2021-09-07

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę

Czy jest potrzebne? Dlaczego jest ważne? Jak zgłosić szkodę? 

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę

Lato to czas wakacyjnych podróży, często samochodem. Wybierając się autem za granicę, warto zorientować się, jak wygląda kwestia ubezpieczenia w miejscach, przez które będziesz przejeżdżać. Polskie OC jest ważne we wszystkich państwach UE i kilku innych krajach. Dobrym pomysłem może być jednak kupienie dodatkowego ubezpieczenia samochodu na wyjazd za granicę – przyda się nie tylko podczas przejazdu przez państwa nieuznające polskiej polisy. Dowiedz się, dlaczego warto je mieć i jakiego rodzaju ochronę może zapewnić ubezpieczenie samochodu na wakacje.

Ubezpieczenie auta na wyjazd – czy jest konieczne?

Czy ubezpieczenie auta na wyjazd jest konieczne? Wiele zależy od tego, dokąd się wybierasz. Tam, gdzie uznawana jest polska polisa OC, dodatkowa ochrona może być przydatna, ale nie jest wymagana. Dzięki temu, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej, dodatkowe ubezpieczenie samochodu w podróży nie jest potrzebne we wszystkich krajach członkowskich UE, czyli: Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, Malcie, Niemczech, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech i Włoszech. Ponadto żadne dodatkowe ubezpieczenia ani dokumenty nie są potrzebne podczas przejazdu przez:

  • Andorę,
  • Bośnię i Hercegowinę,
  • Czarnogórę,
  • Islandię,
  • Liechtenstein,
  • Norwegię,
  • Serbię,
  • Szwajcarię,
  • Wielką Brytanię.

W przypadku podróży samochodem za granicę do kilkunastu innych krajów (zarówno w Europie, jak i poza nią) respektowanym dowodem ubezpieczenia jest tzw. Zielona Karta, czyli Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego. Trzeba się w nią zaopatrzyć, chcąc podróżować przez:

  • Albanię,
  • Azerbejdżan,
  • Białoruś,
  • Iran,
  • Izrael,
  • Macedonię,
  • Maroko,
  • Mołdawię,
  • Rosję,
  • Tunezję,
  • Turcję,
  • Ukrainę.

Obecnie uzyskanie Zielonej Karty nie powinno sprawić nikomu problemu. Większość towarzystw ubezpieczeniowych wydaje ją od ręki (wysyłając pocztą) i bez dodatkowych opłat. Chociaż, co warto podkreślić, część towarzystw pobiera opłatę za wydanie tego dokumentu. Zielona Karta to międzynarodowy dokument potwierdzający ubezpieczenie OC za granicą. Dzięki niemu w razie szkody wyrządzonej przez kierowcę w jednym z krajów, które ją honorują, polisa pokryje koszt jej likwidacji. Przed wyjazdem należy jednak koniecznie sprawdzić ważność ubezpieczenia OC, aby zyskać pewność, że nie wygaśnie ono podczas podróży.

Dodatkowe ubezpieczenie auta na wyjazd za granicę – autocasco

Autocasco (AC) to dodatkowe ubezpieczenie, na którego wykupienie często decydują się kierowcy. Nie jest ono obowiązkowe, ani w kraju, ani za granicą. Może być jednak przydatne podczas wakacyjnych wojaży! Autocasco pokrywa koszty naprawy szkód wyrządzonych z winy właściciela pojazdu. Jeśli spowodujesz stłuczkę, na której ucierpi również Twój samochód, bez AC będziesz musiał samodzielnie pokryć koszty naprawy własnego auta. Z tą dodatkową ochroną nie będziesz się musiał martwić o dodatkowe wydatki. Chroni ona również (w zależności od warunków zaproponowanych przez Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe) przed aktami wandalizmu, kradzieżą oraz zdarzeniami losowymi, takimi jak skutki kataklizmów i ekstremalnych zjawisk pogodowych. AC na wakacje bywa więc przydatne!

Każda podróż niesie za sobą zarówno niecodzienne i piękne przeżycia, jak i spore ryzyko. Uszkodzony bagaż? Opóźniony lot? Kradzież dokumentów? W CUK Ubezpieczenia zabezpieczysz się na każdą ewentualność. 

Jeśli chcesz wykorzystać ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę, koniecznie upewnij się, że AC działa też poza obszarem naszego kraju. Polisa „krajowa” jest tańsza, dlatego jej wykupienie może być dobrym pomysłem, jeśli nie planujesz opuszczania terytorium Polski. Warto przy tym wiedzieć, że nie ma możliwości wykupienia krótkoterminowego AC na wakacje (np. obowiązującego tydzień lub miesiąc). Polisa zawierana jest najczęściej na rok. Może obejmować różny zasięg terytorialny – np. tylko kraje UE lub cały kontynent. Często obowiązują jednak wyjątki, szczególnie w zakresie obowiązywania ubezpieczenia od kradzieży. Koniecznie sprawdź warunki AC za granicą, zanim wybierzesz się w podróż, aby nic nie zaskoczyło Cię w trasie.

Assistance samochodu na wyjazd za granicę

Wybierając się za granicę, warto też rozważyć assistance na podróż samochodem. To rodzaj ubezpieczenia, który zapewnia komfort i wsparcie, przydatne szczególnie w obcym kraju, w którym kierowca musi się zmagać z barierą językową. Assistance na wakacje zapewni pomoc w różnych sytuacjach, które mogą się wydarzyć w trasie – począwszy od przebitej opony, a skończywszy na wypadku. Opieka towarzystwa ubezpieczeniowego ułatwi skorzystanie z pomocy mechanika, zapewnienie holowania, a także wypożyczenie auta zastępczego. Ponadto z ważnym assistance na wyjazd nie trzeba martwić się o samodzielne rezerwowanie noclegu w razie niemożności udania się w dalszą podróż, czy też pomocy prawnej lub medycznej. To polisa, która zapewnia profesjonalne wsparcie we wszelkich formalnościach i organizacji pomocy, a także zapewnia refundację ich kosztów. Dlatego nawet w razie awarii czy stłuczki łatwiej Ci będzie zachować spokój.

Ubezpieczenie assistance w podróży zagranicznej jest szczególnie przydatne. W obcym kraju załatwienie prostych formalności czasami urasta do rangi ogromnego problemu. Bariera językowa, inne przepisy czy nieznajomość okolicy to tylko niektóre z przeszkód, z jakimi może się spotkać kierowca w niespodziewanej sytuacji. Assistance na wakacje zapewnia możliwość połączenia się z konsultantem firmy ubezpieczeniowej o każdej porze dnia i nocy. Przedstawiciele ubezpieczyciela zajmą się wszystkim, czego potrzebujesz. Oczywiście przed wyjazdem należy się upewnić, że dodatkowy assistance za granicą działa we wszystkich krajach, przez które będziesz przejeżdżać. Firmy ubezpieczeniowe proponują polisy o różnym zasięgu terytorialnym, czasami obowiązują wyjątki. Niewątpliwie jest to jednak przydatne ubezpieczenie samochodu na wyjazd. Nieprzewidziane sytuacje wcale nie są bowiem taką rzadkością, jak mogłoby się wydawać, szczególnie na długiej trasie!

Dlaczego ubezpieczenie auta na wakacje jest tak ważne?

Chyba każdy, komu kiedykolwiek przytrafiło się przykre zdarzenie na drodze, docenia moc ubezpieczenia. Na wakacjach może ono być szczególnie ważne. Najważniejsze zalety, z którymi wiąże się kompleksowe ubezpieczenie auta za granicą (OC + AC + Assistance) to:

  • brak dodatkowych kosztów w przypadku udziału w stłuczce, wypadku lub innym zdarzeniu drogowym;
  • zwrot kosztów w przypadku uszkodzenia auta, również na skutek wandalizmu czy ekstremalnych zjawisk pogodowych;
  • zwrot kosztów w przypadku kradzieży pojazdu;
  • brak obaw o opiekę medyczną czy prawną po uczestnictwie w zdarzeniu drogowym;
  • pomoc w załatwieniu formalności w obcym kraju;
  • brak kosztów związanych z koniecznością zmiany planów wakacyjnych;
  • mniejszy stres podczas całego wyjazdu;
  • możliwość cieszenia się urlopem i odpoczynkiem, nawet jeśli nie wszystko pójdzie po Twojej myśli.

Warto zadbać nie tylko o ubezpieczenie OC samochodu za granicą, ale również o inne typy polis. Dzięki temu będziesz chroniony w przypadku różnych rodzajów zdarzeń (stłuczek, kolizji, wandalizmu, kradzieży, zjawisk pogodowych, kataklizmów), najczęściej niezależnie od tego, jaka jest ich przyczyna lub kto jest sprawcą. Ubezpieczenie turystyczne samochodu nie musi się wiązać z wysokim kosztem, a daje komfort, którego znaczenie trudno podważyć. Pamiętaj tylko, by sprawdzić zakres terytorialny jego obowiązywania oraz dokładnie przeanalizować OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), a w szczególności wyłączenia (sytuacje, w których polisa nie zapewnia ochrony).

Ubezpieczenie samochodu na wakacje – jak zgłosić szkodę?

Stłuczka nigdy nie jest przyjemną sytuacją, ale mając ubezpieczenie samochodu na wakacje, nie musisz się stresować, gdy Ci się przydarzy – szczególnie jeśli jest to niegroźne zdarzenie, którego efekty są widoczne tylko na pojazdach. Co robić w takiej sytuacji? Procedura postępowania nie różni się znacząco od tej, z jaką masz do czynienia w Polsce. Najważniejsze jest zebranie danych kontaktowych sprawcy zdarzenia i spisanie jego oświadczenia wraz z danymi ubezpieczenia i maksymalnie szczegółowymi informacjami. Jeśli to Ty jesteś sprawcą, musisz udostępnić swoje dane, a także dane właściciela pojazdu (jeśli to nie Ty nim jesteś). 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

W tym momencie problem może stanowić bariera językowa. Dlatego wszystkie dokumenty należy spisywać po angielsku lub w dwóch wersjach językowych – tak, aby każdy z uczestników stłuczki mógł je zrozumieć. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z gotowego formularza udostępnianego przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Pozwoli Ci to się upewnić, że nie zapomnisz o żadnych ważnych informacjach. Kiedy wezwać policję? Jest to niezbędne, gdy:

  • istnieją wątpliwości co do tego, kto jest sprawcą zdarzenia – kierowcy nie mogą się dogadać co do winy jednego z nich;
  • ucierpiała jedna lub więcej osób biorących udział w stłuczce – co najmniej jeden z kierowców lub pasażerów jest ranny;
  • istnieją podejrzenia co do trzeźwości jednego z kierowców – wydaje Ci się, że może być pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Jeśli masz assistance na wyjazd, sprawa będzie jeszcze prostsza. Wówczas w pierwszej kolejności warto zadzwonić na numer telefonu podany w polisie. Asystent towarzystwa ubezpieczeniowego wyjaśni Ci, jak masz postępować, a w razie potrzeby może również zapewnić pomoc tłumacza. Otrzymasz również poradę, jeśli nie jesteś pewien, czy powinieneś wezwać policję lub inne służby. W przeciwnym razie szkodę można zgłosić dopiero po powrocie do kraju – do ubezpieczyciela sprawcy lub jego przedstawiciela w Polsce. Problemy z ustaleniem odpowiedzialnego podmiotu pomaga rozwiązywać Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK).

Więcej o tym przeczytasz w naszej poradzie “Wypadek samochodowy z obcokrajowcem - kolizja w Polsce lub za granicą".

Warto pamiętać, że standardowe ubezpieczenie OC za granicą nie chroni Cię przed kradzieżą samochodu. Zgłosić taką szkodę możesz tylko wtedy, jeśli masz AC. Zgłoszenia należy dokonać na lokalnym komisariacie policji oraz bezpośrednio do ubezpieczyciela. Jeśli dodatkowo masz assistance na podróż samochodem, przedstawiciel towarzystwa pomoże Ci zorganizować dalszą podróż (np. auto zastępcze, nocleg itp.) oraz zniwelować inne negatywne skutki wynikające z tego przykrego zdarzenia.

Samochodem za granicę – kilka porad

Wyjazd samochodem za granicę może być bezpieczny, relaksujący i bezproblemowy. Warto jednak przygotować się na każdą ewentualność. Możesz to zrobić na kilka sposobów:

  • dobre ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę – najlepiej o jak najszerszym zakresie;
  • sprawdzenie, czy ubezpieczenie auta na wyjazd obowiązuje we wszystkich krajach, przez które będziesz przejeżdżać – i ewentualnie wykupienie dodatkowej polisy;
  • sprawdzenie stanu technicznego samochodu – w tym poziomu płynów eksploatacyjnych, ciśnienia w oponach czy działania klimatyzacji;
  • sprawdzenie wymaganego w danym kraju wyposażenia awaryjnego – w niektórych krajach różni się ono dość znacząco od tego, które jest wymagane w Polsce;
  • sprawdzenie terminów badań technicznych i przeglądów – jeśli termin dobiega końca w trakcie urlopu, lepiej przeprowadzić przegląd wcześniej;
  • brak kosztów związanych z koniecznością zmiany planów wakacyjnych;
  • mniejszy stres podczas całego wyjazdu;
  • zapoznanie się z przepisami drogowymi w danym kraju – może to pomóc uniknąć wysokich mandatów, przed którymi nie chroni żadne ubezpieczenie auta na wyjazd;
  • zachowanie w telefonie lub zapisanie w bezpiecznym miejscu numerów telefonów do przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego lub na infolinię – warto mieć je zawsze pod ręką;
  • zaopatrzenie się w dodatkowe zdrowotne ubezpieczenie turystyczne i/lub kartę EKUZ – a także trzymanie w portfelu danych osoby kontaktowej w razie wypadku (I.C.E.), karty grupy krwi czy karty dawcy.

Wszystkie te środki zapobiegawcze pomogą Ci beztrosko cieszyć się wakacjami i nie wpadać w panikę, gdy coś pójdzie nie po Twojej myśli. Sprawdź dostępne ubezpieczenie samochodu i porównaj ich ceny, aby wybrać najlepszą ofertę. Przydatne może się okazać również ubezpieczenie podróżne – to nie tylko możliwość zwrotu kosztów leczenia za granicą, ale również ubezpieczenie bagażu czy OC w życiu prywatnym. Warto dokładnie sprawdzić dostępne opcje.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku