2022-12-09

Jak działa prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Dowiedz się jak działa prywatne ubezpieczenie zdrowotne i czy warto kupić taką polisę.

Jak działa prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to ochrona, która pozwala na korzystanie zarówno z konsultacji lekarskich, jak i badań diagnostycznych w prywatnych placówkach medycznych.  Ubezpieczyciel pokrywa koszty usług medycznych, z których możesz korzystać w razie wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń. Z naszej porady dowiesz się, jaki zakres mają te polisy, kiedy możesz skorzystać z usług medycznych oraz dlaczego warto zainwestować w takie rozwiązanie.

Czym jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest bardzo ciekawym rozwiązaniem, które pozwoli Ci czuć się bezpiecznie w razie choroby czy innego nieprzewidzianego zdarzenia. Jest to forma ubezpieczenia zdrowotnego, które jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Oznacza to, że nie mamy obowiązku jego zakupu, sami decydujemy czy jesteśmy zainteresowani kupnem takiej polisy, czy nie.

Posiadasz prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Pamiętaj, że wnosząc ustaloną z towarzystwem ubezpieczeniowym składkę otrzymujesz darmowy lub częściowo refundowany dostęp do wskazanych przez ubezpieczyciela placówek i usług medycznych. Taka polisa ubezpieczeniowa pozwala Ci na uzyskanie dostępu do bardzo szerokiej gamy usług medycznych. Możesz liczyć na pomoc w razie wypadku czy choroby. Zakres ochrony w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym może być inny. Przed zakupem takiej polisy warto sprawdzić, jaki zakres ubezpieczenia oferuje dane towarzystwo.

Pamiętaj, że mając dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne możesz liczyć na szeroki zakres badań i usług medycznych, jednak tylko wówczas, gdy wybrałeś właściwy pakiet. W dalszej części tekstu podpowiadamy, jak to zrobić.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne a NFZ

Większość Polaków jest uprawniona do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej w ramach NFZ. Takie ubezpieczenie uprawnia do korzystania ze szpitali, pierwszej pomocy czy wizyt u lekarzy. Niestety bardzo często czas oczekiwania na wykonanie badań czy wizyty u specjalistów jest znacznie wydłużony. Posiadając indywidualne ubezpieczenie zdrowotne możesz mieć pewność, że ten czas będzie znacznie krótszy, zwłaszcza w przypadku wizyt u specjalistów.

Taka polisa jest doskonałym uzupełnieniem podstawowego dostępu do naszej służby zdrowia. Posiadając prywatne ubezpieczenie zdrowotne zyskasz spokój i pewność, że w razie niepokojących dolegliwości szybko dostaniesz się do lekarza.

Warto zapamiętać!

Bardzo często miesięczne składki za ubezpieczenie zdrowotne są dużo niższe niż cena za prywatną wizytę u specjalisty.

Co obejmuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Indywidualne ubezpieczenie zdrowotne może mieć bardzo szeroki zakres. Wybór pakietu usług, które otrzymasz w ramach tej polisy zależy tylko od Ciebie. Dokładnie przyjrzyj się ofercie różnych towarzystw, gdyż z nich samodzielnie określa zakres ochrony.

Najczęściej kupując dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne możemy liczyć na takie usługi jak:

 • dostęp do wielu placówek medycznych współpracujących z ubezpieczycielem, w tym konsultacje z lekarzem POZ, pediatrą oraz specjalistami;
 • zabiegi pielęgniarskie;
 • konsultacje profesorskie;
 • zabiegi ambulatoryjne;
 • szczepienia;
 • badania laboratoryjne;
 • diagnostyka laboratoryjna i obrazowa w tym badania krwi, moczu i kału, cytologia, EKG, RTG, USG, endoskopia, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa;
 • testy alergiczne;
 • prowadzenie ciąży;
 • profilaktyczny przegląd stanu zdrowia;
 • fizjoterapia;
 • domowe wizyty lekarskie;
 • transporty medyczne;
 • druga opinia medyczna.

Zdarzenia, które będą objęte ochroną, uzależnione są od wybranego przez Ciebie pakietu indywidualnego ubezpieczenia zdrowotnego. Cena również uzależniona jest od tego, na jaki zakres ubezpieczenia się zdecydujesz.

Szczepienia — czy ubezpieczenie zdrowotne daje możliwość skorzystania ze szczepionek?

Za szczepienia bardzo często trzeba sporo zapłacić. Wybierając odpowiedni pakiet ubezpieczenia zdrowotnego będziesz mógł skorzystać również z możliwości przyjęcia szczepionek. Szczepienia, jakie możesz wykonać w ramach pakietów ubezpieczeniowych to m.in. szczepienia przeciw grypie, różyczce, śwince i odrze. Dodatkowo w ramach ubezpieczenia możemy przyjąć takie szczepionki jak przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. Zakres oczywiście zależy od tego, na jakie towarzystwo i jaki pakiet ubezpieczenia się zdecydujesz.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne a rehabilitacja

Kupując prywatne ubezpieczenie zdrowotne masz pewność, że nie musisz czekać w tak długich kolejkach na rehabilitację, jak w sytuacji, gdy posiadasz tylko podstawowe ubezpieczenie zdrowotne. Krótszy czas oczekiwania obejmuje również zabiegi ambulatoryjne, czyli takie, gdzie pacjent nie musi przebywać w placówce dłużej niż 24 godziny.
 

Na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie zdrowotne?

Najważniejszą kwestią przy zakupie polisy jest zweryfikowanie tego, za jaki zakres ubezpieczenia będziemy płacić. Koniecznie zwróć uwagę, do jakich specjalistów masz dostęp oraz jakie limity świadczeń przysługują Ci w ramach wybranego pakietu ubezpieczenia. Im wyższy pakiet ubezpieczenia wybierzesz, tym możesz liczyć na szerszy zakres ochrony. Często w najniższym pakiecie mamy dostęp tylko do podstawowych badań i kilku specjalistów, a w tym najwyższym możemy liczyć na bardzo duży dostęp do lekarzy i badań diagnostycznych. Wybierając najszerszy pakiet ubezpieczenia zdrowotnego zyskujesz większą pewność, że w razie konieczności postawienia diagnozy czy długiego leczenie nie będziesz musiał czekać w ogromnych kolejkach. Dodatkowym atutem takiej polisy jest to, że ominie Cię konieczność płacenia za prywatne wizyty u lekarzy.

Zwróć również uwagę na to, czy Twoja polisa obejmuje swoim zakresem rehabilitację oraz wizyty lekarzy w domu – są to bardzo istotne rozszerzenia, dzięki którym w razie wystąpienia nieprzewidzianego wypadku otrzymasz nieocenione wsparcie medyczne.

Kto może wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Warto wiedzieć, że każde towarzystwo indywidualnie ustala zasady dotyczące korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego. Dowiedz się, jaki jest maksymalny wiek przystąpienia do prywatnego ubezpieczenia medycznego. W zależności od towarzystwa wiek ten może być inny. Niektóre towarzystwa podpisują umowy z osobami, które nie ukończyły 60 roku życia, a inne pozwalają na zawarcie polisy osobom poniżej 70 lat. Zweryfikuj również, czy ochroną ubezpieczeniową mogą zostać objęci inni członkowie rodziny, na przykład Twoje dzieci czy partner.
 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – porównanie zakresów ubezpieczenia

Każde towarzystwo oferuje inny zakres ochrony, a ich samodzielne porównanie jest niekiedy kłopotliwe. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie wygodne zestawienie 3 ofert, które w naszej opinii są warte uwagi:

 • InterRisk – Antidotum Plus,
 • InterRisk – Medi-Care,
 • PZU – Plan na Zdrowie.

InterRisk – Antidotum Plus

Polisa zdrowotna Antidotum Plus w InterRisk przeznaczona jest dla osób, które nie ukończyły jeszcze 65 roku życia. Do wyboru mamy 3 warianty ubezpieczenia – Pakiet Standard, Pełny oraz Prestiż. Dodatkowo do wyboru mamy jeszcze pakiet Komfort POLMED, w którym świadczenia medyczne realizowane są w placówkach własnych POLMED.

Zakres ochronyPakiet StandardPakiet PełnyPakiet PrestiżPakiet Komfort POLMED

Konsultacje z lekarzami POZ

Nielimitowane    

Nielimitowane    

Nielimitowane    

Nielimitowane

Konsultacje ze specjalistami (liczba specjalizacji)

7

33

34

16

Konsultacje z zakresu psychologii, psychiatrii, seksuologii, logopedii

-

Psychiatra

Psychiatra

-

Zabiegi pielęgniarskie

+

+

+

+

Zabiegi ambulatoryjne

-

-

-

+

Szczepienie przeciw grypie i tężcowi

+

+

+

10% rabatu

Diagnostyka laboratoryjna i obrazowa w tym:

+

+

+

+

Badanie krwi, moczu i kału 

+

+

+

+

Cytologia

+

+

+

+

EKG

1 rodzaj 

+

+

2 rodzaje 

RTG

+

+

+

+

USG

+

+

+

+

Rezonans magnetyczny 

-

+

+

+

Tomografia komputerowa

-

+

+

+

Testy alergiczne

-

Testy skórne

Testy skórne

Testy skórne

Prowadzenie ciąży

+

+

+

+

Fizjoterapia

-

-

10 zabiegów

15 zabiegów

Wizyty domowe

-

-

10 wizyt/rok

+

InterRisk – Medi-Care

Polisę zdrowotna InterRisk Medi-Care mogą kupić osoby, które nie ukończyły 80 roku życia. W tym ubezpieczeniu mamy do wyboru aż 7 wariantów ubezpieczenia. My porównamy 5 z nich: Opal, Szafir, Rubin, Szmaragd i Diament.

Zakres ochronyOpalSzafirRubinSzmaragdDiament

Konsultacje z lekarzami POZ

-

Nielimitowane    

Nielimitowane    

Nielimitowane

Nielimitowane

Konsultacje ze specjalistami (liczba specjalizacji)

17

18

27

30

31

Konsultacje z zakresu psychologii, psychiatrii, seksuologii, logopedii

-

-

-

-

-

Zabiegi pielęgniarskie

+

+

+

+

+

Zabiegi ambulatoryjne

-

-

-

-

-

Szczepienie przeciw grypie i tężcowi

+

+

+

+

+

Diagnostyka laboratoryjna i obrazowa w tym:

+

+

+

+

+

Badanie krwi, moczu i kału

+

+

+

+

+

Cytologia

+

+

+

+

+

EKG

-

-

-

-

-

RTG

+

+

+

+

+

USG

+

+

+

+

+

Rezonans magnetyczny

-

-

-

+

+

Tomografia komputerowa

-

-

+

+

+

Testy alergiczne

-

+

+

+

+

Prowadzenie ciąży

+

+

+

+

+

Fizjoterapia

-

-

-

Rehabilitacja

Rehabilitacja

Wizyty domowe

-

-

-

+

+

PZU – Plan na zdrowie

Plan na zdrowie w PZU możemy zawrzeć w 3 wariantach – Ogólnym, Rozszerzonym lub Kompleksowym. Wstęp do ubezpieczenia w przypadku oferty PZU obejmuje osoby, które nie ukończyły 65 roku życia.

Zakres ochronyOgólnyRozszerzonyKompleksowy

Konsultacje z lekarzami POZ

-

Internista

Nielimitowane    

Konsultacje ze specjalistami (liczba specjalizacji)

8

22

27

Konsultacje z zakresu psychologii, psychiatrii, seksuologii, logopedii

-

-

4 wizyty / rok

Zabiegi pielęgniarskie

+

+

+

Zabiegi ambulatoryjne

+

+

+

Szczepienie przeciw grypie i tężcowi

-

-

+

Diagnostyka laboratoryjna i obrazowa w tym:

+

+

+

Badanie krwi, moczu i kału

+

+

+

Cytologia

+

+

+

EKG

+

+

+

RTG

+

+

+

USG

+

+

+

Rezonans magnetyczny

-

+

+

Tomografia komputerowa

-

+

+

Testy alergiczne

-

-

-

Prowadzenie ciąży

2 wizyty u ginekologa w roku

2 wizyty u ginekologa w roku

+

Fizjoterapia

-

-

+

Wizyty domowe

-

-

-

Czego nie obejmuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Na rynku dostępne są różne oferty prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Kupując polisę koniecznie sprawdź wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej, które znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Do najczęściej spotykanych należą:

 • samookaleczenie,
 • choroby, które są skutkiem wad wrodzonych,
 • sytuacje, które powstały w ramach popełnienia przestępstwa lub usiłowania tego przestępstwa,
 • leczenie niepłodności,
 • skutki przyjmowania substancji odurzających czy alkoholu,
 • skutki przyjmowania leków, które były stosowane wbrew zaleceniom lekarza.

Gdzie znaleźć dobrą polisę zdrowotną?

Jeżeli chcesz znaleźć najlepsze dla siebie ubezpieczenie, koniecznie porównaj dostępne na rynku oferty. Jak widać każdy ubezpieczyciel oferuje inny zakres ubezpieczenia zdrowotnego. Zapoznaj się nie tylko z zakresem, ale i z wyłączeniami ochrony. Po zapoznaniu się z tymi informacjami będziesz wiedzieć, w jakich sytuacjach zadziała ubezpieczenie i z jakich usług medycznych możesz skorzystać.

Przyjdź do CUK i kup prywatne ubezpieczenie zdrowotne

Jeżeli jesteś zainteresowany prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym na miesiąc lub na dłuższy czas, przyjdź do jednej z naszych placówek lub zadzwoń na naszą infolinię, gdzie doradcy udzielą Ci wszelkich niezbędnych informacji. Nasi pracownicy pomogą Ci wybrać najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb wariant ubezpieczenia.

Oceń artykuł

4.00
(4)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku