Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2020-01-30

Ile czasu trwa uzyskanie pełnych zniżek OC?

Dowiedz się, jak liczyć zniżki i kiedy masz do nich prawo.

Jesteś nowym właścicielem samochodu i zastanawiasz się, kiedy będą przysługiwać Ci pełne zniżki ubezpieczenia OC? Do tej pory nie przytrafiły Ci się stłuczki na trasie i chciałbyś na tym zyskać? Przygotowaliśmy poradnik, w którym dowiesz się niezbędnych informacji na ten temat. 

Pełne zniżki OC - kiedy masz do nich prawo?

Co ma wpływ na zniżki OC?

Młodzi kierowcy często zmagają się z problemem wysokich kosztów posiadania pierwszego samochodu. Okazuje się, że to nie tylko kwota za sam pojazd, ale także obowiązkowe ubezpieczenie OC. Większości kierowców przysługują atrakcyjne rabaty. Pojawia się jednak pytanie, jak są one naliczane? Przede wszystkim, zniżki OC zależą od towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym współpracujesz. Pod uwagę brany jest okres, w którym do tej pory ubezpieczałeś auta, a także czy do tej pory powstały szkody związane z ruchem drogowym. Oczywiście, im bezpieczniejsza jazda do tej pory, tym atrakcyjniejsza będzie wysokość składki. Warto o tym pamiętać podczas użytkowania pojazdu. Na zniżki OC mają wpływ także przerwy w ubezpieczeniu. Przykładowo, jeśli sprzedasz swój samochód, a następny kupisz po kilku latach, nie jesteś współwłaścicielem czyjegoś auta i nie posiadasz innego pojazdu, składka będzie naliczana na nowo. Warto zatem posiadać ciągłość w ubezpieczeniu OC. Dodatkowo, możesz zyskać, posiadając dodatkowe ubezpieczenie NNW, Assistance lub AC. 
 

Przykładowe zniżki w towarzystwach ubezpieczeniowych

Wiesz już, że zniżki OC zależą od wielu czynników ustalanych bezpośrednio przez ubezpieczyciela. Przykładowe rabaty, które możesz zyskać za bezszkodową jazdę to 10% po pierwszym roku i 60-70% po kilku latach ciągłości w ubezpieczeniu. Z kolei niedoświadczonemu kierowcy towarzystwa doliczają zwyżki. Jeśli jesteś młodym kierowcą, tym bardziej uważaj, prowadząc pojazdu na drodze. Bezpieczeństwo jest bardzo istotne dla Twojego życia i zdrowia, a także ma wpływ na zniżki OC. Każde towarzystwo stosuje zasadę, że im dłuższa bezproblemowa historia ubezpieczeniowa, tym większe rabaty dla kierowców. Warto jednak zaznaczyć, że każda szkoda, którą wyrządziłeś na trasie, będzie miała wpływ na wysokość składki.

Czy zniżki OC zawsze oznaczają niską składkę?

Oferty towarzystw ubezpieczeniowych mogą przyciągać klientów ze względu na spore zniżki OC. Jeśli słyszysz nawet o 80%, jest to ciekawa propozycja, jednak nie musi to oznaczać niskich kosztów składki. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko zależy od czynników, które wymieniliśmy w poprzednich częściach artykułu, a także:

  • wieku, od którego naliczane są zniżki (czasem jest to 22 lata, może być też 26 lat) oraz zwyżki poniżej tego wieku
  • kwoty wyjściowej.

Chcesz dowiedzieć się jaką składkę za ubezpieczenie OC będziesz płacić w CUK? Skontaktuj się z nami, abyśmy mogli dopasować ofertę do Twoich potrzeb. Każdego klienta traktujemy indywidualnie.

Przechodzenie zniżek na małżonka

Jeśli posiadasz wspólnotę majątkową lub masz zarejestrowany samochód nie tylko na siebie, ale także na współmałżonka, możesz liczyć na przejście zniżek OCnawspółmałżonka. Czy to dobry pomysł? W przypadku bezszkodowej jazdy na trasie oczywiście, że tak. Będziesz mógł wiele zaoszczędzić. Jednocześnie musisz wziąć pod uwagę, że liczy się zachowanie bezpieczeństwa na trasie przez obu kierowców. Ktokolwiek z dwójki małżonków spowoduje szkodę na drodze, cena składki wzrośnie dla każdego z nich.  

Błyskawicznie oblicz składkę

Skorzystaj z naszegokalkulatora onlinena CUK.pl i dowiedz się, ile możesz zaoszczędzić na OC samochodu. Wolisz spotkać się osobiście z doradcą? Przyjdź do jednej z placówek. Możesz też zadzwonić na infolinię.