2024-03-05

EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne – co wybrać?

Kiedy chroni karta EKUZ, a kiedy ubezpieczenie podróżne?

EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne – co wybrać?

Masz ochotę wyruszyć przed siebie i odpocząć w cieniu palm? A może marzysz o tym, żeby szusować na stoku? Niezależnie od celu Twojej podróży, zanim wyjedziesz, powinieneś zadbać o ochronę swojego zdrowia i życia. Dla podróżnych dostępne są dwie opcje – EKUZ i polisa turystyczna. To dwa różne produkty!

Co lepiej chroni nas podczas zagranicznych podróży – karta EKUZ czy ubezpieczenie podróżne? To pytanie często zadają klienci towarzystw ubezpieczeniowych, którzy wybierają się w podróż za granicę. Porównajmy obydwa rozwiązania.

Najważniejsze informacje:

  • Karta EKUZ uprawnia do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, na takiej samej zasadzie, jak obywatele danego kraju. Nie obejmuje więc np. z reguły transportu medycznego do kraju.
  • EKUZ nie obowiązuje na terenie Wysp Normandzkich i wyspie Man, które należą do wybrzeży francuskiej Normadnii. Karta nie jest też honorowana w Monako, San Marino i w Watykanie, które często są odwiedzane przez turystów.
  • W wielu krajach (np. w Austrii) EKUZ nie obejmuje pomocy, której udzielają ratownicy górscy po wypadkach narciarskich, gdyż jest to uznawane za świadczenie prywatne.
  • Ubezpieczenie turystyczne zapewnia z kolei szeroką ochronę. Pokrywa nie tylko koszty leczenia w podróży (również w prywatnych placówkach), ale może być rozszerzone o ubezpieczenie bagażu, OC w życiu prywatnym czy assistance w podróży. W zależności od polisy obejmować może nawet cały świat.
  • Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać EKUZ czy ubezpieczenie, podpowiadamy – Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego zawsze warto bezpłatnie wyrobić w NFZ, jednak wykupienie polisy podróżnej jest konieczne, by uniknąć ewentualnej konieczności ponoszenia wysokich kosztów np. transportu medycznego do kraju.

Co to jest karta EKUZ i do czego uprawnia?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument o wymiarach dowodu osobistego, który poświadcza, że figurujesz jako ubezpieczony w strukturach Nardowego Funduszu Zdrowia. Co daje karta EKUZ? Jako dokument unijny potwierdza, że masz prawo do bezpłatnego leczenia w krajach innych niż Polska, na takich samych zasadach jak obywatele danego państwa. Przeczytaj więcej na temat tego czym jest karta EKUZ.

Gdzie działa EKUZ?

Kluczową kwestią jest państwo, które zamierzasz odwiedzić. Karta EKUZ jest ważna wyłącznie na terenie państw należących do Unii Europejskiej. Respektują je także pozostałe państwa w Europie takie jak Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein.

Natomiast wyjazd do innych krajów, np. do Tajlandii bez ubezpieczenia turystycznego oznacza faktyczny brak ochrony zdrowotnej. W takiej sytuacji za każdą konsultację medyczną zapłacisz z własnej kieszeni.

Co obejmuje?

Niezależnie od tego, w jakim celu udajesz się poza granice naszego kraju, warto wiedzieć, jakie zasady obowiązują w poszczególnych krajach Unii Europejskiej i co Europejska Karta Zdrowia obejmuje, jeżeli chodzi o świadczenia w danym państwie. Powinieneś mieć świadomość, które świadczenia są bezpłatne i na co trzeba zwrócić uwagę, korzystając z publicznej pomocy medycznej w kraju, do którego wyjeżdżasz.

To, jakie zasady obowiązują w poszczególnych państwach UE, możesz sprawdzić na stronie NFZ. Mogą być one bardzo różne. W niektórych państwach będziesz musiał zapłacić np. za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, pobyt w szpitalu czy transport do Polski.

Warto znać obowiązujące przepisy, ponieważ z kartą EKUZ otrzymasz bezpłatnie tylko te świadczenia, które zdaniem lekarza są niezbędne z medycznego punktu widzenia i które należą się nieodpłatnie osobom ubezpieczonym.

Więcej informacji o kosztach leczenia znajdziesz w artykule: Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne w NFZ?

Kiedy nie pomoże?

Działanie karty EKUZ ogranicza się do bezpłatnych świadczeń, które zapewnia miejscowy odpowiednik NFZ. Każda inna usługa nie jest refundowana i będziesz musiał pokryć jej koszt. Co więcej, za granicą przysługuje Ci wyłącznie leczenie niezbędne do kontynuowania podróży. Lekarz przeprowadzi badania, które uzna za pilne. Dalszą diagnostykę będziesz musiał wykonać w Polsce.

Pamiętaj, że leczenie to nie tylko koszty wizyty lekarskiej. Leki w każdym kraju refundowane są na innych zasadach, więc ich zakup za granicą może znacznie obciążyć wakacyjny budżet. Ponadto publiczna opieka zdrowotna zwykle nie opłaca transportu medycznego do kraju, dlatego NFZ rekomenduje zakup polisy obejmującej przewiezienie pacjenta do Polski.

Co to jest ubezpieczenie turystyczne?

Nie tylko EKUZ upoważnia do skorzystania z bezpłatnej pomocy medycznej za granicą. Na rynku dostępne są również ubezpieczenia turystyczne, które zapewniają wsparcie finansowe w przypadku problemów zdrowotnych. Ubezpieczenie podróżne powstało, aby zapewnić turyście bezpieczeństwo podczas wakacji. Jest ubezpieczeniem dobrowolnym, które wykupuje się tylko na czas podróży.

Co obejmuje?

Ubezpieczenie turystyczne to specjalna ochrona, która gwarantuje wsparcie finansowe na pokrycie leczenia i skutków nieszczęśliwych zdarzeń. W zależności od oferty może obejmować:

Zaletą tego rozwiązania jest to, że można rozszerzać ochronę o dodatkowe ryzyka. W ten sposób możesz zapewnić sobie stosowne wsparcie, także jeśli np. podróżujesz w ciąży lub chorujesz przewlekle. Dobrym pomysłem jest także rozszerzenie

Szczegółowe informacje o wyjazdach w ciąży znajdziesz w artykule: Przyszła mama na zagranicznych wakacjach – jak wybrać polisę turystyczną?

Gdzie obowiązuje ubezpieczenie turystyczne?

Zakres polisy to zwykle Europa lub świat, dzięki czemu podróżujesz swobodnie w obrębie kontynentu lub całego globu. Jeśli zatem przy okazji pobytu np. na Korfu wybierzesz się w rejs do Albanii, nie będzie miało znaczenia, który kraj honoruje kartę EKUZ, a który nie – dzięki ubezpieczeniu podróżnemu skorzystasz z potrzebnego wsparcia lekarzy za darmo.

Kiedy nie pomoże?

To, jakie zdarzenia objęte są ubezpieczeniem, zależy od danej oferty. Trzeba jednak wiedzieć, że każde towarzystwo przewiduje określone wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, kiedy polisa nie zadziała. Ich pełną listę można znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Mogą to być np. zdarzenia, do których doszło, gdy ubezpieczony był pod wpływem alkoholu. Warto wiedzieć, że gdy wykupimy specjalną klauzulę, odszkodowanie zostanie już wypłacone.

Co wybrać – EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne?

Zastanawiasz się, co lepsze EKUZ czy polisa podróżna? Wiele zależy od Twojej sytuacji.

Jeżeli podróżujesz w celach turystycznych lub jesteś oddelegowany przez firmę do pracy za granicą, możesz skorzystać z ochrony ubezpieczeniowej zapewnionej przez kartę EKUZ. Można ją również wyrobić dla dziecka i podróżować z nim bezpiecznie. Jednak należy pamiętać, że dzięki karcie EKUZ otrzymasz wyłącznie podstawową pomoc. Zatem w wielu sytuacjach warto się zastanowić nad dodatkową polisą podróżną, w skład której wchodzi nie tylko ubezpieczenie kosztów leczenia, ale również np. koszty akcji ratowniczej, NNW i OC w życiu prywatnym. Dzięki temu będziesz mógł podróżować i pracować za granicą bez martwienia się o dodatkowe wydatki.

Z takiej formy ubezpieczenia mogą skorzystać wszystkie osoby wypoczywające i pracujące za granicą lub odbywające praktyki. Status Twojego pobytu nie jest tu najważniejszy, liczy się przede wszystkim ryzyko związane z pobytem za granicą.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Co daje ubezpieczenie podróżne, czego nie ma karta EKUZ?

Polisa podróżna zapewnia pokrycie kosztów leczenia do wysokości sumy ubezpieczenia. Nie martwisz się o środki na wizytę u lekarza i pobyt w szpitalu, co zapewnia spokój niezbędny do powrotu do zdrowia. Warto jednak wiedzieć, że na leczenie stomatologiczne towarzystwa stosują limity.

W przeciwieństwie do EKUZ polisa podróżna umożliwia także konsultację w placówce prywatnej, jeśli nie ma dostępu do publicznej ochrony zdrowia. Taka sytuacja może mieć miejsce np. na egzotycznych wakacjach na Teneryfie. Ubezpieczenie to także wsparcie w kwestiach związanych z:

  • transportem medycznym – w niektórych przypadkach koszt takiej usługi może wynieść nawet 300 tysięcy złotych, a polisa podróżna zapewni ich pokrycie;
  • akcją ratowniczą i poszukiwawczą – takie wsparcie jest szczególnie potrzebne, jeśli wybierasz się w góry. Podczas wspinaczki nietrudno o nieszczęśliwy wypadek, co może wiązać się z dużymi wydatkami.

To nie wszystko. Wyobraź sobie, że jesteś na wakacjach i budzisz się rano z wysoką gorączką. Potrzebujesz natychmiastowej konsultacji lekarskiej. To nie pora na szukanie przychodni, która chciałaby Cię przyjąć, a nie zadzwonisz przecież do NFZ z pytaniem o najbliższy gabinet internisty na Majorce. Możesz natomiast skorzystać z ubezpieczenia podróżnego z assistance. Ta polisa gwarantuje zapewnienie pomocy medycznej za granicą. Wystarczy jeden telefon, abyś od ręki otrzymał wszystkie informacje.

Podsumowanie wad i zalet EKUZ i polisy podróżnej

Jeżeli zastanawiasz się, co wybrać – kartę EKUZ czy ubezpieczenie podróżne, odpowiedź wydaje się prosta. Na pewno warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, ponieważ w niektórych przypadkach może nam to zapewnić bezpłatne leczenie czy ułatwić przyjęcie do placówki medycznej.

Jeżeli jednak zależy nam na rzeczywistej ochronie i zabezpieczeniu ewentualnych kosztów leczenia, powinniśmy wykupić odpowiednią polisę podróżną.

Różnice między kartą EKUZ a ubezpieczeniem obrazuje poniższa tabela.

rodzaj ochronyEKUZubezpieczenie turystyczne

cena

bezpłatna

cena zależna m.in. od zakresu ochrony

co obejmuje?

koszty leczenia w placówkach publicznej opieki zdrowotnej

w zależności od oferty: koszty leczenia w podróży (także w prywatnych placówkach), koszty transportu do kraju, koszty ratownictwa, ubezpieczenie bagażu, OC w życiu prywatnym, NNW, assistance 

kiedy nie obowiązuje?

refundacja może się różnić w zależności od kraju

towarzystwa stosują tzw. wyłączenia odpowiedzialności

zakres terytorialny

tylko kraje UE i EFTA

dowolnie wybrane terytorium (nawet cały świat)

Szukasz ubezpieczenia turystycznego?

Twoje bezpieczeństwo podczas podróży jest niezwykle ważne! Dlatego już dziś pomyśl o zakupie stosownego ubezpieczenia turystycznego. Najlepsze polisy w przystępnych cenach znajdziesz na cuk.pl. W serwisie uzyskasz także informacje na temat dodatkowych produktów, np. OC w życiu prywatnym. Ta polisa pozwoli Ci spokojnie podróżować za granicą bez martwienia się o dodatkowe wydatki związane z wyrządzeniem szkody osobie trzeciej. Sprawdź!

FAQ:

  • 1
    Czy ubezpieczenie turystyczne z biura podróży wystarczy?

    Jeśli jedziesz na zorganizowaną wycieczkę, koniecznie sprawdź zakres ubezpieczenia podróżnego, oferowanego przez biuro. Z reguły takie polisy nie zapewniają dostatecznej ochrony za granicą. Mogą mieć niskie sumy ubezpieczenia, które nie pokryją wszystkich kosztów leczenia za granicą czy innych zobowiązań finansowych, powstałych podczas wycieczki. Warto też wiedzieć, że zakresie ochrony ubezpieczeń turystycznych z biura podróży często nie znajdują się choroby przewlekłe (a za takie towarzystwa uznają np. astmę, nadciśnienie czy zastawkę serca) i sporty ekstremalne (w tej kategorii mieszczą się np. loty paralotnią czy nurkowanie).

  • 2
    Dlaczego EKUZ nie wystarczy?

    Zapewnia tylko bezpłatną pomoc w ramach publicznej służby zdrowia, w krajach UE i EFTA. Nie obejmuje m.in. kosztów ratownictwa czy transportu medycznego do kraju.

Oceń artykuł

3.57
(7)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku