2022-09-05

Czym jest mini assistance i dlaczego warto się na nie zdecydować?

Dlaczego warto zdecydować się na mini assistance?

Czym jest mini assistance i dlaczego warto się na nie zdecydować?

Ubezpieczenie OC, któremu obowiązkowo podlega każdy zarejestrowany w Polsce pojazd, zapewnia rekompensatę wyrządzonych szkód dla poszkodowanego na skutek wypadku lub kolizji. Do polisy OC warto dokupić dodatkowe ubezpieczenie, dzięki któremu w problematycznych sytuacjach na drodze, będziemy mogli liczyć na profesjonalną pomoc. Mowa tu oczywiście o assistance. Czy jego zakup zawsze musi wiązać się ze znacznymi kosztami? Nie, jeśli wybierzesz assistance mini.

Co to jest mini assistance?

Wypadek, stłuczka, kolizja, awaria to zdarzenia, których każdy kierowca chce uniknąć, ale niestety czasami się zdarzają. Skutkują nie tylko koniecznością zmiany planów związanych z podróżą, ale i wydatkami. Holowanie, pomoc lawety, przyjazd mobilnego mechanika, zwłaszcza gdy jest się z dala od domu, generują spore koszty. Jeśli ktoś szuka złotego środka między ochroną a oszczędnością, dobrym rozwiązaniem będzie mini assistance, które często nazywane jest też assistance wypadkowym. Jest to podstawowa, mniej rozbudowana wersja ochrony assistance, zapewniająca pomoc w razie wypadku lub czasem unieruchomienia pojazdu na skutek awarii. Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują różne nazewnictwo w przypadku tej usługi. Często ochrona o zakresie zbliżonym do mini assistance oferowana jest już w cenie polisy OC, jak w przypadku Programu Pomocy od Link4. Zakres takiej dodatkowej pomocy w ramach podstawowej polisy może być decydujący przy wyborze ubezpieczyciela. Niewiele wyższa składka może oznaczać o wiele korzystniejszy pakiet wsparcia.

Czy assistance można dokupić dodatkowo?

Tak, można zakupić niezależnie assistance bez OC i AC, jeśli komuś zależy na lepszej ochronie, a ma już obowiązkowe ubezpieczenie. Na zakup dodatkowego pakietu kierowcy często decydują się w okresie letnim w związku z wakacyjnymi wyjazdami. Świadomość, że w razie wypadku lub awarii można liczyć na pomoc specjalistów, zwiększa komfort wypoczynku. Na takie rozwiązanie warto też zdecydować się, jeśli:

 • planujesz jakąkolwiek dłuższą podróż;
 • korzystasz z auta częściej i na dłuższych odcinkach niż wcześniej;
 • zakupiona polisa OC nie oferowała odpowiedniego pakietu dodatkowej pomocy, który by odpowiadał Twoim potrzebom;
 • po kupnie samochodu i przejęciu ubezpieczenia po poprzednim właścicielu chcesz zadbać o lepszą ochronę.

Oferty samego assistance szybko porównasz przy pomocy naszego kalkulatora.

Co obejmuje mini assistance?

Większość towarzystw oferuje holowanie pojazdu po wypadku oraz naprawę auta na miejscu zdarzenia. Realizowana jest też pomoc informacyjna. Dzwoniąc na zazwyczaj całodobową infolinię, można zgłosić zdarzenie oraz uzyskać informacje, jak dalej postępować.

MINI Assistance UNIQA obejmuje holowanie pojazdu w wyniku wypadku do 75 km oraz naprawę na miejscu zdarzenia. Limit kilometrowy w przypadku tego pakietu jest dość niski, więc będzie odpowiedni dla osób podróżujących głównie na małych dystansach. W przypadku większych odległości korzystniejsza może okazać się inna opcja.

Wariant Assistance Wypadkowy Proama określa sumę ubezpieczenia na 1000 zł. W jego ramach gwarantowane jest holowanie na skutek wypadku oraz naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia. Skorzystać też można z pomocy informacyjnej. Assistance Wypadkowy przewiduje również holowanie pojazdu osoby poszkodowanej.

Pomoc osobie poszkodowanej w holowaniu pojazdu oferuje większość towarzystw – do najbliższego warsztatu, na parking strzeżony lub do miejsca zamieszkania. Jest to korzystne rozwiązanie, zwłaszcza gdy osoba poszkodowana nie ma własnego pakietu pomocy. W stresującej sytuacji, jaką jest wypadek, nie zostaje zdana jedynie na siebie, lecz może liczyć na pewną formę wsparcia.

Mini assistance — co obejmuje jeszcze? Pakiet podstawowego assistance może być gwarancją uzyskania wsparcia w zakresie:

 • informacji telefonicznej,
 • przekazania informacji o zdarzeniu osobie wskazanej przez ubezpieczonego,
 • holowania po wypadku do warsztatu.

Jednak zakres ubezpieczenia mini assistance od poszczególnych towarzystw może być różny. Dlatego przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej, zapoznaj się dokładnie z warunkami assistance wypadkowego, które znajdziesz w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia).

Dla kogo jest mini assistance?

Wielu kierowców decyduje się na najtańszy wariant obowiązkowego ubezpieczenia OC, chcąc zaoszczędzić. Assistance szczególnie w wersji mini nie jest znacznym obciążeniem finansowym, dlatego będzie odpowiednie dla osób, które chcą mieć ochronę, ale za nieduże pieniądze. Ze względu na częste limity kilometrów, taki podstawowy wariant ubezpieczenia assistance będzie też dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie jeżdżą często w długie trasy i holowanie w odległości do 100 km będzie wystarczające. Opcją, z której można skorzystać podróżując okazjonalnie na dłuższych trasach, np. podczas wakacyjnego wypadu, bez wykupywania polisy całorocznej, jest assistance krótkoterminowe.

Jeśli ktoś podróżuje na krótkich trasach, ale często, warto doczytać w OWU, czy ubezpieczyciel przewiduje ograniczenie liczby ewentualnych interwencji.

Zakres mini assistance – porównanie dostępnych opcji

Przyjrzyjmy się dokładniej ofertom kilku towarzystw w zakresie mini assistance dla Twojego auta.

TowarzystwoNazwa wariantuZakres terytorialnyHolowanieNaprawa na miejscu zdarzeniaDodatkowe uwagi

Uniqa

MIDI    

Polska

Tak, w wyniku wypadku, do 75 km, holowanie pojazdu poszkodowanego

Tak, w wyniku wypadku, do 300 zł

Wariant MIDI dołączany do OC bez dodatkowych kosztów

Proama

Wypadkowy

Polska

Tak, w wyniku wypadku, bez limitu, holowanie pojazdu osoby poszkodowanej

Tak, w wyniku wypadku

Link4

Program pomocy

Polska

Tak, w wyniku wypadku, do 100 km

Nie

Pomoc w przypadku zajścia pod domem, pojazd zastępczy z powodu wypadku na maks. 3 dni, uszkodzenie ogumienia, dołączany do OC bez dodatkowych kosztów

PZU

Komfort

Polska

Tak, w wyniku wypadku, do 150 km

Tak, w wyniku wypadku

Dołączany do OC bez dodatkowych kosztów, pomoc dla poszkodowanego, parking do 3 dni w razie nieczynnego warsztatu

Allianz

Podstawowy

Polska i kraje europejskie z wyłączeniem Białorusi, Mołdawii, Rosji, Ukrainy i Gruzji

Tak, do najbliższego warsztatu, w wyniku wypadku i awarii

Tak, w wyniku wypadku i awarii

Pomoc w przypadku zdarzenia pod domem, rozładowania akumulatora

UNIQA oferuje assistance MINI  w ramach polisy OC motocykla bez dodatkowych opłat. Z kolei wspomniany wyżej wariant MIDI jest przeznaczony dla aut i również jego UNIQA oferuje za darmo do OC. W ramach polisy otrzymasz samochód zastępczy na maksymalnie 2 doby na skutek awarii, wypadku lub kradzieży Twojego auta. W wyniku wypadku możesz też liczyć na transport osób (powyżej 25 km od miejsca zamieszkania) czy przewóz i leczenie zwierzęcia.

Z kolei wariant Komfort Assistance PZU dodatkowo dla posiadacza AC przewiduje ochronę na wypadek takich zdarzeń jak awaria czy kradzież.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia wypadkowego?

Na początku zastanów się, czego oczekujesz. Czy masz określone potrzeby, jak holowanie na dłuższe dystanse, naprawa w razie awarii, a może pomoc w pobliżu domu, czy po prostu zależy Ci na ochronie „na wszelki wypadek” bez dodatkowych kosztów? Aby nie przeoczyć żadnych szczegółów, dobrze jest zapoznać się każdorazowo z OWU. Niekiedy te same pojęcia bywają różnie rozumiane przez ubezpieczycieli, a jeszcze inaczej przez ubezpieczonego. Warto też zwrócić uwagę, czy przewidziane są ograniczenia wiekowe pojazdu i na szereg wyłączeń. Np. dla pakietu Proama Assistance Wypadkowy OWU przewiduje m.in. następujące wyłączenia

 • szkody będące skutkiem działań wojennych;
 • kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości;
 • szkody eksploatacyjne wynikające z zużycia pojazdu, np. korozja;
 • użycie pojazdu jako rekwizytu lub wykorzystanie auta do jazd próbnych i testowych;
 • szkody powstałe podczas jazd wyścigowych, konkursów.

Znajdź assistance najbardziej odpowiedni dla Ciebie

Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić assistance i jaki wariant będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni, wystarczy, że skontaktujesz się z naszym doradcą. Możesz wybrać kontakt telefoniczny lub odwiedzić jedną z placówek CUK w Twojej okolicy. Porównamy dla Ciebie oferty pakietów dostępne na rynku w wariantach mini, a także rozszerzonych. Dowiesz się również, które pakiety otrzymasz w ramach polisy OC/AC, a które możesz wybrać jako dodatkową ochronę do polisy już posiadanej.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Sprawdź OC/AC dla swojego auta

Zostaw numer – oddzwonimy

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku