2022-09-01

Uzyskanie pełnych zniżek OC – ile trwa i od czego zależy?

Dowiedz się, jak liczyć zniżki i kiedy masz do nich prawo.

Uzyskanie pełnych zniżek OC – ile trwa i od czego zależy?

Jesteś nowym właścicielem samochodu, nie posiadasz jeszcze historii komunikacyjnej i zastanawiasz się, kiedy będą przysługiwać Ci pełne zniżki ubezpieczenia OC? Do tej pory nie przytrafiły Ci się stłuczki na trasie i chciałbyś na tym zyskać? Przygotowaliśmy krótki poradnik, dzięki któremu zweryfikujesz najważniejsze informacje na temat uzyskiwania zniżek w OC, a także poznasz towarzyszące temu zagadnieniu niuanse. Sprawdź, jak naliczane są ulgi w polisach, komu przysługują i po jakim czasie masz do nich prawo. 

Zniżki OC — czym są i kto je otrzymuje?

Zniżki OC to nic innego jak rabat udzielany właścicielom pojazdów przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Najczęściej wyrażany jest on w wartości procentowej lub kwotowo. Maksymalnie zniżki ubezpieczenia samochodu mogą wynosić 60%, choć w wyjątkowych sytuacjach wartość ta jest jeszcze wyższa. Każda firma ma swój własny system naliczania rabatów, zatem bierze pod uwagę inne czynniki, a także stawia klientom rozmaite kryteria przy dokonywaniu kalkulacji.

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, zakres ochrony polisy OC musi być taki sam w każdym towarzystwie. Prawo nie narzuca jednak, jaka powinna być kwota za ubezpieczenie. Każda firma ustala ją indywidualnie, zachęcając oczywiście swoich klientów atrakcyjnymi zniżkami czy pakietami. Maksymalna zniżka OC, jaką można uzyskać, oscyluje zazwyczaj w granicach 60%, choć niektóre towarzystwa są skłonne podnieść ją nawet do 80%.

Jeśli chcesz szybko sprawdzić najlepsze oferty OC, skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeń online

Czynniki wpływające na zniżki OC – najważniejsze kryteria

Młodzi kierowcy często zmagają się z problemem wysokich kosztów posiadania pierwszego samochodu. Spora jest nie tylko kwota zakupu czy eksploatacji pojazdu, ale także opłata za obowiązkowe ubezpieczenie OC. To młodzi użytkownicy pojazdu zapłacą bowiem za nie najwięcej z uwagi na młody wiek klasyfikowany jako czynnik podwyższonego ryzyka. Fakt większej liczby wypadków powodowanych przez osoby w wieku 18-24 lat potwierdzają także statystyki policyjne. Więcej na ten temat pisaliśmy już w tej poradzie: Dlaczego młodzi kierowcy płacą większe składki OC?

Większości kierowców posiadających historię komunikacyjną przysługują jednak atrakcyjne rabaty za polisę OC. Pojawia się jednak pytanie, jak są one naliczane? Wysokość zniżek OC zależy głównie od towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym współpracujesz. Pod uwagę brany jest okres, w którym do tej pory ubezpieczałeś auta, a także to, czy do tej pory powstały szkody związane z ruchem drogowym. Im bezpieczniejsza dotychczasowa jazda, tym atrakcyjniejsza będzie wysokość składki. Warto o tym pamiętać podczas użytkowania pojazdu.

Na zniżki OC mają wpływ także przerwy w ubezpieczeniu. Ile lat mogą wynieść, by odczuć różnicę? Jeśli na przykład sprzedasz swój samochód, a następny kupisz po kilku latach, nie jesteś współwłaścicielem czyjegoś auta i nie posiadasz innego pojazdu, składka będzie naliczana na nowo. Warto zatem zadbać o ciągłość w ubezpieczeniu OC.

Towarzystwa ubezpieczeniowe cenią też lojalność klientów, dlatego mogą proponować atrakcyjne rabaty oraz ciekawe pakiety, jeśli przedłużasz z nimi umowę. Warto też zapytać o zniżki za polisy dla kilku samochodów na tego samego właściciela. Jeśli więc posiadasz więcej niż jedno auto, ubezpieczenie wszystkich pojazdów w jednym towarzystwie może być bardziej opłacalne.

Warto zapamiętać!

Zniżki na ubezpieczenie samochodu przyznawane są na podstawie indywidualnych czynników. Towarzystwo za każdym razem oblicza tzw. ryzyko ubezpieczeniowe. W przypadku młodych kierowców, którzy mogą być sprawcami większej liczby wypadków i kolizji na drodze, jest ono znacznie wyższe. Właśnie dlatego dłuższa bezszkodowa historia przekłada się na wyższe zniżki na ubezpieczenie.

Ubezpieczyciele gratyfikują też swoich klientów za brak szkód, dzięki czemu firma nie musiała wypłacać odszkodowania. Jeśli będziesz więc regularnie opłacać ubezpieczenie OC, nie powodujesz kolizji, możesz liczyć na wyższe zniżki za bezszkodową jazdę. Wysokość samej składki OC zależy także od wielu innych parametrów związanych z posiadanym pojazdem czy lokalizacją, w której jest on zarejestrowany. Więcej na ten temat dowiesz się z naszej innej porady – sprawdź, od czego zależy cena OC.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak naliczane są zniżki na ubezpieczenie samochodu?

Naliczanie zniżek OC zależy od wielu czynników ustalanych bezpośrednio przez ubezpieczyciela. Przykładowe rabaty, które możesz zyskać za bezszkodową jazdę to 10% po pierwszym roku i 60-70% po kilku latach ciągłości w ubezpieczeniu. Z kolei niedoświadczonemu kierowcy towarzystwa doliczają zwyżki. Jeśli jesteś młodym kierowcą, tym bardziej uważaj, prowadząc pojazd na drodze. Bezpieczeństwo jest bardzo ważne dla Twojego życia i zdrowia, a ponadto ma wpływ na zniżki OC. Wiek kierowcy to z perspektywy ubezpieczyciela niezwykle istotna kwestia.

Każde towarzystwo stosuje zasadę, że im dłuższa bezszkodowa historia ubezpieczeniowa, tym większe rabaty dla kierowców. Warto jednak zaznaczyć, że każda szkoda, którą wyrządziłeś na trasie, będzie miała wpływ na wysokość składki. Aby towarzystwo ubezpieczeniowe wiedziało, jak obliczyć zniżki OC, sprawdzi Twoją historię w bazie UFG, aby zweryfikować, czy są odnotowane stłuczki, kolizje lub wypadki.

Przy wyliczaniu zniżek towarzystwa ubezpieczeniowe mogą stosować system bonus/malus, czyli przyznawanie zniżek i zwyżek o konkretnej procentowej wartości, w zależności od historii szkód komunikacyjnych. Każdy klient ma więc przypisaną klasę taryfową. Jeśli zgłosi on szkodę, będzie należał do innej klasy niż dotychczas, tracąc tym samym zniżki lub zyskując zwyżkę. O tym, jakie zniżki na OC zostaną przyznane, decyduje samo towarzystwo. Z reguły dodatkowa zniżka za bezszkodową jazdę wynosi około 10% w skali roku. 

Warto wiedzieć!

Jak sprawdzić zniżki OC? Swoje zniżki na OC oraz przebieg ubezpieczenia można sprawdzić w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Wystarczy pobrać i wypełnić wniosek dostępny na portalu internetowym UFG i odesłać go do Funduszu.

Maksymalne zniżki OC — po jakim czasie je zyskujesz?

Dużym ułatwieniem i oszczędnością są oczywiściemaksymalne zniżki OC. Po ilu latach kierowca może liczyć na taką hojność ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego? To zależy od konkretnego systemu przyznawania rabatów danego TU. Im dłużej kierowca jeździ bez szkód komunikacyjnych, tym większe prawdopodobieństwo, że składka z roku na rok będzie niższa.

Najczęściej przyjmuje się, że przy ubezpieczeniu samochodu zniżki wynoszą 10% za każdy rok bezszkodowej jazdy. Pełna wartość, czyli z reguły 60% jest zatem możliwa do uzyskania po około 6 latach. Termin ten jest jednak orientacyjny, bo w niektórych firmach okres uzyskania pełnych zniżek OC może być rozłożony nawet od 8 do 10 lat.

Zniżki OC – kiedy i w jaki sposób przepadają?

Zniżki OC to atrakcyjna forma oszczędności pieniędzy przy zakupie ubezpieczenia samochodu, dlatego są tak ważne dla każdego kierowcy. Niestety, kiedy dojdzie do zgłoszenia szkody komunikacyjnej, następuje utrata zniżek OC. Może to być zarówno 10%, jak i 20% straty – wszystko zależy bowiem od indywidualnego systemu obliczania rabatów przez towarzystwo.

Na jak długo traci się zniżki po kolizji? Kiedy znowu można liczyć na niższą składkę OC? To również w dużej mierze aspekt zależny od decyzji konkretnego ubezpieczyciela. Najczęściej trzeba na to trochę poczekać. Często wystarczy tylko rok bezszkodowej jazdy, aby odzyskać 10% zniżek, choć nie jest to regułą. Każda szkoda komunikacyjna jest też odnotowana w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, dlatego zmiana towarzystwa nie jest gwarancją na ponowne uzyskanie zniżek.

Drugą sytuacją, w której właściciel samochodu kupi OC bez zniżek, jest przerwa w ubezpieczeniu. W praktyce oznacza to, że zawsze warto zachować ciągłość w ubezpieczeniu i nie robić przerw pomiędzy wykupieniem kolejnych polis. Utrata zniżek OC może być dość kłopotliwa, bo ponowne ich uzyskanie zajmie kolejne kilka lat. W tym czasie można jednak zostać współwłaścicielem innego auta.

To ważne!

Zniżki OC przypisane są do konkretnego ubezpieczonego, a nie do pojazdu. Właśnie dlatego sprzedając samochód, nadal masz prawo do zniżek OC, z których możesz skorzystać podczas nabycia nowej polisy dla innego auta. Pamiętaj jednak, by zgłosić fakt sprzedaży pojazdu do towarzystwa. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Gdzie zgłosić zbycie pojazdu?

Po jakim czasie przepadają zniżki OC? Ubezpieczyciele zazwyczaj weryfikują historię ubezpieczeniową właścicieli aut nawet 5 lat wstecz. Właśnie dlatego nadal możesz liczyć na zniżki za bezszkodową jazdę, jeśli w ciągu ostatnich kilku lat miałeś polisę i nie zgłaszałeś szkód komunikacyjnych, jednak zdarzyła Ci się przerwa w ubezpieczeniu, gdyż przez pewien czas nie posiadałeś auta. Wszystko jednak zależy od konkretnej firmy. Wysokość zniżek może być taka sama, jak wcześniej, lub nieco niższa. Niektóre towarzystwa mogą jednak uznać, że po przerwie w posiadaniu OC system naliczania zniżek zaczyna się od początku.

Warto wiedzieć!

Z uwagi na fakt, że towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają długą historię ubezpieczeniową, może być to niekorzystna sytuacja dla tych, którzy zgłaszali szkody komunikacyjne. W obliczu tej sytuacji lepiej porównać ceny polis od różnych ubezpieczycieli, gdyż mogą się one mocno.

Kto traci zniżki OC — kierowca czy właściciel?

W praktyce zniżki przypisane są do konkretnego ubezpieczonego, a nie każdy właściciel samochodu musi być kierowcą. Przy szkodzie, odszkodowanie wypłaca się z OC auta, nawet jeśli pojazd prowadziła inna osoba. Jeśli dojdzie do szkody, zniżki utraci ubezpieczony. Zdarza się też, że UFG raportuje szkodę w historii szkodowości kierowcy, jednak towarzystwa nie podają oficjalnych informacji, czy wpływa to na naliczane zniżki.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Czy zniżki OC zawsze oznaczają niską składkę?

Oferty towarzystw ubezpieczeniowych mogą przyciągać klientów ze względu na spore zniżki OC. Jeśli słyszysz nawet o 80%, jest to ciekawa propozycja, jednak nie musi wcale oznaczać niskich kosztów składki. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko zależy od czynników, które wymieniliśmy w poprzednich częściach artykułu, a także:

  • wieku, od którego naliczane są zniżki (czasem jest to 22 lata, może być też 26 lat) oraz zwyżki poniżej tego wieku,
  • kwota bazowa składek OC.

Chcesz dowiedzieć się jaką składkę za ubezpieczenie OC będziesz płacić w CUK? Skontaktuj się z nami, abyśmy mogli dopasować ofertę do Twoich potrzeb. Każdego klienta traktujemy indywidualnie.

Przechodzenie zniżek na małżonka

Jeśli posiadasz wspólnotę majątkową lub masz zarejestrowany samochód nie tylko na siebie, ale także na męża lub żonę, możesz liczyć na przejście zniżek OC na współmałżonka. Czy to dobry pomysł? W przypadku wieloletniej bezszkodowej jazdy – jak najbardziej! Będziesz mógł wiele zaoszczędzić. Jednocześnie musisz wziąć pod uwagę, że liczy się zachowanie bezpieczeństwa na trasie przez obu kierowców. Ktokolwiek z dwójki małżonków spowoduje szkodę na drodze, cena składki wzrośnie dla każdego z nich.

Warto wiedzieć!

Poruszając zagadnienie ulg w polisach komunikacyjnych dla kierowców, warto zapytać także o to, czy zniżki OC przechodzą z motoroweru na samochód. Otóż to również zależy od polityki i reguł danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Niektóre firmy bez problemu przenoszą zniżki nabyte przez motocyklistów na OC ich samochodów i na odwrót, podczas gdy inne mogą je uwzględniać wyłącznie w jedną stronę.

Skorzystaj z porównywarki CUK i znajdź najlepszą ofertę polisy OC!

Kluczem do zakupu taniego ubezpieczenia jest porównywanie ofert w wielu towarzystwach. Dzięki temu dowiesz się też, po jakim czasie dochodzi do utraty lub przyznania zniżki OC (również w przypadku przerw w zakupie polis). To też dobry sposób na to, aby sprawdzić, które firmy proponują atrakcyjne pakiety OC i AC. Być może w tej samej cenie otrzymasz też rozszerzoną polisę. W CUK Ubezpieczenia masz do dyspozycji wygodny kalkulator online, dzięki któremu porównanie ofert możesz przeprowadzić nawet w domu na kanapie. Wszystkich formalności dopełnisz online. Wolisz spotkanie z doradcą? Odwiedź jedną z placówek lub skorzystaj z naszej infolinii.

Oceń artykuł

5.00
(3)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku