Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Ubezpieczenie turystyczne na Słowację

2020-02-06

Słowacja ma do zaoferowania wiele pięknych krajobrazów, ale nie tylko. To świetne miejsce na długie wędrówki, szaleństwo na stoku narciarskim zimą, a także zwiedzanie ruin zamków oraz zabytków np. w Bratysławie. Planujesz urlop u naszych sąsiadów? Postaw na ubezpieczenie turystyczne, które zapewni Ci komfort i bezpieczeństwo.

Jak dobrze wybrać polisę turystyczną na Słowację?

Zanim wyjedziesz na Słowację...

Podróż na Słowację powinna przebiec dość sprawnie. Wystarczy, że będziesz mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport. Dzięki temu, że ten kraj jest w strefie Schengen, nie musisz przechodzić przez kontrole graniczne. Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, aktualnie państwo jest bezpieczne i nie ma bezpośredniego zagrożenia terrorystycznego. Należy jednak zachować szczególną ostrożność na imprezach masowych oraz w miejscach publicznych. Uważaj na kieszonkowców, którzy mogą pojawiać się w tłocznych miejscach, np. na starówce. 
 

Wyjazd na Słowację zimą - jakie są zagrożenia?

Słowacja jest częstym kierunkiem grup znajomych oraz rodzin, którzy są miłośnikami aktywności sportowej zimą. Nic dziwnego, wyjazd często jest tańszy niż np. w przypadku Włoch czy Austrii, a stoków narciarskich jest dosyć sporo. Dzięki temu, zarówno początkujący, jak i bardziej zaawansowani sportowcy znajdą tutaj miejsce dla siebie. Niestety, podczas zimowej aktywności sportowej mogą spotkać Cię nieprzewidziane sytuacje, takie jak złamanie ręki, uszkodzenie czyjegoś sprzętu sportowego czy kradzież. Na stokach narciarskich trzeba zachować szczególną ostrożność. W dodatku, warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne o standardowym zakresie ochrony, a także dodatki w postaci OC w życiu prywatnym oraz NNW.

Czy na Słowacji obowiązuje karta EKUZ?

Na terenie Słowacji możesz skorzystać z opieki medycznej w ramach karty EKUZ. Na pierwszy rzut oka wydaje się to wystarczające, jednak nie do końca to prawda. Z kartą EKUZ masz dostęp do publicznej służby zdrowia na takich samych warunkach jak obywatele Słowacji. Tego typu ubezpieczenie nie pokrywa jednak kosztów transportu do Polski, leczenia o szerokim zakresie, prywatnych wizyt u lekarza czy akcji ratowniczych.

Dlaczego warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne?

Tak jak wspominaliśmy, karta EKUZ działa na terenie Słowacji, jednak w ograniczony sposób. Przykładowo, jeśli doznasz obrażeń na stoku lub podczas wędrówki w górach, możesz skorzystać z pomocy medycznej. Jednak jeśli będzie potrzebny dodatkowy transport albo przybycie ratowników na miejsce wypadku, musisz ponieść koszty z własnej kieszeni. Weź pod uwagę fakt, że tego typu działania za granicą jest bardzo drogie. W Polsce masz prawo skorzystać z pomocy bezpłatnie, jednak na Słowacji niezbędne jest dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Gwarantuje ono poniesienie kosztów za leczenie, hospitalizację, ratownictwo, a także transport do kraju. Wszystkie szczegóły na temat zakresu ubezpieczenia znajdziesz w OWU (Ogólnych Warunkach Umowy). Takie warunki ochrony gwarantują wsparcie w trudnych sytuacjach, np. kiedy będzie trzeba przeprowadzić specjalistyczne zabiegi lub dostać się jak najszybciej do lekarza specjalisty.
 

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę?

Oprócz warunków ochrony, które musisz koniecznie sprawdzić zanim podpiszesz umowę z towarzystwem, zwróć też uwagę na sumę ubezpieczenia. Jeśli wybierasz się na Słowację, nie powinna być ona niższa niż 200 000 złotych. Im wyższa kwota, tym oczywiście lepiej dla Ciebie. Dużym plusem polisy turystycznej jest jej ważność tylko podczas urlopu. Dzięki temu, dopasujesz ją do swoich potrzeb, a także będziesz płacić za faktyczną ochronę w danym momencie. W skład polisy powinny wchodzić koszty leczenia i transportu medycznego, a także NNW i OC w życiu prywatnym.

Dlaczego NNW i OC w życiu prywatnym?

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków to jeden z elementów, który powinien wchodzić w skład polisy turystycznej. Jeśli dojdzie do uszczerbku na zdrowiu lub ewentualnie śmierci, będzie przysługiwać wypłata świadczenia w ustalonej wcześniej kwocie. Oznacza to, że jeśli złamiesz rękę podczas wędrówki po słowackich szlakach, należy Ci się odszkodowanie. Z kolei OC w życiu prywatnym gwarantuje Ci zadośćuczynienie w momencie wyrządzenia szkody osobie trzeciej. Jeśli przez przypadek wpadniesz na przechodniego, a on upuści swojego smartfona, który się uszkodzi, bez tego ubezpieczenia będziesz musiał ponieść koszty strat z własnej kieszeni. Podczas wycieczki na Słowację, te opłaty są naprawdę zbędne, dlatego warto wziąć pod uwagę szeroki zakres polisy turystycznej.

Wybierz superofertę

Skontaktuj się z naszymi doradcami, dzięki infolinii i wybierz ubezpieczenie turystyczne na Słowację. Możesz też odwiedzić jedną z naszych placówek. Czekamy na Ciebie!

Skontaktuj się z CUK Ubezpieczenia, aby poznać ceny polis dopasowane do Ciebie. Zadzwoń lub przyjdź do placówki.
keyboard_arrow_up