2024-01-29

Najlepsze miejsca w Polsce na narty

Skorzystaj z naszych inspiracji na zimową podróż! Nie czekaj do ostatniej chwili i już teraz zaplanuj wyjazd na narty!

Najlepsze miejsca w Polsce na narty

Jeśli chcesz uniknąć długiej podróży autem i spędzić ferie czy urlop w rodzimych stronach, bez wyjeżdżania za granicę znajdziesz wiele uroczych i ciekawych miejsc, z dobrze przygotowanymi stokami. Bez problemu wypożyczysz sprzęt i dobierzesz trasę odpowiednią do poziomu swoich umiejętności. Stoki często są oświetlone, więc można korzystać z nich także po zmroku. Sprawdź, gdzie wybrać się na narty w Polsce z dziećmi oraz jakie kurorty polecane są na wypad w dorosłym gronie.

Najważniejsze informacje:

  • Do największych ośrodków narciarskich należą m.in. Białka Tatrzańska czy Szczyrk. Infrastruktura jest tu świetnie przygotowana, jeśli wybierasz się na narty ze znajomymi i szukasz kurortu, który tętni życiem również wieczorami.
  • Jeśli szukasz idealnego miejsca na narty z dziećmi, to polecamy m.in. Rodzinna Stacja Narciarska Rusiń-Ski w Bukowinie Tatrzańskiej czy Ryterski Raj w miejscowości Rytro.
  • Na narty w Polsce możesz wybrać się nie tylko w góry. Do rozpoczęcia nauki idealne są stoki, zlokalizowane w wielu częściach Polski, także tej północnej np. Kurza Góra w Kurzętniku.

Gdzie wybrać się na narty w Polsce?

Jeśli planujesz wyjazd na narty w Polsce w gronie znajomych, to polecamy Ci szczególnie te kompleksy. Poniżej przedstawiamy tabelę, w której porównać możesz ich infrastrukturę, by wybrać najlepszy dla siebie ośrodek. Później bliżej omówimy wybrane kurorty.

Kotelnica BiałczańskaSTOK w WiśleSzczyrk Mountain ResortKarpacz Ski ArenaKasprowy Wierch

Pasmo górskie

Pogórze Spisko-Gubałowskie

Beskid Śląski

Beskid Śląski

Karkonosze

Tatry

wysokość ośrodka

700 m n.p.m.

460 m n.p.m.

ok. 660 m n.p.m

820 m n.p.m.

1959 m n.p.m.

całkowita przepustowość

19 770 osób/godzinę

2 000 osób/godzinę

12 360 osób/godzinę

5 800 osób/godzinę

3 480 osób/godzinę

wyciągi

7 krzesełkowych, 3 orczykowe

1 krzesełkowy, 1 ruchomy chodnik, 1 talerzykowy

1 gondolowy, 3 krzesełkowe, 2 orczykowe,  1 talerzykowy

2 krzesełkowe, 
2 orczykowe, 
3 talerzykowe,
1 wyrwirączka

1 linowy
2 krzesełkowe

trasy zjazdowe

trudne: 5+1 częściowo
łatwe: 9+1 częściowo     
 

trudne: 1
łatwe: 1
bardzo łatwe: 1

bardzo trudne: 1
trudne: 5
łatwe: 12

bardzo trudne: 2
trudne: 1
łatwe: 4
bardzo łatwe: 1

bardzo trudne: 2
trudne: 3

łączna długość tras

14,28 km

2,15 km

24,79 km

7 km

16,5 km

najdłuższa trasa

1,9 km

1,15 km

4,9 km

2,23 km

8,5 km

naśnieżanie

TAK

TAK

TAK

TAK

NIE

oświetlenie

TAK

TAK

TAK

NIE

NIE

snowpark

TAK

NIE

NIE

NIE

NIE

Białka Tatrzańska

Ważnym ośrodkiem sportów zimowych jest Białka Tatrzańska. Na miejscu znajdziesz liczne trasy zjazdowe, w tym dużo zjazdów łagodnych. To dobre miejsce także dla początkujących.

Kotelnica Białczańska, ulokowana w sercu Białki, to największa stacja narciarka na Podhalu z trasami liczącymi łącznie 14 km. Jest to miejsce na narty w Polsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, począwszy od zboczy o małym nachyleniu, na trasach z homologacją Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) kończąc. Przewidziano też kilka tras dla fanów popularnych biegówek. Fani snowboardu i dodatkowych emocji mogą poszaleć w Burton Snowparku. Czeka tam na nich wiele różnego rodzaju przeszkód, m.in. skocznie, boksy i poręcze.

Czy wiesz, że...

Warto wiedzieć, że w ramach projektu TatrySuperSki na wielu trasach Podhala, Pienin i Spisza obowiązuje jeden wspólny skipass. Karnet obejmuje:

  • 18 stacji;
  • 95 tras narciarskich o łącznej długości 60 km;
  • 7 tras biegowych o łącznej długości 19,5 km;
  • koleje krzesełkowe;
  • wyciągi orczykowe i taśmowe.

Karnet można zakupić w różnych wariantach czasowych — od 1 do 7 dni oraz na 14 dni, a także w wariancie godzinowym. Karnety dzienne obowiązują również w kilku stacjach na Słowacji objętych projektem.

Wisła

Z kolei w Beskidach ważnym ośrodkiem narciarskim jest Wisła, gdzie trasy są zróżnicowane pod względem stopnia trudności. Większość z nich jest oświetlona, co przeważa o dostępności także w godzinach wieczornych. Jeśli zastanawiasz się gdzie wybrać się na narty w Polsce i szukasz większego ośrodka, to Wisła będzie trafionym wyborem. Ta niegdyś mało znana miejscowość dzięki sukcesom Adama Małysza bardzo mocno się rozwinęła, urastając do rangi jednej z popularniejszych oaz białego szaleństwa w kraju. Oferuje ponad 20 ośrodków narciarskich oraz rozbudowaną bazę noclegową.

W wolnych chwilach można przejść się na spacer i podziwiać konstrukcje 5 skoczni narciarskich. W samym centrum Wisły mieści się obiekt Skolnity z dwiema trasami – łatwiejszą rodzinną i czerwoną dla średniozaawansowanych.

Szczyrk

Inny ważny ośrodek w Beskidzie Śląskim to Szczyrk. Latem jest to doskonała baza wypadowa do pieszych wędrówek po okolicznych szlakach, zimą zamienia się w chętnie odwiedzany ośrodek narciarski. Tu również można podziwiać skocznie. Kompleks Skalite obejmuje skocznię, gdzie pierwsze zawody odbyły się w latach 30. XX wieku oraz 2 mniejsze dobudowane już w naszym stuleciu.

Szczyrk oferuje około 10 ośrodków narciarskich m.in. Szczyrk Mountain Resort i może pochwalić się nowoczesnymi wyciągami, dzięki którym dostanie się na stok zajmie niewiele czasu, a także jednymi z dłuższych tras o zróżnicowanym poziomie trudności. Można wybrać zjazdy bardziej wymagające albo szerokie trasy idealne, by podziwiać widoki.

Karpacz

Karpacz Ski Arena to kolejne miejsce, które zadowoli zaawansowanych narciarzy, ale i tych początkujących. Ośrodek narciarski położony jest w Karpaczu, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, na zboczu góry Kopa (1377 m n.p.m.) oraz na polanie Złotówka (1252 m n.p.m.). Łącznie znajdziemy tu 8 tras narciarskich o różnym stopniu trudności, a całkowita przepustowość to 5800 osób/godzinę.

To jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce, a więc infrastruktura jest tu świetnie przygotowana. Działa wypożyczalnia sprzętu, szkoła narciarska i snowboardowa, a także kilka punktów gastronomicznych i dwa schroniska PTTK.

W przerwie od wizyty na stoku można w Karpaczu oddawać się wędrówkom na nartach tourowych, biegowych czy rakietach śnieżnych. Czynne jest tutaj również lodowisko czy tory saneczkowe. Z kolei wieczorem, skorzystać warto w gronie znajomych z oferty kilku klubów nocnych czy pubów.

Kasprowy Wierch

W naszym zestawieniu nie może zabraknąć najwyżej położonego ośrodka narciarskiego w Polsce, znajdującego się w polskich Tatrach. Na jego terenie znajdują się 2 trudne trasy narciarskie: Trasa Goryczkowa i Trasa Gąsienicowa — obie mają przedłużenia. Łącznie mają 14 km i uzyskały homologację FIS.

Ośrodek położony jest na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, a więc rozbudowa infrastruktury jest ograniczona. Na trasach nie ma oświetlenia, ani nie są sztucznie naśnieżane. Budowa kolejnych udogodnień m.in. tunelu biegnącego w poprzek szczytu, który ułatwiłby komunikację narciarzom, również budzi spore kontrowersje i od lat jest szeroko dyskutowana.

Bez względu na to, w jaki rejon wybierzesz się na narty, czy w polskie góry, czy za granicę, podróżując autem, warto pamiętać o właściwym przygotowaniu do jazdy w warunkach zimowych. Przeczytaj w naszej innej poradzie, jak przygotować się do podróży autem w góry zimą.

Ośrodki narciarskie w Polsce na rodzinny wyjazd w góry

Planujesz rodzinny wyjazd i zastanawiasz się, gdzie najlepiej pojechać na narty z dziećmi w Polsce? Wybór jest szeroki. Jakie ośrodki narciarskie w Polsce polecane są dla dzieci? Oto kilka z nich.

Zagroń

Kompleks Zagroń Istebna, znajdujący się w Beskidzie Śląskim pojawił się w naszym zestawieniu z kilku powodów. Znajdują się tu aż 3 trasy dla najmłodszych, a także kącik malucha z zabawkami i grami. Jeśli chcesz z rodziną odpocząć od aktywności na stoku, możesz skorzystać z Parku Wodnego OLZA, w którym atrakcjami są nie tylko basen, ale i brodzik, zjeżdżalnia, sauny, grota solno-skalna czy rwąca rzeka.

Rodzinna Stacja Narciarska Rusiń-Ski

W omawianej już wyżej Bukowinie Tatrzańskiej znajduje się Rodzinna Stacja Narciarska Rusiń-Ski. Stawianiu pierwszych kroków na nartach sprzyja tu łagodne zbocze Wierchu Rusińskiego. Oprócz tras zjazdowych (5 z nich określanych jest jako łatwe), znajduje się tu tor do snowtubingu czy przedszkole narciarskie. Baseny termalne Terma Bukowina to także świetna atrakcja dla dzieci.

Tylicz

Jeśli preferujesz mniej uczęszczane ośrodki, z dala od gwaru i bliżej przyrody, możesz udać się np. do Tylicza, niewielkiej miejscowości położonej niedaleko Krynicy Zdroju, w stronę granicy ze Słowacją. Ośrodek oferuje naukę jazdy na nartach dla dzieci w kilku przedziałach wiekowych, począwszy od czterolatków. Dodatkową atrakcją przyrodniczą jest tamtejsza mofeta. Kręgi z bąbelkową wodą będącą efektem naturalnego wyziewu dwutlenku węgla, z pewnością przykują uwagę małych przyrodników.

Ryterski Raj

Ośrodek Ryterski Raj w miejscowości Rytro w Beskidzie Śląskim, zlokalizowany jest na zboczu Jastrzębskiej Góry. Wybierany jest przez rodziny z dziećmi m.in. ze względu na 3 łatwe trasy, szkołę narciarską, tor do snowtubingu czy Rogasiowe Przedszkole, oferujące szkolenie dzieci już od 4 lat, a także kursy rodzinne. Poza stokiem znajduje się tu też lodowisko oraz masa atrakcji dla dzieci m.in. plac zabaw czy ścianka wspinaczkowa.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ośrodek na narty w Polsce z dziećmi?

Wiele ośrodków wychodzi naprzeciw najmłodszym adeptom narciarstwa, organizując szkółki jazdy, a nawet przedszkola. Trudność trasy powinna być dobrana adekwatnie do umiejętności dziecka. Naukę pociechy lepiej powierzyć fachowcom. Szkółki proponują zajęcia dla dzieci w różnym wieku, ale określają dolną granicę. Czasem jest to 7 lat, czasem 5, 4, a nawet 3. Wybierając zatem ośrodek, dopytaj o wiek, aby nie okazało się później, że Twój szkrab jest jeszcze za mały.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Narty w Polsce poza kurortami górskimi

Jeśli ktoś jest z północnej części Polski i chce posmakować szusowania po śniegu przy niewielkim nakładzie drogi, czasu i finansów, alternatywą wobec wyjazdu w góry są stoki w innych częściach kraju. Oto niektóre miejsca położone w północnej Polsce.

Narty na Pomorzu

Jednym z miejsc, jakie oferuje północna Polska, gdzie na narty mieszkańcy Pomorza i Kaszub będą mieli bardzo blisko, jest ośrodek w Wieżycy. Zimą wystarczy temperatura poniżej zera stopni, aby stok został naśnieżony przez armatki śnieżne. Z dwóch tras – jednej o długości 300 m, drugiej o długości 150 m, można korzystać także po zmroku. Dodatkową atrakcją jest snowtubbing, funkcjonuje też szkółka narciarska.

Mieszkańcy Trójmiasta z kolei mogą wybierać spośród dwóch ośrodków. Pierwszy z nich — Zielona Brama w Przywidzu oferuje długi stok ok. 900 m długości i 100 m szerokości i jest odpowiedni także dla osób początkujących i rodzin z dziećmi. Drugi to Łysa Góra w Sopocie, nazywana „Kasprowym Trójmiasta”. Trasa należy do tych łatwiejszych, a więc jest idealna, jeśli stawiasz pierwsze kroki na nartach.

Narty w województwie warmińsko-pomorskim

Pierwszym godnym polecenia ośrodkiem jest tzw. Góra Gołdapska (272 m n.p.m.) nazywana Piękną Górą. Warunki zimą są tu świetne, ze względu na położenie i wpływ klimatu kontynentalnego. Oprócz pięciu tras zjazdowych na miłośników sportów zimowych czekają także trasy biegowe oraz naturalny tor saneczkowy.

W Mrągowie znajduje się ośrodek leżący na zboczach Góry Czterech Wiatrów w otoczeniu jeziora Czos. Można tu skorzystać z 5 tras o różnym stopniu trudności, snowparku, tras biegowych czy lodowiska.

Kurza Góra w Kurzętniku to miejsce zarówno dla tych początkujących narciarzy, jak i doświadczonych. Trasa ma długość aż 800 m i jest jedną z najdłuższych w tym rejonie Polski. Można się tu także wybrać na tzw. spacer w chmurach, dzięki specjalnej wieży widokowej.

Narty w Poznaniu

Mieszkańcy województwa wielkopolskiego najbliżej mają na stok Malta Ski w Poznaniu. Chociaż stok nie jest spektakularny — ma długość 150 m i szerokość od 15 do 30 m, to bez wątpienia jego atutem jest położenie niemalże w centrum miasta. To świetne miejsce do nauki jazdy na nartach. Przystosowany jest do tego mały stok.

Narty w Warszawie

Także w stolicy można jeździć na nartach i to cały rok. Sztuczne wzniesienie oferuje trasę aż   230 m. Zimą stok jest naśnieżany, a poza sezonem jazdę umożliwiają specjalne maty. Górka Szczęśliwicka położona jest w Parku Szczęśliwickim. Można tu wypożyczyć sprzęt i korzystać ze szkoleń.

Pamiętaj o ubezpieczeniu na narty!

Niezależnie od tego, czy decydujesz się na szusowanie po rodzimych stokach, czy wybierasz dalsze zakątki jako cel zimowych wojaży, pamiętaj o dobrym ubezpieczeniu na narty. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, kupując ubezpieczenie na narty?

A jeśli wiesz, jak powinna wyglądać Twoja polisa na narty, sprawdź kalkulator ubezpieczeń turystycznych. Możesz tu nie tylko porównać oferty kilku towarzystw, ale też wykupić wybraną polisę online. Polisę turystyczną kupisz także w placówce CUK Ubezpieczenia oraz na naszej infolinii. Znajdziesz u nas szeroką ofertę ubezpieczeń turystycznych, a nasi doradcy pomogą Ci w wyborze wariantu dopasowanego do Twoich potrzeb. Bądź bezpieczny na stoku!

FAQ:

  • 1
    Gdzie są najdłuższe trasy narciarskie w Polsce?

    Najdłuższa trasa narciarska to ta wiodąca z Kasprowego Wierchu do Kuźnic.

  • 2
    Gdzie można wyjechać na narty w Polsce tanio?

    Najtańsze ośrodki narciarskie w Polsce to te mniejsze np. Limanowa, Tylicz, Kamienica czy Zieleniec.

  • 3
    Kiedy najlepiej jechać na narty w Polsce?

    Najlepiej wybrać się na narty w Polsce jeszcze przed rozpoczęciem ferii zimowych, by uniknąć tłumów. Sezon narciarski rozpoczyna się już na początku grudnia.

  • 4
    Gdzie jeździć w Polsce poza górami?

    Do najciekawszych stoków w Polsce należy m.in.: Piękna Góra (Gołdap), Kurza Góra (Kurzętnik), Góra Czterech Wiatrów (Mrągowo), Łysa Góra (Sopot), Zielona Brama (Przywidz), Malta Ski (Poznań), Góra Kamieńsk (Bełchatów), Szwajcaria Bałtowska (Bałtów), Nastraj (Chrzanów), Górka Szczęśliwicka (Warszawa).

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku