Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2020-04-06

Franszyza integralna a franszyza redukcyjna - czym są i czym się różnią?

Trudne pojęcia w Twojej umowie? Zobacz czym się różnią.

Podpisujesz umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym i nie wiesz co oznaczają pojęcia franszyzy integralnej i redukcyjnej? Wszystkiego na ten temat dowiesz się z tego artykułu.

Różnice pomiędzy franszyzą integralną a redukcyjną.
Różnice pomiędzy franszyzą integralną a redukcyjną.

Czym jest franszyza integralna?

Franszyza integralna to pojęcie, z którym możesz zetknąć się najczęściej podczas wyboru ubezpieczeń komunikacyjnych. Tak naprawdę, jest to kwota lub jej wartość, do której towarzystwo ubezpieczeniowe nie odpowiada za powstałą szkodę. Najczęściej jest to konkretna suma, np. 200 złotych, którą musi przekroczyć wartość szkody, aby uzyskać odszkodowanie. Może być to też wartość wyrażona w procentach, np. 2% sumy ubezpieczenia. Wszystkie informacje na temat warunków znajdziesz w OWU (Ogólnych Warunkach Umowy).

Franszyza integralna w praktyce

Jeśli zgłosisz szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego, w której masz wykupione autocasco, firma może odmówić Ci odszkodowania, ponieważ przypomni Ci właśnie o franszyzie integralnej. Oznacza to, że uszkodzenie pojazdu jest na tyle małe, że ubezpieczyciel nie będzie ponosić za nie odpowiedzialności. Najpierw jednak, rzeczoznawca będzie musiał wycenić szkodę. Przykładowo, jeśli zarysowanie auta czy rozbita lampa w samochodzie nie przekroczy kosztu napraw 80 złotych, a wartość franszyzy integralnej jest określona w umowie jako 100 złotych, nie otrzymasz odszkodowania.

Czy franszyza integralna jest w każdej polisie?

Nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe uwzględnia w umowie franszyzę integralną. Sprawdzisz to w OWU. Może jednak ona pojawić się w ubezpieczeniach komunikacyjnych, np. autocasco, a także w polisie mieszkaniowej. Przykładowo, firma AXA nie stosuje franszyzy integralnej w AC. Zapoznaj się z warunkami ochrony jeszcze przed umową, abyś mógł wiedzieć czy możesz liczyć na wsparcie finansowe niezależnie od rozmiaru szkód.

Dlaczego towarzystwo ubezpieczeniowe może uwzględniać franszyzę integralną?

Franszyza integralna ma na celu ograniczenie wypłaty świadczeń przez towarzystwa ubezpieczeniowe, które przekraczają rzeczywistą wartość kosztu naprawy szkody. Firmy stosują ją także po to, aby kierowcy zachowali większe bezpieczeństwo na trasie i unikali sytuacji, w której dojdzie do drobnego zarysowania czy uszkodzenia auta. 

Czym jest franszyza redukcyjna?

Z kolei franszyza redukcyjna w ubezpieczeniu oznacza kwotę, którą właściciel dopłaca z własnej kieszeni w celu likwidacji szkody. Inaczej nazywa się ją po prostu udziałem własnym. W umowie wskazana jest konkretna kwota, np. 500 złotych lub wartość procentowa, np. 5% sumy ubezpieczenia, jednak nie mniej niż 200 złotych.

Jak wygląda franszyza redukcyjna w praktyce?

Wyobraź sobie, że uszkodziłeś auto i rzeczoznawca wycenił szkody na 1200 złotych. Jeśli masz autocasco z franszyzą redukcyjną (czyli udziałem własnym) ustaloną na kwotę 500 złotych, otrzymasz odszkodowanie w wysokości 700 złotych. Resztę będziesz musiał dopłacić z własnej kieszeni. Zastanawiasz się, co się stanie, kiedy franszyza redukcyjna wynosi więcej niż wartość powstałej szkody? Wtedy nie otrzymasz odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego. Oznacza to, że jeśli franszyza redukcyjna jest ustalona np. na kwotę 200 złotych, a wartość szkód określa się na 60 złotych, będziesz musiał zapłacić za naprawę z własnych oszczędności.

Czy zawsze musisz dopłacać do likwidacji szkód?

Oczywiście warunki ubezpieczenia komunikacyjnego zależą od podpisanej umowy. Nie zawsze towarzystwo będzie chciał pokrycia części kwoty z Twojego portfela. Czasem też firma proponuje franszyzę redukcyjną za niższą składkę lub odwrotnie - rezygnację z udziału własnego na rzecz podwyższenia kwoty za ubezpieczenie. 

Nie przepłacaj za AC!

Superoferty AC znajdziesz w CUK Ubezpieczenia! Oblicz szybko i komfortowo składkę w kalkulatorze online lub odwiedź naszą placówkę. Możesz też porozmawiać z doradcami przez telefon.

keyboard_arrow_up