Jeśli pochodzisz z innego kraju i zamierzasz zostać w Polsce na dłużej, rozważ dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli to krótszy pobyt – postaw na polisę turystyczną. Dzięki wyborowi właściwej oferty zapewnisz sobie kompleksową ochronę ubezpieczyciela na wypadek nieprzewidzianych sytuacji związanych z Twoim zdrowiem, a w wielu przypadkach unikniesz także długich kolejek do lekarzy na NFZ.
Jak wybrać prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca w Polsce? Co obejmuje taka polisa i czym różni się od powszechnego ubezpieczenia w ramach NFZ? Przeczytaj naszą poradę i dowiedz się więcej!
Czy cudzoziemiec musi mieć ubezpieczenie zdrowotne w Polsce?
Ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca w Polsce jest wymagane, jeśli składa on dokumenty na pobyt. W rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. (o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych) obcokrajowiec musi wykazać fakt posiadania ubezpieczenia zdrowotnego lub potwierdzenie pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jeżeli cudzoziemiec zostanie ubezpieczony w Polsce, zyskuje taki sam dostęp do opieki medycznej, jak ubezpieczeni obywatele RP.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć w oficjalnym serwisie RP.
Status cudzoziemca a ubezpieczenie zdrowotne w Polsce
W jakich przypadkach obcokrajowcy szukają w Polsce polisy? Przeważnie chodzi o ubezpieczenie zdrowotne dla studenta cudzoziemca, który uczestniczy w wymianie lub dla osoby planującej pobyt w związku z podejmowaną pracą. W każdym z wymienionych przypadków taka forma zabezpieczenia zdrowia jest jak najbardziej pożądana. W tym czasie może bowiem dojść do sytuacji, w których cudzoziemiec przebywający w Polsce będzie potrzebował wsparcia medycznego.
O ile o dostęp do świadczeń zdrowotnych w ramach NFZ zapewni takiej osobie polski pracodawca, to warto zastanowić się także nad dodatkową, niepubliczną ochroną własnego zdrowia na terenie Polski. Prywatne ubezpieczenia zdrowotne dla obcokrajowców nie będą różniły się zakresem od polis dedykowanych obywatelom naszego kraju. Należy jednak upewnić się, czy dane towarzystwo nie stawia pewnych warunków formalnych co do zawarcia polisy – takich jak np. posiadanie zatrudnienia, długość pobytu, dodatkowe dokumenty itp.
Sprawdź także: Jak działa prywatne ubezpieczenie zdrowotne?
Jakie ubezpieczenie zdrowotne może mieć w Polsce cudzoziemiec?
Jeśli odwiedzający Polskę cudzoziemiec pochodzi z Unii Europejskiej i EFTA, nie będzie miał problemu z ubezpieczeniem zdrowotnym – wystarczy, że wyrobi on EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego). Dzięki niej może liczyć na:
- gwarantowane świadczenia zdrowotne,
- zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne oraz środki pomocnicze,
- leki refundowane.
Ważne!
Niezbędną pomoc medyczną w razie wypadku lub zachorowania otrzymają również obywatele tych państw, z którymi Polska ma podpisaną umowę lub porozumienie dwustronne. Warunkiem jest wówczas zalegalizowanie pobytu. Do tych państw należą: Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Rosja, Macedonia Północna, Serbia i Tunezja.
Ubezpieczenie dla cudzoziemców spoza obszaru UE
Ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski z krajów wymienionych wyżej oraz obszarów poza UE i EFTA musi być zakupione indywidualnie. Ponadto prywatna polisa może być wymagana przy staraniu się o wizę wjazdową Schengen lub wizę krajową – w tym wypadku potrzebne będzie ubezpieczenie turystyczne z minimalną sumą 30 000 euro w zakresie kosztów leczenia. Jaka polisa podróżna lub ubezpieczenie zdrowotne będzie natomiast dedykowane obcokrajowcom? Takiej informacje należy szukać u konkretnego ubezpieczyciela.
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca – przykłady ofert
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca w różnych wariantach proponuje dziś wiele znanych na rynku towarzystw. Wybierając ofertę, warto skupić się przede wszystkim na wysokości składki w odniesieniu do zakresu ochrony. Co najważniejsze – z tych ofert mogą skorzystać nie tylko obywatele RP, ale także cudzoziemcy. Niektóre z nich dostępne są ponadto w kilku wariantach, które można dobrać w oparciu o indywidualne potrzeby. Oto przykłady:
Compensa Zdrowie
- Dostęp do prywatnej opieki medycznej (szeroka sieć najlepszych placówek medycznych – LUX MED).
- Ubezpieczenie zdrowotne w 3 wariantach do wyboru.
- Składka już od 99 zł/miesiąc (z możliwością opłaty miesięcznej).
- Wybór konsultacji lekarskiej: e-wizyta lub wizyta w placówce.
- Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla całej rodziny – pakiety indywidualne, partnerskie i rodzinne.
- Dostęp do portalu medycznego i karty pacjenta online (rezerwacje, wyniki badań, skierowania, recepty).
- Dostęp do konsultacji POZ, specjalistycznych, badań laboratoryjnych i diagnostycznych, a także zabiegów ambulatoryjnych i rehabilitacji.
- Opcja rozszerzenia zakresu ubezpieczenia o Zasiłek Szpitalny i Świadczenie Operacyjne.
- Możliwość korzystania z refundacji.
- Wsparcie w nagłych i nieprzewidzianych wypadkach – assistance medyczne.
Aktualne informacje o tej ofercie dostępne są na stronie towarzystwa Compensa.
Interrisk Medi-Care
- Bezgotówkowa realizacja świadczeń medycznych w Centrach Medycznych ENEL-MED. S.A. oraz innych placówkach współpracujących na terenie całego kraju (~1100 placówek).
- Szeroki zakres świadczeń medycznych od badań laboratoryjnych, poprzez opiekę specjalistyczną, diagnostykę, rehabilitację, wizyty domowe, po stomatologię i operacje chirurgii jednego dnia.
- Aplikacja mobilna i system online umożliwiające umawianie i odwoływanie wizyt.
- Możliwość rozszerzenia ochrony o ubezpieczenie Assistance w związku z leczeniem chorób i następstw nieszczęśliwych wypadków oraz ubezpieczenie pobytu w szpitalu spowodowanego nieszczęśliwym wypadkiem
- Możliwość korzystania z usług w dniu podpisania umowy
Informacje pochodzą z oferty dostępnej w witrynie towarzystwa: Interrisk/Medi-Care.
Interrisk Antidotum Plus
- Ubezpieczenie zdrowotne dostępne w formie: indywidualnej, partnerskiej lub rodzinnej z możliwością wyboru dopasowanego do potrzeb wariantu.
- Szeroki wachlarz specjalistów i usług medycznych.
- Nielimitowany i bezgotówkowy dostęp do świadczeń medycznych w placówkach na terenie Polski (~1400 placówek).
- Gwarancja wysokiego poziomu obsługi – usługi są realizowane w placówkach o wysokim standardzie, wyposażonych w nowoczesny sprzęt
- Wygodne umawianie wizyt: Infolinia 24/7, Portal Pacjenta, Aplikacja.
- Możliwość rozszerzenia zakresu opieki o świadczenia stomatologiczne czy pobyt w szpitalu.
- Nowość – pakiet Senior dla osób w wieku od 70. do 80. roku życia.
- Minimum formalności – brak ankiety medycznej i natychmiastowa decyzja o możliwości zawarcia umowy ubezpieczenia
Bieżące informacje o wariantach oferty dostępne są na stronie towarzystwa: Interrisk/Antidotum Plus.
PZU Wojażer – polisa turystyczna, która może chronić cudzoziemca
Ubezpieczenie PZU Wojażer jest dedykowane zarówno cudzoziemcom przebywającym na terenie Polski, jak i obywatelom naszego kraju, którzy podróżują za granicę. W przypadku cudzoziemców oraz Polaków mieszkających na stałe w innym kraju obejmowane ochroną są jednak wyłącznie wyjazdy do Polski. Polisa dostępna jest w dwóch wariantach:
PZU Wojażer – podstawowy | PZU Wojażer – rozszerzony (za dodatkową opłatą) |
---|---|
|
|
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców – cena
To, ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca, jest uzależnione od takich czynników, jak m.in. wariant polisy (wybrane rozszerzenia) czy sumy gwarantowane. Przed skorzystaniem z danej oferty, warto przeanalizować realne koszty leczenia w Polsce. Na stawki takich polis może wpływać też wiek i stan zdrowia ubezpieczonego.
Prywatna ochrona zdrowia zapewnia dostęp do wielu usług medycznych, które nie są realizowane w przypadku zwykłych świadczeń NFZ, które mogą okazać się bardzo przydatne, lecz podniosą składkę. Należy zatem skupić się także na zakresie ochrony w ramach danej polisy – to kolejny czynnik, który wpłynie na cenę prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.
O dokładną cenę dedykowanego ubezpieczenia dla cudzoziemców w przypadku wybranej oferty możesz zapytać doradcę na infolinii lub w jednej z ponad 500 placówek CUK w całym kraju – zadzwoń już dziś i kup polisę w wygodny sposób!
Szukasz ubezpieczenia? Sprawdź oferty w CUK!
Po przeczytaniu porady wiesz już, jak znaleźć ubezpieczenie zdrowotne dla studenta, obcokrajowca zatrudnionego w Polsce lub osoby planującej pobyt w celach turystycznych. Dzięki prywatnej polisie ominą Cię kolejki do publicznych placówek medycznych. Będziesz mógł liczyć również na dodatkowe, rozszerzone o odpowiednie klauzule świadczenia w ramach prywatnej umowy. W ofercie CUK znajdziesz też dedykowane ubezpieczenie zdrowotne dla studentów i doktorantów.
W każdym przypadku możesz wykupić ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców dostosowane do indywidualnych potrzeb bez żmudnych formalności! Oferujemy atrakcyjne ceny, szeroki wybór polis, a także profesjonalną obsługę doradców, którzy przeprowadzą Cię przez całą procedurą związaną z wyborem i zakupem polisy.
O prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca możesz zapytać na naszej infolinii (22 27 00 337) lub w najbliższej placówce CUK. Zainstaluj aplikację, by zyskać dostęp do wszystkich swoich polis w jednym miejscu. Zachęcamy do kontaktu!
FAQ – najczęściej zadawane pytania:
- 1Jak ubezpieczyć obcokrajowca w NFZ?
Aby obcokrajowiec mógł zostać ubezpieczony w Narodowym Funduszu Zdrowia, musi mieć legalny status pobytu lub pracować w Polsce na podstawie umowy o pracę. Taka osoba może ubiegać się o ubezpieczenie zdrowotne w NFZ poprzez złożenie odpowiednich dokumentów w urzędzie wojewódzkim lub w delegaturze NFZ. W tym celu należy skontaktować się bezpośrednio z oddziałem NFZ lub urzędem do spraw cudzoziemców, aby uzyskać szczegółowe informacje i wymagane wnioski.
- 2Czy obcokrajowiec może iść do lekarza na NFZ?
Tak. Obcokrajowiec będący ubezpieczonym w polskim NFZ ma zapewnia prawo do korzystania z opieki zdrowotnej w publicznej służbie zdrowia w Polsce. Otrzymuje on wówczas dostęp do usług medycznych na takich samych prawach, jak Polacy ubezpieczeni w ramach NFZ. W przypadku potrzeby wizyty u lekarza wystarczy skorzystać z usług medycznych i zarejestrować się w placówkach objętych systemem Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeśli taka osoba przebywa w Polsce w celach turystycznych, będzie zobowiązana np. do okazania EKUZ.
- 3Czy karta pobytu zapewnia ubezpieczenie zdrowotne w Polsce?
Karta pobytu może stanowić podstawę do uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego dla obcokrajowca w Polsce w ramach NFZ. Sama w sobie nie gwarantuje jednak tego przywileju automatycznie. Osoba posiadająca kartę pobytu może aplikować o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca w NFZ, spełniając jednocześnie inne wymogi, takie jak np. legalny status pobytu czy zatrudnienie na terenie RP. Ważne jest złożenie stosownych dokumentów i spełnienie warunków, aby uzyskać prawo do świadczeń w polskim systemie opieki zdrowotnej. Więcej informacji tutaj.
- 4Czy Ukraińcy mogą korzystać z NFZ?
Tak. Obywatele Ukrainy przebywający legalnie w Polsce i posiadający odpowiedni status pobytowy lub zatrudnieni na terenie naszego kraju mogą ubiegać się o ubezpieczenie zdrowotne w Narodowym Funduszu Zdrowia. Warunkiem jest spełnienie wymogów formalnych oraz złożenie odpowiednich dokumentów w urzędzie wojewódzkim lub delegaturze NFZ. W ten sposób mogą korzystać z usług medycznych w ramach polskiego systemu ochrony zdrowia. Więcej informacji znajdziesz w poradzie: Ubezpieczenie Ukraińca w Polsce.
Oceń artykuł