Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

2020-12-18

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Hiszpanii

Wybierasz się do Hiszpanii? Nie zapomnij kupić polisy turystycznej.

Piękne widoki, wysoka temperatura i niezwykła kultura sprawiają, że coraz więcej Polaków decyduje się na wakacje w Hiszpanii. Zanim jednak się zdecydujesz na wyjazd, pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym. Sprawdź, jaką polisę wybrać.

Ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii - na co zwrócić uwagę podczas wyboru polisy.

Czy ubezpieczenie do Hiszpanii z biura podróży wystarczy?

Gotowe wycieczki do Hiszpanii przyciągają turystów. Nic dziwnego, mają zaplanowany lot, nocleg, często też atrakcje dla całej rodziny. Biura turystyczne często proponują gotowe polisy turystyczne. Czy warto je wybrać? To oczywiście zależy od tego, jaka jest konkretnie oferta. Właśnie dlatego, koniecznie zwróć uwagę na kilka elementów. 

Pierwszym z nich jest zakres ochrony. Sprawdź czy oprócz kosztów leczenia, (które są w każdej podstawowej polisie), znajduje się też np. transport medyczny do Polski i koszty ratownictwa. Ponadto, koniecznie zobacz, jakie są sumy ubezpieczenia. Im wyższe, tym lepiej dla Ciebie, ponieważ możesz liczyć na szerszy zakres wsparcia medycznego. Szacuje się, że przeciętna suma ubezpieczenia turystycznego do Hiszpanii i innych krajów europejskich to minimum 30 000 euro. 

Biura podróży rzadko proponują dodatkowe klauzule alkoholowe czy ochronę osób, które wybierają się za granicę, aby uprawiać sporty ekstremalne. Właśnie dlatego zobacz, jaki jest zakres ochrony i za co konkretnie płacisz. Rekomendujemy jednak zakup ubezpieczenia turystycznego do Hiszpanii na własną rękę. Nie jest to trudne, a jednocześnie możesz wiele zaoszczędzić pieniędzy lub zyskać większy zakres ochrony w tej samej cenie. Wszystkiego na temat wyboru dobrej polisy dowiesz się z tego artykułu. 
 

Cena ubezpieczenia do Hiszpanii - od czego zależy?

Szacunkowo, najtańsze ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii kosztuje około 2,50 złotych za jeden dzień. Nie jest to jednak reguła. Cena może być wyższa lub niższa, bo wszystko zależy od kilku ważnych czynników:

  • zakres ochrony, czyli co wchodzi w skład ubezpieczenia do Hiszpanii,
  • rozszerzenia, np. klauzula alkoholowa, assistance podróżny,
  • długość pobytu,
  • ilość osób uwzględnionych w polisie.

Porównanie ofert w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych pozwoli Ci na dopasowanie polisy do swoich potrzeb. Przemyśl, w jaki celu wybierasz się do Hiszpanii, co dokładnie będziesz robić, a także jaki sprzęt ze sobą zabierasz. Na tej podstawie szukaj odpowiedniej oferty. Nie martw się, jeśli jest to dla Ciebie zbyt trudne! Nasi doradcy pomogą Ci podjąć dobrą decyzję.

Co wchodzi w skład ubezpieczenia do Hiszpanii?

Zastanawiasz się, co powinno wchodzić w skład Twojego ubezpieczenia do Hiszpanii? Ważne są takie elementy w zakresie ochrony jak:

  • zwrot kosztów leczenia i transportu medycznego,
  • akcje ratownicze i poszukiwawcze,
  • NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków),
  • OC w życiu prywatnym,
  • ubezpieczenie bagażu.

Podstawowym elementem każdej polisy podróżnej jest zwrot kosztów leczenia i hospitalizacji. To gwarantuje Ci pełne wsparcie, jeśli np. zatrujesz się lokalnym jedzeniem i będziesz musiał zgłosić się do lekarza. A co jeśli ukąsi Cię tropikalny owad? Wtedy konieczna będzie konsultacja, a nawet wizyta w szpitalu. Abyś nie musiał płacić z własnej kieszeni za te usługi, konieczne jest ubezpieczenie. Koszty leczenia to jednak nie wszystko. Warto zadbać o ochronę w postaci transportu medycznego, akcji ratowniczej i poszukiwawczej. Szczególnie ważne jest to wtedy, kiedy zamierzasz dużo podróżować i spędzać czas aktywnie.

A co się stanie, jeśli nagle uszkodzisz czyiś sprzęt elektroniczny, np. aparat fotograficzny albo wpadniesz na kogoś przypadkiem, osoba się przewróci i dojdzie do uszczerbku na zdrowiu? Wtedy koszty pokrycia szkód będą dość wysokie, tym bardziej, że są one liczone w euro. Gwarancją wsparcia w takiej sytuacji jest OC w życiu prywatnym.

Zwiedzanie, korzystanie z miejskiej komunikacji czy ruch na lotnisku sprawia, że w każdej chwili ktoś może wykorzystać sytuację i ukraść Twoją torbę albo walizkę. A masz przecież w nich cenne przedmioty, prawda? Dobrym wsparciem okazuje się ubezpieczenie bagażu

Dodatkowo, zwróć uwagę na klauzulę alkoholową, o której już wspominaliśmy. Bez niej, jeśli będziesz np. po jednym drinku, a stanie Ci się coś złego, nie otrzymasz odszkodowania. Niektóre towarzystwa proponują tego typu zabezpieczenie w zakresie. 

Tak naprawdę, wiele zależy od tego, w jaki sposób będziesz spędzać czas. Ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii dla osób aktywnych i uprawiających ekstremalne sporty powinno także zawierać taką klauzulę. W innym przypadku, możesz nie otrzymać odszkodowania ze strony ubezpieczyciela. Zawsze czytaj szczegóły umowy.
 

EKUZ a ubezpieczenie do Hiszpanii?

Przed wyjazdem możesz wyrobić kartę EKUZ w odpowiednim dla Twojego miejsca zamieszkania oddziale NFZ. Gwarantuje ona pomoc medyczną w publicznych placówkach zdrowia, czyli masz dokładnie takie same prawa jak obywatel Hiszpanii. Czy jest to dobre rozwiązanie? Jako podstawowe ubezpieczenie na pewno tak. Warto jednak zaznaczyć, że karta EKUZ nie obejmuje ewentualnego transportu medycznego pomiędzy placówkami i do Polski, akcji poszukiwawczej, leczenia w prywatnych placówkach i kosztów lekarstw.

Na co uważać, wyjeżdżając do Hiszpanii?

Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych na terenie Hiszpanii możliwe są ataki terrorystyczne. Zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności w miejscach publicznych. Możliwe są też kontrole na dworcach i lotniskach, dlatego nie zdziw się, jeśli będziesz musiał do nich przystąpić. Trzeba też dostosowywać się do aktualnej sytuacji i stosować się do zaleceń. 

Ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii powinno zawierać ochronę w razie kradzieży bagażu, ponieważ w tym kraju notuje się dosyć sporo kradzieży i rabunków. Kieszonkowcy są aktywni szczególnie w środkach transportu miejskiego, okolicach atrakcji turystycznych, ale także na mniej ruchliwych ulicach. Często zdarza się tak, że jeżdżą na motocyklach i skuterach, wyrywają torebkę i uciekają. Trzeba na siebie uważać, bez względu na porę dnia czy region. Wysoka temperatura nie sprzyja każdemu, dlatego weź to pod uwagę przed wyjazdem. Latem przebywanie na świeżym powietrzu może grozić odwodnieniem, a nawet udarem. 

Przed wyjazdem koniecznie zapoznaj się z komunikatami dotyczącymi bezpieczeństwa w Hiszpanii. W tym celu odwiedź stronę internetową Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Koszty leczenia w Hiszpanii

W ramach EKUZ możesz korzystać z publicznej służby zdrowia. Jest ona dostępna dla wszystkich obywateli, jednak warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Niektóre leki nie są refundowane, dlatego trzeba za nie dodatkowo płacić. Usługi stomatologiczne są opłacane także przez pacjentów, a ceny za wizyty u specjalisty wynoszą około 100 euro. 

Wybierz ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii!

Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii. Możesz do nas zadzwonić lub odwiedzić jedną z placówek.

Oceń artykuł

0
(0)