2024-01-12

Teneryfa – czy i kiedy warto pojechać?

O czym trzeba pamiętać przed urlopem na Teneryfie?

Teneryfa – czy i kiedy warto pojechać?

Słoneczne dni, wysoka temperatura i ciepła, krystalicznie czysta woda to niepodważalne atuty Teneryfy. Atrakcje turystyczne, zabytki i bogata baza hotelowa to dodatkowe argumenty, które sprawiają, że Wyspy Kanaryjskie cieszą się dużą popularnością, także wśród turystów z Polski. Co warto zwiedzić na Teneryfie i kiedy najlepiej odwiedzić tę malowniczą wyspę? Sprawdzamy!

Najważniejsze informacje:

 • Na Teneryfę warto pojechać m.in. dlatego, że sezon turystyczny trwa tu przez cały rok, a rozwinięta infrastruktura jest przyjazna anglojęzycznym turystom.
 • Teneryfę warto odwiedzić, bo oferuje naprawdę wiele. Turysta odpocznie tu na pięknych plażach, ale warto także poznać górzystą część wyspy czy odwiedzać piękne wioski.
 • Tutejsze atrakcje cieszą się wzmożonym zainteresowaniem wśród odwiedzających głównie w wakacyjnym szczycie, który rozpoczyna się w czerwcu, a kończy we wrześniu. Nie oznacza to, że w pozostałych miesiącach nie warto planować urlopu na hiszpańskiej wyspie — w końcu tu lato trwa 12 miesięcy.

Czy warto jechać na Teneryfę?

Ta wyspa pochodzenia wulkanicznego jest jednym z głównych ośrodków turystycznych świata, gdzie sezon trwa praktycznie przez cały rok. Jest największą i najbardziej zaludnioną ze wszystkich zlokalizowanych na Oceanie Atlantyckim Wysp Kanaryjskich. Choć leży na wodach u wybrzeży północnej Afryki, jest integralną częścią Hiszpanii i Unii Europejskiej. To jeden z najbardziej oddalonych celów podróży, znajdujących się w granicach Unii Europejskiej, do której organizowane są loty bezpośrednie z Polski. Jaki dodatkowy atut dla turystów z Unii ma Teneryfa? Paszport nie będzie nam potrzebny, by udać się na podbój tej malowniczej wyspy!

Nie tylko plażowanie

Oprócz bajecznych plaż Teneryfa oferuje także wiele innych uroków np. malownicze pasma górskie. Najwygodniej poznawać je wypożyczonym autem (należy mieć ważne prawo jazdy i ukończone 21 lat). Większość dróg jest bezpłatnych i w dobrym stanie.

Fani aktywnego wypoczynku mogą też podziwiać piękno przyrody i zabytków z perspektywy dwóch kółek — na trasie spotkamy wielu amatorów kolarstwa. Należy jednak przygotować się na mocne kręcenie — tu jest stromo!

Czy wiesz, że...

Teneryfa administracyjnie obejmuje dodatkowo około 200 małych wysp. Są to nieużytki, bez potencjału turystycznego.

Łatwość porozumiewania się

Warto tu przyjechać również m.in. dlatego, że z łatwością porozumiemy się na Teneryfie w języku angielskim. Lokalna ludność, czerpiąca zyski z turystyki, porozumiewa się w tym języku bardzo dobrze. Zapisane są w nim nawet niektóre nazwy i wskazówki na tablicach informacyjnych. To spory ukłon w stronę przybyszy z zagranicy, których tu nie brakuje.

Kiedy warto pojechać na Teneryfę?

Często pojawiającym się pytaniem jest nie tylko to, czy warto jechać na Teneryfę, ale także… kiedy. Sprawa jest banalnie prosta — wszystko zależy od tego, czy i jak dużym problemem są dla nas tłumy innych zwiedzających oraz stanie w gigantycznych kolejkach po lody lub bilety. Jeśli takie dodatkowe atrakcje nie robią na nas żadnego wrażenia — możemy zapisywać się na oferowane przez hotele i lokalne biura wycieczki po Teneryfie organizowane w szczycie sezonu. Ten przypada na czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień.

Jeśli jednak cenimy sobie większy spokój i mniejszy natłok turystów, Teneryfa ciekawe miejsca może zaprezentować nam w odrobinę chłodniejszym sezonie jesiennym i zimowym. Sprawdźmy, jak wyglądają poszczególne miesiące na tej wyspie:

Styczeń

Na Teneryfie panuje tu wtedy zima. Nie musimy obawiać się białego puchu i podmuchów zimnego wiatru. Tu temperatura nie spada poniżej 18 stopni Celsjusza w ciągu dnia. Nocą może być maksymalnie o 4 stopnie niższa. To nadal doskonałe warunki, by poznawać bliżej atrakcje. Teneryfa jest wtedy wolna od turystycznego tłoku. Dla fanów ciszy — początek roku na Kanarach brzmi kusząco!

W ramach zwiedzania warto odwiedzić takie miasta jak Adeje, Los Cristianos, Garachico czy Santa Cruz de Tenerife, gdzie 6 stycznia organizowane są parady Trzech Króli.

Luty

Sezon większego spokoju na Teneryfie nadal trwa. Wyspa atrakcje turystyczne serwuje bez przeszkód, a w tym miesiącu ma do zaoferowania coś naprawdę wyjątkowego. W miejscowości Santa Cruz organizowany jest Festiwal Muzyki (Festival de Música de Canarias). To jedyne tak prestiżowe wydarzenie muzyczne w Europie, które odbywa się w okresie zimowym.

Jeśli z kolei lubisz oryginalne pokazy, wybierz się w tym okresie do Santa Cruz de Tenerife. Styczeń i luty to miesiące, w których trwa karnawał, a to oznacza kolorowe parady. Sprawdź, kiedy przypadają największe imprezy w tym mieście.

Marzec

Wyspa powoli przygotowuje się do wejścia w sezon wiosenny. Temperatury nadal są przyjemne — wahają się od 18 do 21 stopni Celsjusza. Teneryfa atrakcje może zaserwować w tym okresie również seniorom i rodzinom z małymi dziećmi — jest ciepło, ale nie męcząco. To może znacznie ułatwić podróżowanie i zwiedzanie.

Kwiecień

Wchodzimy w okres wiosenny. Temperatura delikatnie wzrasta, ale nadal nie osiąga szczytu swoich możliwości. Jest ciepło i bezwietrznie. To pozwala na korzystanie z uroków plażowania, bez obciążenia natłokiem turystów. Dużym plusem będą niższe ceny. Jesteśmy przed szczytem sezonu — tanie loty na Teneryfę oraz ciekawsze oferty hoteli czekają na prawdziwych tropicieli okazji!

Maj

Jeśli lecieć na Kanary w tym miesiącu, to w okolicy Bożego Ciała. Nie mamy tu na myśli korzystnego zespolenia dodatkowych dni wolnych, a wyjątkowe obchody tego święta na wyspie. Bajeczne dywany z kwiatów usypywane przed procesją Santisimo Sacramento robią piorunujące wrażenie i na długo zapisują się w pamięci.

Czerwiec

Sezon urlopowy — czas, start! Teneryfa i mapa atrakcji przez nią oferowanych trafia na tapetę spragnionych wypoczynku urlopowiczów. Owocuje to szeroko pojętnym tłokiem — na plażach, w hotelach, tawernach i najpopularniejszych miejscach do zwiedzania. Jeśli zamierzamy wybrać się na Kanary w czerwcu — zabierzmy ze sobą kilogram spokoju i cierpliwości. I to najlepiej do bagażu podręcznego!

Lipiec

O końcu wakacji nikt nie śmie tu myśleć. Wizje niekończącego się nigdy urlopowania wzmaga wysoka temperatura, słoneczne dni i tętniące życiem ulice. Lipiec to także czas dodatkowych uciech filmowych — wtedy organizowany jest na Teneryfie Międzynarodowy Festiwal Filmowy, który ściąga na wyspę sławy znane z wielkiego ekranu i okładek kolorowych magazynów. Wtedy wypada tu być i się pokazać — od najlepszej strony!

Sierpień

Turyści przylatują i odlatują w systemie ciągłym. Wysokie temperatury, piękne plaże, krystalicznie czysta woda oraz liczne zabytki sprawiają, że Teneryfa jest oblegana przez przyjezdnych gości. Tydzień to zdecydowanie za mało, by poznać wyspę „od podszewki”. Zwłaszcza że sporo czasu stracimy na stanie w kolejkach. Warto zaplanować dłuższy urlop i zdecydować się na wypożyczenie auta. To spora oszczędność czasu, niezależność i wygoda podczas zwiedzania.

Warto jechać na Teneryfę w sierpniu także ze względu na trwający w Puerto de la Cruz Oktoberfest Teneryfa. Festiwal oznacza nie tylko możliwość skosztowania niemieckiego piwa, ale też zaznania innych atrakcji — zarówno muzycznych, jak i gastronomicznych.

W sierpniu obchodzony jest także festiwal Sunblast. To muzyczne święto organizowane na zakończenie lata.

Wrzesień

Ten miesiąc przyniesie nam najgorętsze tygodnie z całego sezonu. Dosłownie — temperatury będą najwyższe, choć nadal „do zniesienia” i nie powinny przekroczyć 28 stopni Celsjusza. Choć pogoda dopisuje, turystów jest już trochę mniej.W tym okresie można trafić na naprawdę ciekawe cenowo okazje, bez straty na jakości wypoczynku i idealnych warunkach pogodowych.

Październik

Turystyczny zalew powoli odchodzi w zapomnienie. Sezon na Teneryfie uważany jest za zakończony. Nie oznacza to jednak, że miejsce zacznie obumierać. Tu słońce, rajskie plaże i zabytki kuszą turystów przez okrągły rok. W okresie jesiennym dodatkowym atutem stają się ceny. Pokoje w hotelach czy domy na Teneryfie wynajmiemy tu czasem taniej niż w Warszawie!

Listopad

Na Teneryfie w listopadzie jest bezwietrznie i nadal ciepło. Jeśli wiemy, co warto zobaczyć na Teneryfie, ale nie chcemy tego robić przy asyście setek turystów — możemy nadrobić zaległości w okresie jesiennym. Będzie spokojniej i taniej! Baza noclegowa będzie odrobinę uboższa (wiele hoteli w tym czasie stawia na remonty), jednak na pewno bez trudu znajdziemy coś spełniającego nasze wymagania.

Grudzień

Grudzień na Teneryfie nie ma nic wspólnego z aż za dobrze nam znaną szarzyzną i chłodem. Temperatury na wyspie nie spadają poniżej 22 stopni Celsjusza. Śniegu także tu nie uświadczymy. Należy jednak przygotować na deszcze. Teneryfa zabytki chętnie zaprezentuje nam jednak i w bardziej „mokrej” odsłonie.

Dwie strefy klimatyczne

Planując urlop na Teneryfie, powinieneś wiedzieć, że na wyspie występują dwie strefy klimatyczne:

 • Teneryfa południe – to cieplejsze i bardziej suche obszary, które są oazą dla fanów leniuchowania na bezkresnych plażach i zażywania kąpieli słonecznych. Tu znajdują się największe i najpopularniejsze kurorty wypoczynkowe, jak chociażby Los Cristianos czy Playa de las Americas.
 • Teneryfa północ – to z kolei przyjemniejszy chłód i większa wilgotność. Ich połączenie owocuje bujną zielenią, w której turyści mogą zatapiać wzrok, zmęczony miejskim kolorytem. Średnie temperatury nie spadają tu poniżej 22 stopni Celsjusza w dzień i 16 w nocy, dlatego o dobrą pogodę nie musimy się martwić!

Środek wyspy nazywany jest z kolei częścią wulkaniczną. To tu znajduje się jedna z największych atrakcji turystycznych – wulkan Teide.

Co zobaczyć na Teneryfie?

Kto szuka zgrabnego połączenia błogiego lenistwa z aktywnym zwiedzaniem — idealnym rozwiązaniem będzie Teneryfa. Wycieczki fakultatywne organizowane są przez hotele i lokalne biura w szczycie sezonu. Poza nim możemy zdać się na prywatnego przewodnika lub… przewodniki. To też zdecydowanie obniży koszty wyjazdu i poznawania historycznych uroków wyspy.

Co warto zobaczyć, wybierając się na Teneryfę i na jakie można liczyć atrakcje? Wyspa serwuje ich naprawdę sporo. O absolutnych hitach przeczytasz w tym tekście “Co zobaczyć na Teneryfie?"

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na Teneryfę

Na koniec dobra rada. Wybierając się na wakacje, warto zadbać o ubezpieczenie turystyczne. Dzięki temu zagubiony bagaż lub nieoczekiwane zwroty akcji nie będą nam straszne i obciążające dla portfela. Chcesz dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczenia na Teneryfę? Przeczytaj naszą poradę „Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Hiszpanii”.

Chcesz samodzielnie wykupić ubezpieczenie, bez wychodzenia z domu? Zapraszamy do kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. A jeśli chcesz uzyskać szczegółowe informacje i dopasować wariant ubezpieczenia do prywatnych preferencji, zapraszamy do kontaktu z Agentami CUK. Służymy fachowych doradztwem i bogatą ofertą produktową. Wybierz najlepszą opcję dla siebie i wszelkie zmartwienia wyślij na wakacje. Z nami wypoczniesz w pełni!                 

FAQ:

 • 1
  Kiedy nie jechać na Teneryfę?

  To zależy, czego oczekujesz od urlopu na tej wyspie. Najmniej sprzyjające plażowaniu miesiące na Teneryfie to styczeń, luty i marzec, kiedy średnia temperatura wynosi tu 16-17 stopni Celsjusza. Jeśli cenisz sobie spokój, lepiej nie jedź na Teneryfę w sezonie turystycznym, który trwa tu od czerwca do września.

 • 2
  Kiedy jest najtaniej na Teneryfie?

  Najtańsze loty na Teneryfę są w styczniu, jednak trzeba wiedzieć, że pogoda nie zachęca wtedy do wodnych kąpieli. Warto jednak wybrać się tu, jeśli wolimy zwiedzać niż leżeć na plaży.

 • 3
  Czy na Teneryfie są upały?

  Najcieplejsze miesiące na Teneryfie są w lipcu i sierpniu, a nawet wrześniu. Temperatura powietrza sięga tu wtedy od 28 do 29 stopniu Celsjusza. W sierpniu i wrześniu można się spodziewać także silnych upałów.

Oceń artykuł

4.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku