2023-05-29

Ubezpieczenie turystyczne na Słowację

Planujesz podróż na Słowację? Zobacz jak wybrać najlepsze ubezpieczenie.

Ubezpieczenie turystyczne na Słowację

Słowacja ma do zaoferowania wiele pięknych krajobrazów, ale nie tylko. To świetne miejsce na długie wędrówki, szaleństwo na stoku narciarskim zimą, a także zwiedzanie ruin zamków oraz zabytków np. w Bratysławie. Planujesz urlop u naszych sąsiadów? Postaw na ubezpieczenie turystyczne na Słowację, które zapewni Ci komfort i bezpieczeństwo.

Czy ubezpieczenie na Słowację z biura podróży to dobry pomysł?

Wyjeżdżasz w góry na Słowację? A może chcesz tylko pozwiedzać ten urokliwy kraj? Niezależnie od tego, jaki jest cel Twojej podróży, liczy się dobre zabezpieczenie w postaci polisy. Może być ona proponowana bezpośrednio przez biuro podróży, kiedy kupujesz gotową wycieczkę. Czy jest to opłacalne i dobre rozwiązanie? To zależy, jaka oferta jest Ci przedstawiona.

Dokładnie sprawdź warunki oferty, a w szczególności zakres ochrony i sumy ubezpieczenia. Jeśli okaże się, że wsparcie jest niewystarczające, powinieneś zastanowić się nad zakupem indywidualnej polisy turystycznej na Słowację. Niska suma ubezpieczenia może okazać się niewystarczająca na pokrycie kosztów związanych z nagłym leczeniem. Wyjeżdżając za granicę kup dobre ubezpieczenie. Słowacja leży blisko Polski, jednak pamiętaj o tym, że w razie wystąpienia szkody będziesz leczony w szpitalu za granicą.

Cena ubezpieczenia na Słowację - od czego zależy?

Koszt ubezpieczenia turystycznego na Słowację może wynosić nawet kilka złotych za jeden dzień ochrony dla osoby dorosłej. Cena jednak jest uzależniona od kilku czynników:

  • długości pobytu,
  • zakresu ochrony (koszty leczenia, transport specjalistyczny),
  • wybranych rozszerzeń (NNW, OC w życiu prywatnym, klauzula alkoholowa, sporty wysokiego ryzyka),
  • ilości osób.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Słowacji?

W zależności od tego, jakie aktywności planujesz uprawiać, powinieneś dobrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Słowacja – góry, malownicze krajobrazy oraz ekscytujące stoki narciarskie – aktywni turyści mają w czym wybierać. Jeżeli więc masz zamiar zwiedzać kraj oraz zjeżdżać na nartach, powinieneś wykupić odpowiednie rozszerzenie o sporty zimowe.

Jak kupić dobre ubezpieczenie turystyczne? Przede wszystkim, dopasuj je do swoich oczekiwań. Porównuj też oferty, aby wiedzieć, co proponuje konkretny ubezpieczyciel oraz za co płacisz składkę. W ten sposób wybierzesz najlepszą opcję.

Jakie ubezpieczenie w góry na Słowację?

Jeżeli wybierasz się na narty koniecznie zwróć uwagę, czy Twoja polisa obejmuje również koszty poszukiwań i ratownictwa w górach – najczęściej to rozszerzenie jest już zawarte w ramach kosztów leczenia i assistance, jednak warto zwrócić uwagę na podlimity w ubezpieczeniu na Słowację. Góry bywają niebezpieczne. Jeżeli zgubisz się na szlaku i będzie trzeba użyć specjalistycznego sprzętu, żeby Cię ratować, to taka polisa pokryje koszty związane np. z wynajęciem helikoptera. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają dedykowane ubezpieczenie narciarskie, które obejmuje Cię pełną ochroną podczas uprawiania sportów zimowych.

Kupując ubezpieczenie na Słowację, gdy wybierasz się w Tatry zwróć uwagę na sumy ubezpieczenia. Jazda na nartach czy górskie wycieczki mogą być niebezpieczne. Jeżeli dojdzie do szkody, dobrze mieć pewność, że Twoja polisa pokryje wszystkie koszty związane z Twoim pobytem w szpitalu.

Rozszerzenia w ubezpieczeniu w Tatry Słowackie – czy będą potrzebne?

Wybierając się w słowackie Tatry warto pomyśleć również o dodatkowych rozszerzeniach ochrony tak, by mieć dobre ubezpieczenie. Wyprawy w góry mogą wiązać się z ryzykiem wyrządzenia szkody nie tylko sobie, ale również innym. Na szlaku pojawia się wiele osób, zatem istotnym rozszerzeniem ochrony, które warto posiadać jest OC w życiu prywatnym. Ochroni Cię ono w razie wyrządzenia szkody osobom trzecim np. na stoku.

Poza OC w życiu prywatnym warto wykupić również ubezpieczenie sprzętu sportowego, które zagwarantuje Ci wypłatę odszkodowania, gdy np. w górach w wyniku nieszczęśliwego wypadku zniszczysz swoje drogie narty.

Przykład 1:

Adam wybrał się na narty w Tatry słowackie. Przed wyjazdem sprawdził, jakie ubezpieczenie w góry będzie dla niego odpowiednie. Zdecydował się na polisę, która obejmowała również koszty poszukiwań i ratownictwa. I dobrze zrobił, bo pewnego dnia zgubił się na szlaku i potrzebował pomocy. Dzięki swojemu ubezpieczeniu Adam mógł skorzystać z helikoptera, który go odnalazł i bezpiecznie sprowadził z gór.

Przykład 2:

Janek zaplanował wyjazd w słowackie Tatry. Przygotowując się do podróży, zdecydował się na dodatkowe rozszerzenia w swoim ubezpieczeniu. Wiedział, że na szlaku może spotkać wiele innych osób i nie chciał być odpowiedzialny za ewentualne szkody, które mógłby wyrządzić. Dlatego wykupił dodatkowe ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które zapewniło mu ochronę w razie spowodowania szkody osobom trzecim, na przykład na stoku narciarskim. Podczas zjazdu Janek wpadł na innego narciarza i uszkodził mu sprzęt. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło odszkodowanie, a Janek nie musiał płacić turyście z własnej kieszeni.

Co wchodzi w skład ubezpieczenia na Słowację?

Ubezpieczenie turystyczne na Słowację to niesamowite wsparcie. Gwarantuje ono poniesienie kosztów za leczenie, hospitalizację, ratownictwo, a także transport do kraju. Wszystkie szczegóły na temat zakresu ubezpieczenia znajdziesz w OWU (Ogólnych Warunkach Umowy). Takie warunki ochrony gwarantują wsparcie w trudnych sytuacjach, np. kiedy będzie trzeba przeprowadzić specjalistyczne zabiegi lub dostać się jak najszybciej do lekarza w nagłych wypadkach.

Oprócz warunków ochrony, które musisz koniecznie sprawdzić zanim podpiszesz umowę z towarzystwem, zwróć też uwagę na sumę ubezpieczenia, która w przypadku wyprawy w słowackie góry, nie powinna być niższa niż 200 000 złotych. Im wyższa kwota, tym oczywiście lepiej dla Ciebie. Dużym plusem polisy turystycznej jest jej ważność tylko podczas urlopu. Dzięki temu dopasujesz ją do swoich potrzeb, a także będziesz płacić za faktyczną ochronę w danym momencie. W skład polisy powinny wchodzić koszty leczenia i transportu medycznego, a także NNW i OC w życiu prywatnym.

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków to jeden z elementów, który powinien wchodzić w skład polisy turystycznej na Słowację. Jeśli dojdzie do uszczerbku na zdrowiu lub ewentualnie śmierci, będzie przysługiwać wypłata świadczenia w ustalonej wcześniej kwocie. Oznacza to, że jeśli złamiesz rękę podczas wędrówki po słowackich szlakach, należy Ci się wypłata świadczenia. Z kolei OC w życiu prywatnym gwarantuje Ci zadośćuczynienie w momencie wyrządzenia szkody osobie trzeciej. Jeśli przez przypadek wpadniesz na przechodniego, a on upuści swojego smartfona, który się uszkodzi, bez tego ubezpieczenia będziesz musiał ponieść koszty strat z własnej kieszeni. Podczas wycieczki na Słowację, te opłaty są naprawdę zbędne, dlatego warto wziąć pod uwagę szeroki zakres polisy turystycznej.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ubezpieczenie Tatry słowackie – cena

Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie na Słowację w góry? Wszystko zależy od tego, na jakie rozszerzenia ochrony się zdecydujesz. Cena ubezpieczenia na Słowację zależy od wielu czynników, o których wspominaliśmy już wcześniej. Poniżej przedstawiamy przykładowe porównanie cen ubezpieczenia. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje koszty leczenia i assistance, NNW, OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie sprzętu sportowego oraz koszty poszukiwania i ratownictwa.

AllianzGeneraliProama

Koszty leczenia i assistance

200 000 zł

200 000 zł

200 000 zł

Koszty poszukiwań i ratownictwa

Do 50 000 zł

Tak, do SU Kosztów leczenia i Assistance

Tak, do SU Kosztów leczenia i Assistance

NNW

40 000 zł

40 000 zł

40 000 zł

OC w życiu prywatnym

200 000 zł

200 000 zł

200 000 zł

Ubezpieczenie sprzętu sportowego

1 000 zł

1 000 zł

1 000 zł

Dodatkowo

Kontynuacja leczenia w RP, Bagaż (SU 1 000 zł), Sport Assistance

Kontynuacja leczenia NNW w RP, Kradzież mienia na czas wyjazdu (SU 5 000 

Kontynuacja leczenia NNW w RP, Kradzież mienia na czas wyjazdu (SU 5 000 zł)

Cena

129,50 zł

131 zł

131 zł

Powyższe zestawienie jest dowodem na to, że ubezpieczenia nieco się od siebie różnią mimo bardzo zbliżonej ceny. Dlatego przed wyjazdem na Słowację warto sprawdzić dostępne na rynku oferty i wybrać taką, która najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Ubezpieczenie turystyczne na Słowację możesz kupić online. Wystarczy, że porównasz składki w naszym kalkulatorze turystycznym, który znajduje się na stronie cuk.pl

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

EKUZ a ubezpieczenie na Słowację

Na terenie Słowacji możesz skorzystać z opieki medycznej w ramach karty EKUZ. Na pierwszy rzut oka wydaje się to wystarczające, jednak nie do końca to prawda. Z kartą EKUZ masz dostęp do publicznej służby zdrowia na takich samych warunkach jak obywatele Słowacji. Tego typu ubezpieczenie nie pokrywa jednak kosztów transportu do Polski, leczenia o szerokim zakresie, prywatnych wizyt u lekarza czy akcji ratowniczych.

Przykład 3:

Kamil planował wyjazd na Słowację i zastanawiał się nad ubezpieczeniem zdrowotnym. Wiedział, że mając kartę EKUZ, będzie miał dostęp do publicznej służby zdrowia na terenie Słowacji. Jednak zdawał sobie sprawę, że w przypadku poważniejszych sytuacji, takich jak konieczność transportu do Polski czy leczenie o szerokim zakresie, może to być niewystarczające. Dlatego postanowił również wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, które zapewni mu pełniejszą ochronę, w tym prywatne wizyty u lekarza i akcje ratownicze. Podczas wycieczki w górach doszło do nieszczęśliwego wypadku. By pomóc Kamilowie bezpiecznie zejść ze szlaku, potrzebny był helikopter. Na Słowacji użycie helikoptera podczas akcji ratowniczej kosztuje 5 000 zł za godzinę. Kamil nie musiał pokrywać tych kosztów z własnej kieszeni, ponieważ wykupił wcześniej ubezpieczenie turystyczne.

Na co uważać, wyjeżdżając na Słowację?

Podróż na Słowację powinna przebiec dość sprawnie. Wystarczy, że będziesz mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport. Dzięki temu, że ten kraj jest w strefie Schengen, nie musisz przechodzić przez kontrole graniczne. Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, aktualnie państwo jest bezpieczne i nie ma bezpośredniego zagrożenia terrorystycznego. Należy jednak zachować szczególną ostrożność na imprezach masowych oraz w miejscach publicznych. Uważaj na kieszonkowców, którzy mogą pojawiać się w tłocznych miejscach, np. na starówce. 

Warto jednak zawsze czytać komunikaty pojawiające się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych!

Słowacja jest częstym kierunkiem grup znajomych oraz rodzin, którzy są miłośnikami zimowych aktywności sportowych. Nic dziwnego, wyjazd często jest tańszy niż np. w przypadku Włoch czy Austrii, a stoków narciarskich jest dosyć sporo. Dzięki temu, zarówno początkujący, jak i bardziej zaawansowani sportowcy znajdą tutaj miejsce dla siebie. Niestety, podczas zimowej aktywności sportowej mogą spotkać Cię nieprzewidziane sytuacje, takie jak złamanie ręki, uszkodzenie czyjegoś sprzętu sportowego czy kradzież. Na stokach narciarskich trzeba zachować szczególną ostrożność. Dlatego warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne o standardowym zakresie ochrony, a także dodatki w postaci OC w życiu prywatnym oraz NNW.

Koszty leczenia na Słowacji

Tak jak wspominaliśmy, karta EKUZ działa na terenie Słowacji, jednak w ograniczony sposób. Przykładowo, jeśli doznasz obrażeń na stoku lub podczas wędrówki w górach, możesz skorzystać z pomocy medycznej. Jednak jeśli będzie potrzebny dodatkowy transport albo przybycie ratowników na miejsce wypadku, musisz ponieść koszty z własnej kieszeni. Weź pod uwagę fakt, że tego typu działania za granicą jest bardzo drogie. W Polsce masz prawo skorzystać z pomocy bezpłatnie, jednak na Słowacji niezbędne jest dodatkowe ubezpieczenie turystyczne

Co ciekawe, karta EKUZ nie gwarantuje pokrycia wszystkich kosztów związanych z leczeniem czy hospitalizacją. Za niektóre usługi i tak trzeba dodatkowo zapłacić, np. zabiegi stomatologiczne, leki czy transport medyczny do kraju.

Przykładowo, koszt akcji ratowniczej w górach może wynosić od kilku aż do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W skład tej ceny wchodzi np. transport śmigłowcem, praca ratownika, koszt środków pomocniczych czy sprzęt do przewożenia pacjenta. Warto zainwestować w dobre ubezpieczenie. Słowacja pomimo całego swojego uroku może być niebezpieczna. Zwłaszcza gdy wybierasz się w góry, gdzie o szkodę nie jest wcale tak trudno.

Wybierz ubezpieczenie turystyczne na Słowację z CUK!

Skontaktuj się z naszymi doradcami na infolinii i wybierz ubezpieczenie turystyczne na Słowację. Możesz też odwiedzić jedną z naszych placówek. Czekamy na Ciebie! Sprawdź również jak w łatwy sposób można kupić ubezpieczenie online! Wystarczy, że uzupełnisz podstawowe dane w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych, a dowiesz się, ile kosztuje Twoje ubezpieczenie na Słowację i będziesz mógł od razu sfinalizować transakcję.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku