Ceny OC i AC w trzecim kwartale 2026 roku – raport CUK Ubezpieczenia

Aktualizacja: 2026-10-07

Sprawdź, jak kształtowały się ceny OC i AC w trzecim kwartale 2026 roku i dowiedz się, co wpłynęło na wysokość składek kierowców!

Ceny OC i AC w trzecim kwartale 2026 roku – raport CUK Ubezpieczenia

W trzecim kwartale 2026 roku średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia OC w Polsce była nieco niższa niż w poprzednich trzech miesiącach. W lipcu wyniosła 650 zł, w sierpniu 652 zł, a we wrześniu wzrosła do 670 zł. Średnia dla całego kwartału wyniosła około 657 zł wobec 667 zł w drugim kwartale. Inaczej wyglądała sytuacja w przypadku polis Autocasco, gdzie średnia cena nieznacznie wzrosła.
Sprawdziliśmy, gdzie za OC płacono najwięcej, a gdzie najmniej, jak zmieniały się ceny w lipcu, sierpniu i wrześniu 2026 roku oraz które marki i modele pojazdów dominowały w statystykach. Raport pokazuje najważniejsze zmiany na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce w trzecim kwartale 2026 roku.

Średnia cena za ubezpieczenie OC w III kwartale 2026 roku

W trzecim kwartale 2026 roku średnia cena ubezpieczenia OC w Polsce wyniosła 657 zł. To o 10 zł mniej niż w drugim kwartale, kiedy średnia składka wynosiła 667 zł. Oznacza to spadek o około 1,5%. W porównaniu z trzecim kwartałem 2025 roku, gdy średnia wynosiła około 672 zł, ceny również były niższe.

Jak kształtuje się cena za OC w 2026 roku w ujęciu miesięcznym?

W pierwszym i drugim kwartale 2026 roku średnia cena OC utrzymywała się na bardzo podobnym poziomie – wynosiła około 667 zł. W trzecim kwartale spadła natomiast do 657 zł, czyli o około 1,5% w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami.

Dane pokazują więc, że po dwóch kwartałach względnie stabilnych cen, w okresie od lipca do września średnia składka OC nieznacznie się obniżyła.

Ile wynosi średnia cena za Autocasco w III kwartale 2026 roku?

Cena ubezpieczenia AC w III kwartale 2026 roku wyniosła średnio 1063 zł. To nieco więcej niż w pierwszych trzech miesiącach roku, kiedy przeciętna składka AC wynosiła 1057 zł. W ujęciu miesięcznym najwyższą średnią cenę odnotowano we wrześniu – 1075 zł. W lipcu było to 1058 zł, a w sierpniu 1057 zł. Choć różnice nadal nie są duże, dane wskazują na niewielki wzrost średniej ceny Autocasco względem II kwartału 2026 roku.

Jak wyglądają średnie ceny OC w zależności od województwa w Q3 2026 roku?

W trzecim kwartale 2026 roku różnice regionalne w cenach OC nadal były wyraźne. Najwyższą średnią składkę odnotowano w województwie dolnośląskim – 807 zł, natomiast najniższą w świętokrzyskim – 517 zł. Średnia krajowa w Q3 wyniosła 657 zł, czyli o 10 zł mniej niż w drugim kwartale roku.

Rozpiętość między najdroższym a najtańszym województwem sięgnęła 290 zł. W większości regionów średnie ceny OC spadły względem poprzedniego kwartału. Największe obniżki odnotowano w województwach podkarpackim i lubuskim – o ponad 5%. Lokalizacja nadal pozostaje więc jednym z czynników różnicujących wysokość składki.

Gdzie występuje największy skok procentowy w średniej składce za polisę OC w Q3 2026?

W trzecim kwartale 2026 roku najwyższy wzrost średniej ceny OC w stosunku do drugiego kwartału odnotowano w województwie podlaskim – z 616 zł do 638 zł, czyli o 3,6%. Niewielka podwyżka wystąpiła również w województwie opolskim – z 613 zł do 622 zł, czyli o około 1,5%.

Po przeciwnej stronie znalazło się województwo podkarpackie, gdzie średnia składka spadła z 550 zł do 520 zł, czyli o 5,5%. Bardzo podobny spadek odnotowano w województwie lubuskim – z 653 zł do 618 zł, czyli o 5,4%. Dane pokazują, że w III kwartale 2026 roku w większości województw średnie ceny OC były niższe niż w poprzednich trzech miesiącach.

Cena ubezpieczenia OC w zależności od miasta – gdzie było najdrożej, a gdzie najtaniej?

Analiza cen OC w miastach w III kwartale 2026 roku pokazuje, że najdrożej było we Wrocławiu – średnia składka wyniosła tam 984 zł. Niewiele mniej płacili kierowcy w Świnoujściu – 981 zł oraz w Warszawie – 969 zł. Wśród najdroższych miast znalazły się również Wałbrzych – 936 zł i Legnica – 935 zł.

Najtańszym miastem w trzecim kwartale ponownie okazał się Tarnobrzeg, gdzie średnia składka OC wyniosła 516 zł. Niskie ceny odnotowano także w Chełmie – 555 zł, Tarnowie – 569 zł, Łomży – 569 zł oraz Krośnie – 580 zł.

Porównując wyniki z poprzednim kwartałem, widać bardzo duże zmiany w niektórych miastach. Najbardziej wyróżniają się Świnoujście, gdzie średnia składka wyraźnie wzrosła, oraz Tarnów, w którym po bardzo wysokim wyniku z II kwartału cena mocno spadła.

Gdzie ceny OC wzrosły najbardziej w porównaniu do drugiego kwartału 2026 roku?

  • Świnoujście – z 721 zł do 981 zł (+36,1%)
  • Wałbrzych – z 807 zł do 936 zł (+16%)
  • Żory – z 644 zł do 745 zł (+15,7%)

Gdzie ceny OC spadły najbardziej w porównaniu do drugiego kwartału 2026 roku?

  • Tarnów – z 1010 zł do 569 zł (−43,7%)
  • Krosno – z 722 zł do 580 zł (−19,6%)
  • Ostrołęka – z 694 zł do 625 zł (−9,9%)

Top 3 najtańszych miast pod względem ceny za ubezpieczenie OC w Q3 2026

  • 1
    Tarnobrzeg: 516 zł
  • 2
    Chełm: 555 zł
  • 3
    Tarnów: 569 zł

W tych miastach kierowcy płacili za OC wyraźnie mniej niż wynosiła średnia krajowa w trzecim kwartale 2026 roku. Warto zwrócić uwagę na Tarnów, który jeszcze w poprzednim kwartale należał do najdroższych miast, a w Q3 znalazł się wśród najtańszych.

Top 3 najdroższych miast pod względem ceny za polisę OC w Q3 2026

  • 1
    Wrocław: 984 zł
  • 2
    Świnoujście: 981 zł
  • 3
    Warszawa: 969 zł

Najwyższe średnie ceny OC w trzecim kwartale 2026 roku odnotowano przede wszystkim w dużych ośrodkach miejskich. Na szczególną uwagę zasługuje Świnoujście, gdzie średnia składka wzrosła z 721 zł w Q2 do 981 zł w Q3.

Cena OC a marka samochodu w 2026 – porównanie kwartalne 

Porównanie średnich cen OC według marek pojazdów pokazuje, że w trzecim kwartale 2026 roku najwyższy wzrost względem drugiego kwartału odnotowała Toyota – z 826 zł do 862 zł, czyli o 4,4%. Niewielkie podwyżki widoczne były również w przypadku Kii – z 650 zł do 652 zł (+0,3%), Suzuki – z 601 zł do 602 zł (+0,2%) oraz Hondy – z 699 zł do 700 zł (+0,1%).

Największy spadek średniej ceny OC dotyczył natomiast marki SEAT – z 665 zł do 637 zł, czyli o 4,2%. Wyraźne obniżki odnotowano również dla Audi – z 692 zł do 664 zł (−4%) oraz Volvo – z 677 zł do 652 zł (−3,7%).

W trzecim kwartale 2026 roku dla większości analizowanych marek średnie ceny OC były niższe niż w poprzednich trzech miesiącach. Marka pojazdu nadal pozostaje jednak tylko jednym z czynników wpływających na wysokość składki. Znaczenie mają również m.in. parametry samochodu, profil kierowcy, miejsce użytkowania pojazdu oraz historia szkód.

OC a wiek kierowcy – jak kształtują się stawki w III kwartale 2026 roku?

Różnice w cenach OC ze względu na wiek kierowcy nadal są bardzo wyraźne. W III kwartale 2026 roku najwyższe składki płacili najmłodsi kierowcy w wieku 18–24 lata – średnio 1504 zł. Najniższe stawki uzyskiwali natomiast kierowcy w przedziale wiekowym 55–64 lata, dla których średnia cena OC wyniosła 551 zł.

Dane potwierdzają, że wiek i związane z nim doświadczenie za kierownicą nadal mają duże znaczenie przy kalkulacji składki. Najmłodsi kierowcy płacili średnio niemal trzykrotnie więcej niż osoby w wieku 55–64 lata.

Jakie samochody elektryczne najczęściej ubezpieczali kierowcy w tzrecim kwartale 2026?

W III kwartale 2026 roku najczęściej ubezpieczanymi modelami elektrycznymi były Tesla Model 3, Tesla Model S, Tesla Model Y, BYD Dolphin Surf oraz Nissan Leaf. W zestawieniu nadal wyraźnie dominuje Tesla, której trzy modele zajęły pierwsze trzy miejsca. Wśród najpopularniejszych aut elektrycznych pojawił się również BYD Dolphin Surf.

Segment aut elektrycznych (EV) pozostaje ważnym elementem rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Na wysokość składki OC w przypadku EV wpływa nie tylko sam rodzaj napędu, ale także m.in. wartość i moc pojazdu, jego wiek, miejsce użytkowania oraz profil kierowcy.

Jakie modele aut spalinowych były najczęściej ubezpieczane w Q3 2026 roku?

Na czele najczęściej ubezpieczanych modeli aut spalinowych znalazły się:

  • 1
    Volkswagen Golf IV 97–03 (582 zł)
  • 2
    Volkswagen Golf V 03–08 (715 zł)
  • 3
    Opel Corsa D Hatchback 06–11 (616 zł)
  • 4
    Ford Fiesta 08–12 (613 zł)
  • 5
    Fiat Panda 03–13 (558 zł)

Zestawienie pokazuje, że wśród najczęściej ubezpieczanych aut spalinowych nadal dominują popularne modele starszych roczników. Co więcej, pierwsza piątka pozostała taka sama jak w II kwartale 2026 roku, choć zmieniły się średnie ceny OC dla poszczególnych modeli.

Jak kształtuje się obraz kolejnych miesięcy pod kątem cen ubezpieczeń samochodu?

Trzeci kwartał 2026 roku przyniósł niewielki spadek średniej ceny OC. Przeciętna składka wyniosła 657 zł wobec 667 zł w poprzednich trzech miesiącach. Jednocześnie dane nadal pokazują wyraźne różnice w zależności od miejsca zamieszkania kierowcy.

Różnice między województwami i miastami nadal pozostają znaczące. Najdroższym województwem jest dolnośląskie ze średnią składką 807 zł, a najtańszym świętokrzyskie – 517 zł. Jeszcze większe różnice widać między miastami. Średnia cena OC wynosi od 516 zł w Tarnobrzegu do 984 zł we Wrocławiu. W niektórych miastach widoczne są też duże zmiany względem poprzedniego kwartału. To pokazuje, że lokalne czynniki ryzyka, takie jak natężenie ruchu, szkodowość, profil kierowców czy struktura wieku pojazdów, nadal mają duży wpływ na wysokość składki.

W przypadku Autocasco trzeci kwartał przyniósł niewielki wzrost średniej ceny. Średnia składka AC wyniosła 1063 zł wobec 1057 zł w drugim kwartale. Najwyższą średnią cenę odnotowano we wrześniu – 1075 zł, a najniższą w sierpniu – 1057 zł. Różnice nie są duże, ale pokazują, że segment dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych może reagować nieco inaczej niż obowiązkowe OC.

W kolejnych miesiącach warto obserwować nie tylko ogólnopolską średnią, ale też lokalne korekty cen. Dane z trzeciego kwartału pokazują, że mimo niewielkich zmian średniej krajowej składki w poszczególnych regionach i miastach mogą zmieniać się w różnym tempie. Dla kierowców oznacza to, że korzystanie z porównywarek ubezpieczeń pozostaje jednym z najprostszych sposobów na znalezienie korzystnej polisy, szczególnie wtedy, gdy cena zależy od wielu indywidualnych czynników: wieku kierowcy, historii szkód, parametrów auta, miejsca zamieszkania i sposobu użytkowania pojazdu.

Oceń artykuł

4.26
(31)