2019-05-24

Czym jest EKUZ i gdzie się ją wyrabia?

Jedziesz na zagraniczne wakacje? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i zabierz ze sobą kartę EKUZ. 

Czym jest EKUZ i gdzie się ją wyrabia?

Coraz więcej z nas podczas urlopu wybiera się w wymarzoną podróż. Mimo wakacyjnego szaleństwa i beztroski, warto jednak pomyśleć o bezpieczeństwie swoim i najbliższych. Nie jest to trudne i skomplikowane, ponieważ dostępne polisy ubezpieczeniowe zapewnią nam profesjonalną pomoc i wsparcie w razie kłopotów podczas zagranicznych wojaży.

Podczas wycieczek po Unii Europejskiej bardzo przydatna jest karta EKUZ, która jest pewnego rodzaju dowodem ubezpieczenia w NFZ. Poniżej wyjaśniamy, czym dokładnie jest i w jaki sposób można ją uzyskać

Co to jest EKUZ?

EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która potwierdza prawo do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych na koszt NFZ podczas okresowego pobytu poza granicami kraju. Jest ona uznawana na terenie całej Unii Europejskiej oraz w krajach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).

Taka międzynarodowa karta zdrowia zapewnia podróżującym możliwość korzystania z opieki zdrowotnej danego państwa na dokładnie takich samych warunkach, jak jego obywatele. Należy pamiętać, że jest to dokument wydawany na określony czas - minimalny okres ważności Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego to 42 dni, a maksymalny to 5 lat. 

Kto może wyrobić kartę EKUZ?

Kartę EKUZ może otrzymać każda osoba ubezpieczona w NFZ – również dziecko. Prawo do jej wyrobienia przysługuje każdej osobie odprowadzającej składki do ZUS-u, a o jej wydanie można się starać niezależnie od powodu, dla którego wyjeżdża się za granicę. 

Prawo do EKUZ mają również członkowie rodziny ubezpieczonego, ale trzeba pamiętać, że każdy z nich musi posiadać swoją kartę.

Do czego uprawnia karta EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawnia do świadczeń opieki zdrowotnej między innymi:
 

  • osoby, które podróżują głównie w celach turystycznych;
  • osoby, których pobyt związany jest z nauką;
  • osoby, które podróżują w związku z wykonywaniem pracy.

Chcąc skorzystać ze świadczeń w ramach karty EKUZ, należy pamiętać, by udać się do placówki, która działa w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej państwa, po którym podróżujemy. Pamiętaj też, że korzystając z EKUZ za granicą, masz te same prawa i obowiązki, co ubezpieczeni w tym państwie.
 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Gdzie wyrobić EKUZ?

O wyrobienie Europejskiej Karty Zdrowia należy wnioskować do NFZ. Wniosek do pobrania znajduje się na stronie internetowej EKUZ. W jaki sposób możemy złożyć wypełniony wniosek? Jest kilka możliwości - wypełniony wniosek można złożyć:

  • osobiście w oddziale NFZ;
  • przez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą ePUAP;
  • mailowo do oddziału wojewódzkiego NFZ;
  • faksem,wysłać pocztą do oddziału lub jednej z delegatur NFZ;

Jak najszybciej można wyrobić kartę EKUZ?

Coraz bardziej popularne jest załatwianie wszelkich formalności związanych z EKUZ przez internet. Warto jednak pamiętać, że składając wniosek osobiście, kartę otrzymujemy od ręki już tego samego dnia.

Dokumenty złożone inną drogą są rozpatrywane według kolejności zgłoszenia, dlatego czas oczekiwania na kartę EKUZ się wydłuża. Karta jest wydawana bezpłatnie, a odebrać ją może w imieniu osoby wnioskującej na przykład członek jej rodziny. Jest to jednak możliwe tylko po przedstawieniu odpowiedniego upoważnienia.

EKUZ a dodatkowe ubezpieczenie podróżne

Wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego nie wyklucza możliwości wykupienia dodatkowego ubezpieczenia podróżnego. W większości przypadków jest ono wręcz zalecane, gdyż najczęściej obejmuje więcej zdarzeń niż EKUZ.

Dobrym rozwiązaniem jest uzyskanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz wykupienie dodatkowego ubezpieczenia podróżnego. W ten sposób dwa rodzaje świadczeń świetnie się uzupełniają przy minimalnym nadwyrężeniu wakacyjnych funduszy.
 

Jesteś zainteresowany zakupem ubezpieczenia podróżnego?

Odwiedź jedną z placówek lub zadzwoń pod numer 22 27 00 337 - nasi doradcy ubezpieczeniowi pomogą Tobie dobrać polisę dostosowaną do Twoich potrzeb!

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku