2022-06-09

Czy potrzebuję ubezpieczenia podróżnego, skoro mam EKUZ?

Kiedy chroni karta EKUZ, a kiedy ubezpieczenie podróżne?

Czy potrzebuję ubezpieczenia podróżnego, skoro mam EKUZ?

Masz ochotę wyruszyć przed siebie i odpocząć w cieniu palm? A może marzysz o tym, żeby szusować na stoku? Niezależnie od celu Twojej podróży, zanim wyjedziesz, powinieneś zadbać o ochronę swojego zdrowia i życia. Dla podróżnych dostępne są dwie opcje – EKUZ i polisa turystyczna. To dwa różne produkty!

Co lepiej chroni nas podczas zagranicznych podróży - karta EKUZ czy ubezpieczenie podróżne? To pytanie często zadają klienci towarzystw ubezpieczeniowych, którzy wybierają się w podróż za granicę. By precyzyjnie na nie odpowiedzieć, trzeba przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, co to jest EKUZ, jakie wsparcie zapewnia oraz gdzie ta karta obowiązuje.

Co to jest EKUZ?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument o wymiarach dowodu osobistego, który poświadcza, że figurujesz jako ubezpieczony w strukturach NFZ-u. Co daje karta EKUZ? Jako dokument unijny potwierdza, że masz prawo do bezpłatnego leczenia w krajach innych niż Polska. Dotyczy to tylko państw Unii Europejskiej (EU) oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).

Jak działa leczenie za granicą?

Po pierwsze, warto wiedzieć, że systemy opieki zdrowotnej w Europie nie są jednolite. Każdy kraj dysponuje własnym pakietem bezpłatnych świadczeń, co oznacza, że pacjenci ponoszą koszty niektórych usług medycznych.

Przykładowo, leczenie w polskim szpitalu jest darmowe, jednak w niektórych państwach wraz z wypisem otrzymasz rachunek za pobyt. Będziesz zobowiązany go uregulować, ponieważ w ramach EKUZ korzystasz z usług medycznych na równi ze Szwajcarem, Włochem czy Francuzem.

Musisz więc pamiętać, że korzystając z EKUZ za granicą, leczysz się zgodnie z zasadami systemu danego kraju. Poza tym, wybierając się do lekarza czy placówki medycznej, musisz zawsze się upewnić, że honoruje europejskie ubezpieczenie. 

Co oznacza stosowanie wyżej wspomnianych zasad? Jeżeli jesteś za granicą i musisz skorzystać z opieki medycznej, nie będziesz płacił za dane świadczenie, o ile jest bezpłatne dla mieszkańca danego kraju korzystającego z publicznej służby zdrowia.

Dla kogo można wyrobić Europejską Kartę ubezpieczenia Zdrowotnego?

EKUZ jest wystawiany osobno dla każdej ubezpieczonej osoby, niezależnie od tego, czy jest pełnoletnia, czy nie. Mając kartę, możesz otrzymać bezpłatnie wszystkie niezbędne z medycznego punktu widzenia świadczenia zdrowotne na takich samych zasadach, jakie obowiązują obywatela kraju, w którym przebywasz.

Do czego uprawnia EKUZ?

Jeśli skorzystałeś ze wsparcia lekarzy za granicą, a płatność jest wymagana, możesz złożyć wniosek o zwrot kosztów w odpowiedniej instytucji za granicą lub po powrocie do Polski. Otrzymasz zwrot całości wydatków związanych z leczeniem albo poniesiesz część kosztów – zgodnie z zasadami kraju, w którym korzystałeś z opieki medycznej.

Jak uzyskać kartę EKUZ?

Jak wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego? To proste. Wystarczy osobiście złożyć wniosek w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ-u. Pamiętaj, że możesz do tego wykorzystać także pocztę elektroniczną, skrzynkę podawczą ePUAP, IKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta lub tradycyjną pocztę.

Przebywasz z dala od miejsca zamieszkania i zastanawiasz się, czy można wyrobić kartę EKUZ w dowolnym oddziale NFZ? Jest to możliwe – potwierdzenie bycia ubezpieczonym w NFZ można otrzymać w każdej placówce i delegaturze tej instytucji.

Co ważne, kartę EKUZ otrzyma każda osoba uprawniona do świadczeń zdrowotnych w Polsce. Jednak  jeżeli jesteś studentem, kontynuujesz naukę powyżej 18. roku życia i zostałeś zgłoszony do ubezpieczenia jako członek rodziny, powinieneś okazać legitymację studencką lub inny dokument potwierdzający, że się uczysz.

Natomiast w przypadku, gdy wyjeżdżasz za granicę w związku z wykonywaną pracą lub szukać pracy, musisz dołączyć też odpowiednie dokumenty wydane przez instytucje, do których odprowadzasz składki (ZUS, KRUS) lub Urząd Pracy.

Każda podróż niesie za sobą zarówno niecodzienne i piękne przeżycia, jak i spore ryzyko. Uszkodzony bagaż? Opóźniony lot? Kradzież dokumentów? W CUK Ubezpieczenia zabezpieczysz się na każdą ewentualność. 

Co daje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego w poszczególnych krajach?

Niezależnie od tego, w jakim celu udajesz się poza granice naszego kraju, warto wiedzieć, jakie zasady obowiązują w poszczególnych krajach Unii Europejskiej i co Europejska Karta Zdrowia obejmuje, jeżeli chodzi o świadczenia w danym państwie. Powinieneś mieć świadomość, które świadczenia są bezpłatne i na co trzeba zwrócić uwagę, korzystając z publicznej pomocy medycznej w kraju, do którego wyjeżdżasz.

To, jakie zasady obowiązują w poszczególnych państwach EU, możesz sprawdzić na stronie NFZ-u. Mogą być one bardzo różne. W niektórych państwach będziesz musiał zapłacić np. za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, pobyt w szpitalu czy transport do Polski.

Warto znać obowiązujące przepisy, ponieważ z kartą EKUZ otrzymasz bezpłatnie tylko te świadczenia, które zdaniem lekarza są niezbędne z medycznego punktu widzenia i które należą się nieodpłatnie osobom ubezpieczonym.

Więcej informacji o kosztach leczenia znajdziesz w artykule: Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne w NFZ?

EKUZ turystyczny a pracowniczy

Czy zawsze możesz posługiwać się kartą EKUZ za granicą? Czy gwarantuje ona ubezpieczenie zdrowotne również wtedy, gdy podejmujesz pracę w jednym z europejskich krajów? To bardzo ważne pytania, na które każda osoba wybierająca się do pracy za granicę powinna znać odpowiedź.

Karta EKUZ:

  • przeznaczona jest dla osób, które wyjeżdżają do innych krajów w celach turystycznych – dzięki karcie EKUZ masz gwarancję zwrotu środków, które byłbyś zmuszony pokryć, lecząc się za granicą, ale w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa;
  • obowiązuje również w przypadku pracowników delegowanych do pracy – ochrona ubezpieczeniowa przysługuje także osobom, które za zgodą polskiego pracodawcy tymczasowo przebywają na terytorium obcego kraju ze względów zawodowych.

W rezultacie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zabezpiecza Cię nie tylko podczas wakacji, ale także wtedy, gdy wyjeżdżasz za granicę szukać pracy lub pracujesz tam sezonowo.

Zastanawiasz, na czym polega różnica pomiędzy EKUZ turystycznym a pracowniczym? Nie ma żadnej. Nie istnieje EKUZ wyłącznie na podróż czy pracę za granicą. Oba produkty to jedna i ta sama Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która zapewnia ochronę w trzech sytuacjach: podczas wakacji, pracy tymczasowej, a także delegacji.

Kiedy karta EKUZ nie obowiązuje?

Trzeba pamiętać, że nie zawsze można posługiwać się kartą EKUZ, aby otrzymać darmowe leczenie. Warunkiem, który należy spełnić, aby uzyskać wsparcie medyczne, jest odprowadzanie składek na ubezpieczenie zdrowotne. W związku z tym nie skorzystasz z tej pomocy, jeżeli:

  • przebywasz za granicą i jesteś tam zatrudniony na umowę – pracodawca powinien odprowadzać stosowne składki,
  • prowadzisz działalność na terenie jednego z krajów Unii – pod warunkiem że nie jesteś rezydentem podatkowym w Polsce.

W takiej sytuacji, aby móc otrzymać stosowną pomoc lekarską, musisz zarejestrować się w miejscowym systemie opieki zdrowotnej.

Pamiętaj – jeżeli masz umowę o pracę, składki na ubezpieczenie powinien odprowadzać pracodawca zgodnie z obowiązującymi w danym kraju przepisami.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ile jest ważna karta EKUZ? 

Ważność karty EKUZ jest uzależniona od tego, kto składa wniosek. Z karty możesz korzystać do 5 lat, jeśli

  • jesteś emerytem,
  • pobierasz nauczycielskie świadczenie kompesacyjne,
  • nie ukończyłeś 18. roku życia.

W tym ostatnim przypadku warto jednak pamiętać, że niezależnie od tego, kiedy wniosek był złożony, EKUZ dla dziecka traci ważność w dniu jego 18 urodzin.

Karta obowiązuje 3 lata:

  • jeżeli jesteś osobą zatrudnioną,
  • prowadzisz działalność gospodarczą czy rolniczą,
  • w przypadku pobierania zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego

W przypadku rencistów czy studentów oraz osób powyżej 18. roku życia, które są zgłoszone do ubezpieczenia jako członkowie rodziny, karta będzie ważna 18 miesięcy. Osoby bezrobotne zarejestrowane w Urzędzie Pracy otrzymają kartę EKUZ na 2 miesiące.

Jak długo czeka się na kartę EKUZ?

Wniosek o kartę ubezpieczenia europejskiego możesz złożyć osobiście lub wysłać wniosek e-mailem. Ile trwa wyrobienie karty EKUZ przez internet? To zależy od tego, w jaki sposób składamy wniosek i jak planujemy go odebrać. Wnioski przesłane do NFZ-u są realizowane na bieżąco zgodnie z kolejnością otrzymania. Czas wyrobienia karty uzależniony jest więc od ilości zgłoszeń. Dlatego, planując urlop za granicą, nie czekaj ze składaniem wniosku na ostatnią chwilę. Warto pomyśleć o tym wcześniej, ponieważ unikniesz wtedy wakacyjnych kolejek.

Zastanawiasz się, czy otrzymasz kartę EKUZ "do ręki"? Jeśli zaznaczysz na wniosku prośbę o przesłanie karty pocztą, musisz się liczyć z tym, że czas oczekiwania na Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego może się znacznie wydłużyć – będziesz czekać na realizację wysyłki. Jeśli zależy Ci na czasie, złóż wniosek osobiście, ponieważ w większości oddziałów NFZ-u otrzymasz kartę EKUZ od ręki.

Gdzie obowiązuje karta EKUZ?

Kluczową kwestią jest państwo, które zamierzasz odwiedzić. Karta EKUZ jest ważna wyłącznie na terenie państw należących do Unii Europejskiej. Respektują je także pozostałe państwa w Europie takie jak Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein.

Natomiast wyjazd do innych krajów, np. do Tajlandii bez ubezpieczenia turystycznego oznacza faktyczny brak ochrony zdrowotnej. W takiej sytuacji za każdą konsultację medyczną zapłacisz z własnej kieszeni.

Weź pod uwagę również dostępność usług medycznych w miejscu pobytu. Jeśli wyjeżdżasz na słoneczne wybrzeże pełne urlopowiczów, może się okazać, że w tej okolicy czas oczekiwania na wizytę jest dłuższy niż Twój pobyt albo lekarz specjalista przyjmuje tylko prywatnie. Taka sytuacja ma miejsce np. na różnego rodzaju wyspach. Wtedy nawet jeśli będziesz mieć EKUZ, nie skorzystasz z niej i będziesz musiał pokryć koszty leczenia z własnej kieszeni.

Kiedy karta EKUZ nie pomoże?

Działanie karty EKUZ ogranicza się do bezpłatnych świadczeń, które zapewnia miejscowy odpowiednik NFZ-u. Każda inna usługa nie jest refundowana i będziesz musiał pokryć jej koszt. Co więcej, za granicą przysługuje Ci wyłącznie leczenie niezbędne do kontynuowania podróży. Lekarz przeprowadzi badania, które uzna za pilne. Dalszą diagnostykę będziesz musiał wykonać w Polsce.

Pamiętaj, że leczenie to nie tylko koszty wizyty lekarskiej. Leki w każdym kraju refundowane są na innych zasadach, więc ich zakup za granicą może znacznie obciążyć wakacyjny budżet. Ponadto publiczna opieka zdrowotna zwykle nie opłaca transportu medycznego do kraju, dlatego NFZ rekomenduje zakup polisy obejmującej przewiezienie pacjenta do Polski.

Ile kosztuje karta EKUZ?

Wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne, zatem nie trzeba obawiać się o dodatkowe koszty. Jedną wadą tego rozwiązania jest niekiedy długi czas oczekiwania. Jednak musisz sobie zdawać sprawę, do czego uprawnia karta zdrowia za granicą, ponieważ często mylnie zakładamy, że może ona zastąpić płatne ubezpieczenie.

Powszechne ubezpieczenie to jednak nie to samo, co polisa turystyczna. Czym się różnią i czy warto inwestować w dodatkową ochronę w czasie wyjazdu zagranicznego?

Co to jest ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie podróżne powstało, aby zapewnić turyście bezpieczeństwo podczas wakacji. Jest to specjalna ochrona na czas podróży, która gwarantuje wsparcie finansowe na pokrycie kosztów leczenia i skutków nieszczęśliwych zdarzeń, np. takich jak opóźniony lot czy skradzione bagaże.

Zaletą tego rozwiązania jest to, że można rozszerzać ochronę o dodatkowe ryzyka. W ten sposób możesz zapewnić sobie stosowne wsparcie, także jeśli np. podróżujesz w ciąży lub chorujesz przewlekle.

Szczegółowe informacje o wyjazdach w ciąży znajdziesz w artykule: Przyszła mama na zagranicznych wakacjach – jak wybrać polisę turystyczną?

Co wybrać – EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne?

Nie tylko EKUZ upoważnia do skorzystania z bezpłatnej pomocy medycznej za granicą. Na rynku dostępne są również ubezpieczenia turystyczne, które zapewniają wsparcie finansowe w przypadku problemów zdrowotnych. Zastanawiasz się, co lepsze EKUZ czy polisa podróżna? Wiele zależy od Twojej sytuacji.

Jeżeli podróżujesz w celach turystycznych lub jesteś oddelegowany przez firmę do pracy za granicą, możesz skorzystać z ochrony ubezpieczeniowej zapewnionej przez kartę EKUZ. Można ją również wyrobić dla dziecka i podróżować z nim bezpiecznie. Jednak należy pamiętać, że dzięki karcie EKUZ otrzymasz wyłącznie podstawową pomoc. Zatem w wielu sytuacjach warto się zastanowić nad dodatkową polisą podróżną, w skład której wchodzi nie tylko ubezpieczenie kosztów leczenia, ale również np. koszty akcji ratowniczej, NNW i OC w życiu prywatnym. Dzięki temu będziesz mógł podróżować i pracować za granicą bez martwienia się o dodatkowe wydatki.

Z takiej formy ubezpieczenia mogą skorzystać wszystkie osoby wypoczywające i pracujące za granicą lub odbywające praktyki. Status Twojego pobytu nie jest tu najważniejszy, liczy się przede wszystkim ryzyko związane z pobytem za granicą.

Co daje ubezpieczenie podróżne, czego nie ma karta EKUZ?

Polisa podróżna zapewnia zwrot kosztów leczenia do wysokości sumy ubezpieczenia. Nie martwisz się o środki na wizytę u lekarza i pobyt w szpitalu, co zapewnia spokój niezbędny do powrotu do zdrowia. Warto jednak wiedzieć, że na leczenie stomatologiczne towarzystwa stosują limity.

W przeciwieństwie do EKUZ polisa podróżna umożliwia także konsultację w placówce prywatnej, jeśli nie ma dostępu do publicznej ochrony zdrowia. Taka sytuacja może mieć miejsce np. na egzotycznych wakacjach na Teneryfie. Ubezpieczenie to także wsparcie w kwestiach związanych z:

  • transportem medycznym – w niektórych przypadkach koszt takiej usługi może wynieść nawet 300 tysięcy złotych!
  • akcją ratowniczą i poszukiwawczą – takie wsparcie jest szczególnie potrzebne, jeśli wybierasz się w góry. Podczas wspinaczki nietrudno o nieszczęśliwy wypadek, co może wiązać się z dużymi wydatkami.

To nie wszystko. Wyobraź sobie, że jesteś na wakacjach i budzisz się rano z wysoką gorączką. Potrzebujesz natychmiastowej konsultacji lekarskiej. To nie pora na szukanie przychodni, która chciałaby Cię przyjąć, a nie zadzwonisz przecież do NFZ-u z pytaniem o najbliższy gabinet internisty na Majorce. Możesz natomiast skorzystać z ubezpieczenia podróżnego z assistance. Ta polisa gwarantuje zapewnienie pomocy medycznej za granicą. Wystarczy jeden telefon, abyś od ręki otrzymał wszystkie informacje.

Więcej informacji o wyjazdach na Teneryfę znajdziesz w artykule: Teneryfa – czy i kiedy warto pojechać?

Gdzie obowiązuje ubezpieczenie turystyczne?

Dużą wadą karty EKUZ jest ograniczony zasięg jej obowiązywania. To nieco ponad 30 krajów, w których można skorzystać z pomocy. Inaczej jest z ubezpieczeniem turystycznym. Zakres polisy to zwykle Europa lub świat, dzięki czemu podróżujesz swobodnie w obrębie kontynentu lub całego globu. Jeśli zatem przy okazji pobytu np. na Korfu wybierzesz się w rejs do Albanii, nie będzie miało znaczenia, który kraj honoruje kartę EKUZ, a który nie – dzięki ubezpieczeniu podróżnemu skorzystasz z potrzebnego wsparcia lekarzy za darmo.

Ubezpieczenie europejskie czy polisa podróżna?

Jeżeli zastanawiasz się, co wybrać - kartę EKUZ czy ubezpieczenie podróżne, odpowiedź wydaje się prosta. Na pewno warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, ponieważ w niektórych przypadkach może nam to zapewnić bezpłatne leczenie czy ułatwić przyjęcie do placówki medycznej.

Jeżeli jednak zależy nam na rzeczywistej ochronie i zabezpieczeniu ewentualnych kosztów leczenia, powinniśmy wykupić odpowiednią polisę podróżną.

Twoje bezpieczeństwo podczas podróży jest niezwykle ważne! Dlatego już dziś pomyśl o zakupie stosownego ubezpieczenia turystycznego. Najlepsze polisy w przystępnych cenach znajdziesz na cuk.pl. W serwisie uzyskasz także informacje na temat dodatkowych produktów, np. OC w życiu prywatnym. Ta polisa pozwoli Ci spokojnie podróżować za granicą bez martwienia się o dodatkowe wydatki związane z wyrządzeniem szkody osobie trzeciej. Sprawdź!

Oceń artykuł

3.5
(4)