapoznać się jeszcze przed startem wiosennej edycji ubezpieczenia upraw.

To ważne!

Pakiet Wiosna PZU nie jest dostępny dla wszystkich upraw. Owoce drzew i krzewów owocowych oraz truskawki nie mogą zostać nim objęte.
 

Wiosna PZU – analiza oferty

Pakiet Wiosna w PZU przeznaczony jest dla producentów rolnych, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy od szkód wyrządzonych przez grad oraz przymrozki wiosenne.Obejmuje on uprawy takie jak:

Rodzaj uprawyPlon główny

Zboża

Ziarno

Rzepak i rzepik

Nasiona

Buraki cukrowe

Korzenie buraka

Kukurydza przeznaczona na paszę

Kolby i nadziemne części rośliny

Kukurydza przeznaczona na ziarno

Ziarno

Ziemniaki

Bulwy

Warzywa gruntowe

Część warzyw gruntowych przeznaczona
do konsumpcji

Chmiel

Szyszki

Tytoń

Liście

Rośliny strączkowe

Nasiona

Pakiet Wiosna PZU w 2022 roku można było dodatkowo rozszerzyć o ochronę upraw od suszy. Producenci rolni, którym zależało na tym ryzyku, mogli ubezpieczyć swoje uprawy w PZU.

Warto wiedzieć!

W 2022 roku już od 1 maja ryzyko suszy nie było dostępne. Zatem jeżeli zależy Ci na tym rozszerzeniu, musisz wykupić je w odpowiednim terminie.

W przypadku ubezpieczenia upraw w PZU wymagana jest również lustracja. Towarzystwo wskazuje rejony, w których obowiązkowo przed zawarciem ubezpieczenia należy przeprowadzić lustrację plantacji na gruncie.

W 2022 roku obowiązkową lustracją było objętych 8 województw:

 • kujawsko – pomorskie
 • warmińsko – mazurskie
 • mazowieckie
 • małopolskie (tylko wybrane kody pocztowe)
 • łódzkie
 • świętokrzyskie
 • lubelskie
 • pomorskie

Jeżeli decydujesz się na ubezpieczenie upraw dotowanych, musisz się spieszyć. Pamiętaj jednak, że jeżeli nie uda Ci się wykupić polisy z dofinansowaniem w PZU, warto sprawdzić ofertę innych towarzystw dostępnych w naszej ofercie.

To ważne!

Jeżeli pobierasz płatności bezpośrednie w ramach wsparcia z budżetu państwa, to ubezpieczenie upraw jest obowiązkowe.

Zmiany pogodowe, które występują w Polsce mają wpływ na Twoje uprawy. Planowanie wysiewów z roku na rok jest coraz trudniejsze ze względu na pojawiające się coraz częściej anomalie pogodowe. Dlatego rozważ ubezpieczenie upraw przed gradem i przymrozkami zimowymi w ramach Pakietu Wiosna w PZU, by mieć pewność, że Twoje uprawy są bezpieczne, a Ty możesz spać spokojnie.

Zamów rozmowę

Ceny Pakietu Wiosna PZU

Nie jesteśmy w stanie podać konkretnej opłaty za Pakiet Wiosna w PZU. Wpływ na wysokość składki ma wiele czynników, w tym:

 • rodzaj i gatunek plonów, jakie ubezpieczasz;
 • województwo, w którym znajdują się Twoje uprawy (powiat oraz gmina również mają tutaj wpływ);
 • zakres ochrony, na jaki się zdecydujesz.

Pamiętaj!

Jeśli dojdzie do szkody, to suma ubezpieczenia wskazana w polisie będzie podstawą do wyliczenia odszkodowania.

Nie czekaj i już dziś skontaktuj się z naszymi doradcami, którzy na podstawie swoich doświadczeń pomogą Ci oni wybrać najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia upraw.

Czy warto zdecydować się na pakiet wiosna PZU?

Jako producent rolny z całą pewnością masz świadomość, jak dużo kosztuje Cię dbanie nie tylko o Twoje gospodarstwo, ale przede wszystkim o zasadzone plony. Dbanie o uprawy wymaga odpowiedniego nakładu pracy i kosztów. Ogromny wpływ na jakość upraw mają warunki pogodowe, na które nie masz zupełnie wpływu. Jednak kupując Pakiet Wiosna w PZU zyskujesz pewność, że Twoje mienie jest zabezpieczone od gradu oraz przymrozków wiosennych. Ten pakiet jest jednak ograniczony i dlatego warto rozważyć rozszerzenie ochrony o ubezpieczenie od suszy czy powodzi, by mieć pewność, że Twoja polisa ochroni Cię nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Jeżeli nie wykupisz odpowiedniego zabezpieczenia swoich plonów, koszty związane z naprawieniem szkód będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

W tym miejscu warto wspomnieć również o tym, jak istotne jest ubezpieczenie OC rolnika oraz ubezpieczenie budynków rolnych. Zapoznaj się z naszymi artykułami i dowiedz się, w jakich sytuacjach chroni Cię OC rolnika i dlaczego warto je mieć. Przyjdź do jednej z naszych placówek lub zadzwoń na naszą infolinię. Doradcy rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości. 
 

FAQ — najczęściej zadawane pytania:

 • 1
  Czy rolnik musi ubezpieczać uprawy?

Ubezpieczenie upraw jest obowiązkowe jedynie w sytuacji, kiedy jako producent rolny korzystasz z bezpośredniego wsparcia z budżetu państwa. Jeżeli zgodnie z ustawą jesteś zobligowany do wykupu takiego ubezpieczenia i nie dopełnisz tego obowiązku, to zostanie nałożona na Ciebie kara. Obecnie (luty 2023 r.) jest to kara w wysokości 2 euro – równowartość w złotych – od 1 ha.

 • 2
  Kiedy ubezpiecza się uprawy?

Uprawy ubezpiecza się dwa razy w roku — w sezonie wiosennym oraz jesienią. W zależności od ryzyka, jakie chcemy zawrzeć, musimy pilnować wskazanych przez towarzystwo terminów. Na przykład ubezpieczenie od przymrozków wiosennych w PZU w 2022 roku było oferowane tylko do 15.03 w przypadku drzew i krzewów owocowych oraz truskawek. Ryzyko suszy natomiast było oferowane tylko do końca kwietnia.

 • 3
  Jakie firmy ubezpieczają uprawy?

Ubezpieczenie upraw kupimy w Agro Ubezpieczenia, Ergo Hestii, Generali Agro, InterRisk, PZU, TUW oraz TUZ.

 • 4
  Czy można ubezpieczyć tunel foliowy?

Ubezpieczenie tunelu foliowego jest bardzo ryzykowne i możliwe do wykupienia tylko za indywidualną zgodą towarzystwa ubezpieczeniowego. W tej sytuacji warto skontaktować się z naszym doradcą, który znajdzie dla Ciebie najlepszą ofertę.

 • Polisa z dotacjami do 65% składki
 • Ubezpieczenia upraw nawet od wszystkich ryzyk pogodowych
 • Porównamy dla Ciebie ofertę ubezpieczeń upraw z dotacjami od wielu towarzystw

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku