Koszty leczenia w podróży - element polisy, z którym poczujesz się bezpieczniej

Bądź gotowy na pokrycie wszelkich kosztów związanych z nagłym zachorowaniem, zatruciem, hospitalizacją czy wypadkiem za granicą. Przygotuj się do urlopu, aby spędzić go dokładnie tak, jak sobie wymarzyłeś.

Jakiej ochrony na wakacjach potrzebujesz?

Zastanawiasz się, jaki zakres ochrony jest dla Ciebie odpowiedni? Zobacz, co może obejmować dobre ubezpieczenie turystyczne.

Co zyskujesz?

 • zwrot kosztów leczenia,
 • ubezpieczenie NNW,
 • koszty ratownictwa i poszukiwań, na każdym etapie
 • assistance w podróży,
 • ubezpieczenie bagażu,
 • OC w życiu prywatnym.
KUP ONLINE

Nasi klienci kupują

Jesteśmy specjalistami w wielu dziedzinach ubezpieczeń. Sprawdź produkty, które szczególnie chętnie kupują nasi Klienci.

Ubezpieczenie
na życie

Bądź spokojny – na wszelki wypadek

Ubezpieczenie
rowerowe

Pokonuj kolejne kilometry i jedź bezpiecznie!

Ubezpieczenia
firmowe

Prowadź swój biznes – bez strachu o przyszłość

Bądźmy w kontakcie

#kupujtakjaklubisz

W CUK Ubezpieczenia zależy nam na Twojej wygodzie. W naszej multiagencji ubezpieczysz się na wiele sposobów i błyskawicznie obliczysz składkę za polisę. Możesz kupić online, porozmawiać z nami lub spotkać się osobiście w jednej z naszych placówek.

Przy wyborze ubezpieczenia turystycznego powinieneś dokładnie się zastanowić nad wszystkimi aspektami, które są dla Ciebie istotne. Oczywiście jest to uzależnione od tego, gdzie wybierasz się w podróż i jakie z tą podróżą mogą wiązać się zagrożenia. Niewątpliwie najważniejszym elementem takiej polisy będzie ubezpieczenie kosztów leczenia.

Co to ubezpieczenie kosztów leczenia?

Co to jest ubezpieczenie KL? To przede wszystkim pokrycie ewentualnych kosztów leczenia podczas podróży w razie problemów ze zdrowiem z powodu nieszczęśliwego wypadku lub pojawienia się nagłego stanu chorobowego. To dość ogólna definicja, ponieważ każde towarzystwo ubezpieczeniowe ustala samodzielnie, co może wejść w zakres kosztów leczenia danej polisy a co nie. Pewne elementy powtarzają się u wszystkich ubezpieczycieli, ale zawsze warto zapoznać się ze szczegółowymi zapisami OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

Co wchodzi w zakres ubezpieczenia KL?

Jakie koszty leczenia za granicą wejdą w zakres ubezpieczenia? O zwrot jakich wydatków możesz wnieść w ramach polisy? W ubezpieczeniu koszt w grę wchodzą typowo medyczne usługi, które udzielane są przez służbę medyczną danego kraju. Jakie czynności obejmuje większość ubezpieczeń KL? Wszystko zależy od rodzaju i wariantu polisy - szczegółowy zakres znajduje się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Przed zakupem polisy koniecznie przeczytaj uważnie OWU. W zakresie ubezpieczenia mogą się znaleźć:

 • wizyty lekarskie. Mogą być to wizyty domowe i w gabinecie specjalistycznym. Niekiedy będą to konsultacje, na które przyjedzie lekarz na miejsce zdarzenia.
 • badania medyczne,
 • pobyt w szpitalu,
 • konieczne zabiegi i operacje,
 • transport medyczny,
 • zakup leków, środków opatrunkowych czy innych niezbędnych akcesoriów.

Jakie usługi pozamedyczne wchodzą w zakres ubezpieczenia KL?

W zakres ubezpieczenia kosztów leczenia mogą wchodzić usługi, które niekoniecznie związane są bezpośrednio z opieką medyczną. W niektórych przypadkach możesz liczyć na zwrot kosztów, które będą związane z:

 • pobytem osoby towarzyszącej podczas hospitalizacji,
 • organizacją przyjazdu i pobytu bliskich na czas pobytu w szpitalu,
 • opieką nad małoletnimi dziećmi, które towarzyszą ubezpieczonemu,
 • usługami informacyjnymi i pomocą tłumacza.

Jednak nie jest to standardem we wszystkich polisach. Zależy od wybranego wariantu ubezpieczenia. Zależy Ci, aby w zakresie Twojego ubezpieczenia znalazły się powyższe kwestie? Sprawdź koniecznie OWU lub zapytaj naszego doradcy o odpowiednie ubezpieczenie.

Dlaczego zawsze musisz się zapoznać z OWU?

Pamiętaj, że każdy ubezpieczyciel może mieć nieco inny zakres ubezpieczenia kosztów leczenia, dlatego podstawą jest zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia przed jego zakupem. Zawsze powinieneś wiedzieć, jaki jest zakres Twojej ochrony w ramach ubezpieczenia i jakie są wyłączenia. W przypadku zdarzenia, które zmusza Cię do skorzystania z polisy KL, w pierwszej kolejności skontaktuj się z centrum alarmowym ubezpieczyciela. Zostaniesz wtedy dokładnie poinstruowany, jak powinieneś postąpić w danej sytuacji.

Co to jest suma ubezpieczenia kosztów leczenia?

Wybierając ubezpieczenie kosztów leczenia, musisz wiedzieć, że towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty związane z leczeniem tylko do wysokości sumy ubezpieczenia wybranej polisy. Wysokość tej kwoty zależy więc od pakietu, na który się zdecydowałeś. Sumy ubezpieczenia mogą być bardzo różne - od 5000 euro w górę. Generalnie przyjmuje się, że podróżując po Europie, nie powinieneś kupować pakietu z sumą ubezpieczenia niższą niż 20 tys. euro. Jeżeli wyjeżdżasz poza Europę, powinieneś dopasować koszty leczenia do faktycznych kosztów medycznych w danym kraju. To bardzo ważne, bo niektóre kraje znane są z horrendalnych opłat za leczenie. Dotyczy to np. Stanów Zjednoczonych czy Australii. W takim przypadku możesz wybrać opcję ubezpieczenia bez limitu. Jeżeli bowiem ulegniesz wypadkowi i będzie się to wiązało z kosztami leczenia większymi niż Twoja suma ubezpieczenia, będziesz musiał resztę dopłacić ze swojej kieszeni.

O co możesz rozszerzyć zakres ubezpieczenia kosztów leczenia?

Jeśli zapoznasz się z OWU polisy, z pewnością zauważysz, że wyłączenie ochrony ubezpieczenia dotyczy niekiedy istotnych dla Ciebie punktów. Polisy związane ze zwrotem kosztów leczenia możesz rozszerzać do różnych pakietów. Kiedy zakres KL ubezpieczenia warto zwiększyć? Na pewno gdy cierpisz na przewlekłą chorobę lub planujesz podczas wyjazdu aktywnie spędzać czas.

Rozszerzenie polisy o choroby przewlekłe

W przypadku chorób przewlekłych, koniecznie rozszerz zakres ochrony polisy o pokrycie kosztów leczenia. Musisz się liczyć z nieco większą składką, ale na pewno warto się zabezpieczyć na wypadek odmowy przez ubezpieczyciela wypłaty poniesionych kosztów związanych z Twoją chorobą przewlekłą.

Rozszerzenie o sporty wysokiego ryzyka

Rozszerzenie o sporty wysokiego ryzyka to konieczność, jeżeli planujesz aktywnie spędzać czas podczas wyjazdu. Nurkowanie, surfowanie, żeglowanie, jazda na nartach, wycieczki wysokogórskie i wiele innych aktywności może być wyłączonych ze standardowego ubezpieczenia kosztów leczenia. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w OWU. Dlatego w przypadku tak aktywnych planów na wakacje konieczne jest rozszerzenie polisy o sporty wysokiego ryzyka.

Co może być jeszcze wyłączone z KL ubezpieczenia?

Zawsze powinieneś sprawdzić wszelkie wyłączenia ochrony w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia i NNW. Kupując polisę warto też porozmawiać z konsultantem i tak przygotować polisę, by była jak najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb. Kiedy ubezpieczyciel może odmówić pokrycia wydatków związanych z pomocą medyczną? To zależy od konkretnego ubezpieczyciela, ale jest kilka punktów, które mogą pozbawić Cię wypłaty ubezpieczenia. Działanie niezgodnie z zaleceniem lekarza lub pod wpływem alkoholu (można rozszerzyć polisę o klauzulę alkoholową) czy narkotyków, niepoinformowanie w określonym czasie centrum alarmowego o wypadku, aktywne uczestnictwo w bójkach czy zamieszkach to tylko niektóre punkty, które mogą się wiązać z odmową wypłaty odszkodowania.

FAQ

EKUZ, pomimo że jest darmowy, nie zapewni Ci tej samej ochrony ubezpieczeniowej jak polisa turystyczna. EKUZ działa jedynie na zasadzie opieki zdrowotnej danego kraju, jeśli dane Państwo wymaga współpłatności za leczenie — Ciebie te koszty nie ominą. Dodatkowo EKUZ nie pokrywa kosztów transportu do Polski, nie daje możliwości korzystania z prywatnej służby zdrowia.

Tak, polisa może zapewnić Ci pokrycie kosztów leczenia w razie zachorowania na COVID-19 oraz ubezpieczenie turystyczne może obejmować wsparcie w razie rezygnacji z wyjazdu, albo skrócenia uczestnictwa w imprezie, czy wycieczce.

Wyjeżdżając do pracy za granicę, nie masz obowiązku zawarcia polisy, natomiast warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie. Rozbudowana polisa pokryje koszty leczenia, gdybyś uległ nieszczęśliwemu wypadkowi w trakcie wykonywania obowiązków w pracy. Niezależnie od tego, czy jedziesz do pracy w biurze, jako pracownik firmy budowlanej, czy opiekować się starszymi osobami - wiele może się zdarzyć.

Tak, towarzystwa ubezpieczeniowe proponują polisy turystyczne dla cudzoziemców, którzy chcą wyjechać za granicę.

Ryzyko związane z zaostrzeniem chorób przewlekłych ubezpieczonego jest dość duże, dlatego rekomendujemy odpowiednie rozszerzenie. Warto wiedzieć, że obecnie część Towarzystw już w podstawowym zakresie oferuje ochronę w związku z chorobami przewlekłymi.

Tak, ubezpieczenie turystyczne może zawierać taką opcję lub jest możliwość rozszerzenia zakresu ubezpieczenia. Wykupienie klauzuli alkoholowej w ubezpieczeniu turystycznym gwarantuje, że otrzymasz odszkodowanie w razie szkody, która wystąpiła po spożyciu alkoholu.

Tak, polisę możesz wykupić, przebywając za granicą, jednak może się to wiązać z kilkudniową karencją.

Masz pytanie?

Jeśli chcesz się z nami skontaktować, wypełnij poniższy formularz.