2019-12-21

Dlaczego młodzi kierowcy płacą większe stawki OC? Wyjaśniamy!

Wyższa cena OC dla kierowców bez doświadczenia? Sprawdź dlaczego!

Dlaczego młodzi kierowcy płacą większe stawki OC? Wyjaśniamy!

Jesteś młodym kierowcą, który planuje zakup samochodu? Niestety, czekają Cię opłaty za ubezpieczenie, niepodlegające żadnym zniżkom. Osoby, które zaczynają swoją przygodę z własnym pojazdem zobligowane są do wysokiej płatności za polisę OC. Wpływ ma na to kilka czynników, a główny z nich to wiek oraz brak doświadczenia.

Kierowca młody wiekiem i stażem

Pojęciem młodego kierowcy ubezpieczyciele nazywają osobę od 18 roku życia. Natomiast górna granica wieku kształtuje się bardzo różnie w zależności od firmy, może sięgać nawet 29 lat. Dlatego, poszukując polisy, warto przejrzeć kilka ofert, ponieważ zależnie od tej granicznej liczby różnić się będą stawki za ubezpieczenie. Zakładając, że kierowca uzyskał prawo jazdy po osiągnięciu pełnoletności, do ukończenia 25 roku życia miał siedem lat na zdobycie doświadczenia za kierownicą. Jednak posiadanie dokumentu nie oznacza, że dana osoba była czynnym kierowcą. A to właśnie doświadczenie odgrywa istotną rolę w uzyskaniu zniżki na ubezpieczenie OC.

Brak doświadczenia – większe ryzyko wypadku

Pierwsze dwa lata prowadzenia samochodu to czas na zdobycie wprawy i pewności za kierownicą. Jednocześnie przekłada się to na odwagę w ryzykownym oraz szybkim jeżdżeniu. Dlatego w przypadku młodych kierowców istnieje większe prawdopodobieństwo spowodowania kolizji. Nie pomagają tutaj statystyki policyjne, które mówią, że to właśnie najmłodsi kierowcy (do 25-27 roku życia) najczęściej powodują wypadki drogowe. Im więcej czasu prowadzisz samochód, tym jeździsz coraz pewniej, zdobywasz umiejętności oraz wprawę. Automatycznie przekłada się to na zniżkę tzw. bonus malus, którą otrzymuje się za bezwypadkową jazdę. Niestety każda kolizja sprawia, że tracisz część lub cały upust.

Zawód i stan cywilny kierowcy

Większa składka na ubezpieczenie samochodu to nie tylko kwestia wieku czy doświadczenia kierowcy, ale także jego stanu cywilnego i zawodu. Każdy kierowca podlega indywidualnej analizie przez ubezpieczyciela, który na podstawie dodatkowych danych tworzy jego profil. Osoba w związku małżeńskim czy mająca dzieci jest traktowana przychylniej niż bezdzietny kawaler lub panna.  Przyjmuje się, że tacy kierowcy rzadziej podejmują ryzyko na drodze. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę także wykonywany zawód. Przykładowo lekarze, prawnicy i rolnicy mogą liczyć na wyższe zniżki.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Tanie OC – co jeszcze wpływa na cenę?

Podczas wyliczania ubezpieczenia OC uwzględnia się nie tylko kierowcę, ale także samochód. Marka, rocznik oraz pojemność silnika to główne kryteria przyznawania zniżki. Im starszy samochód, tym niższa będzie kwota za polisę. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę również model pojazdu. Auta, które statystycznie najczęściej uczestniczą w kolizjach drogowych podlegają wyższej składce. Podobnie w przypadku silnika – te z dużą pojemnością mogą rozwinąć większą prędkość, a co za tym idzie stwarzają większe ryzyko na drodze. Inną ważną kwestią jest miejsce rejestracji oraz użytkowania samochodu. Znacznie wyższym składkom podlegają kierowcy, którzy prowadzą samochód w dużych miastach. Kwota ta może być nawet dwukrotnie większa!

Porównaj ceny i znajdź OC w dobrej cenie

Jesteś młodym kierowcą? Porównywarka ubezpieczeń samochodowych pomoże Ci wybrać ubezpieczenie OC w korzystnej cenie. Polisę kupisz także na infolinii i w placówkach CUK Ubezpieczenia.

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku