2022-09-28

Wyłudzenie odszkodowania z OC – jak uniknąć oszustwa?

Jak ustrzec się przed wyłudzeniem odszkodowania z OC? Podpowiadamy!

Wyłudzenie odszkodowania z OC – jak uniknąć oszustwa?

W internecie znaleźć można wiele filmików przedstawiających nieodpowiedzialne zachowania kierowców, którzy celowo powodują stłuczki i kolizje, by uzyskać wypłatę pieniędzy w ramach odszkodowania. Uczciwych uczestników ruchu naraża to nie tylko na uszkodzenie własnego pojazdu, czy obrażenia ciała, ale w skrajnych sytuacjach również na utratę życia w wypadku drogowym. O tym, czym jest wyłudzenie odszkodowania z OC, jak zachować się w przypadku podejrzanej kolizji i jak nie dać się oszustom drogowym odpowiadamy w poniższym tekście.

Kiedy mówimy o wyłudzeniu odszkodowania z tytułu OC?

Wyłudzenie odszkodowania z OC polega na oszustwie, które prowadzi do wypłaty odszkodowania przez towarzystwo ubezpieczeniowe rzekomemu poszkodowanemu. Jest to np. taka jazda, która ma na celu spowodowanie kolizji, a co za tym idzie – wypłatę świadczenia. Często jest to zaplanowane przez kierowców, którzy mają już lekko uszkodzone auta. Mimo wszystko, udowodnienie, że jest to oszustwo, jest możliwe.

Wyłudzenie odszkodowania z ubezpieczenia to także sytuacja, w której np. poszkodowany zawyża wartość szkody czy podaje inne uszkodzenia w ramach postępowania likwidacyjnego. Ma to na celu wypłatę większego świadczenia. Takie zachowanie jest nieuczciwe i nieodpowiedzialne. Towarzystwa ubezpieczeniowe współpracują z odpowiednimi służbami, które analizują dane i mogą łatwiej wytropić oszustów.

Jak rozpoznać próby wyłudzeń ubezpieczeniowych? Przykłady

Do prób wyłudzenia odszkodowania z OC może dojść poprzez pozorne ustąpienie pierwszeństwa, zajeżdżanie drogi i nagłe hamowanie, a w niektórych przypadkach, nawet cofanie. Takie zachowanie jest naganne i nieodpowiedzialne – powoduje zagrożenie zdrowia i życia wszystkich użytkowników drogi.

Zajechanie drogi na autostradzie z uwagi na prędkość może skończyć się śmiercią każdego z uczestników zdarzenia. Wyłudzenie odszkodowania z ubezpieczenia stanowi więc poważne przestępstwo!

Celowe prowokowanie stłuczki/kolizji to najczęściej spotykana metoda oszustów na wyłudzenie odszkodowania z OC. Często zdarza się, że zabieg ten jest zaplanowany przez dwóch kierowców, którzy weszli w zmowę. Liczą oni w ten sposób na uzyskanie od towarzystwa pieniędzy na naprawę pojazdu z OC innej osoby. Zwykle jednak ofiarą intrygantów padają nieświadomi niczego uczestnicy ruchu. Jeżeli ktoś Cię wpuszcza – zachowaj czujność, ponieważ może okazać się to pułapką!

Jak zapobiegać próbom wyłudzenia odszkodowania z ubezpieczenia?

Na polskich drogach często dochodzi do udanych prób wyłudzeń odszkodowań, na czym cierpią głównie klienci towarzystw ubezpieczeniowych. To oni bowiem płacą składki, z których wypłacane są fałszywe odszkodowania. Kara za wyłudzenie odszkodowania z OC powinna skutecznie odstraszyć oszustów. Jednak warto wiedzieć także, jak samemu ustrzec się przed ich haniebnym działaniem.

Najlepszym sposobem na udowodnienie oszustwa ubezpieczeniowego z OC jest posiadanie kamerki samochodowej i nagrywanie wszelkich zdarzeń drogowych. Łatwiej będzie wtedy udowodnić brak naszej winy w skutkach zaplanowanej przez oszustów stłuczki. W niektórych sytuacjach pomóc mogą też nagrania z osiedlowego lub miejskiego monitoringu.

Jak działają oszuści, by wyłudzić odszkodowanie?

Próba wyłudzenia odszkodowania może wiązać się z celowym sprowokowaniem zdarzenia, zatajeniem jego prawdziwych okoliczności i dokonywaniem szeregu innych nadużyć w celu uzyskania odszkodowania z tytułu ubezpieczenia komunikacyjnego (OC). Takie działania to z punktu widzenia prawa przestępstwo podlegające karze. Jest to jedno z najpowszechniejszych oszustw ubezpieczeniowych.

Gdy dochodzi do zaplanowanego przez oszustów zdarzenia, mogą oni stosować różnego typu manipulacje oraz ataki psychologiczne. Mają one na celu wywołanie w Tobie poczucia winy – wtedy łatwiej będzie Ci przyjąć ich nieprawdziwą wersję wydarzeń. Właśnie dlatego zachowaj czujność i zaufaj swojej intuicji.

Jazda na stłuczkę – najpopularniejsza metoda wyłudzania odszkodowania

Potencjalna kara za wyłudzenie odszkodowania z OC nie odstrasza przestępców – praktyka celowego doprowadzania do stłuczek jest wciąż popularnym procederem na polskich drogach. Właśnie dlatego każdy uczciwy kierowca powinien mieć się na baczności i w momencie, gdy zauważy dziwne zachowanie innego uczestnika ruchu – zwyczajnie powinien go unikać (zwłaszcza w miejscach o natężonym ruchu, czyli np. na zatłoczonych parkingach). Dowiedz się, co zrobić w przypadku stłuczki na parkingu centrum handlowego.

Do jakich metod pozyskania odszkodowania z OC innego kierowcy posuwają się oszuści? Przede wszystkim praktykują oni tak zwaną „jazdę na stłuczkę” – polega ona na spowodowaniu kolizji w celu wyłudzenia odszkodowania z premedytacją. Oszuści ubezpieczeniowi, którzy dopuszczają się takich działań, mają zwykle już lekko uszkodzone auta. Nieuczciwe skorzystanie z czyjegoś ubezpieczenia OC poprzez celowe doprowadzenie do kolizji traktują jako sposób na pokrycie kosztów wszelkich napraw.

Jak oszuści prowokują stłuczkę? Jeżdżą w taki sposób, by inny uczestnik ruchu drogowego uderzył w ich auto. Wymuszają więc kontakt między sobą a drugim kierowcą, np. poprzez świadome zajechanie drogi, pozorne ustąpienie pierwszeństwa, bardzo gwałtowne hamowanie itp. Jeśli dojdzie do udanej próby wyłudzenia odszkodowania z OC, stratny będzie kierowca, który został złapany w pułapkę. Traci wtedy zniżki za bezszkodową jazdę, a jego składki za kolejne polisy wzrastają.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jakie kroki podjąć, gdy podejrzewamy oszustwo ubezpieczeniowe?

Wyłudzenia ubezpieczeniowe zwykle prowadzą do sytuacji, w której rozmowa z oszustem nie ma sensu. Będzie on stosował techniki manipulacji, ponieważ zwykle dawno zaplanował już swoją strategię. O ile uczestnicy stłuczki wyszli z niej cało i nie trzeba wzywać karetki, nie zastanawiaj się – od razu dzwoń po policję!

Nawet w stresującej sytuacji nie daj sobie wmówić, że do zdarzenia doszło z Twojej winy – natychmiast szukaj świadków, poproś ich o ewentualne zeznania, spiszcie oświadczenie o szczegółach zdarzenia i poinformuj służby. O tym, jak zachować się w przypadku stłuczki pisaliśmy już w tej poradzie – sprawdź, co robić w przypadku kolizji drogowej.

To ważne!

Jeżeli po interwencji policji po stłuczce Twój samochód nie został mocno uszkodzony (doszło np. jedynie do porysowania karoserii), możesz spokojnie kontynuować podróż. Pamiętaj jednak, że szkoda rzeczywiście musi być niewielka lub taka, która nie zagraża bezpieczeństwu ani kierującemu, ani innym uczestnikom ruchu drogowego.

Wyłudzenie odszkodowania z OC – jak bronią się ubezpieczyciele?

Towarzystwa ubezpieczeniowe, mając świadomość praktyk stosowanych przez nieuczciwych kierowców, stosują pewne mechanizmy zabezpieczające. Przede wszystkim, chcąc ochronić się przed procederem wyłudzania odszkodowań z ubezpieczenia OC, dokładnie analizują powstałe w wyniku zdarzenia szkody oraz wszelkie okoliczności, jakie do nich doprowadzają.

Jeśli szkody lub okoliczności zdarzenia są dla towarzystwa niejasne – np. uszkodzenie pojazdu jest nieproporcjonalne do opisu sytuacji, w której doszło do szkody, to ubezpieczyciel prosi o pomoc rzeczoznawców. Specjaliści są w stanie wykryć wszelkie nieuczciwe działania czy zorganizowane przekręty, a towarzystwo ma prawo wtedy przeprowadzić wnikliwe kontrole.

Warto wiedzieć!

Walkę z przestępczością ubezpieczeniową prowadzi także Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. UFG stworzyło dla ubezpieczonych między innymi bazę wiedzy, której celem jest wzrost świadomości kierowców na temat ubezpieczenia komunikacyjnego oraz dociekania ewentualnych roszczeń.

Jaka jest kara za wyłudzenie odszkodowania z OC?

Za wyłudzenie odszkodowania z OC przewidziana jest kara. Art. 298 § 1 Kodeksu karnego mówi, że kto celowo powoduje zdarzenie mające być podstawą do wypłaty odszkodowania, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Osoba, która przed wszczęciem postępowania karnego dobrowolnie zapobiegnie wypłacie odszkodowania, może uniknąć kary.

Zadbaj o dopasowaną ofertę polisy – wykup OC i AC w CUK

Odpowiednia polisa OC i AC zawsze ochroni Cię przed skutkami przykrych zdarzeń na drodze. Nasz prosty w obsłudze kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych online pozwoli Ci znaleźć korzystną cenowo ofertę dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb – sprawdź oferty bez wychodzenia z domu! Jako doświadczony kierowca możesz też liczyć na uzyskanie wysokich zniżek – sprawdź, ile trwa uzyskanie pełnych zniżek OC.

Odpowiednio dobrany pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych zapewni Ci ochronę w czasie jazdy. Koniecznie upewnij się, czy Twoja polisa jest aktualna! Przy okazji możesz sprawdzić najlepsze bieżące oferty polis od wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Wypełnij formularz na stronie, odwiedź placówkę stacjonarną CUK lub zadzwoń na infolinię. Nasi doradcy odpowiedzą na wszelkie Twoje pytania!

Oceń artykuł

5.00
(2)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku