Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2021-06-02

Czy potrzebuję ubezpieczenia podróżnego, skoro mam EKUZ?

Kiedy chroni karta EKUZ, a kiedy ubezpieczenie podróżne?

Czy potrzebuję ubezpieczenia podróżnego, skoro mam EKUZ?

Co lepiej chroni nas podczas zagranicznych podróży - karta EKUZ czy ubezpieczenie podróżne? To pytanie często zadają nasi klienci, którzy wybierają się w podróż za granicę. By precyzyjnie na nie odpowiedzieć, trzeba przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, czym jest karta EKUZ, co daje oraz gdzie EKUZ obowiązuje.

Co to jest karta EKUZ?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument o wymiarach dowodu osobistego, który poświadcza, że figurujesz jako ubezpieczony w strukturach NFZ-u. Co daje karta EKUZ? Jako dokument unijny potwierdza, że masz prawo do bezpłatnego leczenia w krajach innych niż Polska. Dotyczy to tylko państw Unii Europejskiej (EU) oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).

EKUZ jest wystawiany osobno dla każdej ubezpieczonej osoby, niezależnie od tego, czy jest pełnoletnia, czy nie. Mając kartę EKUZ możesz otrzymać bezpłatnie wszystkie niezbędne z medycznego punktu widzenia świadczenia zdrowotne na takich samych zasadach, jakie obowiązują obywatela kraju, w którym przebywasz. 

Do czego uprawnia EKUZ?

Co oznacza stosowanie wyżej wspomnianych zasad? Jeżeli jesteś za granicą i musisz skorzystać z opieki medycznej, nie będziesz płacił za dane świadczenie, o ile jest bezpłatne dla mieszkańca danego kraju korzystającego z publicznej służby zdrowia. Jeśli jednak płatność jest wymagana, możesz złożyć wniosek o zwrot kosztów w odpowiedniej instytucji za granicą lub po powrocie do Polski. Otrzymasz zwrot całości wydatków związanych z leczeniem albo poniesiesz część kosztów - zgodnie z zasadami kraju, w którym korzystałeś z opieki medycznej.

Jak uzyskać kartę EKUZ?

Jak wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego? To proste. Wystarczy osobiście złożyć wniosek w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ-u. Pamiętaj, że możesz do tego wykorzystać pocztę elektroniczną, skrzynkę podawczą ePUAP, IKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta lub tradycyjną pocztę. Kartę EKUZ otrzyma każda osoba uprawniona do świadczeń zdrowotnych w Polsce. Jeżeli jesteś studentem, kontynuujesz naukę powyżej 18. roku życia i zgłoszony do ubezpieczenia zostałeś jako członek rodziny, powinieneś okazać legitymację studencką lub inny dokument potwierdzający, że się uczysz. W przypadku, gdy wyjeżdżasz za granicę w związku z wykonywaną pracą lub szukać pracy, musisz dołączyć też odpowiednie dokumenty wydane przez instytucje, do których odprowadzasz składki (ZUS, KRUS) lub Urząd Pracy. 

Każda podróż niesie za sobą zarówno niecodzienne i piękne przeżycia, jak i spore ryzyko. Uszkodzony bagaż? Opóźniony lot? Kradzież dokumentów? W CUK Ubezpieczenia zabezpieczysz się na każdą ewentualność. 

EKUZ turystyczny a pracowniczy

Czy zawsze możesz posługiwać się kartą EKUZ za granicą? Czy gwarantuje ona ubezpieczenie zdrowotne również wtedy, gdy podejmujesz pracę w jednym z europejskich krajów? To bardzo ważne pytanie, na które każda osoba wybierająca się do pracy za granicę powinna znać odpowiedź. Generalnie karta EKUZ przeznaczona jest dla osób, które wyjeżdżają do innych krajów w celach turystycznych. Dzięki karcie EKUZ mamy gwarancję zwrotu środków, które byliśmy zmuszeni pokryć, lecząc się za granicą, ale w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa. Karta EKUZ obowiązuje również w przypadku pracowników delegowanych do pracy, czyli ochrona ubezpieczeniowa przysługuje także osobom, które za zgodą polskiego pracodawcy tymczasowo przebywają na terytorium obcego kraju ze względów zawodowych. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zabezpiecza nas także wtedy, gdy wyjeżdżamy za granicę szukać pracy lub pracujemy sezonowo. 

Kiedy karta EKUZ nie obowiązuje?

Trzeba pamiętać, że jeżeli przebywamy za granicą i jesteśmy zatrudnieni lub prowadzimy działalność na terenie jednego z krajów Unii, nie możemy posługiwać się kartą EKUZ. W takiej sytuacji musimy zarejestrować się w miejscowym systemie opieki zdrowotnej. Jeżeli mamy umowę o pracę, składki na ubezpieczenie powinien odprowadzać pracodawca zgodnie z obowiązującymi w danym kraju przepisami. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ile jest ważna karta EKUZ? 

Ważność karty EKUZ jest uzależniona od tego, kto składa wniosek. Z karty możesz korzystać do 5 lat, jeśli jesteś emerytem, pobierasz nauczycielskie świadczenie kompesacyjne lub nie ukończyłeś 18. roku życia.

W tym ostatnim przypadku warto jednak pamiętać, że niezależnie od tego, kiedy wniosek był złożony, EKUZ traci ważność w dniu Twoich 18 urodzin. Karta obowiązuje 3 lata, jeżeli jesteś osobą zatrudnioną lub prowadzisz działalność gospodarczą czy rolniczą oraz w przypadku pobierania zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego. W przypadku rencistów czy studentów oraz osób powyżej 18. roku życia, które są zgłoszone do ubezpieczenia jako członkowie rodziny, karta będzie ważna 18 miesięcy. Osoby bezrobotne zarejestrowane w Urzędzie Pracy otrzymają kartę EKUZ na 2 miesiące.

Jak długo czeka się na kartę EKUZ?

Wniosek o kartę ubezpieczenia europejskiego możesz złożyć osobiście lub wysłać wniosek e-mailem. Ile trwa wyrobienie karty EKUZ przez internet? To zależy od tego, w jaki sposób składamy wniosek i jak planujemy go odebrać. Wnioski przesłane do NFZ-u są realizowane na bieżąco zgodnie z kolejnością otrzymania. Czas wyrobienia karty uzależniony jest więc od ilości zgłoszeń. Dlatego, planując urlop za granicą, nie czekaj ze składaniem wniosku na ostatnią chwilę. Warto pomyśleć o tym wcześniej, ponieważ unikniesz wtedy wakacyjnych kolejek. Jeśli zaznaczysz na wniosku prośbę o przesłanie karty pocztą, musisz się liczyć z tym, że czas oczekiwania na Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego może się znacznie wydłużyć – będziesz czekać na realizację wysyłki. Jeśli zależy Ci na czasie, złóż wniosek osobiście, ponieważ w większości oddziałów NFZ-u otrzymasz kartę EKUZ od ręki.

Ile kosztuje karta EKUZ?

Wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne. Jednak musisz sobie zdawać sprawę, do czego uprawnia karta zdrowia za granicą, ponieważ często mylnie zakładamy, że może ona zastąpić płatne ubezpieczenie.

Powszechne ubezpieczenie to jednak nie to samo, co polisa turystyczna. Czym się różnią i czy warto inwestować w dodatkową ochronę w czasie wyjazdu zagranicznego?

Jak działa leczenie za granicą?

Po pierwsze, warto wiedzieć, że systemy opieki zdrowotnej w Europie nie są jednolite. Każdy kraj dysponuje własnym pakietem bezpłatnych świadczeń, co oznacza, że pacjenci ponoszą koszty niektórych usług medycznych. Przykładowo, leczenie w polskim szpitalu jest darmowe, jednak w niektórych państwach wraz z wypisem otrzymasz rachunek za pobyt. Będziesz zobowiązany go uregulować, ponieważ w ramach EKUZ korzystasz z usług medycznych na równi ze Szwajcarem, Włochem czy Francuzem.Musisz więc pamiętać, że korzystając z EKUZ za granicą, leczysz się zgodnie z zasadami systemu danego kraju. Poza tym, wybierając się do lekarza czy placówki medycznej, musisz zawsze się upewnić, że honoruje europejskie ubezpieczenie

Gdzie obowiązuje karta EKUZ?

Kluczową kwestią jest państwo, które zamierzasz odwiedzić. Karta EKUZ jest ważna wyłącznie na terenie Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinu. Wyjazd do innych krajów, np. do Tajlandii bez ubezpieczenia turystycznego oznacza faktyczny brak ochrony zdrowotnej. W takiej sytuacji za każdą konsultację medyczną zapłacisz z własnej kieszeni. Weź pod uwagę również dostępność usług medycznych w miejscu pobytu. Jeśli wyjeżdżasz na słoneczne wybrzeże pełne urlopowiczów, może się okazać, że w tej okolicy czas oczekiwania na wizytę jest dłuższy niż Twój pobyt albo lekarz specjalista przyjmuje tylko prywatnie.

Kiedy karta EKUZ nie pomoże?

Działanie karty EKUZ ogranicza się do bezpłatnych świadczeń, które zapewnia miejscowy odpowiednik NFZ-u. Każda inna usługa nie jest refundowana i będziesz musiał za nią zapłacić z własnej kieszeni. Co więcej, za granicą przysługuje Ci wyłącznie leczenie niezbędne do kontynuowania podróży. Lekarz przeprowadzi badania, które uzna za pilne. Dalszą diagnostykę będziesz musiał wykonać w Polsce.

Pamiętaj, że leczenie to nie tylko koszty wizyty lekarskiej. Leki w każdym kraju refundowane są na innych zasadach, więc ich zakup za granicą może znacznie obciążyć wakacyjny budżet. Ponadto, publiczna opieka zdrowotna zwykle nie opłaca transportu medycznego do kraju, dlatego NFZ rekomenduje zakup polisy obejmującej przewiezienie pacjenta do Polski.

Ubezpieczenie europejskie czy polisa podróżna?

Jeżeli zastanawiasz się, co wybrać - kartę EKUZ czy ubezpieczenie podróżne, odpowiedź wydaje się prosta. Na pewno warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, ponieważ w niektórych przypadkach może nam to zapewnić bezpłatne leczenie czy ułatwić przyjęcie do placówki medycznej. Jeżeli jednak zależy nam na rzeczywistej ochronie i zabezpieczeniu ewentualnych kosztów leczenia, powinniśmy wykupić odpowiednią polisę podróżną.

Co daje ubezpieczenie podróżne, czego nie ma karta EKUZ?

Polisa podróżna zapewnia zwrot wszystkich kosztów leczenia do wysokości sumy ubezpieczenia. Nie martwisz się o środki na wizytę u lekarza i pobyt w szpitalu. W przeciwieństwie do EKUZ polisa podróżna umożliwia konsultację w placówce prywatnej. Ubezpieczenie to także wsparcie w kwestiach związanych z transportem medycznym, akcją ratowniczą i poszukiwawczą. Wyobraź sobie, że jesteś na wakacjach i budzisz się rano z wysoką gorączką. Potrzebujesz natychmiastowej konsultacji lekarskiej. To nie pora na szukanie przychodni, która chciałaby Cię przyjąć, a nie zadzwonisz przecież do NFZ-u z pytaniem o najbliższy gabinet internisty na Majorce. Ubezpieczenie podróżne z Assistance gwarantuje zapewnienie pomocy medycznej za granicą. Wystarczy jeden telefon, abyś od ręki otrzymał wszystkie informacje. Zakres polisy to zwykle Europa lub świat, dzięki czemu podróżujesz swobodnie w obrębie kontynentu lub całego globu. Jeśli zatem przy okazji pobytu na Korfu wybierzesz się w rejs do Albanii, nie będzie miało znaczenia, który kraj honoruje kartę EKUZ, a który nie.

EKUZ a ubezpieczenie 

Jeżeli podróżujemy w celach turystycznych lub jesteśmy oddelegowani przez firmę do pracy za granicą możemy skorzystać z ochrony ubezpieczeniowej zapewnionej przez EKUZ. W wielu sytuacjach warto się zastanowić nad dodatkową polisą podróżną, w skład której wchodzi nie tylko ubezpieczenie kosztów leczenia, ale również koszty akcji ratowniczej, NNW i OC w życiu prywatnym. Z takiej formy ubezpieczenia mogą skorzystać wszystkie osoby wypoczywające i pracujące za granicą lub odbywające praktyki. Status Twojego pobytu nie jest tu najważniejszy, liczy się przede wszystkim ryzyko związane z pobytem za granicą. 

Do czego uprawnia EKUZ w poszczególnych krajach?

Niezależnie od tego, w jakim celu udajemy się poza granice naszego kraju, warto wiedzieć, jakie zasady obowiązują w poszczególnych krajach Unii Europejskiej i co Europejska Karta Zdrowia obejmuje, jeżeli chodzi o świadczenia w danym państwie. Powinniśmy mieć świadomość, które świadczenia są bezpłatne i na co trzeba zwrócić uwagę, korzystając z publicznej pomocy medycznej w kraju, do którego wyjeżdżamy. Na stronie NFZ-u możesz sprawdzić, jakie zasady obowiązują w poszczególnych państwach EU. Niekiedy będziesz musiał zapłacić za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, pobyt w szpitalu i transport do Polski. Warto znać obowiązujące przepisy, ponieważ z kartą EKUZ otrzymasz bezpłatnie tylko te świadczenia, które zdaniem lekarza są niezbędne z medycznego punktu widzenia i które należą się nieodpłatnie osobom ubezpieczonym. Najlepsze ubezpieczenia turystyczne znajdziesz na CUK.pl.