Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2020-02-06

Ubezpieczenie turystyczne na Słowację

Planujesz podróż na Słowację? Zobacz jak wybrać najlepsze ubezpieczenie.

Słowacja ma do zaoferowania wiele pięknych krajobrazów, ale nie tylko. To świetne miejsce na długie wędrówki, szaleństwo na stoku narciarskim zimą, a także zwiedzanie ruin zamków oraz zabytków np. w Bratysławie. Planujesz urlop u naszych sąsiadów? Postaw na ubezpieczenie turystyczne, które zapewni Ci komfort i bezpieczeństwo.

Jak dobrze wybrać polisę turystyczną na Słowację?

Czy ubezpieczenie na Słowację z biura podróży to dobry pomysł?

Wyjeżdżasz w góry na Słowację? A może chcesz tylko pozwiedzać ten urokliwy kraj? Niezależnie od tego, jaki jest cel Twojej podróży, liczy się dobre zabezpieczenie w postaci polisy. Może być ona proponowana bezpośrednio przez biuro podróży, kiedy kupujesz gotową wycieczkę. Czy jest to opłacalne i dobre rozwiązanie? To zależy, jaka oferta jest Ci przedstawiona.

Dokładnie sprawdź warunki oferty, a szczególności zakres ochrony i sumy ubezpieczenia. Jeśli okaże się, że wsparcie jest niewystarczające, powinieneś zastanowić się nad zakupem indywidualnej polisy turystycznej na Słowację. Niska suma ubezpieczenia może okazać się niewystarczająca na pokrycie kosztów związanych z nagłym leczeniem. 

Cena ubezpieczenia na Słowację - od czego zależy?

Koszt ubezpieczenia turystycznego na Słowację może wynosić nawet kilka złotych za jeden dzień ochrony dla osoby dorosłej. Cena jednak jest uzależniona od kilku czynników:

  • długości pobytu,
  • zakresu ochrony (koszty leczenia, transport specjalistyczny),
  • rozszerzenia (NNW, OC w życiu prywatnym, klauzula alkoholowa, sporty wysokiego ryzyka),
  • ilość osób.

Jak kupić dobre ubezpieczenie turystyczne? Przede wszystkim, dopasuj je do swoich oczekiwań. Porównuj też oferty, aby wiedzieć, co proponuje konkretny ubezpieczyciel oraz za co płacisz składkę. W ten sposób, wybierzesz najlepszą opcję.

Co wchodzi w skład ubezpieczenia na Słowację?

Ubezpieczenie turystyczne na Słowację to niesamowite wsparcie. Gwarantuje ono poniesienie kosztów za leczenie, hospitalizację, ratownictwo, a także transport do kraju. Wszystkie szczegóły na temat zakresu ubezpieczenia znajdziesz w OWU (Ogólnych Warunkach Umowy). Takie warunki ochrony gwarantują wsparcie w trudnych sytuacjach, np. kiedy będzie trzeba przeprowadzić specjalistyczne zabiegi lub dostać się jak najszybciej do lekarza w nagłych wypadkach..

Oprócz warunków ochrony, które musisz koniecznie sprawdzić zanim podpiszesz umowę z towarzystwem, zwróć też uwagę na sumę ubezpieczenia. Jeśli wybierasz się na Słowację, nie powinna być ona niższa niż 200 000 złotych. Im wyższa kwota, tym oczywiście lepiej dla Ciebie. Dużym plusem polisy turystycznej jest jej ważność tylko podczas urlopu. Dzięki temu, dopasujesz ją do swoich potrzeb, a także będziesz płacić za faktyczną ochronę w danym momencie. W skład polisy powinny wchodzić koszty leczenia i transportu medycznego, a także NNW i OC w życiu prywatnym.

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków to jeden z elementów, który powinien wchodzić w skład polisy turystycznej. Jeśli dojdzie do uszczerbku na zdrowiu lub ewentualnie śmierci, będzie przysługiwać wypłata świadczenia w ustalonej wcześniej kwocie. Oznacza to, że jeśli złamiesz rękę podczas wędrówki po słowackich szlakach, należy Ci się wypłata świadczenia. Z kolei OC w życiu prywatnym gwarantuje Ci zadośćuczynienie w momencie wyrządzenia szkody osobie trzeciej. Jeśli przez przypadek wpadniesz na przechodniego, a on upuści swojego smartfona, który się uszkodzi, bez tego ubezpieczenia będziesz musiał ponieść koszty strat z własnej kieszeni. Podczas wycieczki na Słowację, te opłaty są naprawdę zbędne, dlatego warto wziąć pod uwagę szeroki zakres polisy turystycznej.

EKUZ a ubezpieczenie na Słowację

Na terenie Słowacji możesz skorzystać z opieki medycznej w ramach karty EKUZ. Na pierwszy rzut oka wydaje się to wystarczające, jednak nie do końca to prawda. Z kartą EKUZ masz dostęp do publicznej służby zdrowia na takich samych warunkach jak obywatele Słowacji. Tego typu ubezpieczenie nie pokrywa jednak kosztów transportu do Polski, leczenia o szerokim zakresie, prywatnych wizyt u lekarza czy akcji ratowniczych.

Na co uważać, wyjeżdżając na Słowację?

Podróż na Słowację powinna przebiec dość sprawnie. Wystarczy, że będziesz mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport. Dzięki temu, że ten kraj jest w strefie Schengen, nie musisz przechodzić przez kontrole graniczne. Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, aktualnie państwo jest bezpieczne i nie ma bezpośredniego zagrożenia terrorystycznego. Należy jednak zachować szczególną ostrożność na imprezach masowych oraz w miejscach publicznych. Uważaj na kieszonkowców, którzy mogą pojawiać się w tłocznych miejscach, np. na starówce. 

Warto jednak zawsze czytać komunikaty pojawiające się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych!

Słowacja jest częstym kierunkiem grup znajomych oraz rodzin, którzy są miłośnikami zimowych aktywności sportowych. Nic dziwnego, wyjazd często jest tańszy niż np. w przypadku Włoch czy Austrii, a stoków narciarskich jest dosyć sporo. Dzięki temu, zarówno początkujący, jak i bardziej zaawansowani sportowcy znajdą tutaj miejsce dla siebie. Niestety, podczas zimowej aktywności sportowej mogą spotkać Cię nieprzewidziane sytuacje, takie jak złamanie ręki, uszkodzenie czyjegoś sprzętu sportowego czy kradzież. Na stokach narciarskich trzeba zachować szczególną ostrożność. Dlatego warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne o standardowym zakresie ochrony, a także dodatki w postaci OC w życiu prywatnym oraz NNW.

Koszty leczenia na Słowacji

Tak jak wspominaliśmy, karta EKUZ działa na terenie Słowacji, jednak w ograniczony sposób. Przykładowo, jeśli doznasz obrażeń na stoku lub podczas wędrówki w górach, możesz skorzystać z pomocy medycznej. Jednak jeśli będzie potrzebny dodatkowy transport albo przybycie ratowników na miejsce wypadku, musisz ponieść koszty z własnej kieszeni. Weź pod uwagę fakt, że tego typu działania za granicą jest bardzo drogie. W Polsce masz prawo skorzystać z pomocy bezpłatnie, jednak na Słowacji niezbędne jest dodatkowe ubezpieczenie turystyczne

Co ciekawe, karta EKUZ nie gwarantuje pokrycia wszystkich kosztów związanych z leczeniem czy hospitalizacją. Za niektóre usługi i tak trzeba dodatkowo zapłacić, np. zabiegi stomatologiczne, leki czy transport medyczny do kraju.

Przykładowo, koszt akcji ratowniczej w górach może wynosić od kilku aż do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W skład tej ceny wchodzi np. transport śmigłowcem, praca ratownika, koszt środków pomocniczych czy sprzęt do przewożenia pacjenta. 

Wybierz ubezpieczenie turystyczne na Słowację z CUK!

Skontaktuj się z naszymi doradcami, dzięki infolinii i wybierz ubezpieczenie turystyczne na Słowację. Możesz też odwiedzić jedną z naszych placówek. Czekamy na Ciebie!