Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2020-06-10

Wypadek samochodowy z obcokrajowcem - kolizja w Polsce lub za granicą

Nie panikuj! Zobacz nasz poradnik.

Miałeś stłuczkę samochodową za granicą i zastanawiasz się co robić? A może do kolizji z obcokrajowcem doszło w Polsce? Nie panikuj. W tym przypadku jedynym problemem, jaki napotkasz w związku z rozwiązaniem tej sytuacji, może być jedynie bariera językowa. Choć proces dochodzenia odszkodowania przebiega nieco inaczej w przypadku stłuczki z obcokrajowcem w porównaniu z kierowcą, którego auto zarejestrowane jest w Polsce, nie ma się czym martwić. Z tego tekstu dowiesz się, jak przebiega likwidacja szkody z OC sprawcy zagranicznego oraz, jak zachować się, jeśli to Ty np. uderzysz na drodze czy parkingu w auto zarejestrowane w innym kraju.

Likwidacja szkody z OC sprawcy zagranicznego - kto się nią zajmie?

Organizacją, którą musisz poznać w kontekście kolizji spowodowanej przez obcokrajowca w Polsce i poza jej granicami, jest Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK). Zajmuje się ona m.in. likwidacją lub organizacją likwidacji takich szkód. Agentami ubezpieczeniowymi PBUK są PZU i Warta.

Ze strony internetowej PBUK możesz m.in. pobrać wszelkie potrzebne dokumenty lub dowiedzieć się, jak postępować w razie bardzo nietypowych sytuacji.

Szkoda z OC sprawcy zagranicznego w Polsce

Najpierw zajmijmy się sytuacją kolizji z obcokrajowcem w Polsce - to Ty jesteś poszkodowanym, a sprawcą stłuczki bądź innej kolizji jest osoba, której auto jest zarejestrowane za granicą. Jak powinieneś się zachować w tej sytuacji?

Należy przystąpić do opisania zdarzenia z podaniem jak najwięcej szczegółów. Trzeba m.in. zapisać numer rejestracyjny sprawcy, kraj rejestracji, nazwę i numer polisy, numer Zielonej Karty, jeśli sprawca ma obowiązek jej posiadania, ponieważ jest z państwa, nieznajdującego się w strefie Europejskiego Obszaru Gospodarczego i nie pochodzi z Andory lub Serbii (tylko obywatele tych państw nie muszą mieć przy sobie Zielonej Karty). 

Pomocnym w spisywaniu wspólnego oświadczenia wypadku komunikacyjnego będzie na pewno gotowy wzór. Ze strony internetowej PBUK można pobrać odpowiedni formularz zdarzenia drogowego. Przydatny w przypadku stłuczki samochodowej z obcokrajowcem będzie uniwersalny, dwujęzyczny druk wspólnego oświadczenia. Warto wydrukować sobie taki wzór i mieć go przy sobie na wypadek stłuczki z kimś, kto nie jest obywatelem kraju lub porusza się samochodem niezarejestrowanym w Polsce. Taki formularz zawiera miejsce na spisanie najważniejszych informacji na temat obu kierowców, ich pojazdów oraz ubezpieczycieli, pole do naszkicowania miejsca zdarzenia oraz na podpisy obu kierowców. Wzór sporządzony jest w języku polskim i angielskim, co ułatwia komunikację z obcokrajowcem i choć trochę przełamuje barierę językową. 

Czy wiesz, że...
Co ważne, w przypadku likwidacji szkód z polisy OC sprawcy zagranicznego, liczy się tu najbardziej informacja o kraju rejestracji auta, narodowość kierowcy nie ma tu żadnego znaczenia. 

Gdy już sporządzimy takie oświadczenie, pora się rozstać. Teraz będziesz musiał skontaktować się z przedstawicielem firmy ubezpieczeniowej, w której polisę miał wykupioną sprawca zagraniczny. Taką osobę nazywa się korespondentem. Jest on nominowany przez biuro narodowe w Polsce do tego, aby zająć się procesem likwidacji szkody spowodowanej na terenie naszego kraju przez sprawcę zagranicznego, mającego ważne OC. 

No dobrze, wiemy już, że trzeba udać się do korespondenta towarzystwa sprawcy zagranicznego. Jak odnaleźć tę osobę? Tutaj z pomocą przychodzi strona internetowa organizacji PBUK. Znajduje się na niej lista korespondentów, za pośrednictwem której w ekspresowym tempie odnajdziesz namiary do korespondenta. Wystarczy, że z rozwijanej listy wybierzesz kraj, a następnie nazwę towarzystwa. Teraz skontaktuj się z przedstawicielem ubezpieczyciela sprawcy, a ten zajmie się procesem likwidacji szkody z OC sprawcy zagranicznego.

Może być tak, że nie znajdziesz korespondenta towarzystwa, w którym cudzoziemiec ma wykupioną polisę komunikacyjną albo nie znasz nazwy ubezpieczyciela sprawcy. Uspokajamy - w takiej sytuacji zgłoś szkodę do Warty lub PZU. Ci ubezpieczyciele świadczą usługi dla PBUK m.in. właśnie w takich sytuacjach. 

Co zrobić w sytuacji, gdy dojdzie do kolizji z kierowcą, który ma wykupione ubezpieczenie graniczne? Wtedy szkodę zgłasza się do towarzystwa, które wystawiło takie ubezpieczenie. Gdyby okazało się, że taka polisa jest nieważna, należy zgłosić się do dowolnego ubezpieczyciela, który posiada w swojej ofercie polisy OC, a ten w imieniu poszkodowanego rozpocznie likwidację szkody w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. 

Wypadek samochodowy za granicą - co robić?

Jeśli natomiast do kolizji dojdzie za granicą, a jej sprawcą będzie np. obywatel tego kraju, spisz z nim formularz wypadku drogowego, zwracając uwagę na to, czy sprawca ma ważne ubezpieczenie OC. W przeciwnym wypadku szkoda nie zostanie zlikwidowana z OC sprawcy. Wyjeżdżając za granicę, warto wydrukować wzór oświadczenia o wypadku komunikacyjnym w języku urzędowym tego kraju. Ułatwi to i usprawni sporządzanie dokumentacji. Co ważne, dalszymi formalnościami możesz zająć się dopiero po powrocie do Polski. 

Szkodę będziesz musiał zgłosić do tzw. reprezentanta ds. roszczeń. Listę wszystkich osób, które w imieniu ubezpieczyciela wykonują w Polsce lub w innym kraju działalność związaną z ubezpieczeniem OC pojazdów mechanicznych znajdziesz na stronie PBUK. Do takiego reprezentanta ds. roszczeń, inaczej korespondenta drogowego należy zgłosić szkodę, która powstała za granicą. 

Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma nominowanego korespondenta ds. roszczeń na terenie Polski, zgłoś się do PBUK. Likwidacją szkody zajmie się PZU lub Warta, gdyż jak pisaliśmy wyżej, to te towarzystwa są agentami PBUK. 

Kolizja z obcokrajowcem - wzywać policję czy nie?

Generalnie, w Polsce nie ma obowiązku wzywania policji do kolizji drogowych. Wyjątkiem jest oczywiście sytuacja, kiedy sprawca nie przyznaje się do winy lub, gdy nie ma przy sobie dokumentów. Natomiast obowiązkowo trzeba powiadomić policję, kiedy dojdzie do wypadku, czyli kiedy ktokolwiek dozna obrażeń na ciele. Wówczas kierowców obliguje do wezwania służb art. 44 pkt. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym. 

Jeśli natomiast czujesz się bardzo niepewnie w związku ze zdarzeniem drogowym, w którym uczestniczył obcokrajowiec, możesz wezwać odpowiednie służby. Funkcjonariusz policji sporządzi odpowiednią notatkę, a Ty unikniesz stresującej sytuacji związanej z rozszyfrowywaniem dokumentów sprawcy, których wzoru nigdy nie widziałeś. Policję warto wezwać, gdy uczestnicy zdarzenia nie potrafią się porozumieć z powodu nieznajomości języka. Dzięki temu, jako poszkodowany będziesz miał pewność, że wszystkie dokumenty zostaną uzupełnione poprawnie. Orzeczenie o winie wydane przez policję jest ostatecznym dowodem tego, co wydarzyło się na drodze. 

Jeśli natomiast zdarzenie miało miejsce za granicą, warto sprawdzić, czy w danym państwie nie trzeba obowiązkowo wzywać policji do każdej stłuczki (tak dzieje się np. w Rosji, Białorusi, na Ukrainie). Jeśli takie zobowiązanie nie występuje, wystarczy wypełnienie wspólnego oświadczenia szkody. 

Wypadek za granicą z mojej winy - co robić?

W tym przypadku do Twoich obowiązków, jeśli przyznajesz się do winy i nie wzywana jest policja, będzie podanie odpowiednich informacji przydatnych do spisania oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Koniecznie podaj m.in. swoje dane osobowe, nazwę i numer ubezpieczenia, numer rejestracyjny auta czy kraj jego rejestracji. Poszkodowany będzie udawał się do korespondenta nominowanego w jego kraju do likwidacji szkody w imieniu Twojego ubezpieczyciela.

Rozszerzone assistance z tłumaczem

Jeśli miałeś taką sytuację i wiesz, że wypadek za granicą jest dla Ciebie bardzo stresujący, możesz zadbać o zabezpieczenie się na taką ewentualność. Warto wykupić rozszerzone ubezpieczenie assistance, w ramach którego ubezpieczyciel zapewni Ci pomoc tłumacza w przypadku kolizji w innym kraju. W ramach takiego ubezpieczenia osoba posługująca się biegle językiem, w którym mówi obcokrajowiec, pomoże Ci telefonicznie spisać oświadczenie, będzie pośredniczyć między Tobą a funkcjonariuszem policji lub innymi osobami, z którymi będziesz mieć do czynienia w ramach stłuczki. Dzięki rozszerzonej usłudze assistance, możesz zapomnieć o tym, że istnieje bariera językowa. Warto o takim ubezpieczeniu pomyśleć wyjeżdżając za granicę, ale w kraju również się przyda, zważając na to, że na drodze możemy spotkać obywateli nawet najbardziej egzotycznych państw.  

Oprócz tego, jeśli jesteś w zagranicznej podróży, w ramach tego ubezpieczenia zyskasz pomoc w dalszych jej etapach. Zakres rozszerzonego assistance zapisany jest oczywiście w ogólnych warunkach umowy (OWU), a repertuar może być następujący. Ubezpieczyciel może m.in. zorganizować pomoc drogową, zapewnić holowanie pojazdu, dostarczyć paliwo, zorganizować i opłacić dalszy transport czy nocleg, a także dostarczyć samochód zastępczy itd..

Jeśli chcesz wykupić takie dodatkowe ubezpieczenie, zgłoś się do agentów CUK.pl! Zadzwoń na infolinię lub wybierz się do jednej z placówek CUK.

keyboard_arrow_up