2021-04-07

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Do czego Cię uprawnia? Czy warto ją wyrobić?

Czym jest karta EKUZ? Kiedy warto ją wyrobić?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Do czego Cię uprawnia? Czy warto ją wyrobić?

Wyjeżdżasz za granicę? Na pewno słyszałeś o karcie EKUZ. Sprawdź, z czego tak naprawdę możesz skorzystać w ramach jej posiadania oraz czy to wystarczające zabezpieczenie na wakacje.

EKUZ - co to jest?

Wyjazd na wakacje kojarzy się z wymarzonym urlopem i wypoczynkiem. Trzeba jednak pamiętać także o naszym bezpieczeństwie, niezależnie od tego, czy wybieramy się sami, czy z całą rodziną i dziećmi. Aby przygotować się na każdą ewentualność, warto przyjrzeć się bliżej karcie EKUZ oraz ubezpieczeniu turystycznemu. Czym to się różni? Co daje karta EKUZ, a co polisa wykupiona samodzielnie? Zobacz nasz poradnik.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, dzięki któremu możesz korzystać z podstawowej opieki medycznej za granicą. Karta EKUZ uprawnia do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej na terenie krajów Unii Europejskiej, a także w Norwegii czy Szwajcarii. Jej wyrobienie jest darmowe, możesz to zrobić w jednym z oddziałów wojewódzkiego NFZ lub pobrać wniosek ze strony internetowej i wysłać go pocztą elektroniczną lub tradycyjną. 

Ile czeka się na EKUZ? Kartę najpewniej dostaniesz w tym samym dniu, jeśli złożysz wniosek osobiście w oddziale. Wyjątkiem są wakacje, kiedy zainteresowanych jest dosyć sporo. Jeśli składałeś wniosek w inny sposób, otrzymasz ją drogą pocztową. Wyrobienie karty EKUZ nie jest obowiązkowe. W większości przypadków działa ona przez 12 miesięcy, choć dla osób bezrobotnych okres ważności wynosi 2 miesiące. Warunkiem do wyrobienia karty EKUZ jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce. Oznacza to, że bez problemu otrzymają ją pracownicy, uczniowie i studenci.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Wyrobienie EKUZ online

Możesz wyrobić kartę EKUZ online - ePUAP świetnie się do tego sprawdzi. Wystarczy wejść na stronę internetową, zalogować się do platformy, a następnie wybrać kategorię "Zdrowie". Następnie trzeba wybrać konkretną opcję, w zależności od tego, czy decydujesz się na pobyt czasowy za granicą, czy chcesz tam pracować. Kolejnym krokiem jest wypełnienie wniosku, w którym podasz adresu zamieszkania, na który zostanie wysłana karta EKUZ. Jeśli jesteś uczniem albo studentem, trzeba też dołączyć kopię aktualnej legitymacji lub zaświadczenie o kontynuuowaniu nauki.

Drugim rozwiązaniem jest EKUZ turystyczny, który otrzymasz po zalogowaniu się na swoje Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Wystarczy, że złożysz wniosek elektronicznie i podasz adres do wysyłki. Wniosek rozpatrywany jest w ciągu 3 dni roboczych, a w okresie letnim, czyli od czerwca do września, 10 dni roboczych.

Jak działa karta EKUZ?

Co daje EKUZ? Z karty możesz skorzystać na terenie krajów należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Oznacza to, że jeśli wyjeżdżasz np. do Holandii, Włoch czy na Maltę, w razie zachorowania, jesteś objęty podstawową opieką medyczną. Nie musisz zatem wracać do swojego kraju, jeśli np. zasłabniesz czy dostaniesz gorączki. 

Każdy, kto chce wyjechać za granicę może sobie wyrobić kartę EKUZ. Do czego uprawnia? Czy możesz z niej korzystać, jeśli jedziesz studiować za granicę? Tak, jest taka opcja. Karta EKUZ działa w momencie, kiedy wybierasz się w celach turystycznych, Twój pobyt związany jest z nauką, a także chcesz pracować za granicą. 

Wyrobienie karty EKUZ jest zupełnie darmowe. Jeśli jednak wybierzesz opcję złożenia wniosku online albo pocztą tradycyjną, zrób to na tyle wcześnie, aby otrzymać ją jeszcze przed wyjazdem. Co ważne, każdy turysta powinien mieć własną kartę EKUZ oraz zawsze nosić ją przy sobie. Może ją otrzymać każda osoba, która jest ubezpieczona w NFZ, również dziecko. Osoby do 18 lat mogą być zgłoszone przez rodzica lub dziadka, wszystko zależy od tego, w ramach jakiego ubezpieczenia mają one do tego uprawnienia.

Ubezpieczenie turystyczne,
z którym możesz więcej

EKUZ - co obejmuje?

Zastanawiasz się, jaki zakres ochrony gwarantuje karta EKUZ? Niestety, świadczenia zdrowotne, jakie Cię obejmują mają takie same warunki jak w przypadku obywateli danego kraju. Dotyczy leczenia niezbędnego i nieplanowanego wcześniej. Jeśli przytrafią się nagłe dolegliwości, które np. nie są związane z Twoją chorobą przewlekłą. Właśnie dlatego ograniczone działanie ma Europejska Karta Zdrowia. Co obejmuje, kiedy jesteś na wakacjach? W praktyce oznacza to, że nie pokrywa ona wszystkich wydatków. Przykładowo, jeśli w danym państwie to pacjent odpowiedzialny jest za koszty leków i materiałów opatrunkowych podanych w szpitalu, będziesz musiał liczyć się także z tym wydatkiem. Nie zawsze też karetka pogotowia zabierze Cię z miejsca zdarzenia zupełnie za darmo. 

Musisz pamiętać o tym, że służba zdrowia za granicą, nie działa tak samo jak w Polsce. W niektórych krajach niektóre usługi są dodatkowo płatne, a opieka zdrowotna jest na niskim poziomie. Kwoty i zakres ochrony zależą od miejsca, do którego się wybierasz.

O czym musisz pamiętać wyrabiając kartę EKUZ?

Jest jeszcze kilka ważnych aspektów, o których musisz pamiętać, posiadając kartę EKUZ. Przede wszystkim, jeśli wyjeżdżasz z całą rodziną, każdy członek rodziny musi mieć swój dokument. W niektórych miejscowościach turystycznych, nie ma możliwości skorzystania z państwowej opieki medycznej. Oznacza to, że będziesz musiał ponieść koszty za wizyty prywatne u lekarzy. To z kolei wiąże się z ogromnymi kosztami, ponieważ leczenie za granicą jest drogie w porównaniu z wydatkami w Polsce. Z kolei jeśli w trakcie urlopu dojdzie do poważnego uszkodzenia ciała i nie będziesz w stanie wrócić do Polski na własną rękę, transport nie jest gwarantowany w ramach karty EKUZ. To samo dotyczy także ratownictwa oraz poszukiwań.

EKUZ a ubezpieczenie turystyczne

Karta EKUZ nie daje Ci takich samych możliwości co dobrowolne ubezpieczenie turystyczne. Warto jednak przed wyjazdem sprawdzić ceny polis oraz warunków ich ochrony. Może okazać się, że wystarczy kilka złotych dziennie, aby mieć pewność, że w razie poważnego zachorowania, będziesz miał pełne wsparcie. 

Polisa podróżna gwarantuje zwrot kosztów leczenia i ma szeroki zakres działania. Możesz ją wykupić przed wyjazdem do każdego kraju na świecie. Ubezpieczenie turystyczne, w odróżnieniu od karty EKUZ, daje Ci możliwość korzystania z prywatnej opieki medycznej. Dzięki temu, zakres ochrony jest o wiele szerszy. Poza tym, polisa podróżna może obejmować także np. ubezpieczenie bagażu czy pomoc w momencie utraty dokumentów czy pieniędzy. Wszystko zależy od warunków umowy, które ustalisz.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszej poradzie "Czy potrzebuję ubezpieczenia podróżnego skoro mam EKUZ?".

EKUZ czy ubezpieczenie - co wybrać?

Karta EKUZ daje ograniczone możliwości, jednak warto ją wyrobić. Nie wyklucza to możliwości wykupienia ubezpieczenia podróżnego, które może być jej idealnym uzupełnieniem. Dzięki temu, będziesz mieć pewność, kiedy nagle źle się poczujesz i konieczna będzie wizyta u lekarza. Za granicą może wydarzyć się wszystko - ukąszenie tropikalnego owada, zatrucie pokarmowe, zasłabnięcie spowodowane nadmiernym słońcem czy upadek na stoku narciarskim. Warto zabezpieczyć się na każdą ewentualność, a do tego służy właśnie ubezpieczenie turystyczne.

Polisa wykupiona samodzielnie gwarantuje Ci spokój oraz bezpieczeństwo. Jej zakres dopasujesz też do swoich potrzeb. Zupełnie innej ochrony potrzebuje osoba, która wybiera się na śnieżne szaleństwo, a innej rodzina z dziećmi, która będzie wypoczywać głównie na plaży albo w hotelu.

Warto też zaznaczyć, że polisy turystyczne często są proponowane w biurach podróży. Oczywiście ich zakup ma sens, jednak ceny mogą być wygórowane. Poza tym nie ma możliwości dopasowania oferty, bo nie jest ona elastyczna. Zakup polisy turystycznej jest łatwy i szybki, dlatego możesz zrobić to samodzielnie. Warto porównać oferty w wielu towarzystwach i dopasować zakres ochrony do swoich potrzeb. 

W zakresie ochrony, tak jak wspominaliśmy wcześniej, znajdują się koszty leczenia, ratownictwa i poszukiwań. To jest niesamowicie ważne, szczególnie jeśli wybierasz się w góry albo będziesz uprawiał aktywność sportową. W ramach ubezpieczenia możesz też wykupić dodatkową ochronę NNW, czyli następstw nieszczęśliwych wypadków, a także zabezpieczyć swój bagaż czy sprzęt sportowy. O takich udogodnieniach wyłącznie z kartą EKUZ nie ma mowy.

Wybierz superofertę na wakacje!

Zapewnij sobie bezpieczeństwo i ochronę podczas wyjazdu. Wybierz polisę turystyczną, dzwoniąc na infolinię lub odwiedzając jedną z placówek blisko Twojego miejsca zamieszkania.

Porozmawiaj z nami

Zamów rozmowę

Spotkaj się z nami

Znajdź placówkę

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku