Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2019-06-11

Czy potrzebuję ubezpieczenia podróżnego skoro mam EKUZ?

Co lepiej chroni nas podczas zagranicznych podróży - karta EKUZ czy ubezpieczenie podróżne?

EKUZ czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument o wymiarach dowodu osobistego, który poświadcza, że figurujesz jako ubezpieczony w strukturach NFZ. Powszechne ubezpieczenie to jednak nie to samo, co polisa turystyczna. Czym się różnią i czy warto inwestować w ochronę w czasie wyjazdu zagranicznego.

Karta EKUZ zapewnia dostęp do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych podczas zagranicznych podróży.
Karta EKUZ zapewnia dostęp do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych podczas zagranicznych podróży.

Jak działa leczenie za granicą?

Po pierwsze, warto wiedzieć, że systemy opieki zdrowotnej w Europie nie są jednolite. Każdy kraj dysponuje własnym pakietem bezpłatnych świadczeń, co oznacza, że pacjenci ponoszą koszty niektórych usług.

Przykładowo, leczenie w polskim szpitalu jest darmowe, jednak w niektórych państwach wraz z wypisem otrzymasz rachunek za pobyt. Będziesz zobowiązany go uregulować, ponieważ w ramach EKUZ korzystasz z usług medycznych na równi ze Szwajcarem, Włochem czy Francuzem.

Gdzie obowiązuje karta EKUZ?

Kluczową kwestią jest państwo, które zamierzasz odwiedzić. Karta EKUZ jest ważna wyłącznie na terenie Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinu. Wyjazd poza ten obszar bez ubezpieczenia turystycznego oznacza faktyczny brak ochrony zdrowotnej. W takim przypadku za każdą konsultację medyczną zapłacisz z własnej kieszeni.

Weź pod uwagę również dostępność usług medycznych w miejscu pobytu. Jeśli wyjeżdżasz na słoneczne wybrzeże pełne urlopowiczów, może się okazać, że w tej okolicy czas oczekiwania na wizytę jest dłuższy niż Twój pobyt albo lekarz specjalista przyjmuje tylko prywatnie.

Kiedy karta EKUZ nie pomoże?

Działanie karty EKUZ ogranicza się do bezpłatnych świadczeń, które zapewnia miejscowy odpowiednik NFZ. Każda inna usługa nie jest refundowana i będziesz musiał za nią zapłacić z własnych środków.

Co więcej, za granicą przysługuje Ci wyłącznie leczenie niezbędne do kontynuowania podróży. Lekarz przeprowadzi badania, które uzna za pilne. Dalszą diagnostykę będziesz musiał wykonać w Polsce.

Pamiętaj, że leczenie to nie tylko koszty wizyty lekarskiej. Leki w każdym kraju refundowane są na innych zasadach, więc ich zakup za granicą może znacznie obciążyć wakacyjny budżet. Ponadto, publiczna opieka zdrowotna zwykle nie opłaca transportu medycznego do kraju, dlatego NFZ rekomenduje zakup polisy obejmującej przewiezienie pacjenta do Polski.

Co daje ubezpieczenie podróżne, czego nie ma karta EKUZ?

Polisa podróżna zapewnia zwrot wszystkich kosztów leczenia do wysokości sumy ubezpieczenia. Nie martwisz się o środki na wizytę u lekarza i pobyt w szpitalu. W przeciwieństwie do EKUZ polisa podróżna umożliwia konsultację w placówce prywatnej. Ubezpieczenie to także wsparcie w zakresie transportu medycznego, akcji ratowniczej i poszukiwawczej.

Wyobraź sobie, że jesteś na wakacjach i budzisz się rano z wysoką gorączką. Potrzebujesz natychmiastowej konsultacji lekarskiej. To nie pora na poszukiwanie przychodni, która chciałaby Cię przyjąć, a nie zadzwonisz przecież do NFZ z pytaniem o najbliższy gabinet internisty na Majorce. Ubezpieczenie podróżne z usługą Assistance gwarantuje zorganizowanie pomocy medycznej za granicą. Wystarczy jeden telefon, abyś od ręki otrzymał wszystkie informacje.

Zakres polisy to zwykle Europa lub świat, dzięki czemu podróżujesz swobodnie w obrębie kontynentu lub całego globu. Jeśli zatem przy okazji pobytu na Korfu wybierzesz się w rejs do Albanii, nie będzie miało znaczenia, który kraj honoruje kartę EKUZ, a który nie.
 

Potrzebujesz ubezpieczania turystycznego?

Odwiedź jedną z naszych placówek lub skontaktuj się telefonicznie z doradcą lub zostaw kontakt tutaj.

keyboard_arrow_up