Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

2021-11-18

Ile czasu trwa uzyskanie pełnych zniżek OC?

Dowiedz się, jak liczyć zniżki i kiedy masz do nich prawo.

Ile czasu trwa uzyskanie pełnych zniżek OC?

Jesteś nowym właścicielem samochodu i zastanawiasz się, kiedy będą przysługiwać Ci pełne zniżki ubezpieczenia OC? Do tej pory nie przytrafiły Ci się stłuczki na trasie i chciałbyś na tym zyskać? Przygotowaliśmy poradnik, w którym dowiesz się niezbędnych informacji na ten temat. 

Zniżki OC — czym są i kto je otrzymuje?

Zgodnie z prawem, zakres ochrony obowiązkowej polisy OC musi być taki sam w każdym towarzystwie. Prawo jednak nie narzuca, jaka powinna być kwota ubezpieczenia. Każda firma ustala ją indywidualnie, oczywiście zachęcając swoich klientów atrakcyjnymi zniżkami czy pakietami.

Zniżki OC to nic innego jak rabat udzielany swoim klientom przez towarzystwa ubezpieczeniowego. Najczęściej ma on wartość procentową. Maksymalnie zniżki ubezpieczenia samochodu mogą wynosić 60%, choć w wyjątkowych sytuacjach wartość ta jest jeszcze wyższa. Każda firma ma swój własny system naliczania rabatów, zatem bierze pod uwagę inne czynniki. 

To ciekawe!

Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą stosować system bonus/malus, czyli przyznawanie zniżek i zwyżek o konkretnej procentowej wartości, w zależności od historii szkód komunikacyjnej. Każdy klient ma więc przypisaną klasę taryfową. Jeśli zgłosi on szkodę, będzie należał do innej klasy niż dotychczas, tym samym straci zniżki lub otrzyma zwyżkę. O tym, jakie zniżki na OC są przyznawane, decyduje samo towarzystwo. Z reguły za bezszkodową jazdę można zyskać 10 lub 20% w skali roku.

Co ma wpływ na zniżki OC?

Młodzi kierowcy często zmagają się z problemem wysokich kosztów posiadania pierwszego samochodu. Okazuje się, że to nie tylko kwota za sam pojazd, ale także obowiązkowe ubezpieczenie OC. Większości kierowców przysługują atrakcyjne rabaty. Pojawia się jednak pytanie, jak są one naliczane? Przede wszystkim, zniżki OC zależą od towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym współpracujesz. Pod uwagę brany jest okres, w którym do tej pory ubezpieczałeś auta, a także czy do tej pory powstały szkody związane z ruchem drogowym. Oczywiście, im bezpieczniejsza jazda do tej pory, tym atrakcyjniejsza będzie wysokość składki. Warto o tym pamiętać podczas użytkowania pojazdu. Więcej na ten temat znajdziesz w naszej poradzie: Dlaczego młodzi kierowcy płacą większe składki OC?

To ważne!

Zniżki na ubezpieczenie przyznawane są na podstawie indywidualnych czynników. Towarzystwo za każdym razem oblicza tzw. ryzyko ubezpieczeniowe. W przypadku młodych kierowców, którzy mogą być sprawcami większej liczby wypadków i kolizji na drodze, jest ono znacznie wyższe. Właśnie dlatego dłuższa bezszkodowa historia przekłada się na wyższe zniżki na ubezpieczenie.

Na zniżki OC mają wpływ także przerwy w ubezpieczeniu. Przykładowo, jeśli sprzedasz swój samochód, a następny kupisz po kilku latach, nie jesteś współwłaścicielem czyjegoś auta i nie posiadasz innego pojazdu, składka będzie naliczana na nowo. Warto zatem posiadać ciągłość w ubezpieczeniu OC. Dodatkowo, możesz zyskać, posiadając dodatkowe ubezpieczenie NNW, Assistance lub AC. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Towarzystwa ubezpieczeniowe cenią też lojalność klientów, dlatego mogą proponować atrakcyjne rabaty oraz ciekawe pakiety, jeśli przedłużasz z nimi umowę. Warto też zapytać o rabaty za polisy dla kilku samochodów na tego samego właściciela. Jeśli więc masz więcej niż jedno auto, ubezpieczenie ich w jednym towarzystwie może być bardziej opłacalne. Nagradzają też swoich klientów za bezszkodową jazdę, w wyniku czego, nie musiały wypłacać odszkodowania.

Wysokość samej składki OC zależy od wielu parametrów, nawet lokalizacji oraz pojemności silnika. Zobacz nasz artykuł na ten temat: Od czego zależy cena OC?Jeśli będziesz regularnie opłacać ubezpieczenie OC, nie powodujesz stłuczek i kolizji, możesz liczyć na wyższe zniżki za bezszkodową jazdę. 

Jak naliczane są zniżki na ubezpieczenie samochodu?

Wiesz już, że zniżki OC zależą od wielu czynników ustalanych bezpośrednio przez ubezpieczyciela. Przykładowe rabaty, które możesz zyskać za bezszkodową jazdę to 10% po pierwszym roku i 60-70% po kilku latach ciągłości w ubezpieczeniu. Z kolei niedoświadczonemu kierowcy towarzystwa doliczają zwyżki. Jeśli jesteś młodym kierowcą, tym bardziej uważaj, prowadząc pojazdu na drodze. Bezpieczeństwo jest bardzo istotne dla Twojego życia i zdrowia, a także ma wpływ na zniżki OC. Wiek jest tu bardzo istotny, patrząc ze strony ubezpieczyciela.

Każde towarzystwo stosuje zasadę, że im dłuższa bezproblemowa historia ubezpieczeniowa, tym większe rabaty dla kierowców. Warto jednak zaznaczyć, że każda szkoda, którą wyrządziłeś na trasie, będzie miała wpływ na wysokość składki. Aby towarzystwo ubezpieczeniowe wiedziało, jak obliczyć zniżki OC, zapyta Cię podczas wyliczania składki o poprzednie polisy, czyli np. od ilu lat kupujesz ubezpieczenia. Sprawdzi też Twoją historię w bazie UFG, aby zweryfikować, czy są zanotowane stłuczki, kolizje czy też wypadki.  

Zniżki na ubezpieczenie samochodu — po jakim czasie?

Dużym ułatwieniem i oszczędnością są oczywiście maksymalne zniżki OC. Po ilu latach kierowca może liczyć na taką hojność ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego? To zależy od konkretnego systemu przyznawania rabatów danego TU. Im dłużej kierowca jeździ bez szkód komunikacyjnych, tym większe prawdopodobieństwo, że składka z roku na rok będzie niższa.

Najczęściej przyjmuje się, że zniżki na ubezpieczenie wynoszą 10% za każdy rok bezszkodowej jazdy. Pełna wartość, czyli 60% (w niektórych sytuacjach więcej) jest możliwa więc po 6 latach. Termin ten jest jednak orientacyjny, bo w niektórych firmach okres uzyskanie pełnych zniżek oc może być rozłożony nawet na 8 do 10 lat.

Kiedy przepadają zniżki OC?

Jednym z kosztów, który musi ponieść każdy właściciel auta, jest ubezpieczenie samochodu. Zniżki to atrakcyjna forma na oszczędność pieniędzy, dlatego są tak ważne dla kierowców. Niestety, kiedy dojdzie do zgłoszenia szkody komunikacyjnej, następuje utrata zniżek OC. Może to być zarówno 10%, jak i 20%, wszystko zależy od indywidualnego systemu obliczania rabatów przez towarzystwo. Na jak długo traci się zniżki po kolizji? Kiedy znowu można liczyć na niższą składkę OC? Wszystko zależy od konkretnego towarzystwa. Najczęściej wymaga się kilku, np. dwóch lat bezszkodowej jazdy, aby odzyskać 10% zniżek. Każda szkoda komunikacyjna jest też odnotowana w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, dlatego nie zawsze zmiana towarzystwa jest dobrym pomysłem i gwarancją na ponowne uzyskanie zniżek.

Drugą sytuacją, w której właściciel samochodu kupi OC bez zniżek, jest przerwa w ubezpieczeniu. W praktyce oznacza to, że warto zachować ciągłość w ubezpieczeniu i nie robić przerw pomiędzy wykupieniem kolejnych polis. Utrata zniżek OC może być dość kłopotliwa, bo ponowne ich uzyskanie zajmie kolejne kilka lat. W tym czasie można jednak zostać współwłaścicielem innego auta.

To ważne!

Ubezpieczenie OC przypisane jest do konkretnego ubezpieczonego, a nie do pojazdu. Właśnie dlatego sprzedając samochód, nadal masz prawo do zniżek OC, z których możesz skorzystać podczas kupowania nowej polisy, dla innego auta. Pamiętaj jednak o tym, aby zgłosić fakt o sprzedaży samochodu do towarzystwa ubezpieczeniowego. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Gdzie zgłosić zbycie pojazdu?

Po jakim czasie przepadają zniżki OC? Bez obaw, ubezpieczyciele zazwyczaj weryfikują historię ubezpieczeniową właścicieli aut nawet 10 lat wstecz. Właśnie dlatego, jeśli w ciągu ostatnich kilku lat miałeś polisę i nie zgłaszałeś szkód komunikacyjnych, nadal możesz liczyć na zniżki za bezszkodową jazdę. Wszystko jednak zależy od konkretnej firmy. Wysokość zniżek może być taka sama, jak wcześniej lub nieco niższa. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mogą jednak uznać, że system naliczania zniżek zaczyna się od początku.

To ważne!

Skoro towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę długą historię ubezpieczeniową, może być to niekorzystna sytuacja dla tych, którzy zgłaszali szkody komunikacyjne. W takim razie, lepiej wybrać towarzystwo, które weryfikuje np. ostatnich 6 lat, bo do wypadku z winy ubezpieczającego doszło 7 lat wstecz.

Kluczem do zakupu taniego ubezpieczenia jest porównanie ofert w wielu towarzystwach. Dzięki temu sprawdzisz w praktyce np. po jakim czasie traci się zniżki OC, jeśli doszło do przerwy w polisie. To też dobry sposób na to, aby zobaczyć, które firmy proponują atrakcyjne pakiety. Być może w tej samej cenie otrzymasz też rozszerzoną polisę. W CUK Ubezpieczenia masz do dyspozycji kalkulator online, więc porównanie ofert możesz przeprowadzić nawet w domu na kanapie. Wszystkich formalności dopełnisz online.

Kto traci zniżki OC — kierowca czy właściciel?

W praktyce, zniżki przypisane są do konkretnego ubezpieczonego, a nie każdy właściciel samochodu musi być kierowcą. Przy szkodzie, odszkodowanie wypłaca się z OC auta, nawet jeśli pojazd prowadziła inna osoba. Ubezpieczający nie musi być też właścicielem pojazdu. Jeśli dojdzie do szkody, traci zarówno on, jak i kierowca. W kolejnym roku właściciel polisy może mieć zwyżki.

Czy zniżki OC zawsze oznaczają niską składkę?

Oferty towarzystw ubezpieczeniowych mogą przyciągać klientów ze względu na spore zniżki OC. Jeśli słyszysz nawet o 80%, jest to ciekawa propozycja, jednak nie musi to oznaczać niskich kosztów składki. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko zależy od czynników, które wymieniliśmy w poprzednich częściach artykułu, a także:

  • wieku, od którego naliczane są zniżki (czasem jest to 22 lata, może być też 26 lat) oraz zwyżki poniżej tego wieku,
  • kwota bazowa składek OC.

Chcesz dowiedzieć się jaką składkę za ubezpieczenie OC będziesz płacić w CUK? Skontaktuj się z nami, abyśmy mogli dopasować ofertę do Twoich potrzeb. Każdego klienta traktujemy indywidualnie.

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

Przechodzenie zniżek na małżonka

Jeśli posiadasz wspólnotę majątkową lub masz zarejestrowany samochód nie tylko na siebie, ale także na współmałżonka, możesz liczyć na przejście zniżek OC na współmałżonka. Czy to dobry pomysł? W przypadku bezszkodowej jazdy na trasie oczywiście, że tak. Będziesz mógł wiele zaoszczędzić. Jednocześnie musisz wziąć pod uwagę, że liczy się zachowanie bezpieczeństwa na trasie przez obu kierowców. Ktokolwiek z dwójki małżonków spowoduje szkodę na drodze, cena składki wzrośnie dla każdego z nich.  

Błyskawicznie oblicz składkę

Skorzystaj z naszego kalkulatora online na CUK.pl i dowiedz się, ile możesz zaoszczędzić na OC samochodu. Wolisz spotkać się osobiście z doradcą? Przyjdź do jednej z placówek. Możesz też zadzwonić na infolinię.

Oceń artykuł

0
(0)