2022-07-12

Przyszła mama na zagranicznych wakacjach – jak wybrać polisę turystyczną

Zaplanuj bezpieczne wakacje.

Przyszła mama na zagranicznych wakacjach – jak wybrać polisę turystyczną

Jesteś w ciąży i planujesz wakacje za granicą? Musisz się odpowiednio przygotować do wyjazdu. Niezwykle ważny jest zakup odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego, dzięki któremu będziesz mieć zapewnioną odpowiednią ochronę. Co ciekawe, nie dotyczy ono wyłącznie wizyt u lekarza. Sprawdź, czym się kierować podczas wyboru polisy.

Dlaczego warto wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Wakacje kojarzą się z beztroską, rodzinnym czasem i ładowaniem akumulatorów na kolejny rok. Czasami jednak los lubi płatać figle i właśnie, dlatego warto zabezpieczyć się na wypadek nagłego zachorowania, utraty cennego bagażu czy uszkodzenia sprzętu sportowego. Pełną ochronę oraz bezpieczeństwo zapewni Ci ubezpieczenie turystyczne. W odróżnieniu od karty EKUZ prywatna polisa ma zdecydowanie szerszy zakres. Przykładowo dzięki karcie EKUZ, jeśli poczujesz się słabo, będziesz mogła w ramach podstawowego ubezpieczenia wybrać się do placówek publicznych, które mają podpisaną umowę w ramach odpowiednika polskiego NFZ. Z kolei polisa turystyczna obejmuje wizyty i badania także w prywatnych przychodniach czy klinikach. Poza tym, karta EKUZ pokrywa koszty wyłącznie jeśli chodzi o sprawy zdrowotne, czyli wizyty u lekarza, pierwszą pomoc czy podstawowe badania w szpitalu. Natomiast z odpowiednim zakresem ubezpieczenia turystycznego nie musisz też martwić się np. o zgubiony bagaż na lotnisku.

Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne?

W zależności od rodzaju umowy, w tym zakresu ochrony, ubezpieczenie turystyczne może zapewnić zwrot kosztów:

  • leczenia,
  • akcji ratowniczych lub poszukiwawczych (np. podczas wyjazdu na narty),
  • transportu medycznego do Polski,
  • zagubionego bagażu,
  • utraconych kart płatniczych,
  • utraconych dokumentów osobistych,
  • naprawy sprzętu sportowego.

Taka polisa turystyczna zapewni Ci ochronę podczas wyjazdu w czasie ciąży, ale uwaga! Zazwyczaj ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność tylko do 32. tygodnia ciąży. Na bardziej zaawansowanym etapie ciąży towarzystwo nie odpowiada za komplikacje czy ewentualny poród w czasie podróży.

Dodatki, które są niezbędne podczas wyjazdu z dzieckiem

Wyobraź sobie, że Twoje dziecko podczas zwiedzania ogromnego centrum handlowego stłucze szybę na wystawie lub kopnie piłkę na plaży, która uszkodzi stojący obok rower. W takich sytuacjach warto posiadać OC w życiu prywatnym. Dzięki niemu, nie będziesz musiał ponosić kosztów szkód wyrządzonych przez malucha pod Twoją opieką. Warto także zabezpieczyć się na wypadek nieszczęśliwych wypadków. Wtedy możesz liczyć na odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego, kiedy wystąpi trwały uszczerbek na zdrowiu. 

O czym musisz pamiętać kupując polisę?

Zanim wykupisz ubezpieczenie turystyczne, musisz przygotować kilka informacji na temat samego wyjazdu. Przede wszystkim, podczas podpisywania umowy, będzie konieczne podanie miejsca podróży. Określ też czas trwania polisy, który obejmuje dzień wyjazdu oraz dzień powrotu. Weź pod uwagę także wszelkie opóźnienia, które mogą się przytrafić podczas podróży. Przykładowo, jeśli samolot do Polski będziesz mieć w sobotę wieczorem, lepiej kiedy umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym będzie trwać również przez całą niedzielę. Niektóre firmy w Ogólnych Warunkach Umowy ubezpieczenia turystycznego przewidują tego typu sytuacje i uwzględniają je w polisie. Sprawdź również sumę kosztów leczenia, która jest niezwykle istotna. Najlepiej jeśli kwota nie będzie niższa niż 30 000-50 000 euro. Weź pod uwagę, że koszty leczenia za granicą są często o wiele wyższe niż w Polsce.

Czy musisz kupić ubezpieczenie dla rodziców i dziecka osobno?

Jeśli kupujesz gotową wycieczkę w biurze turystycznym, będziesz mieć możliwość zakupu grupowego ubezpieczenia. Sprawdź dokładnie jego cenę oraz zakres ochrony. Porównaj ją z ofertami indywidualnego ubezpieczenia turystycznego innych firm. Możesz to zrobić także w kilku krokach online. Polisa przypisana jest konkretnej osobie, ale jeśli masz już dzieci możesz ubezpieczyć dwie osoby na tej samej umowie. W ciąży obowiązuje oczywiście jedno ubezpieczenie dla matki. Wyjeżdżasz z całą rodziną? Zaoszczędzisz, kupując wspólną polisę turystyczną dla wszystkich.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

W ciąży na plaży – czy to bezpieczne?

Sporo osób nie wyobraża sobie urlopu bez plaży. Jeśli należysz do tej grupy, to z pewnością zastanawiasz się, czy można opalać brzuch w ciąży oraz czy istnieją przeciwwskazania do przebywania na plaży, kiedy za kilka tygodni ma pojawić się małe dziecko w domu. Pierwszą rzeczą, o której trzeba pamiętać to konsultacja ze swoim lekarzem. Tak naprawdę to on powinien odpowiedzieć na pytanie, czy w ciąży można się opalać i jak długo to robić. Warto pamiętać, że eksponowanie brzucha na słońcu dzieje się nie tylko na rajskiej plaży, ale często też na nasłonecznionym tarasie czy w ogrodzie. O ile opalanie nad morzem czy na terenie swojej posesji odbywa się z umiarem, będzie bezpieczne.

Z jednej strony, przebywanie na słońcu to dodatkowe źródło naturalnej witaminy D. Z drugiej jednak nadmiar słońca może znacznie zaszkodzić zarówno skórze, jak i samej kobiecie. Przebywanie w ciąży na plaży po nieodpowiednim przygotowaniu może przynieść nieprzyjemne skutki. Wśród nich są np. skłonność do powstawania przebarwień i rozszerzonych naczyń krwionośnych. W trakcie ciąży skóra na brzuchu jest delikatniejsza, tym samym mniej odporna na uszkodzenia spowodowane czynnikami zewnętrznymi.

To ważne!

Kobieta na plaży w ciąży może oczywiście cieszyć się z drogocennej witaminy D. Jest ona ważna zarówno dla matki, jak i dziecka. Wystarczy jednak krótki spacer, aby dostarczyć organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje. Warto przedyskutować też tę kwestię z lekarzem, czy konieczna jest suplementacja witaminą D.

Pamiętaj też, że wysoka temperatura nie sprzyja kobietom w zaawansowanej ciąży. Ze słońca trzeba korzystać z umiarem. W dodatku często zapominamy o odpowiednim nawodnieniu, dlatego kobieta w ciąży na plaży jest narażona na szybsze przegrzanie ciała, co skutkuje np. obrzękami kończyn. W ekstremalnych przypadkach nadmierne przebywanie na słońcu skutkuje krwawieniem z dróg rodnych.

Opalanie brzucha w ciąży – zrób to bezpiecznie!

Czy można iść w ciąży na plażę? Oczywiście, że tak! Kiedy już wyjeżdżasz za granicę czy też nad nasze polskie morze, warto skorzystać z takiej okazji. Trzeba jednak to robić rozsądnie, aby nie doprowadzić do poważnych uszkodzeń skóry, nieprzyjemnych dolegliwości czy w końcu – zagrożenia dla maluszka.

Pamiętaj o tym, aby:

  • Stosować odpowiednią ochronę na skórę, aby nie uległa poparzeniom. Nasmaruj skórę balsamem, kremem lub olejkiem z filtrem SPF 50.
  • Czy można iść na plażę w stroju kąpielowym? Lepiej zasłonić ciążowy brzuch, aby nie doprowadzić do uszkodzeń skóry. Skorzystaj z jasnych, przewiewnych ubrań, które są uszyte z naturalnych tkanin.
  • Schładzać swoje ciało, np. odświeżającymi mgiełkami czy też zwilżonym ręcznikiem.
  • Nie leżeć na kocu na pełnym słońcu na wznak. Może to doprowadzić do bólu kręgosłupa. Lepiej wybrać się na spacer lub położyć na leżaku.
  • Przebywać na słońcu z umiarem. Wystarczy krótki spacer zamiast nadmiernego opalania się na piasku.
  • Nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Zawsze miej przy sobie butelkę wody, aby nie doszło do przegrzania ciała i obrzęków kończyn.
  • Zabrać ze sobą czapkę lub kapelusz. Chroń wrażliwe partie głowy.
  • Założyć okulary przeciwsłoneczne. Ochrona oczu jest równie ważna jak głowy, ponieważ gorące powietrze sprzyja rozwijaniu dolegliwości spowodowanym zespołem suchego oka.
  • Wybierać miejsca mniej nasłonecznione, np. cień pod parasolem, pobliski bar z zadaszeniem.
  • Unikać plaży, kiedy słońce jest najbardziej ostre, czyli pomiędzy 11:00 a 16:00.
  • Nie wychodzić w upalny dzień, kiedy temperatura mocno przekracza 30 stopni Celsjusza. Może to być niebezpieczne dla kobiety i dziecka.
  • O tym, czy można opalać się w ciąży, decyduje też trymestr. Należy unikać tego w pierwszym trymestrze, bo promieniowanie słoneczne może obniżać wchłanianie kwasu foliowego.

Przyjmujesz jakieś leki? Opalanie nad morzem czy nawet długie przebywanie w innym nasłonecznionym miejscu może spowodować, że pod wpływem słońca pojawiają się działania niepożądane, np. wysypka, zaczerwienienie skóry. Koniecznie sprawdź ulotkę swoich leków.

Jeśli zastanawiasz się, czy w ciąży można chodzić na solarium, nie ma jasnych przeciwwskazań co do tego. Warto też skonsultować to z lekarzem. Moc lamp nie powinna być jednak duża, a jako świadoma przyszła mama, powinnaś zachować w tym umiar. Dlatego dopuszcza się przebywanie pod lampami przez maksymalnie kilka minut, aby opalanie brzucha w ciąży na solarium było bezpieczne.

Oparzenie słoneczne? Działaj szybko!

Przyszła mama powinna mieć ze sobą balsamy łagodzące oraz pianki, które mają w składzie D-Panthenol. To prawdziwa ulga, kiedy dojdzie do poparzenia skóry. Warto upewnić się, czy konkretny środek można używać w ciąży. Sięgnij też po domowe sposoby, takie jak kefir, strumień zimnej wody i chłodzące kompresy.

Pamiętaj, by koniecznie obserwować, czy nie doszło do przegrzania organizmu. Kobieta ciężarna już ma podwyższoną temperaturę ciała, a zbyt długa ekspozycja na słońcu może doprowadzić do kolejnego wzrostu, co wpływa na zdrowie i samopoczucie.

Superubezpieczenie tylko w CUK!

Znasz już termin wyjazdu? Kup ubezpieczenie, odwiedzając placówkę lub dzwoniąc na infolinię. Doradcy wybiorą dla Ciebie najbardziej korzystną opcję.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku