OC zawodu
– pewna ochrona
ryzyka zawodowego

  • Oferta dla ponad 300 zawodów
  • W naszej ofercie znajdziesz obowiązkowe oraz dobrowolne OC zawodu
  • Porównamy dla Ciebie oferty polis od różnych towarzystw

Dlaczego warto posiadać OC zawodu?

Spełnienie obowiązku prawnego

W niektórych branżach i zawodach ubezpieczenie OC jest prawnie wymagane. Posiadanie polisy OC obowiązkowe jest kluczowe, aby spełnić te regulacje i uniknąć ewentualnych konsekwencji prawnych.

Wzmacnianie wizerunku firmy

Posiadanie dobrowolnego ubezpieczenia OC może wpływać pozytywnie na wizerunek firmy. Klienci, partnerzy biznesowi i kontrahenci mogą postrzegać przedsiębiorcę jako odpowiedzialnego i gotowego do zabezpieczenia swoich działań przed ewentualnymi ryzykami.

Przeniesienie ryzyka finansowego

Ubezpieczenie OC zapewnia przedsiębiorcy ochronę przed ewentualnymi roszczeniami i kosztami związanymi ze szkodami wyrządzonymi podczas wykonywania działalności zawodowej. To minimalizuje ryzyko finansowe związane z ewentualnymi roszczeniami o odszkodowanie.

Spokój przedsiębiorcy

Posiadanie ubezpieczenia OC, nawet jeśli nie jest obowiązkowe, może dać przedsiębiorcy poczucie spokoju oraz pewność, że jest zabezpieczony przed ewentualnymi niespodziewanymi sytuacjami.

Co zyskujesz, kupując ubezpieczenie firmowe w CUK?

Komfort

Polisę kupisz online, w aplikacji, przez telefon
lub w placówce – jak Ci wygodniej!

Dostęp do promocji i rabatów

Skorzystaj z programu Moc Rabatów oraz Payback!

Możliwość płatności ratalnej

lub odroczenie terminu pierwszej płatności.

Dostęp do nowoczesnej aplikacji,

która ułatwi Ci zarządzanie polisami i zgłaszanie szkód

Skontaktuj się z nami

Niezależnie od tego, jak duże jest Twoje przedsiębiorstwo i jaki masz profil działalności, wybierzemy ubezpieczenie firmowe dopasowane do Twoich potrzeb.

Czy ubezpieczenie OC zawodowe jest polisą obowiązkową?

Ubezpieczenie OC zawodowe skierowane jest do różnych grup zawodowych, przedsiębiorców oraz firm, które świadczą usługi lub prowadzą działalność gospodarczą. Dla części profesji jest to ubezpieczenie obligatoryjne, a dla innych nie jest obowiązkowe. Zobacz, kto musi posiadać OC zawodowe, a kto może swobodnie decydować o jego zakupie.

OC zawodowe obowiązkowe
OC zawodowe obowiązkowe to forma ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, którą wybrane zawody są zobligowane posiadać zgodnie z przepisami prawa, aby spełnić normy regulacyjne i zabezpieczyć interesy klientów oraz osób trzecich. Polisa OC zawodowego obowiązkowego chroni przed ewentualnymi roszczeniami o odszkodowanie wynikającymi z błędów, zaniedbań lub szkód wyrządzonych podczas wykonywania określonego zawodu np. lekarza, adwokata, architekta budowlanego czy zarządcy nieruchomości.
Więcej szczegółów na temat obowiązkowego OC zawodowego znajdziesz tutaj.

OC zawodowe dobrowolne
OC zawodowe dobrowolne to forma ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, którą przedsiębiorcy, profesjonaliści lub firmy mogą wybrać niezależnie od ewentualnych wymogów prawnych. Charakteryzuje się tym, że jest to świadoma decyzja ubezpieczającego, która ma na celu zabezpieczenie go przed potencjalnymi roszczeniami i szkodami wynikającymi z prowadzenia działalności zawodowej np. informatyka, geodety, nauczyciela czy weterynarza.

Czy ubezpieczenie OC zawodowe nadwyżkowe jest potrzebne?

Ubezpieczenie OC nadwyżkowe to forma dodatkowej ochrony. Jest ona kierowana do osób, które posiadają już obowiązkową polisę o sumie gwarancyjnej wynikającej z zapisów rozporządzenia. W niektórych sytuacjach suma gwarancyjna narzucana przez prawo może się okazać niewystarczająca. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku poważnych szkód czy roszczeń o wysokich wartościach.

Ubezpieczenie OC nadwyżkowe zwiększa sumę gwarancyjną wynikającą z przepisów prawa, co działa jak dodatkowe zabezpieczenie. Kupując je, zyskujesz pełniejszą ochronę przed ewentualnymi roszczeniami pokrzywdzonych. Powinieneś zainteresować się taką ochroną, jeśli jesteś przedstawicielem zawodu, który posiada zbyt niską wymaganą prawnie sumę gwarancyjną. Warto też rozważyć tę opcję, jeśli po prostu chcesz zwiększyć swoje zabezpieczenie w razie poważnych błędów. Dzięki temu rozwiązaniu można uniknąć sytuacji, w której roszczenie osoby poszkodowanej przewyższają sumę gwarancyjną standardowej polisy OC.

Jaka jest różnica pomiędzy OC działalności a OC zawodowym?

Ubezpieczenie OC zawodowe skierowane jest do różnych grup zawodowych, przedsiębiorców oraz firm, które świadczą usługi lub prowadzą działalność gospodarczą. Dla części profesji jest to ubezpieczenie obligatoryjne, a dla innych nie jest obowiązkowe. Zobacz, kto musi posiadać OC zawodowe, a kto może swobodnie decydować o jego zakupie.

OC ogólne działalności

Zabezpieczenie roszczeń za szkody osobowe i rzeczowe wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością i posiadanym mieniem.

OC zawodowe

Zabezpieczenie szkód finansowych lub osobowych wyrządzonych w związku z wykonywaniem zawodu.

Warto wiedzieć!

OC zawodowe dobrowolne to forma ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, którą przedsiębiorcy, profesjonaliści lub firmy mogą wybrać niezależnie od ewentualnych wymogów prawnych. Charakteryzuje się tym, że jest to świadoma decyzja ubezpieczającego, która ma na celu zabezpieczenie go przed potencjalnymi roszczeniami i szkodami wynikającymi z prowadzenia działalności zawodowej np. informatyka, geodety, nauczyciela czy weterynarza.

Jakie są wyłączenia w polisach OC ogólnej działalności?

W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) OC działalności znajduje się wyłączenie odpowiedzialności za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem aktywności zawodowej, która wymaga specjalistycznej wiedzy, wykształcenia, ukończonych kursów i szkoleń. Wykonując zawód narażony na wyrządzenie szkód finansowych lub osobowych, pomyśl o ubezpieczeniu OC zawodowym.

Zobacz, jak działa ubezpieczenie OC zawodu w praktyce

Edyta jest właścicielką biura rachunkowego i wykonuje działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zatrudniona przez nią stażystka popełniła błąd w rozliczeniu Klienta, którego skutkiem było nałożenie kary przez instytucję skarbową. Klient zwrócił się z roszczeniem do biura Edyty o zwrot kwoty, którą musiał zapłacić w ramach kary. Na szczęście Edyta wykupiła w CUK obowiązkowe OC biura rachunkowego na sumę 10 000 euro, które pokryło roszczenie Klienta. Edyta to przezorna przedsiębiorczyni i wykupiła również dodatkowe nadwyżkowe ubezpieczenie OC, które chroni biuro do kwoty 200 000 zł. Dzięki temu Edyta i jej pracownicy mogą czuć się spokojnie w obliczu każdej nieprzewidzianej sytuacji.

Marek prowadzi działalność w sektorze IT. Naprawia komputery klientów oraz jest projektantem oprogramowań, które z sukcesem sprzedaje innym firmom. Niestety jego najnowsze oprogramowanie zawierało błąd, który spowodował szkodę finansową po stronie kontrahenta. Na szczęście Marek wykupił w CUK ubezpieczenie OC zawodowe informatyka, które pokryło roszczenie Klienta. Dodatkowa ochrona jaką posiada Marek to OC Ogólne, które chroni go na wypadek szkód rzeczowych wyrządzonych w sprzętach, które naprawia.

Opinie klientów

Klaudia Krawczyk

Od dawna ubezpieczamy z mężem tutaj dwa samochody. W tym roku nawet zdecydowaliśmy się na ubezpieczanie na życie. Tak naprawdę składki są niewielkie.

Joanna Zofia Ołowska

Bardzo miła atmosfera, pełen profesjonalizm, szczególne podziękowania dla Pana Pawła za pomoc w znalezieniu najoptymalniejszego ubezpieczenia OC, oraz pomoc z wyprostowaniem polis z poprzednich lat za auto ubezpieczone w całkiem innej placówce.💪👍🤝 Dziękujemy
i polecamy jak najbardziej usługi CUK Wołomin.

Paulina Zarzycka

Bardzo polecam to miejsce. Profesjonalna i bardzo miła obsługa, wszystko przebiega szybko i sprawnie, niskie ceny i najlepsze oferty na rynku. Polecam każdemu! :)

Krystian Rosadziński

Pełen profesjonalizm. Od kilku lat nie muszę pamiętać o terminie ubezpieczeń. Za każdym razem telefoniczne przypomnienie, oferty przesyłane drogą elektroniczną. Mega oszczędność czasu. Obsługa klienta na najwyższym poziomie. Polecam

Ocena naszych Klientów na Google
Opinie klientów
4,79 (17 338 opinii)

OC zawodowe – dlaczego w niektórych zawodach jest obowiązkowe, a w innych nie?

Ubezpieczenie zawodowe jest obowiązkowe dla osób wykonujących niektóre zawody, jeśli świadczą oni swoje usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Dlaczego jednak ubezpieczenie OC lekarza jest obowiązkowe, ale już ubezpieczenie OC nauczycieli to jedynie opcja dodatkowa? W zasadzie jedyną odpowiedzią na to pytanie jest to, że tak postanowił ustawodawca. Zdecydował o tym, w których zawodach OC zawodowe jest niezbędne, a w których nie jest konieczne. Decyzja ta podjęta została w zasadzie na podstawie dwóch kryteriów:

  • ryzyka popełnienia błędu,
  • konsekwencji popełnienia błędu.

Wydaje się, że zarówno lekarz, jak i nauczyciel, z dość dużym prawdopodobieństwem mogą popełnić błąd. W końcu na co dzień specjaliści z tych zawodów podejmują wiele decyzji. Jednak na ogół konsekwencje błędnych decyzji podejmowanych przez lekarzy są poważniejsze niż w przypadku decyzji nauczycieli. Konsekwencją błędnej diagnozy może być pogorszenie stanu zdrowia pacjenta, a nawet zgon. Jeśli chodzi o nauczyciela, najczęściej będzie to przekazanie błędnej wiedzy, co nie będzie miało tak dalece idących konsekwencji. Niemniej jednak nauczyciele pracują z osobami nieletnimi, za które biorą odpowiedzialność, zatem również w tym zawodzie od czasu do czasu błąd może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Podsumowując kwestię obowiązkowości ubezpieczenia odpowiedzialności zawodowej – niewątpliwie w niektórych zawodach polisa jest bardziej potrzebna niż w innych, jednak w zasadzie bez względu na wykonywany zawód, OC zawodowe z pewnością się przyda. Warto mieć również na uwadze, że wiele osób poddaje w wątpliwość trafność podziału zawodów na te objęte obowiązkowym OC zawodowym i te, w których jest ono opcjonalne. Czy na przykład zawód farmaceuty nie jest na tyle odpowiedzialny, żeby ubezpieczenie OC pracownika apteki uznać za obowiązkowe?

Jakie ubezpieczenie odpowiedzialności zawodowej wybrać?

Wykupienie OC zawodowego to absolutna konieczność w przypadku niektórych zawodów. Mowa tutaj jednak o najbardziej podstawowym pakiecie, zapewniającym wypłatę odszkodowań w określonych przepisami kwotach. Jednak dzisiaj ofert ubezpieczeń zawodowych jest o wiele więcej. Wiele z nich to rozbudowane polisy, obejmujące rozmaite obszary. Na co warto się zdecydować? Oczywiście zależy to od wielu czynników, takich jak:

  • wykonywany zawód,
  • sposób wykonywania zawodu,
  • forma zatrudnienia,
  • indywidualne preferencje.

Rzecz jasna ubezpieczenie kierowcy zawodowego będzie zupełnie inne niż na przykład ubezpieczenie OC nauczycieli. W polisie muszą bowiem zostać ujęte inne zdarzenia, które będą skutkowały wypłatą odszkodowania. Zwyczajnie praca kierowcy niesie za sobą inne zagrożenia niż praca nauczyciela. Nie bez znaczenia jest również sposób, w jaki wykonywany jest dany zawód. Rzecz w tym, iż inaczej wygląda praca kierowcy tira, a inaczej kierowcy na przykład taksówki. W tym przypadku również inne są zagrożenia. Warto też wiedzieć, że ubezpieczenie kierowcy zawodowego jest dostępne jedynie dla korporacji przewozowych, nie ma możliwości wykupienia go indywidualnie. 

Coraz więcej osób wykupujących ubezpieczenie odpowiedzialności zawodowej, decyduje się na kompleksowe rozwiązania. Chodzi tutaj o OC zawodowe, które obejmuje nie tylko wypłatę odszkodowania, ale również pomoc prawną w przypadku popełnienia błędu czy zaniechania. Często okazuje się, że tego typu wsparcie jest nawet istotniejsze od wsparcia finansowego.

Ubezpieczenie księgowego, ubezpieczenie OC lekarza czy też ubezpieczenie OC notariusza – w CUK kupisz ubezpieczenie OC każdego zawodu. Znajdziemy dla Ciebie najlepszą ofertę spośród propozycji kilku towarzystw ubezpieczeniowych. Chcesz znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC zawodowe? Nasi doradcy pomogą Ci znaleźć kompleksowe ubezpieczenie w najlepszej cenie.