Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2020-03-13

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Do czego Cię uprawnia? Czy warto ją wyrobić?

Wszystko o EKUZ.

Wyjeżdżasz za granicę? Na pewno słyszałeś o karcie EKUZ. Sprawdź, z czego tak naprawdę możesz skorzystać w ramach jej posiadania oraz czy to wystarczające zabezpieczenie na wakacje.

Przed wyjazdem warto sprawdzić jak działa karta EKUZ.
Przed wyjazdem warto sprawdzić jak działa karta EKUZ.

Czym jest karta EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, dzięki któremu możesz korzystać z podstawowej opieki medycznej za granicą. Jej wyrobienie jest darmowe, możesz to zrobić w jednym z oddziałów wojewódzkiego NFZ lub pobrać wniosek ze strony internetowej i wysłać go pocztą elektroniczną lub tradycyjną. Kartę najpewniej dostaniesz w tym samym dniu, jeśli złożysz wniosek osobiście w oddziale. Wyjątkiem są wakacje, kiedy zainteresowanych jest dosyć sporo. Jeśli składałeś wniosek w inny sposób, otrzymasz ją drogą pocztową. Wyrobienie karty EKUZ nie jest obowiązkowe. W większości przypadków działa ona przez 12 miesięcy, choć dla osób bezrobotnych okres ważności wynosi 2 miesiące. Warunkiem do wyrobienia karty EKUZ jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce. Oznacza to, że bez problemu otrzymają ją pracownicy, uczniowie i studenci.

Jak działa karta EKUZ?

Z karty EKUZ możesz skorzystać na terenie krajów należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Oznacza to, że jeśli wyjeżdżasz np. do Holandii, Włoch czy na Maltę, w razie zachorowania, jesteś objęty podstawową opieką medyczną. Nie musisz zatem wracać do swojego kraju, jeśli np. zasłabniesz czy dostaniesz gorączki. Zastanawiasz się, jaki zakres ochrony gwarantuje karta EKUZ? Niestety, świadczenia zdrowotne, jakie Cię obejmują mają takie same warunki jak w przypadku obywateli danego kraju. W praktyce oznacza to, że nie pokrywa ona wszystkich wydatków. Przykładowo, jeśli w danym państwie to pacjent odpowiedzialny jest za koszty leków i materiałów opatrunkowych podanych w szpitalu, będziesz musiał liczyć się także z tym wydatkiem. Nie zawsze też karetka pogotowia zabierze Cię z miejsca zdarzenia zupełnie za darmo. Musisz pamiętać o tym, że służba zdrowia za granicą, nie działa tak samo jak w Polsce. Kwoty i zakres ochrony zależą od miejsca, do którego się wybierasz.

O czym musisz pamiętać wyrabiając kartę EKUZ?

Jest jeszcze kilka ważnych aspektów, o których musisz pamiętać, posiadając kartę EKUZ. Przede wszystkim, jeśli wyjeżdżasz z całą rodziną, każdy członek rodziny musi mieć swój dokument. W niektórych miejscowościach turystycznych, nie ma możliwości skorzystania z państwowej opieki medycznej. Oznacza to, że będziesz musiał ponieść koszty za wizyty prywatne u lekarzy. To z kolei wiąże się z ogromnymi kosztami, ponieważ leczenie za granicą jest drogie w porównaniu z wydatkami w Polsce. Z kolei jeśli w trakcie urlopu dojdzie do poważnego uszkodzenia ciała i nie będziesz w stanie wrócić do Polski na własną rękę, transport nie jest gwarantowany w ramach karty EKUZ. To samo dotyczy także ratownictwa oraz poszukiwań.

EKUZ a ubezpieczenie turystyczne

Karta EKUZ nie daje Ci takich samych możliwości co dobrowolne ubezpieczenie turystyczne. Warto jednak przed wyjazdem sprawdzić ceny polis oraz warunków ich ochrony. Może okazać się, że wystarczy kilka złotych dziennie, aby mieć pewność, że w razie poważnego zachorowania, będziesz miał pełne wsparcie. Polisa podróżna gwarantuje zwrot kosztów leczenia i ma szeroki zakres działania. Możesz ją wykupić przed wyjazdem do każdego kraju na świecie. Ubezpieczenie turystyczne, w odróżnieniu od karty EKUZ, daje Ci możliwość korzystania z prywatnej opieki medycznej. Dzięki temu, zakres ochrony jest o wiele szerszy. Poza tym, polisa podróżna może obejmować także np. ubezpieczenie bagażu czy pomoc w momencie utraty dokumentów czy pieniędzy. Wszystko zależy od warunków umowy, które ustalisz.

Wybierz superofertę na wakacje!

Dowiedz się więcej na temat ubezpieczeń zdrowotnych. Możesz odwiedzić placówki CUK czy zadzwonić na infolinię