2024-01-12

Co zobaczyć na Teneryfie?

Zapoznaj się z naszym przewodnikiem po najważniejszych atrakcjach Teneryfy!

Co zobaczyć na Teneryfie?

Teneryfa, czyli jedna z Wysp Kanaryjskich kojarzy się wszystkim z odpoczynkiem na plaży. Jednak musisz wiedzieć, że wybierając się na urlop na Teneryfę, możesz także nastawić się na zwiedzanie w przerwie od kąpieli wodnych i słonecznych. A jest tu co robić! Sprawdźmy, co zobaczyć na Teneryfie, byś mógł samodzielnie ułożyć plan zwiedzania tej wyspy!

Najważniejsze informacje:

 • Na Teneryfie oprócz plażowania można oddawać się innym aktywnościom, np. wodnym sportom, trekkingowi czy korzystać z atrakcji wodnych parków i ogrodów zoobotanicznych.
 • Zwiedzanie Teneryfy nie może obyć się bez takich punktów na mapie wyspy, jak klify Los Gigantes, miasteczko Garachico, zniszczone niegdyś przez wybuch wulkanu czy Drago Milenario, uważane za najstarsze drzewo na świecie.
 • Atrakcje turystyczne dla miłośników trekkingu to m.in. szczyt wulkaniczny Teide, wąwóz Masca czy góry Angaga.
 • Do najważniejszych atrakcji na Teneryfie dla dzieci zaliczyć można parki rozrywki — Siam Park i Loro Park czy Ogród Botaniczny Puerto de la Cruz.

Atrakcje Teneryfy

Jak można spędzać czas na tej pięknej wyspie? Turysta może sobie urozmaicać pobyt, korzystając z wielu atrakcji. Można tu m.in.:

 • spędzać czas na plaży,
 • oddawać się trekkingowi,
 • korzystać z wodnych atrakcji w aquaparkach i parkach wodnych,
 • zwiedzać okoliczne miasteczka,
 • uprawiać surfing, windsurfing, nurkować itd.

Co zobaczyć na Teneryfie?

Planujesz zwiedzanie Teneryfy samochodem? W tym akapicie poznasz najciekawsze miejsca do zwiedzania „słonecznej wyspy”.

Park Narodowy Teide

Park Narodowy Teide to jeden z obowiązkowych punktów programu dla odwiedzających Teneryfę. To miejsce, serwujące zapierające dech w piersiach krajobrazy, które zostaną w naszej pamięci na długo po zakończonym urlopie. Najważniejszym punktem parku jest szczyt wulkaniczny Teide, wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na tę najwyższą górę w całej Hiszpanii (ma 3 718 m n.p.m.) można wjechać kolejką linową lub wybrać się na pieszy szlak. Miłośnicy trekkingu mogą tu zatrzymać się na dłużej. Przez teren parku przebiega aż 30 górskich tras.

Ważne!

Kolejką liniową wjedziesz na wysokość 3555 m n.p.m., skąd możesz podziwiać szczyt wygasłego wulkanu Teide oraz widok rozpościerający się na park narodowy. Z kolei, jeśli wybierzesz szlak pieszy, by dostać się na najwyższy punkt Teide, potrzebujesz specjalnego pozwolenia. Można je uzyskać online lub w biurze parku.

Cueva del Viento – Jaskinia Wiatru na Teneryfie

Ta jaskinia, powstała po erupcji wulkanu Pico Viejo, mieści się w Icod de los Vinos na Teneryfie. Jest piątą co do wielkości jaskiń polawowych na świecie. Po licznych tunelach jaskini hula wiatr, stąd jej nazwa.

Jaskinia jest niezwykła nie tylko ze względu na swoją wielkość (jej korytarze mają aż 18 km długości). Składa się z aż trzech pięter! Nigdzie nie znaleziono dotąd takiej jaskini, powstałej po wybuchu wulkanu. 

Masyw górski Angaga

Jeśli kochasz trekking, koniecznie zaplanuj sobie tu wypad. Przepiękne Góry Angaga porośnięte mchem, wawrzynami i spowite tajemniczymi chmurami zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Najwyższy szczyt gór to Cruz de Taborno (1024 m n.p.m.). Nagrodą za jego zdobycie jest piękny widok na wyspę oraz jej stolicę, czyli Santa Cruz de Tenerife. Inne punkty widokowe warte uwagi to Punta de Hidalgo, Mirador Pico del Ingles, Mirador Risco Amogoje.

Ogród Botaniczny Puerto de la Cruz

To miejsce obfitujące w tysiące egzotycznych roślin, które eksplodują kolorami i zapachami zwłaszcza w okresie wiosennym. Znajdziemy tu ponad 500 gatunków roślin, pochodzących z różnych miejsc świata. Zobaczymy tu baobaby, palmy kokosowe, drzewa kaktusowe i wiele innych egzotycznych roślin.

Park podzielony jest na kilka sekcji m.in. ogród wodny, palmowy, kaktusów. Całość przyozdabiają piękne fontanny i rzeźby. Wszystko to sprawia, że ogród jest jedną z największych atrakcji Teneryfy, a przez wielu uważany za jeden z najważniejszych ogrodów botanicznych na świecie.

Ogród botaniczny w Puerto de la Cruz oferuje także atrakcje dla dzieci. Na jego terenie znajduje się bowiem mini zoo, a w nim obcować można z takimi zwierzętami, jak lamy, kozy czy papugi.

Loro Park

Loro Park to prywatny ogród zoologiczno-botaniczny. To niewątpliwie jedna z atrakcji dla dzieci na Teneryfie.

Odbywają się tu pokazy delfinów, orek, lwów morskich, a także papug, które były pierwszą atrakcją Loro Park. Ciekawym doświadczeniem jest także spacer w tunelu-akwarium, w którym podziwiać możemy wiele gatunków ryb, płaszczek, a także rekinów. Jak na ogród zoologiczny przystało, znajdują się tu też wybiegi zwierząt — m.in. aligatorów, tygrysów, szympansów czy goryli. W Loro Park podziwiać można także przepiękną hodowlę orchidei.

Siam Park

Siam Park to drugie, obok Loro Park, największe centrum rozrywki na Teneryfie. Jest największym parkiem wodnym w Europie (ma powierzchnię 185 tys. m²) i przez wielu uważany za najlepszy park wodny na świecie.

To niewątpliwie jedna z ciekawszych atrakcji dla dzieci na Teneryfie. Na terenie parku można korzystać z licznych zjeżdżalni, ślizgawek, wodospadów, basenu z plażą, restauracji czy innych obiektów. Cały kompleks nawiązuje do architektury Tajlandii.

Klify Los Gigantes

Te imponujące skały, mierzące nawet 600 metrów wysokości, rozciągają się na długości 10 kilometrów. Nie bez powodu nazywane są bramami piekła. Robią piekielne wrażenie! Można je oglądać na kilka sposobów:

 • podczas rejsu statkiem,
 • z plaży Playa de Los Guios,
 • z miasteczka Puerto de Santiago
 • z trasy wzdłuż wybrzeża.

Miejsce przyciąga nie tylko miłośników pięknych widoków, ale także nurkowania czy snorkelingu.

Wąwóz Masca

To kolejny raj dla miłośników trekkingu! Przez wiele lat wąwóz nie był udostępniony dla zwiedzających, ponieważ trwały tu prace, których celem była poprawa bezpieczeństwa odwiedzających. Jeśli chcesz umieścić to miejsce na swoim planie zwiedzania Teneryfy, koniecznie z wyprzedzeniem zdobądź wejściówkę! Możesz to zrobić przez internet. Wąwóz odwiedzany może być jednocześnie przez określoną liczbę osób, stąd potrzeba zdobycia wcześniej rezerwacji. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli ją masz, bez odpowiedniego obuwia trekingowego nie zostaniesz wpuszczony!

Jeśli nie uda Ci się zdobyć wejściówki, odwiedź niemal odciętą od świata wioskę Masca — usytuowaną w samym sercu wąwozu. Zamieszkuje ją około stu osób, które na co dzień mogą raczyć się widokiem 50 budynków, wykonanych z kamienia wulkanicznego, charakterystycznych tylko dla tego regionu.

Garachico, czyli perła Teneryfy

Teraz coś dla tych, którzy uwielbiają zwiedzanie urokliwych miasteczek. Na to, by Garachico wyglądało tak pięknie, jak dziś, mieszkańcy wyspy musieli ciężko pracować. Miasteczko musiało zostać odbudowane po wybuchu wulkanu Teide, który miał miejsce w XVII w. Największe zniszczenia dotknęły port. W jego miejscu powstał park Puerta Tierra, który można obecnie zwiedzać.

Architekturę miasteczko zawdzięcza ludziom, jednak tzw. „El Caleton”, czyli skupisko naturalnych basenów, powstałych w wyniku zastygnięcia lawy, to już zasługa natury. To kolejna atrakcja Teneryfy, z której trzeba skorzystać. Baseny zostały przystosowane do kąpieli, poprzez zastosowanie drabinek i barierek.

Na terenie miasteczka znajdziemy wiele ciekawych zabytków m.in.:

 • zamek Castillo de San Miguel, który pełnił funkcję obronne miasta,
 • Casa del Marques de Villafuerte (Dom z Kamienia), czyli XVII-wieczna rezydencja, przyciągająca wzrok dzięki charakterystycznej kolonialnej architekturze,
 • Casa de los Molinos to dom, w którym niegdyś znajdował się kompleks młynów, a obecnie otwarte jest muzeum prezentujące wystawy o wulkanach,
 • Kościół św. Anny odbudowany po wybuchu wulkanu,
 • Dawny Klasztor św. Franciszka z Asyżu jest obecnie siedzibą domu kultury, archiwum, biblioteki, a także Muzeum Sztuki Współczesnej.

Piramidy Güímar

Sześć okazów schodowych o prostokątnej podstawie i nieznanym pochodzeniu możemy podziwiać w parku etnograficznym, znajdującym się na wschodnim wybrzeżu Teneryfy. Turysta może zwiedzić tutejsze muzea, które skupiają się wokół tematyki piramid z całego świata i cywilizacji z nimi związanych, a także pospacerować w tutejszych ogrodach. Podzielone są ona na sekcje i ścieżki tematyczne, a chyba jedną z najciekawszych jest ta skupiająca ponad 70 gatunków trujących roślin.

Drago Milenario

Tysiącletnie Smocze Drzewo znajduje się w Icod de los Vinos i jest jednym z najważniejszych atrakcji turystycznych Teneryfy. Liczy ok. 400-800 lat. Ciężko określić dokładny jego wiek, a to dlatego, że drzewo, a właściwie roślina jednoliścienna, nie ma słojów, które ułatwiłyby to zadanie.

Drago Milanario uważane jest za najstarsze, ale i największe drzewo na świecie. Waży ponad 100 ton, mierzy 18 metrów, a średnica jego pnia wynosi 20 m.

Bazylika Matki Boskiej w Candelarii

Miłośnicy turystyki sakralnej koniecznie muszą odwiedzić tę świątynię. W bazylice znajduje się figurka Matki Boskiej Gromniczej, która jest patronką Wysp Kanaryjskich. Właśnie dlatego miejsce jest licznie odwiedzane przez pielgrzymów.

Świątynia została wybudowana w latach 1949-1959. To największa bazylika na Wyspach Kanaryjskich. Może pomieścić aż 5000 osób! Najwięcej osób odwiedza to miejsce w święto Matki Bożej Gromnicznej, które obchodzone jest w Kościele Katolickim 2 lutego oraz 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Santa Cruz de Tenerife

Stolica Teneryfy jest znana z ognistego, kolorowego karnawału, który odbywa się w lutym lub marcu (termin zależny jest od Świąt Wielkanocnych). To największa tego typu impreza w Europie. Miasteczko tętni wtedy życiem, a kolorowe parady, koncerty i imprezy przyciągają turystów z całego świata.

Jeśli jednak swój urlop na Teneryfie planujesz w innym terminie, nie będziesz się w Santa Cruz de Tenerife nudził. Oto ciekawe zabytki, które tu znajdziesz:

 • Cabildo Insular de Tenerife to siedziba pierwszych władz miejskich, a obecnie miejsce, gdzie można podziwiać murale lokalnego artysty — José Aguiara,
 • zamek San Juan to jedna z najlepiej zachowanych budowli tego typu na Teneryfie,
 • Kościół San Francisco to najciekawszy obiekt barokowy na Teneryfie,
 • pałac Palacio de la Carta to zbudowany w XVIII w. to także przykład architektury w stylu barokowym.

Warto wybrać się także do pobliskiego miasta San Cristóbal de la Laguna, które  wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Taganana

To miasteczko leżące u podnóża gór Angaga jest jednym z najstarszych na Teneryfie. Tutaj także znajduje się jeden z pierwszych kościołów na wyspie, a w jego sali modlitewnej znajduje się cenny tryptyk. Będąc tutaj, możemy przespacerować się uliczkami miasteczka, wybrać się na pobliski szlak pieszy lub podziwiać piękne klify z plaży San Benijo.

Kiedy jechać na Teneryfę?

Tak naprawdę, w zależności od tego, jak chcemy spędzać czas, można odwiedzać Teneryfę przez cały rok. Od czerwca do września jest tu naprawdę gorąco i to w tym okresie jest na wyspie najwięcej turystów. O tym, kiedy warto jechać na Teneryfę i jakie wydarzenia odbywają się tu w poszczególnych miesiącach, przeczytasz w tym artykule: Teneryfa — czy i kiedy warto pojechać? 

Ubezpieczenie turystyczne na Teneryfę

Wiesz już, jak będzie wyglądał Twój plan zwiedzania Teneryfy? Pora zatroszczyć się więc o bezpieczeństwo. Sprawdź, z czego powinno składać się dobre ubezpieczenie turystyczne na Teneryfę. Możesz dowiedzieć się tego z naszego artykułu: Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Hiszpanii.

A jeśli już lekturę tego tekstu masz za sobą, zapraszamy Cię do kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, w którym wyliczysz składkę polisy i poznasz kilka różnych ofert. Nie musisz decydować się na kupno ubezpieczenia od razu. Wyliczenie jest niezobowiązujące i będziesz miał czas na podjęcie decyzji o wyborze ubezpieczenia.

FAQ:

 • 1
  Co warto przywieźć z Teneryfy?

  Będąc na Teneryfie, warto zabrać ze sobą kosmetyki z Aloe Vera, biżuterię z lawy wulkanicznej, szyszkę z sosny kanaryjskiej czy kawę Likier 43. Miłośnicy trunków alkoholowych z pewnością pokuszą się o pamiątkę w postaci butelki wina, rumu miodowego czy likieru.

 • 2
  Gdzie jest najładniej na Teneryfie?

  Bardziej obleganą częścią Teneryfy jest ta południowa. Wszystko dlatego, że jest tu po prostu cieplej i sucho, a to idealne warunki do plażowania.

 • 3
  Jak się ubierać na Teneryfie?

  Latem koniecznie trzeba zabrać kostium kąpielowy, a poza plażą wybierać przewiewne, lniane lub bawełniane ubrania, które najlepiej sprawdzą się podczas upałów. Z kolei w porze zimowej dobrze jest zabrać ze sobą cieplejsze swetry czy lekkie kurtki.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku