Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

2021-09-02

Teneryfa – czy i kiedy warto pojechać?

O czym trzeba pamiętać przed urlopem na Teneryfie?

Teneryfa – czy i kiedy warto pojechać?

Słoneczne dni, wysoka temperatura i ciepła, krystalicznie czysta woda to niepodważalne atuty Teneryfy. Atrakcje turystyczne, zabytki i bogata baza hotelowa to dodatkowe argumenty, które sprawiają, że Wyspy Kanaryjskie cieszą się dużą popularnością, także wśród turystów z Polski. Co warto zwiedzić na Teneryfie i kiedy najlepiej odwiedzić tę malowniczą wyspę? Sprawdzamy!

Kapryśna pogoda i stosunkowo wysokie ceny w polskich kurortach sprawiają, że z coraz większą otwartością zerkamy w kierunku zagranicznych wakacji. Ciekawych ofert nie brakuje. Jednym z kierunków cieszących się dobrą sławą jest „wyspa ciągłego lata”, czyli Teneryfa. Co warto zobaczyć, wybierając się na nią i na jakie można liczyć atrakcje? Teneryfa serwuje ich naprawdę sporo. O absolutnych hitach przeczytacie poniżej. Najpierw jednak kilka przydatnych informacji. Zapraszamy na wirtualną wycieczkę!

Teneryfa - lecimy na Wyspy Kanaryjskie

Nim weźmiemy pod lupę atrakcje Teneryfy, najpierw sprawdzimy, gdzie leży to miejsce urlopowych uciech. Teneryfa jest największą i najbardziej zaludnioną ze wszystkich zlokalizowanych na Oceanie Atlantyckim Wysp Kanaryjskich. Choć leży na wodach u wybrzeży północnej Afryki, jest integralną częścią Hiszpanii i Unii Europejskiej. To jedna z najbardziej oddalonych destynacji znajdujących się w granicach UE, do której organizowane są loty bezpośrednie z Polski. Jaki dodatkowy atut dla turystów z Unii ma Teneryfa? Paszport nie będzie nam potrzebny, by udać się na podbój tej malowniczej wyspy!

Teneryfa zajmuje obszar ponad 2 tysięcy kilometrów kwadratowych, liczy około 80 kilometrów długości i 50 szerokości. Najwygodniej poznawać jej uroki wypożyczonym autem (należy mieć ważne prawo jazdy i ukończone 21 lat). Większość dróg jest bezpłatnych i w dobrym stanie. Fani aktywnego wypoczynku mogą też podziwiać piękno przyrody i zabytków z perspektywy dwóch kółek - na trasie spotkamy wielu amatorów kolarstwa. Należy jednak przygotować się na mocne kręcenie - tu jest stromo! Na dokładkę informacja dla lubiących ciekawostki - Teneryfa administracyjnie obejmuje dodatkowo około 200 małych wysp. Są to nieużytki, bez potencjału turystycznego.

Każda podróż niesie za sobą zarówno niecodzienne i piękne przeżycia, jak i spore ryzyko. Uszkodzony bagaż? Opóźniony lot? Kradzież dokumentów? W CUK Ubezpieczenia zabezpieczysz się na każdą ewentualność. 

Ta wyspa pochodzenia wulkanicznego jest jednym z głównych ośrodków turystycznych świata, gdzie sezon trwa praktycznie przez cały rok. Atrakcje na Teneryfie cieszą się jednak wzmożonym zainteresowaniem wśród odwiedzających głównie w wakacyjnym szczycie, który rozpoczyna się w czerwcu, a kończy we wrześniu. Nie oznacza to, że w pozostałych miesiącach nie warto planować urlopu na hiszpańskiej wyspie - w końcu tu lato trwa 12 miesięcy.

Za pamiątki, smaczny obiad (którego w związku ze sjestą nie zjemy między godziną 13.00 a 18.00) i wypożyczenie parasola na plaży zapłacimy w euro. O to, co zobaczyć na Teneryfie, możemy pytać mieszkańców i pracowników hotelu. Lokalna ludność, czerpiąca zyski z turystyki, porozumiewa się w języku angielskim; zapisane są w nim nawet niektóre nazwy i wskazówki na tablicach informacyjnych. To spory ukłon w stronę przybyszy z zagranicy, których tu nie brakuje. 

Teneryfa - zwiedzanie praktycznie zawsze w słońcu!

Często pojawiającym się pytaniem jest nie tylko to, co zwiedzić na Teneryfie, ale także… kiedy. Sprawa jest banalnie prosta - wszystko zależy od tego, czy i jak dużym problemem są dla nas tłumy innych zwiedzających oraz stanie w gigantycznych kolejkach po lody lub bilety. Jeśli takie dodatkowe atrakcje nie robią na nas żadnego wrażenia - możemy zapisywać się na oferowane przez hotele i lokalne biura wycieczki po Teneryfie organizowane w szczycie sezonu. Ten przypada na czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień.

Jeśli jednak cenimy sobie spokój, bez konieczności rezygnowania z dość wysokich temperatur i możliwości plażowania - możemy spokojnie pojechać na Kanary także w innym terminie. Tu piękna pogoda i ciepło gwarantowane są praktycznie o każdej porze roku! Na wyspie występują dwie strefy klimatyczne:

 • Teneryfa południe - to cieplejsze i bardziej suche obszary, które są oazą dla fanów leniuchowania na bezkresnych plażach i zażywania kąpieli słonecznych. Tu znajdują się największe i najpopularniejsze kurorty wypoczynkowe, jak chociażby Los Cristianos czy Playa de las Americas.
 • Teneryfa północ - to z kolei przyjemniejszy chłód i większa wilgotność. Ich połączenie owocuje bujną zielenią, w której turyści mogą zatapiać wzrok, zmęczony miejskim kolorytem. Średnie temperatury nie spadają tu poniżej 22 stopni Celsjusza w dzień i 16 w nocy, dlatego o dobrą pogodę nie musimy się martwić!

Środek wyspy nazywany jest z kolei częścią wulkaniczną. To tu znajduje się jedna z największych atrakcji turystycznych - wulkan Teide. Jeśli na mapie naszych wakacyjnych wypraw znajduje się Teneryfa - co zobaczyć już wiadomo. Na ten najwyższy szczyt w całej Hiszpanii można wjechać kolejką linową. To jeden z obowiązkowych punktów programu dla odwiedzających Wyspy Kanaryjskie.

Zwiedzanie Teneryfy - kiedy warto poznać ją bliżej?

Jak już wspominaliśmy wcześniej, Teneryfa to „wyspa ciągłego lata”. Wspaniałe warunki pogodowe są najlepszą wizytówką tego miejsca. Jeśli jednak cenimy sobie większy spokój i mniejszy natłok turystów - Teneryfa ciekawe miejsca może zaprezentować nam w odrobinę chłodniejszym sezonie jesiennym i zimowym. Sprawdźmy, jak wyglądają poszczególne miesiące na tej wyspie:

 • Styczeń - na Teneryfie panuje zima. Nie musimy obawiać się białego puchu i podmuchów zimnego wiatru. Tu temperatura nie spada poniżej 18 stopni Celsjusza w ciągu dnia. Nocą może być maksymalnie o 4 stopnie niższa. To nadal doskonałe warunki, by poznawać bliżej atrakcje. Teneryfa jest wtedy wolna od turystycznego tłoku. Dla fanów ciszy - początek roku na Kanarach brzmi kusząco!
 • Luty - sezon większego spokoju nadal trwa. Teneryfa atrakcje turystyczne serwuje bez przeszkód, a w tym miesiącu ma do zaoferowania coś naprawdę wyjątkowego. W miejscowości Santa Cruz organizowany jest Festiwal Muzyki. To jedyne tak prestiżowe wydarzenie muzyczne w Europie, które odbywa się w okresie zimowym.
 • Marzec - wyspa powoli przygotowuje się do wejścia w sezon wiosenny. Temperatury nadal są przyjemne - wahają się od 18 do 21 stopni Celsjusza. Teneryfa atrakcje może zaserwować w tym okresie również seniorom i rodzinom z małymi dziećmi - jest ciepło, ale nie męcząco. To może znacznie ułatwić podróżowanie i zwiedzanie.
 • Kwiecień - wchodzimy w okres wiosenny. Temperatura delikatnie wzrasta, ale nadal nie osiąga szczytu swoich możliwości. Jest ciepło i bezwietrznie. To pozwala na korzystanie z uroków plażowania, bez obciążenia natłokiem turystów. Dużym plusem będą niższe ceny. Jesteśmy przed szczytem sezonu - tanie loty na Teneryfę oraz ciekawsze oferty hoteli czekają na prawdziwych tropicieli okazji!
 • Maj - jeśli lecieć na Kanary w tym miesiącu, to w okolicy Bożego Ciała. Nie mamy tu na myśli korzystnego zespolenia dodatkowych dni wolnych, a wyjątkowe obchody tego święta na wyspie. Bajeczne dywany z kwiatów usypywane przed procesją Santisimo Sacramento robią piorunujące wrażenie i na długo zapisują się w pamięci.
 • Czerwiec - sezon urlopowy - czas, start! Teneryfa i mapa atrakcji przez nią oferowanych trafia na tapetę spragnionych wypoczynku urlopowiczów. Owocuje to szeroko pojętnym tłokiem - na plażach, w hotelach, tawernach i najpopularniejszych miejscach do zwiedzania. Jeśli zamierzamy wybrać się na Kanary w czerwcu - zabierzmy ze sobą kilogram spokoju i cierpliwości. I to najlepiej do bagażu podręcznego!
 • Lipiec - o końcu wakacji nikt nie śmie tu myśleć. Wizje niekończącego się nigdy urlopowania wzmaga wysoka temperatura, słoneczne dni i tętniące życiem ulice. Lipiec to także czas dodatkowych uciech filmowych - wtedy organizowany jest na Teneryfie Międzynarodowy Festiwal Filmowy, który ściąga na wyspę sławy znane z wielkiego ekranu i okładek kolorowych magazynów. Wtedy wypada tu być i się pokazać - od najlepszej strony!
 • Sierpień - turyści przylatują i odlatują w systemie ciągłym. Wysokie temperatury, piękne plaże, krystalicznie czysta woda oraz liczne zabytki sprawiają, że Teneryfa jest oblegana przez przyjezdnych gości. Tydzień to zdecydowanie za mało, by poznać wyspę „od podszewki”. Zwłaszcza że sporo czasu stracimy na stanie w kolejkach. Warto zaplanować dłuższy urlop i zdecydować się na wypożyczenie auta. To spora oszczędność czasu, niezależność i wygoda podczas zwiedzania.
 • Wrzesień - ten miesiąc przyniesie nam najgorętsze tygodnie z całego sezonu. Dosłownie - temperatury będą najwyższe, choć nadal „do zniesienia” i nie powinny przekroczyć 28 stopni Celsjusza. Choć pogoda dopisuje, turystów jest już trochę mniej. Napisy Teneryfa last minute na szybach biur podróży rozwieszane są gęsto - można trafić na naprawdę ciekawe cenowo okazje, bez straty na jakości wypoczynku i idealnych warunkach pogodowych.
 • Październik - turystyczny zalew powoli odchodzi w zapomnienie. Sezon na Teneryfie uważany jest za zakończony. Nie oznacza to jednak, że miejsce zacznie obumierać. Tu słońce, rajskie plaże i zabytki kuszą turystów przez okrągły rok. W okresie jesiennym dodatkowym atutem stają się ceny. Nieruchomości na Teneryfie wynajmiemy czasem taniej niż w Warszawie!
 • Listopad - bezwietrzny i nadal ciepły. Jeśli wiemy, co warto zobaczyć na Teneryfie, ale nie chcemy tego robić przy asyście setek turystów - możemy nadrobić zaległości w okresie jesiennym. Będzie spokojniej i taniej! Baza noclegowa będzie odrobinę uboższa (wiele hoteli w tym czasie stawia na remonty), jednak na pewno bez trudu znajdziemy coś spełniającego nasze wymagania.
 • Grudzień - na Teneryfie nie ma nic wspólnego z aż za dobrze nam znaną szarzyzną i chłodem. Temperatury na wyspie nie spadają poniżej 22 stopni Celsjusza. Śniegu także tu nie uświadczymy. Należy jednak przygotować na deszcze mniej spokojne. Teneryfa zabytki chętnie zaprezentuje nam jednak i w bardziej „mokrej” odsłonie.

Teneryfa - co warto zobaczyć?

Kto szuka zgrabnego połączenia błogiego lenistwa z aktywnym zwiedzaniem - idealnym rozwiązaniem będzie Teneryfa. Wycieczki fakultatywne organizowane są przez hotele i lokalne biura w szczycie sezonu. Poza nim możemy zdać się na prywatnego przewodnika lub… przewodniki. To też zdecydowanie obniży koszty wyjazdu i poznawania historycznych uroków wyspy.

Teraz konkrety. Teneryfa - co zwiedzić?

 • Loro Park - będący domem kolorowych papug i mieszkańców podwodnych głębin. Zobaczymy tu z naprawdę bliska między innymi delfiny, lwy morskie, rekiny, płaszczki i wieloryby.
 • Park Narodowy Teide - serwujący zapierające dech w piersiach krajobrazy, które zostaną w naszej pamięci na długo po zakończonym urlopie.
 • Ogród Botaniczny Puerto de la Cruz - obfitujący w tysiące egzotycznych roślin, które eksplodują kolorami i zapachami zwłaszcza w okresie wiosennym.
 • Klify Los Gigantes - nazywane bramami piekła. Te imponujące skały mierzące nawet 600 metrów wysokości rozciągają się na długości 10 kilometrów. Robią piorunujące wrażenie!
 • Niemal odciętą od świata wioskę Masca - usytuowaną w samym sercu wąwozu. Zamieszkuje ją około stu osób, które na co dzień mogą raczyć się widokiem 50 budynków wykonanych z kamienia wulkanicznego, charakterystycznych tylko dla tego regionu.
 • Zniszczone przez wulkan Garachico - które nadal nazywane jest perłą Teneryfy. To miejsce z piękną starówką i basenami wulkanicznymi, które oddycha burzliwą historią erupcyjnej aktywności.
 • Piramidy Güímar - sześć okazów schodowych o prostokątnej podstawie możemy podziwiać w parku etnograficznym, znajdującym się na wschodnim wybrzeżu Teneryfy.
 • Bazylikę w Candelarii - skrywającą w swych wnętrzach figurkę Matki Bożej Gromnicznej, patronki Wysp Kanaryjskich.
 • Zabytkowe miasto La Laguna - obiekt wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ubezpieczenie wyjazdu i wyjazd na Teneryfę w czasie pandemii

Wybierając się na wakacje na tę słoneczną wyspę w najbliższych tygodniach, warto pamiętać o kilku sprawach związanych z sytuacją pandemiczną na świecie. Pierwsza to rejestracja podróży w systemie Odyseusz. Umożliwi kontakt MSZ-tu z Tobą jako turystą oraz da szansę na udzielenie szybkiej pomocy w wyjątkowej sytuacji.

Przed wyjazdem do samej Hiszpaniilub terytoriów do niej należących zadbaj o to, by w zakresie ochrony ubezpieczeniowej Twojej polisy turystycznej znalazły się koszty leczenia na COVID-19 i koszty związane z 10-dniową kwarantanną w Hiszpanii. Chcąc odwiedzić konkretny region, pamiętaj o sprawdzeniu obostrzeń w nim obowiązujących na stronie jego władz lub/i na www. hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia. Szczegółowe i aktualne informacje można znaleźć też na stronie MSZ-tu. Warto do nich zajrzeć bezpośrednio przed wyjazdem.

Na koniec dobra rada. Wybierając się na wakacje, warto zadbać o ubezpieczenie turystyczne. Dzięki temu zagubiony bagaż lub nieoczekiwane zwroty akcji nie będą nam straszne i obciążające dla portfela. Chcesz dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczenia na Teneryfę? Przeczytaj naszą poradę „Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Hiszpanii”.

W celu uzyskania szczegółowych informacji i dopasowania wariantu ubezpieczenia do prywatnych preferencji zapraszamy do kontaktu z CUK. Służymy fachowych doradztwem i bogatą ofertą produktową. Wybierz najlepszą opcję dla siebie i wszelkie zmartwienia wyślij na wakacje. Z nami wypoczniesz w pełni!

Oceń artykuł

5
(1)